Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie diod w wyłączniku schodowym

Elayah 08 Mar 2012 20:55 2209 3
 • #1 08 Mar 2012 20:55
  Elayah
  Poziom 10  

  Witam wszystkich forumowiczów. Niestety układ "wyłącznika ( lub jak kto woli włącznik) schodowego" światła, który zmontowałem nie działa w sposób prawidłowy. Obydwie połówki włącznika zapalają zarówno światło w żarówce 1 ( schodach) jak i światło w żarówce 2 ( nie ma selektywności: jedna połówka zapala jedną lampę, druga drugą). Z uwagi na brak możliwości w zabudowaną instalację elektryczną zastanawiałem się nad rozwiązaniem elektronicznym. Czy można byłoby za pomocą np. układu diodowego przekształcić sinusoidę tak, aby górna połówka zasilała jedną żarówkę, dolna zaś drugą ? Jak musiałby wyglądać taki układ (schemat), jakie diody możnaby zastosować ? Założenia :

  -zastosowanie żarówek klasycznych o mocy 60W,
  -napięcie mierzone w instalacji =240V ,
  -w puszce od włącznika 4 przewody, po 2 przewody w oprawach
  -poglądowy rysunek jak to w tej chwili jest podłączone poniżej
  Zastosowanie diod w wyłączniku schodowym
  A może są gotowe urządzenia, które montuje się w puszce przełącznika i w oprawach ?
  Z góry dziękuje za pomoc

  1 3
 • Sklep HeluKabel
 • #2 08 Mar 2012 21:07
  shulc1
  Poziom 9  

  Napisz coś więcej o tej instalacji. Co do rysunku to on nic nie wyjaśnia bo jest na nim tlko przełącznik i dwa źródła światła a gdzie drugi schodowy?

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 08 Mar 2012 21:12
  kkas12
  Poziom 41  

  To nie jest wyłącznik schodowy, ale świecznikowy.
  Usuń ten mostek pomiędzy stykami górnymi wyłącznika i do tych zacisków przyłącz przewód fazowy od jednej i od drugiej lampy.
  Bez przeróbek się nie obejdzie.
  Ponieważ jak widać tego nie rozumiesz to najlepiej będzie gdy skontaktujesz się z elektrykiem który będzie wiedział jak "problem" rozwiązać.

  A temat zamykam.

  0
 • #4 08 Mar 2012 21:13
  drewniany80
  Poziom 15  

  Kolego niestety w takim układzie nie da się zapalać światła tak jak chcesz, piszesz że od przełącznika do puszki idą 4ry przewody czy w tej puszce są również przewody od tych żarówek?? jeżeli tak to jeden z przewodów z żarówki 1 i drugiej skręć i podłącz pod 0 robocze a drugie podłącz do przewodów które biegną z włącznika następnie podaj na włącznik fazę i będzie działało poprawnie. Niestety układ z diodami nie zadziała poprawnie ze względu na to że żarówki będą mrugały a oko ludzkie niestety będzie to widziało, nie wspominając o tym że światło będzie owiele słabsze.

  0