Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie kolumny

grzespower 30 Gru 2004 22:33 11336 8
  • Przedstawiam moją konstrukcje - dwudrożne kolumny zamknięte.
    Głośniki nisko-średnio to Alphard LW65H81, wysokotonowe to Tonsil GDWK 10/80.
    Pasmo przenoszenia około 58Hz-20kHz
    Obudowa ze starych tonsili (zmniejszona objętość, nowy front panel, całoćć oklejona, konstrukcja wzmocniona, zmieniony panel podłączeniowy-nie ma na zdjęciu bo jest z tyłu)
    Zwrotnica (moja konstrukcja):
    - dwudrożna, 2x12dB/oct
    - tłumik dla wysokotonówki (-2dB)
    - cewki powietrzne drut miedziany Φ1mm max 5% tolerancji
    - kondensatory nieelektrolityczne 5%
    - częstotliwość podziału 4,7 kHz
    Tanie ( koszt około 265 zł za pare-miałem stare obudowy), ale nieźle grają.

Fajne!
  • #2 30 Gru 2004 22:44
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Jakie kolumny Tonsilowskie wykorzystałeś? Symbol,pojemność, co wczesniej?

• #3 30 Gru 2004 23:01
    grzespower
    Poziom 13  

To były największe badziewia tonsila jakie w życiu widziałem.
    Symbolu nie pamiętam, ale oryginalna objętość to 17-18l, teraz jest 12l netto. Obudowy były nieszczelne, poprostu tragedia, ale wszystko się poprawiło i jest ok. Te wysokotonówki tonsila nie są oczywiście oryginalne (to nówki). Bo te kolumny na moje oko to był przełom lat 70-80.

Dodano po 3 [minuty]:

To były największe badziewia tonsila jakie w życiu widziałem.
    Symbolu nie pamiętam, ale oryginalna objętość to 17-18l, teraz jest 12l netto. Obudowy były nieszczelne, poprostu tragedia, ale wszystko się poprawiło i jest ok. Te wysokotonówki tonsila nie są oczywiście oryginalne (to nówki). Bo te kolumny na moje oko to był przełom lat 70-80.

• #4 31 Gru 2004 01:05
    Billy Corgan
    Poziom 19  

Alphard LW65H81
    Ten głośnik ma świetne parametry.
    Ty w swojej kolumience masz przenoszenie -3dB przy 60Hz (dobrze jak na takie wymiary).
    A nie zastanawiałeś się nad bass-refleksem? Obniżyłbyś pasmo przenoszenia o dobre kilkanaście Hz. Ale w sumie to nie subwoofer, więc gratuluję udanych kolumn!
    Podział zwrotnicy też masz ok.

Najlepszego...

• #5 17 Sty 2005 19:23
    kapselo
    Poziom 12  

Z tego co widać były to kolumny dołączane do radiodbiornika (amplitunera) Amator stereo

• #6 24 Lut 2005 08:15
    Michal_WWL
    Poziom 20  

Ładnie wyszły, troche tylko ciemnie. Czy wykonałeś wygłuszenie? Gąbka stosowana fabrycznie w tym modelu chyba juz się do niczego nie nadawała. Może jakiś schemat zwrotnicy dla zainteresowanych?

• #7 25 Lut 2005 11:21
    alfrednovi
    Poziom 19  

Cześć!
    Szkoda że zmniejszyłeś objętość i nie dałeś B-R, bo ten LW65H81 świetnie się nadaje do B-R. Miałbyś wtedy dużo więcej basu. Ale i tak ładnie musza grać.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi

• #8 28 Lut 2005 17:29
    Lucki
    Poziom 21  

Witam! Ja coś podobnego z wyglądu zrobiłek jak kolega.
    *Głośniki:
    -Alphard EW80 i Alphard TE300 (piezo)
    *Zwrotnica wykonana własnoręcznie, ale tylko do głośników piezo ( 2x5uF włączonych plucami+ w szereg daje nam 2,5uF )
    *Pasmo przenoszenia 50Hz-15KHz

Cena tego zestawu jest niska -> 2x26zł ( za niskotonowe) + 2x8zł ( za wysokotonowe) + pudła 20 zł + kondensatory 4x7,50zł = ok.120zł za dwie pary.
    Dźwięk jest dobry ale za taką cene nie może być super.
    Są to moje 2 kolumny wykonane w życiu !!

• #9 28 Lut 2005 18:51
    ALTON
    Poziom 38  

Lucki tak sie składa że mój znajomy ma identyczne tylko zamiast piezo dał TW318 :).Górną dziurę zaślepił.....Ten sam basowy.Jednaj za 120zł ...... moje pierwsze kolumny w życiu jakie wykonalem do dzisiaj u mnie grają nie wykończone....biedadztwa już tak stoją 2 lata prawie...ale co tam.... kiedyś je wykończe :)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson