Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponownie wiatka 12. Podczas obracania się bębna pojawia się hałas.

Lidia 30 Gru 2004 21:59 2472 15
  • #1 30 Gru 2004 21:59
    Lidia
    Poziom 10  

Witam serdecznie
    Obiawy pralki wiatka 12: pierze normalnie - grzanie, wlewanie wody, przejście na kolejne programy) problem jest wtedy gdy obraca się bęben - bardzo hałasuje tak jakby łożyska bardzo hałasowły, jeszcze głośniej robi się wtedy, gdy wiruje.
    Po wyjęciu bielizny oczyściłam filtr - było bardzo bużo drobniutko pokruszonego kamienia tak jak żwir (nigdy wcześniej tego nie było, choć zdażały się kawałki kamienia). Był również kawałek wielkości guzika półwypukłego cyny lub czegoś podobnego.
    Jak ręką lekko przycisnę w dół bęben pralki to zawadza on o fartuch (lub płaszcz - nie wiem jak to fachowo nazywacie).
    Podejrzewam, że są do wymiany łożyska (jeżeli da się wogóle ją naprawić). Jedank sama się nie podejmuję tej naprawy.
    Odkręciłam pralkę z tyłu - ale nie mam zielonego pojęcia co mogłabym zrobić (a jestem takim domowym majsterklepką - czym się szczycę :-)

Chciałabym wiedzieć, czy mam rację - że to łożyska, i czy to się da naprawić.
    Jakie są orientacyjne koszty takiej naprawy z dojazdem fachowca do domu - czy warto naprawiać taki muzealny egzemparz?
    Oczekuję porad.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2005
    Lidia

0 15
  • #2 30 Gru 2004 22:10
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

na 99,9% łożyska ( 0,01% łożyska w silniku)
    co do wymiany trzeba zdjąć koło pasowe , odkręcić krzyżak i wybić z niego stare łożyska a następnie wbić nowe
    wygodniej byłoby wezwać fachowca ale oni za bardzo się cenią :D

0
  • #3 30 Gru 2004 22:12
    Lidia
    Poziom 10  

Orientuje się Pan jaka jest orientacyjna cena takich łożysk?

1
  • #4 30 Gru 2004 22:14
    zayzayer
    Specjalista AGD

Według tego co piszesz (np.ocieranie bębna o płaszcz), to najlepszym wyjściem będzie podziękowanie jej za dotychczasową współpracę.:)

0
  • #5 30 Gru 2004 22:21
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

orientacyjna 30 zł :)

0
  • #6 30 Gru 2004 22:23
    skryn
    Admin grupy AGD

To raczej koniec żywota. Oj, cięzko doradzić coś na odległość. Tradycyjna wymiana łożysk (chyba masz 100- procentową celność diagnozy), to koszt rzędu 70- 100PLN. Ale to nie wszystko. Luzy osi bębna, stan zbiornika (pewnie ogniska korozji!!), programator też niepewny... Oj uzbierałoby się trochę tego...

Pozdrawiam i życzę połamania śrubokrętów w nadchodzącym 2005 Roku!

0
  • #7 30 Gru 2004 22:25
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

kol.skryn chyba niestety ma rację :(

1
  • #8 30 Gru 2004 22:33
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

PS 663S BIO napisał:
    zdjąć koło pasowe , odkręcić krzyżak i wybić z niego stare łożyska

Do tego jest ściągacz.
    Wymienić uszczelnienie i sprawdzić tulejkę wchodzącą w pierścień uszczelniający.
    Może zajść konieczność "karbowania" osi bębna.

0
  • #9 30 Gru 2004 22:34
    zayzayer
    Specjalista AGD

PS 663S BIO napisał:
    wygodniej byłoby wezwać fachowca ale oni za bardzo się cenią :D

A mialeś już coś wspólnego z fachowcami, że jesteś taki obeznany w cenniku?:)

0
  • #10 30 Gru 2004 22:37
    Lidia
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za porady
    Może w nadchodzącym Nowym Roku znajdę jakąś promocję - wymiana starej pralki na nową :-)

Życzę Wszystkim w Nowym Roku jak najmniej usterek wszelkiego sprzętu.
    Pozdrawiam Lidia

0
  • #11 30 Gru 2004 22:58
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 31 Gru 2004 00:34
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

_PREDATOR_ napisał:
    PS 663S BIO napisał:

Do tego jest ściągacz.
    Wymienić uszczelnienie i sprawdzić tulejkę wchodzącą w pierścień uszczelniający.

Niezly dowcip na koniec roku Kolega wymyslil, wyjmowac lozyska z krzyzaka od Wiatki za pomoca sciagacza :D :D :D

0
  • #13 31 Gru 2004 00:55
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

elektryk2000 napisał:
    _PREDATOR_ napisał:
    PS 663S BIO napisał:

Do tego jest ściągacz.

Niezly dowcip na koniec roku Kolega wymyslil, wyjmowac lozyska z krzyzaka od Wiatki za pomoca sciagacza :D :D :D

Odpowieć dotyczyła ogółu, a zapewne dobrze wiesz koło pasowe nie zawsze tam łatwo schodzi, a łożyska bywają zapieczone, uważałem i sprawdziłem to praktycznie, że jest to metoda nie wymagająca siły.
    A używanie młotka, czy innego narzędzia poza ściągaczem do łożysk uważasz za fachowe podejście ?, chyba nie ?.
    Może dowcip, ale w dobrej wierze.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 31 Gru 2004 01:38
    jacekrybak
    Poziom 18  

Nie przypominam sobie żebym widział kiedykolwiek 5-ramienny ściągacz (do koła pasowego), a nie da się tego zrobić ani 2-, ani 3-, ani 4-ramiennym. Koło zwykle odbijam klinem, np. przy pomocy dużego śrubokręta i nigdy jeszcze go nie zniszczyłem. A wyciąganie łożysk z tulejki krzyżaka przy pomocy ściągacza (hm...), to też ciekawy sposób. Ale jeśli już się męczyć, to chyba lepiej byłoby praską.

0
  • #15 31 Gru 2004 07:06
    NaprA
    Poziom 13  

Lidia napisał:
    Życzę Wszystkim w Nowym Roku jak najmniej usterek wszelkiego sprzętu.

Mam nadzieję, że jak w większosci , tak i to życzenie nie w pełni się sprawdzi.
    Czy zdajemy sobie sprawę jak wiele tysięcy ludzi straciło by pracę, gdyby takie życzenia się spełniały i to czasem w zawodach, wydawało by się zupełnie odległych.
    Dużo szczęścia w Nowym Roku

PS
    Nawet jakbym miał 5-cio ramienny ściągacz, to w przypadku koła pasowego Wiatki bym go nie użył. A młotek jest takim samym narzędziem jak i miernik elektroniczy, chodzi tylko o to, żeby młotkiem nie naprawiać telewizorów a miernik nie wybijać łożysk.
    Pozdrawiam
    zeN

0
  • #16 01 Sty 2005 21:36
    grzeg27
    Poziom 14  

To na pewno łóżyska.Ale nie wiem czy domowe majsterkowicz sobie z tym poradzi...

0