Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem w garażu za pomocą centrali Satel Integra

mitny 08 Mar 2012 10:22 5619 9
  • #1 08 Mar 2012 10:22
    mitny
    Poziom 13  

Witam,
    Jestem w trakcie budowy domu. Niedługo elektryk będzie robić instalację elektryczną oraz alarmową.
    Chciałbym wprowadzić kilka elementów automatyki oświetleniowej – głównie w garażach.
    Po pierwsze chciałbym aby zapaliło się światło w momencie gdy otwiera się brama garażowa lub gdy ktoś wejdzie do garażu albo naciśnie przycisk przy drzwiach do garażu w piwnicy. Chciałbym aby światło zapaliło się np. na 2 min i potem automatycznie zgasło chyba, że czujka wykryje kogoś w garażu. Ponadto chciałbym aby przycisk przy drzwiach działał na zasadzie sterowania przekaźnika F&F BIS-413 czyli po dłuższym naciśnięciu przycisku światło zapala się na stałe.
    Sterowanie oświetleniem w garażu za pomocą centrali Satel Integra

Dodatkowo gdy będzie otwierać się brama garażowa to centrala alarmowa ma zmienić zwłokę alarmu w garażu tak abym miał czas (pewnie 1min) na jego rozbrojenie (domyślnie alarm ma zostać załączony natychmiast po wykryciu kogoś w garażu).
    Na początku chciałem zbudować jakiś własny układ (jestem programistą i trochę interesuję się elektroniką) ale się opamiętałem i stwierdziłem, że po co wyważać otwarte drzwi skoro pewnie są już gotowe mechanizmy. Pomyślałem, że może wszystkim mogła by się zająć centrala alarmowa Satel Integra 64. Do alarmu wpływają sygnały z czujki oraz z bramy garażowej to można jeszcze dorzucić sygnał z przycisku przy drzwiach a na wyjściu podłączyć ekspander INT-IORS który by bezpośrednio sterował oświetleniem (kable od oświetlenia były by w skrzynce elektrycznej – nie musiałbym ich ciągnąć do centrali alarmowej). Sam ekspander przyda się bo garaże mam dwa a mógłbym jeszcze wykorzystać do oświetlenia na korytarzach.
    Proszę o informację czy ten pomysł ma ręce i nogi?
    Czy da się to zrealizować w centrali alarmowej? Z tego co wiem logika centrali nie jest zbyt rozbudowana i nie wiem czy dam radę tam zaprogramować obsługę wspomnianego przekaźnika bistabilnego?
    Proszę o rady.

0 9
  • Relpol
  • #2 08 Mar 2012 10:57
    gigi-44
    Poziom 26  

Spokojnie da się zrobić masz wejścia i wyjścia które możesz oprogramować wedle uznania mono, bistabilnie, czasowo, według wejścia zerknij do instrukcji tam masz pełny opis co centrala może wykonać.
    Link

0
  • #3 08 Mar 2012 13:44
    humek
    Poziom 32  

Wszystko co opisałeś jest możliwe wystarczy zainstalować wcześniej dodatkowe 12V przekaźniki o poborze prądu 50mA -tyle dają wyjścia niskoprądowe centrali (oczywiście można przez małe przekaźniki ten prąd zwiększyć ) styki tych przekaźników powinny zapewniać przepływ 10-15 prądu. Logika centrali na to pozwala lecz ja bym zrobił sterowanie wyłącznikami za pomocą modułów F&F a tylko wspomaganie z centrali.Jeszcze jedno jeżeli będziesz miał możliwość wyjazdu z garażu jako opuszczenie domu i uruchomienie w czuwanie systemu alarmowego to zrób sterowanie oświetleniem w i przed garażem takie jak opóźnienie w załączeniu systemu potrzebne na wyjazd.Polecam też czujnik antyzłodziejski do mechanizmu napędu i kontaktron informujący system o otwartej bramie zarówno w ogrodzeniu jak i garażowej.

0
  • Relpol
  • #4 08 Mar 2012 16:22
    mitny
    Poziom 13  

Dzięki za dodatkowe pomysły - szczególnie z tym wyjeżdżaniem z garażu.
    Natomiast nie do końca jest dla mnie jasne po co mi te przekaźniki?
    Moduł INT-IORS zapewnia dodatkowe wejścia oraz wyjścia bezpośrednio na 230V - myślałem taki wstawić w skrzynce z bezpiecznikami (było by bliżej garażu).

Mógłbyś też opisać dlaczego lepiej wyłączniki obsługiwać za pomocą modułów F&F?
    Wydaje mi się, że to nie potrzebne dublowanie elementów i zwiększanie kosztów a funkcjonalności chyba nie zwiększa - chyba, że zaprogramowanie Integry tak aby działała jak wspomniany moduł F&F to pogranicza możliwości tej centralki? Nie programowałem jeszcze centralki więc nie wiem jakie ma ograniczenia.
    W moim pomyśle światło to wyjście, czujka, brama i przycisk to wejścia a logikę trzeba zakodować w centralce.

0
  • Pomocny post
    #5 08 Mar 2012 17:36
    humek
    Poziom 32  

no tak przeoczyłem INT-ORS ale wiesz nie tak do końca bo INT-ORS ma 8 przekaźników w sobie natomiast jak masz sterowanie rozrzucone po budynku to dajesz puszkę podwójnej głębokości (jak do sterowników rolet) i tam pod klawiszem włączającym wstawiasz przekaźnik a łatwiej jest ciągnąć 2 czy cztery żyły 05mm niż kabel 2x1,5mm czy 2,5mm . no i nie musisz wszystkich wysokonapięciowych ciągnąc do tego INT-ORS.Pomysłówjest dużo np. jak otwierasz bramę z pilota to zewnętrzne czujniki ruchu się blokują na określony czas abyś mógł wjechać pod dom czy do garażu a potem po zadanym czasie się odblokowują i czuwają ale Ty juz jesteś w domu ,to samo dotyczy furtki na pilota .Taki układ fajnie działa gdy rodzina w domu a zewnetrzne czuwają "profilaktycznie" Nic nie musisz robić jak wracasz do domu.

0
  • #6 09 Mar 2012 14:29
    mitny
    Poziom 13  

No u mnie akurat i tak czy były by to przekaźniki bistabilne czy INT-ORS to i tak były by one w jednej puszcze z bezpiecznikami - nie jest daleko i tak mi najbardziej pasuje.
    Jeśli chodzi o garaże to tutaj z kablami wydaje się prosta sprawa - po jednym kabelu 2x1.5mm od skrzynki do lampy w każdym z garaży oraz 4x0.5mm od włączników, bram i czujek do INT-ORS (ewentualnie czujki bezpośrednio do Integry) - wiec taki układ kabli wydaje mi się najprostszy.

Problem pojawia się w logice - przeczytałem sobie instrukcję programowania Integry ale tak na sucho to do końca nie mam koncepcji jak to powinno być zrealizowane.
    Jeśli nie dam bistabilnego to nie wiem jak zrealizować taką funkcję w Integrze a jeśli dam bistabilny do przycisku to będzie działał równolegle do Integry i wtedy gdy światło zostanie zapalone przez bramę garażową nie będę mógł go zgasić przyciskiem na ścianie (a kombinowałem, że jak światło zostanie sygnałem z bramy czy czujki to ma się palić przez 3min chyba, że zostanie naciśnięty przycisk).

0
  • #7 09 Mar 2012 21:20
    dijej
    Poziom 16  

Pewnie jak by się uparł to by i dało się zrobić to na integrze. Szybciej logikę postawisz na sterowniku PLC, ja to robię na http://www.telmatik.pl/
    Możesz ściągnąć program, jest tam wbudowany symulator, koszt sterownika niewiele droższy od INT-ORS.

0
  • #8 09 Mar 2012 22:28
    mitny
    Poziom 13  

Zgadza się - PLC daje dużo większe możliwości ale zawsze to dodatkowy element i dodatkowe zużycie prądu.
    Moje potrzeby nie są duże i jeśli zrealizowanie tego na Integrze będzie zbyt trudne do realizacji to porzucę temat i po prostu pozostawię przekaźniki bistabilne.
    Miałem nadzieję, że znajdzie się ktoś kto już coś podobnego realizował i podzielił by się wiedzą jak to zrobił lub problemami jakie napotkał. Np. czytałem, że ktoś zrealizował taką logikę jednak drugie naciśnięcie przycisku działało u niego po kilku sekundach - jeśli są takie problemy to po prostu zrezygnuję z rozwiązania.

0
  • #9 10 Mar 2012 19:48
    adwlodar
    Poziom 14  

Na obecną chwilę chyba nie da się obejść reagowania wejść Integry w odstępie 3 sekund od poprzedniego zadziałania.

Dodano po 22 [minuty]:

Może uda mi się pomóc chociaż trochę:

Cytat:
    Po pierwsze chciałbym aby zapaliło się światło w momencie gdy otwiera się brama garażowa

Jest to do wykonania. Można wykorzystać do tego sterownik radiowy bramy (i nie tylko), który podłączasz do dowolnego wejścia. Wtedy uaktywnienie otwierania/zamykania bramy da Ci na dowolnym wyjściu to co chcesz.

Cytat:
    lub gdy ktoś wejdzie do garażu albo naciśnie przycisk przy drzwiach do garażu w piwnicy.

Sytuacja wejścia do garażu to po prostu zaprogramowanie wyjścia centrali na załączanie poprzez dane wejście (w tym wypadku czujnika w garażu). Przycisk, możesz zastosować tzw. dzwonkowy, po naciśnięciu którego zewrzesz (załączysz) dane wejście centrali i włączysz lub wyłączysz światło.

Cytat:
    Chciałbym aby światło zapaliło się np. na 2 min i potem automatycznie zgasło chyba, że czujka wykryje kogoś w garażu.

To co napisałem wyżej. Ustawiasz po prostu timer na wyjście załączające światła.

Cytat:
    Dodatkowo gdy będzie otwierać się brama garażowa to centrala alarmowa ma zmienić zwłokę alarmu w garażu tak abym miał czas (pewnie 1min) na jego rozbrojenie (domyślnie alarm ma zostać załączony natychmiast po wykryciu kogoś w garażu).

Tak jak wspomniałem, podłączasz odbiornik pilotów do dowolnego, wolnego wejścia (może to być w centrali, module rozszerzenia). Linie taką programujesz jako czasową blokadę wybranego wejścia lub kilku wejść. Koniecznie musisz wykorzystać do tego osobny kanał w sterowniku radiowym, po to, żeby blokada nie aktywowała się przy każdym otwieraniu bramy. Jeżeli sygnalizator zewnętrzny masz widoczny od strony garażu, to polecam wykorzystać jego diody do sygnalizacji optycznej zadziałania opóźnienia (lub podciągnąć kabelki do jakieś lampki w okolicach garażu).

0
  • #10 12 Mar 2012 07:40
    mitny
    Poziom 13  

Dzięki za rady.
    Po dłuższych namysłach jednak zrobię układ podwójny - przyciski na przekaźnikach bistabilnych F&F a brama (i czujka oczywiście) w Integrze - reagowanie na wejście w odstępie 3 sekund w przypadku przycisku mnie nie zadowala (przy czujce i bramie nie ma to znaczenia). Wadą tego rozwiązania jest to, że nie będę mógł zgasić światła gdy zostanie zapalone przez Integrę ale myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.
    Poza tym gdyby były jakieś problemy z centralą to zawsze mogę zapalić światło przyciskiem.

0