Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB

davidstar 08 Mar 2012 21:04 3111 18
  • #1 08 Mar 2012 21:04
    davidstar
    Poziom 13  

Witam,
    Wczoraj przez przypadek podłączyłem dysk do gniazda USB znajdującego się z przodu kompa, zawsze podłączałem go do gniazda z tyłu (nie mam pojęcia dlaczego tak wczoraj zrobiłem) no i w wyniku tego dysk wydał zgrzytliwe dźwięki po czym szybko go odłączyłem upewniając się, czy aby przypadkiem nie pojawiła się ikonka bezpiecznego usuwania, która sugerowałaby , że nie wolno go wyciągać od tak sobie. Po chwili podpiąłem go z tyłu tak jak robiłem od około roku, no i zaczął się problem:
    - próba otwarcia go przez Mój komputer powodowała "zwiechę" ogólnie w oknie mojego komputera nie mogłem się swobodnie poruszać, przez zwieszanie, dopiero po dłuższej chwili mogłem wchodzić w poszczególne partycje, oprócz dysku LG zewn. nawet kliknięcie na ikonkę tego dysku PPM powodowało zwiechę, więc niczego nie mogę sprawdzić.
    Ogólnie dysk żyje, słychać, że tam się kręci, komputer go wykrywa , bo jest w menadżerze urządzeń, dioda też sobie mruga ładnie. Więc co jest? Jak naprawić tą usterkę?
    Na początku jak go kupiłem to nie wiedziałem , że trzeba wetknąć go do gniazda z tyłu bo to przednie jest "słabsze" i wkładałem wtyczkę w to przednie i nic się nie stało, dopiero po wybadaniu o co biega zacząłem wtykać to jedno wejście z tyłu ( ogólnie kabel rozchodzi się na dwie końcówki, ale ta jedna w zupełności wystarczała przez 8 miesięcy i wszystko działało). Więc wydaje mi się, że nie miał prawa się uszkodzić przez podłączenie w to przednie gniazdo.
    Sprawdzałem go na innym kompie - też nie da się go otworzyć, tak jak powyżej napisałem. Na kompie żadnych wirusów nie mam więc taka opcja raczej odpada.
    Poczytałem trochę o odzyskiwaniu danych i pobrałem "Ontrack EasyRecovery Professional 6.03 PL" Włączyłem funkcje "drive test" i takie są rezultaty testu:
    Testowanie napêdu TOSHIBA MK3259GSX...

Wyniki testu:
    Model: TOSHIBA MK3259GSX
    Przepustowość: 298.09 GB
    Szybki test rozpoznania: Wykonano.

Zalecane:
    Wykonanie szybkiego testu rozpoznania dla napêdu TOSHIBA MK3259GSX, nie wykazuje problemów na fizycznych napêdach. Jeœli istnieje doznanie wystąpienia sytuacji zagubienia danych, uruchom pełny test rozpoznania, aby wykonać wyczerpujące analizy z Twoim napêdem. Jeżeli nie masz przekonania o sytuacji zagubienia danych, zalecane jest uruchomienie pełnego testu rozpoznania jako konserwacja napêdu.

oraz pełny test rozpoznania tylko nie wykonany do końca, już miałem dość czekania po 6 godzinach....

Wybrano test: Pełny test rozpoznania

Uruchomiono Pełny test rozpoznania...
    Testowanie napędu TOSHIBA MK3259GSX...
    Błąd I/O w sektorze 6292904.
    Błąd I/O w sektorze 6292905.
    Błąd I/O w sektorze 6292906.
    Błąd I/O w sektorze 6292907.
    Błąd I/O w sektorze 6292908.
    Błąd I/O w sektorze 6292909.
    Błąd I/O w sektorze 6292910.
    Błąd I/O w sektorze 6292911.

Co mogą oznaczać te błędy? No i jak się uporać z powyższym problemem? Bardzo proszę o POMOC.

• #4 24 Mar 2012 15:25
    davidstar
    Poziom 13  

Czy o to chodziło?

Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB

Przepraszam, że tak długo to trwało, byłem na wyjeździe : /
    Kuzyn przez ten czas za pomocą programu DM Disk Editor and Data Recovery 2.2.0 Portable odzyskał mi wszystkie dane :). Myślę, że teraz już nie muszę martwić się tym co jest na dysku. Próbowałem zrobić format to w ciągu 1h przybyła jedna kreska : / więc zrezygnowałem. A może w związku z tym nie powinienem robić "formata" bo coś uszkodzę np?
    Ogólnie teraz prosiłbym o jakieś podpowiedzi co do przywrócenia dysku do życia, troska o zawartość już mnie nie interesuje :)

• #5 24 Mar 2012 15:30
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony.

Podaj SMART pozostałych dwóch dysków.

• #6 24 Mar 2012 15:39
    davidstar
    Poziom 13  

Dwa kolejne:

Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB

Kurczę jak to uszkodzony ? Po czym to poznać?
    Dlaczego poprosiłeś o Smarty dwóch pozostałych dysków?

• #7 24 Mar 2012 15:48
    Kasek21
    Poziom 43  

Podaj SMART korzystając z MHDD - po wybraniu dysku klawisz F8.
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Przydałby się także skan tych dysków 2xF4.

Napisałem Ci abyś podał SMART pozostałych bo ze SMART'u wynika, że wszystkie dyski są uszkodzone tj. posiadają realokowane sektory czyli:

Atrybut ID 05
    Reallocated Sectors Count
    Ilość relokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako relokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a relokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni
    Krytyczny: Tak

• #8 24 Mar 2012 17:07
    davidstar
    Poziom 13  

ok spróbuje tak zrobić, ale ciekawi mnie to : w instrukcji MHDD jest napisane: " MHDD pracuje z dyskami ustawionymi na Master" ...czy muszę coś tam kombinować w związku z tym z dyskiem zewnętrznym?Czy od razu po wypaleniu płyty z MHDD i uruchomieniu programu wszystko będzie tak jak trzeba?
    40-stka jest na master(system, partycje itd) 80-tka (wszystkie dane z uszkodzonego dysku) jest na slave, mówiłeś żebym zrobił skan, ale skoro 40-stka jest na master to żeby zrobić skana dysku 80GB muszę go przepiąć na master (tam się chyba ze zworkami cuduje co nie?)

• #9 24 Mar 2012 17:18
    Kasek21
    Poziom 43  

Ten dysk na USB pewnie nie będzie widziany.

Bardziej chodzi mi o potwierdzenie odczytu SMART'u bo trzeba mieć szczęście aby posiadać uszkodzone wszystkie dyski.

Daj SMART tego dysku, który MHDD będzie widział.

• #10 24 Mar 2012 21:21
    davidstar
    Poziom 13  

ok wypale płytkę , uruchomię program i postaram się w miarę szybko podesłać wyniki.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

Mam pytanko: gdzie mogą być zapisane screenshoty ze skanu i smarta? Nigdy nie robiłem w taki sposób screenów no i mam problem...

• #12 24 Mar 2012 21:53
    davidstar
    Poziom 13  

Na szczęście przygotowałem się na taką ewentualność :)

wykryło chyba 80-tke
    scan i smart :

Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB Awaria- dysk zewn.LG HXD5 320GB

• #13 24 Mar 2012 22:06
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony więc przy tamtych dyskach SMART także dobrze jest odczytywany.

Z dyskami będzie już tylko gorzej i kwalifikują się do wymiany.

Nie powinno się trzymać na tych dyskach żadnych ważnych danych.

Na ten dysk zewnętrzny masz gwarancję?

• #14 24 Mar 2012 22:14
    davidstar
    Poziom 13  

Łooooo kurna.........LG tajlandzkie gó*no :/
    No niedawno przekopałem pokój w poszukiwaniu gwarancji i nie znalazłem, ale jestem pewien, że mam -poszukam jeszcze raz. Czyli co, dysku naprawić się nie da? Skoro jest na gwarancji to pewnie wymienią na nowy?

Tzn pozostałe dyski to śmigają aż miło:D

No i czy np. zerowanie albo "cuś" podobnego nie pomoże? Wiesz, że ten zewnętrzny dysk będzie miał załóżmy jakieś "bad sektory" jak ten 80GB ale mimo wszystko będzie się sprawował bardzo dobrze. Po prostu pilnowałbym się, żeby mnie znowu nie podkusiło wetknąć wtyczki w przednie gniazdo USB kompa...

• #16 24 Mar 2012 22:39
    davidstar
    Poziom 13  

Jeśli masz na myśli pozostałe dyski to ....no cóż....mówi się trudno jeśli oczywiście ulegną awarii, maja już swoje lata. Bardziej martwi mnie ten zewnętrzny bo ma ok. roku, wybuliłem na niego trochę floty i miał mi ułatwić życie oraz szybko się zwrócić bo kupowanie płyt DVD było już nieopłacalne.

• #17 25 Mar 2012 14:08
    davidstar
    Poziom 13  

Ponawiam pytanie, czy jest możliwość naprawienia tego dysku? Sformatowanie , zerowanie czy coś w tym stylu pomoże?

• Pomocny post
    #18 25 Mar 2012 14:16
    Kasek21
    Poziom 43  

davidstar napisał:
    Ponawiam pytanie, czy jest możliwość naprawienia tego dysku? Sformatowanie , zerowanie czy coś w tym stylu pomoże?

Nie. Tego dysku nie da się naprawić.

• #19 25 Mar 2012 14:44
    davidstar
    Poziom 13  

Ok, dzięki za pomoc. Zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME