Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega 128- blokuje się po zmianie fusebitów

chuppa 08 Mar 2012 12:02 2372 17
  • #1 08 Mar 2012 12:02
    chuppa
    Poziom 8  

Witam. Pięć zablokowanych atmeg 128 to mój bilans na dzisiaj. Potrzebuję pomocy przy ustawieniu fusów w at128. Programator avtprog1 (czyli coś jak stk500), program avrstudio4. Po podłączeniu do programatora wszystko jest odczytywane z procka poprawnie. Wsad wchodzi bez problemu. Natomiast po zmianie na cksel 1111 11, czyli zewnętrzny kwarc atmega pada. Pierwszy Uc programowałem w układzie pozostałe cztery poza układem. Jako że zblokowałem ich pięć to mogłem poeksperymentować i zauważyłem że po zmianie jakiegokolwiek ustawienia w fusebitach (nawet zostawiając na domyślnym wewnętrznym oscylatorze 1mHz zmieniając jedynie z 64ms na 4ms) weryfikacja nie udaje się. Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc to bardzo proszę, przetrzepałem już wujka google jak mogłem ale zapewne mój poziom wiedzy nie pozwolił mi znależć rozwiązania.

poprawny odczyt:

oraz odczyt po zmianie na zew. osc.

0 17
  • #2 08 Mar 2012 12:05
    mirekk36
    Poziom 42  

Może tak pomyśleć o programie MkAvrCalculator i jego zakładce "Fusy uproszczone" ??? dzięki temu trudno zablokować procka .... a z twoim prockiem będzie działał w pełni za FREE

0
  • #3 08 Mar 2012 12:19
    chuppa
    Poziom 8  

oczywiście korzystałem z mkavr. najmniejsza zmiana powoduje blokadę.
    wiem że jesteś autorem tego programu. szacunek.

0
  • #4 08 Mar 2012 14:33
    Sławek-K
    Poziom 15  

Ja co prawda używam PonyProg (na domyślnych ustawieniach), ale tą częstotliwość programowania to ustawiasz czy jest ona domyślna? Może warto zmniejszyć.......?
    Nie wiem też czy potrzebujesz M103C (zgodność z ATmega103) ....?

0
  • #5 08 Mar 2012 14:55
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Mar 2012 15:02
    mirekk36
    Poziom 42  

chuppa napisał:
    oczywiście korzystałem z mkavr. najmniejsza zmiana powoduje blokadę.
    .

Ale poczekaj, opisz może co robiłeś czy robisz po kolei i co to wg ciebie blokada?

Rozumiem, że gdy podłączasz procka z fabryki to można odczytać skorzystać z klawisza "Wykryj podłączony AVR" w zakładce "Programator" i wtedy wykrywany jest prawidłowo ATmega128 ???

Jeśli tak ? - to później jak rozumiem zmieniasz ustawienia fusebitów

tak przy okazji czy kasujesz fusebit:

ATmega103 compatibility mode

????

No i przy okazji gdy już przeprogramujesz na zewn. kwarc to czy masz go poprawnie podpiętego ? bo jeśli nie - to nie ma co się dziwić, że procek się więcej nie odzywa :(

0
  • #7 08 Mar 2012 16:29
    chuppa
    Poziom 8  

a więc tak. Podłączam nówke procek. Programator go wykrywa. Odczytuje sygnaturę prawidłową dla atmegi 128. Ładuję wsad i wsad wchodzi i jest ok. Potem wchodzę na fusy zmieniam oscylator na zewnętrzny, oczywiście odhaczam jtagen i zgodność z m103, programuje i koniec. Już procek nie jest wykrywany. Tzn nie można odczytać nawet sygnatury.
    Kwarc w adapterze do programowania jest 8mHz oraz 2 kondensatory 30pF.
    W mkavr program prawidłowo wykrywa nowy procek. Potem już wyskakuje napis błąd.
    A propo poprawności podpiętego zewnętrznego kwarcu. Jak już wcześniej pisałem pierwszy procek programowałem w układzie z tym właśnie kwarcem, gdy się zablokował resztę procków programowałem już poza układem w adapterze do programatora który ma swój kwarc zewnętrzny 8mHz i jest dokładnie to samo.
    Z prockiem nic się nie dzieje złego jeżeli zostawię fusy domyślne. Wystarczy że zmienię cksel z domyślnych Int. RC Osc. 1 MHz; Start-up time: 6 CK + 64 ms na Int. RC Osc. 1 MHz; Start-up time: 6 CK + 4 ms i już jest błąd.

0
  • #8 08 Mar 2012 18:20
    mirekk36
    Poziom 42  

chuppa napisał:
    Wystarczy że zmienię cksel z domyślnych Int. RC Osc. 1 MHz; Start-up time: 6 CK + 64 ms na Int. RC Osc. 1 MHz; Start-up time: 6 CK + 4 ms i już jest błąd.

To bardzo ale to bardzo dziwne - hmmm nic mi na razie nie przychodzi do głowy...

0
  • #9 08 Mar 2012 18:33
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Mar 2012 18:46
    chuppa
    Poziom 8  

Nie ma kondensatora. Reset idzie bezpośrednio do programatora

0
  • #11 08 Mar 2012 19:08
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Mar 2012 19:34
    chuppa
    Poziom 8  

Jaki elektrolit... procek jest wsadzony w adapter do programatora. Fuse bitów nie ustawiam bo się nie da. Procek funkcjonuje tylko na domyślnych ustawieniach, jakakolwiek próba zmiany czegokolwiek blokuje procek. Programator jest zasilany z kompa czyli usb, nie jest to samoróba tylko kupny programator, na innych atmegach działa normalnie, tzn innych niż 128, czyli 8 i 32.

0
  • #13 08 Mar 2012 21:59
    GienekS
    Poziom 32  

Zrób próbę na innym typie programatora, jeżeli maż taką możliwość.

0
  • #14 08 Mar 2012 22:31
    Fredy
    Poziom 27  

Mam nadzieję że wiesz o tym , że zaprogramowany bit w AVR to bit który ma wartość =0.
    Może robisz odwrotnie?

0
  • #15 08 Mar 2012 23:27
    chuppa
    Poziom 8  

Ależ oczywiście. A w ponyprog jest na odwrót. Działam na tym programie i programatorze od dawna.
    A co do zmiany programatora, to nie mam możliwości ale przecież to żaden problem poskładać. I chyba będę musiał tak zrobić żeby wykluczyć programator. Lub potwierdzić jego błędne działanie.

0
  • #16 09 Mar 2012 08:44
    GienekS
    Poziom 32  

A może coś jest z Avr-Studio jeżeli przez niego programujesz ? Którą wersje masz ? Może jest potrzebny Upgrade programatora ? Skore inne procesory programuje poprawnie a jedynie ATMega 128 ?

0
  • #17 09 Mar 2012 17:06
    chuppa
    Poziom 8  

korzystam też z bascoma i mkavr, a upgrade programatora mam ostatni.

Dodano po 4 [godziny]:

Korzystając z tej podpowiedzi BoskiegoDialera "Dokumentacja mówi, że aby atmega32 dawała się programować poprawnie, częstotliwość zegara w isp musi być mniejsza od f_cpu/4 lub nawet f_cpu/6. Jeśli pierwotnie się procesor programował idąc na wewnętrznym 1MHz, a teraz jest taktowany zewnętrznym 32kHz, to procesor nie będzie odpowiadał aż nie zmniejszysz częstotliwości programatora poniżej 6kHz. " z tego postu Link
    udało mi się odblokować procek. Teraz tylko trzeba go zaprogramować nie blokując.

Dobra, wygląda na to że się udało

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc.

Rozwiązanie problemu było bardzo proste. Programator podaje na vcc procka 2,15 v co wystarcza prawdopodobnie do odczytania sygnatury a nawet wgrania hexa ale już nie do zmiany fusów (tak myślę). Odblokowałem procek zmniejszając ISP do 22,48kHz, potem podałem z zewnątrz 5v i poszło. Czyli wniosek jest taki że gdybym od początku miał 5v na programatorze to nic by się nie blokowało przy zmianie fusów.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za wykazane zainteresowanie.

0
  • #18 26 Mar 2012 22:26
    j__g
    Poziom 1  

Witam,

Wczoraj też zablokowałem Atmegę 128 - co gorsza wlutowaną w moduł MMnet01.

Przestawiłem CKSEL0 na 0 (podobnie jak CKSEL3..1) i wysłałem do procka.
    Oczywiście zaniemówił, a ja po lekturze tego forum uświadomiłem sobie co zrobiłem (jestem z pokolenia 8051, więc Fuse Bity to dla mnie nowość).

Próbowałem podłączyć zewnętrzny generator bez wylutowywania rezonatora i kondensatora - nic to nie dało.
    Już postanowiłem wylutować te elementy, ale kolega podłączył złącze JTAG i ... udało się przestawić FB.
    Byłem w szoku, bo myślałem, że jak nie ma rezonatora, cze wewnętrznego oscylatora, to procek jest martwy, bo nie ma go co napędzać. A tu proszę. Może komuś przyda się taka informacja.

Proszę poprawić post - regulamin pkt.3.1.13. Poleceni moderacyjne dotyczy wszystkich piszących w temacie. [dzimi]

0