Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć amplituner Yamaha RX-V371 z gramofonem Fonica GS-464?

dawi_id 08 Mar 2012 12:14 5844 13
  • #1 08 Mar 2012 12:14
    dawi_id
    Poziom 9  

Witam.
    Ostatnio kupiłem do domu amplituner Yamaha RX-V371.
    Chciałbym do niego podłączyć (stary) gramofon firmy "Fonica GS-464".
    W gramofonie jest kabel 5 pinowy (http://www.simblaster.com/catalog/air_plug.jpg)
    Zakupiłem odpowiednie przejściówki,żeby wyjście było na Chinch.

Po podłączeniu przewodów do amplitunera w miejsce Audio 1 lub AUX na tych wejściach było sprawdzane, dźwięk jest praktycznie niesłyszalne.
    Głośność Amplitunera MAX z głośników lekki mało słyszalny dźwięk.

Mam pytanie, co może być przyczyną?
    Pozdrawiam.

1 13
  • #2 08 Mar 2012 12:36
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Gramofon posiada przedwzmacniacz RIAA?
    Czy amplituner ma wejście PHONo?

0
  • #3 08 Mar 2012 12:43
    dawi_id
    Poziom 9  

MARCIN.SLASK napisał:
    Gramofon posiada przedwzmacniacz RIAA?

Czy posiada nie mam pojęcia będę musiał rozebrać i spojrzeć, ale wątpie
    Cytat:
    Czy amplituner ma wejście PHONo?

Wydaje mi się ze ma. choć zbytnio nie znam się na tym. Na tylnym panelu nic takiego nie pisze ;/

0
  • #4 08 Mar 2012 15:24
    egon42
    Poziom 37  

Gramofon trzeba podłączyć pod wejście PHONO i sprawdzić.

0
  • #5 08 Mar 2012 15:35
    radiogaga
    Serwisant

Ten sprzęt nie współpracuje bezpośrednio z polskim gramofonem.Potrzebujesz przedwzmacniacz gramofonowy RIAA.

0
  • #6 08 Mar 2012 19:08
    leszekpo59
    Poziom 26  

Witam. Sprawa z podłączeniem tego gramofonu i uzyskania pożądanych efektów moim zdaniem wygląda w ten sposób. Gramofon Firmy "Fonica GS-464 jest gramofonem DYNAMICZNYM. Drugi rodzaj gramofonów ( np Mister hit, party hit), to gramofony typu PIEZO. Nie wdając sie w uzasadnienia każdego z tych typów, różnica jest dość istotna. Gramofony DYNAMICZNE maja na wyjściu sygnału dość niską wartość. Ale za to mają porządne wkładki, które nie uszkadzają mechanicznie płyty. Gramofony typu PIEZO, mają wyższe napięcie sygnału na wyjściu, zbliżone do ,,zapotrzebowania " wzmacniaczy na źródło sygnału ( AUX, IN ). Jednak ten typ dość szybko potrafi mechanicznie uszkodzić odtwarzaną płytę. Reasumując, obecnie wejścia we wzmacniaczach sa uniwersalne, a tu , aby odtworzyć Twój gramofon, potrzebny by był przedwzmacniacz, który ,, podniesie " napięcie wyjściowe, aby wzmacniacz mógł je odtworzyć. Myślę, że pomogłem Tobie w wyjaśnieniu Twojego problemu - pozdrawiam - leszekpo59

0
  • #7 08 Mar 2012 20:41
    dawi_id
    Poziom 9  

Rozumiem, czyli żeby mój wzmacniacz chodził poprawnie muszę zainstalować w nim przedwzmacniacz RIAA. i podłączyć normalnie pod AUX i będzie chodziło dobrze wywnioskowałem??

0
  • #9 15 Mar 2012 11:41
    kroljulian
    Poziom 2  

Czy rozwiazanie problemu jak wyżej dotyczy także gramofonu Technics SLDB22? Bo u nie też "echo" po podłaczeniu gramofonu do wzmaczniacza. Gdzie można nabyc taki przedwzmaczniacz?? PZDR

0
  • #10 16 Mar 2012 20:28
    1mentos
    Poziom 11  

A jak wygląda sprawa (nie mam jeszcze więc pytanie na zaś) z podłączeniem gramofonu Fonici model Adam do Yamahy RX-V800RDS (ma wejście opisane Phono). Czy to phono oznacza automatycznie że wzmacniacz ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy ?

0
  • #11 16 Mar 2012 20:49
    radiogaga
    Serwisant

Znajdźcie dane wejść Phono w w/w ampli,jeśli są to czułości na poziomie ok.1V (na90%) ,to polskie gramofony (sygnał kilka miliV) nie będą współpracowały prawidłowo.

0
  • #12 16 Mar 2012 21:34
    1mentos
    Poziom 11  

Ja mam takie 2 parametry podane dla Phono:

Input Sensivity: 2.5mV/47 kohms
    (czyli rozumiem mam właściwe parametry do "Adama")

Signal to Noise Ratio (IHF-A Network) Phono MM to REC OUT (5mV, shorted) 81dB
    (co ten parametr oznacza - coś związanego z nagrywaniem z Gramofonu poprzez ten wzmacniacz?)

0
  • #13 17 Mar 2012 08:55
    radiogaga
    Serwisant

Czułość OK dla Adama.Drugi parametr to dynamika,czyli odstęp sygnał/szum przy nagrywaniu.MM to wejście dla wkładki magnetycznej (2,5mV),MC dla krystalicznej (w pobliżu 1V).

0
  • #14 18 Mar 2012 11:35
    dawi_id
    Poziom 9  

Ja zamówiłem na allegro "Przedwzmacniacz gramofonowy o char. RIAA". Po podłączeniu wszystko działa Pięknie

Pozdrawiam

0