Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa subwoofera na 2x gdn25/60/1 - pytania (newbie)

30 Gru 2004 22:00 1257 12
  • Poziom 10  
    Witam, I-szy post na forum... :D
    Wiec tak planuje zrobic subwoofer oparty na 2x tonsil gdn25/60/1(8ohm) i mam pare wqtpliwosci.
    1. Otoz czy obudowa b-r o objetosci 120l bedzie dobra ?
    Czy lepiej zdecydowac sie na zamknieta ?
    2. Oraz jaka dobrac zwrotnice do tego ?
    3. Gdzie mozna ja kupic ? Czy tymi z allegro warto sie interesowac, czy lepiej z gory sobie odpuscic ?
    4. Jak polqczyc glosniki ? Rownolegle (4ohm) czy szerogowo (16ohm) zeby moglo to wspolpracowac z wzmacniaczem 8ohm ?
    Wiem ze zrobilem wielki blqd, gdyz nie przyjrzalem sie impedancji ale teraz juz nic nie zrobie, w niedalekiej przyszlosci wymienie wzmacniacz na cos innego, ktory bedzie mial szerszy zakres impedancji...

Ja sie na tym dobrze nie znam, a nie chce kupowac subwooferow gotowych tylko sie troche samemu pobawic, zeby miec ta satysfakcje :D
    Obydwa tonsile juz kupilem wiec wymiana na inne niskotonowce w gre nie wchodzi (mam nadzieje ze zrobilem dobry zakup)
    Z gory dzieki wam wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Owszem dobrze zrobiłeś kupując te tonsilki ale wiedz że to nie są typowe tonsile do subwoofera :( ze względu na małe Xmax nie zejdą do najniższych rejestrów,lecz mają dużą efektywność i mogą grać nawet przy słabym wzmacniaczu :) ja mam takiego tonsilka w subwooferze o pojemnosci okolo 35-40 litrów wysoko strojonego i gra pięknie (zwłaszcza impuls jest super bo wiadomo że subik ten nie sięga najniżej niestety ale za to łupnąć potrafi i to ostro :) )
  • Poziom 10  
    Ile wynosi Xmax ? Bo na stronie tonsila nie jest ta informacja podana, a nie wiem jakie wymiary ma miec b-r (o ile na taka obudowe sie zdecyduje)
    Zapomnialbym dodac, o ile ma to znaczenie ze slucham muzyki elektronicznej...
    I do tego subwoofer glownie chce zastosowac.
  • Poziom 31  
    Ten głośniczek idealnie nadaje się na Bass reflex :) oczywiście wyżej strojony ze względu na małe Xmax.Maksymalne wychylenie membrany (Xmax) powinno być na stronie tonsila
  • Poziom 10  
    Daje sobie (cos) uciac ze tam nie ma...
    Albo ja szukac nie potrafie.
  • Poziom 31  
    Ano faktycznie teraz nie ma :( było wcześniej jak jeszcze na stronce tonsila była taka tabela duża pozioma a teraz jest pionowa :( (kurcze nie pamietam ile wynosiło Xmax w tym głośniczku)
  • Poziom 10  
    Napisalem e-maila do pracownika Tonsila.
    Mam nadzieje, ze odpisza.
    Teraz pozostalo pare kwestii nierozstrzygnietych, jakby mogl ktos pomoc bylbym wdzieczny.
  • Poziom 31  
    Właśnie przed chwilą kolega mi policzył że Xmax tego głośnika wynosi 7-10 mm tak więc kolejna wątpliwość mniej więcej rozwiana :)
  • Poziom 12  
    -+ 10mm ? to straaaasznie duzo :O male Xmax to -+3mm :) ale nie 10 mm

p.s w jaki sposob kolega obliczyl Xmax???? znasz wymiary cewki i nadbiegnunnika?
  • Poziom 20  
    Impedancja - 8 [Ohm]
    Pasmo przenoszenia - 60 - 5 000 [Hz]
    Moc nominalna - 60 [W]
    Moc maksymalna - 120 [W]
    Efektywność - 92 [dB]
    Częstotliwość rezonansowa FS - 37 [Hz]
    Rezystancja cewki - 7 [Ohm]
    Wysokość cewki - 13.5 [mm]
    Średnica rdzenia cewki - 48 [mm]
    Wysokość szczeliny - 8 [mm]
    Szerokość szczeliny - 1.5 [mm]
    Średnica zewnętrzna magnesu - 120 [mm]
    Średnica wewnętrzna magnesu - 60 [mm]
    Wysokość magnesu - 18 [mm]
    Waga magnesu - 0.76 [kg]
    Indukcja w szczelinie B - 0.81 [T]
    Energia w szczelinie - 486.7 [mJ]
    Materiał magnesu - ferryt
    Materiał membrany - celuloza
    Materiał zawieszenia - pianka
    Materiał korpusu cewki - nomex
    Materiał cewki - miedź
    Materiał kosza - blacha stalowa
    Objętość ekwiwalentna VAS - 0.11 [m^3]
    Dobroć mechaniczna QMS - 2.76
    Dobroć elektryczna QES - 0.42
    Dobroć całkowita QTS - 0.36
    Całkowita masa ruchoma MMS - 0.026 [kg]
    Podatność mechaniczna zawieszeń CMS - 71.3x10^-5 [m/N]
    Wskaźnik siły BI - 10.2 [Tm]
    Powierzchnia czynna membrany SD - 0.033 [m^2]
    Waga głośnika - 2.6 [kg]

Zrób obudowę 40l, nastrój kanał na 42Hz (rura 82mm, długość 16cm), głośniki połącz oczywiście iso-barik czyli twarzami do siebie.
    W programie WinISD w pomocy masz opisane jak to to się łączy.
    Powinno zagrać że aż miło.
  • Poziom 10  
    OK...
    A jak rozwiazac problem ze zwrotnica ?