Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo antenowe 4-wyjściowe Berker do dwóch kabli?

08 Mar 2012 22:02 7755 14
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,
    Mam pytanie czy opisane na obrazku gniazdo antenowe Berker pozwala podłączyć dwa osobne kable koncentryczne?
    Konkretnie chodzi o przewód od kablówki i od anteny sat.

Dodatkowo znaleziony w tym samym katalogu przykład. Czy to moja sytuacja?
    Co to jest przełącznik H/V?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    milabeda napisał:
    Mam pytanie czy opisane na obrazku gniazdo antenowe Berker pozwala podłączyć dwa osobne kable koncentryczne?

TAK.
    Jest to gniazdo antenowe i/lub gniazdo przelotowe, które "rozdziela" sygnały RTV z SAT (złącza na obudowie) .

Cytat:
    Dodatkowo znaleziony w tym samym katalogu przykład. Czy to moja sytuacja?

Jeżeli piszesz o podłączeniu dwóch niezależnych kabli koncentrycznych, w których jest 1-RTV a w 2-SAT --- to TAK.
    Cytat:
    Co to jest przełącznik H/V?

W 95%-ach jest to oznaczenie, które stosuje się do pokazania polaryzacji strumienia fal radiowych - (szczególnie przydatna informacja przy SAT). Pozioma czy Pionowa.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_fali
    Czasami oznaczenie te jest wykorzystywane dla pokazania "wycinku pasma radiowego" :
    H - UHF
    V - VHF

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam i dziękuję za fachową opinię.

Muszę jeszcze dopytać o "przelotowość":
    SP5ANJ napisał:
    Nie jest to gniazdo antenowe tylko gniazdo przelotowe

A w nazwie jest antenowe nieprzelotowe? :D

I o przykład:
    SP5ANJ napisał:
    Jeżeli piszesz o podłączeniu dwóch niezależnych kabli koncentrycznych, w których jest 1-RTV a w 2-SAT --- to NIE.

Czyli widoczne podłączenia SAT i BK rozumieć jako "jedno z dwóch"?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    milabeda napisał:
    czy opisane na obrazku gniazdo antenowe Berker pozwala podłączyć dwa osobne kable koncentryczne?

tak, zgodnie z tym, co pokazane jest na drugim rysunku.

Tego typu gniazda to typowe podwójne gniazdo końcowe, składające się z dwu niezależnych części:

1. typowego gniazda RTV/SAT, które służy do rozdzielenia sygnałów SAT/FM/TV zawartych w jednym kablu;

2. przelotki, która umożliwia podłączenie jakiegoś urządzenia do drugiego kabla. Tu może być sygnał FM albo TV albo SAT.

Wykorzystywane mogą być na różne sposoby:

tak, jak na rysunku, do podłączenia przykładowo kablówki ['BK'] z sygnałami SAT i TV naziemnej, jak na załączonym rysunku. Sygnały SAT/TV naziemnej rozdzielane są tam na części RTV/SAT gniazda, sygnał z kablówki ['BK'] jest tylko łączony na gnieździe pomiędzy kablem kablówki, a kablem do dekodera kablówki.

I tu uwaga - to gniazdo w żaden sposób nie łączy sygnałów z jednego kabla z sygnałami z drugiego kabla.

typowo, takie gniazda stosuje się przy odbiornikach SAT PVR. Wtedy, z części RT/SAT gniazda podłącza się odbiornik SAT i TV / radio, a z "przelotki" łączy się drugi, niezależny sygnał SAT, do drugiego, niezależnego wejścia w odbiorniku ST PVR.
  • Poziom 8  
    Witam,

Czyli dokładnie to czego potrzebuję!

Co na to SP5ANJ? :|

Dzięki i Pozdrawiam.

Dodano po 47 [minuty]:

Wrzucam jeszcze całość znalezionych zastosowań gniazd Berker z dwoma przyłączami SAT bo może wyrwałem coś z kontekstu i powstają rozbieżności...

Pierwszy dotyczy raczej innego modelu (4546).

Na drugim zaznaczyłem wcześniej podany przykład. Numer gniazda różni się jednak chyba od tego ze specyfikacji (4545)?!

Najlepiej proszę bazować na pierwszej specyfikacji bo w katalogu jest tylko to gniazdo (4594)!
    Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    milabeda napisał:
    Co na to SP5ANJ? :|

Strzeliłem już sobie w stopę i poprawiłem. :D

Muszę chyba tylko przeprosić, że popełniłem Duże "Fo Pa".

Po przeanalizowaniu 1-szego rysunku ze specyfikacją gniazda - już poprawiłem własny (1-szy) wpis.

Pozdrawiam a i przeprosić muszę. Adam [SP5ANJ]
  • Poziom 8  
    Nie ma problemu Adam :D
    Najważniejsze że dzięki Wam nie będę już oglądał kabli wystających ze ściany!

Temat zamknę jak tylko dostanę gniazda - od Berkera raczej nie ma się co spodziewać instrukcji :D

Pozdrowienia.
  • Poziom 8  
    Witam, gniazda już dawno zamontowane! :-)

Internet z kablówki działa ale co ciekawe tylko na prawym złączu typu F.
    Z powyższych schematów Berkera wynikało, że do kablówki będzie raczej złącze po lewej "BK"?

Cały pomysł wygląda jednak następująco:
    Oprócz kablówki posiadam zabudowany dodatkowy kabel koncentryczny "łącznik" z salonu (TV) do pokoju z balkonem (antena).
    Kabel po stronie balkonu nie został wyprowadzony przez ścianę na zewnątrz tylko został zakończony na gniazdku blisko okna.
    Do gniazdka w salonie ma być podłączony odbiornik DVBT a do gniazdka w drugim pokoju przez płaskie przejście okienne antena na balkonie.
    Na obu końcach zamontowane są wcześniej opisane identyczne gniazda RTV Berker końcowe/nieprzelotowe (szybki schemacik poniżej).

Podczas próby podłączenia zestawu do złączy F okazało się, że odbiornik nie "widzi" anteny?
    Zastanawiam się dlaczego? Czy tak się zwyczajnie nie da? A może od strony balkonu powinno być gniazdo przelotowe?

Zastanawiam się też do którego złącza F należą dolne wyprowadzenia TV/R czyli jak takie gniazdko jest właściwie podzielone?
    Zakładając że TV/R należą do lewego F to może DVBT powinienem podłączać do złącza TV?

Z góry dzięki za podpowiedź i pozdrawiam!
  • Specjalista Sieci, Internet
    @milabeda
    Nie można mieszać sygnałów naziemnych z sygnałem kablowym i puszczać taki zestaw sygnałów dalej.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Sygnały nie będą mieszane, te gniazda odseparowują sygnały pochodzące z dwóch różnych źródeł/kabli (opis powyżej).

Ogólnie moje pytanie można streścić do:
    Czy jedno z wyżej opisanych gniazd RTV może być wejściem?
    Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    milabeda napisał:
    Sygnały nie będą mieszane, te gniazda odseparowują sygnały pochodzące z dwóch różnych źródeł/kabli (opis powyżej).

Od kiedy gniazdo odseparowuje sygnał kablówki od sygnału naziemnego?.
    Gniazdo przekazuje to co dostaje, a przecież w kablu łączącym jedno gniazdko z drugim idzie sygnał zmieszany - więc i sygnał zmieszany jest wypuszczany na gniazdku - dlatego masz problemy.
    milabeda napisał:
    Czy jedno z wyżej opisanych gniazd RTV może być wejściem?

To pozostawię bez komentarza.
  • Poziom 8  
    Proponuję jednak przeczytać całość od początku i rzucić okiem na schemat pokoi.
    Odpowiedzi typu "bez komentarza" nie wnoszą też nic do tematu.

W kablu łączącym pokoje nie ma kablówki!
    Kablówka "wchodzi" do obu gniazd niezależnymi kablami od dostawcy.
    Osobny kabel łączący pokoje jest podpięty do odseparowanych części obu gniazd i ma przenosić wyłącznie sygnał naziemny lub SAT.
  • Poziom 21  
    cheetah opisał w post'cie czytajcie #4 dokładnie ten rodzaj podwójnego gniazda antenowego.
    W przypadku doprowadzenia do gniazda sygnału DVB-T jednym przewodem, a sygnału z "kablówki" -drugim, sygnały te wyprowadza się również dwoma oddzielnymi przewodami Obu sygnałów nie można zsumować np.na wejściu pojedynczej głowicy w.cz. odbiornika TV, bo będą się wzajemnie zakłócać. (A ściśle pisząc, nie można zsumować -w sposób tani i opłacalny ekonomicznie w małej instalacji antenowej, bez zestawu jedno-wstęgowych przemienników częstotliwości). Poza tym na ogół kablówki rozsyłają pełny zestaw programów z MUX1, MUX2 i MUX3 więc nie zawsze trzeba zakładać (dodatkową) antenę DVB-T mając już kablówkę. W powyższym przypadku, (dwa źródła sygnałów TV w zakresie 88MHz÷860MHz) najwygodniej jest wykorzystać dwa tunery TV, -jeden w odbiorniku TV a drugi np. w magnetowidzie z wbudowanym tunerem TV. Sygnały audio i video z tunera w magnetowidzie, do odbiornika TV (inaczej telewizora) przesyłamy za pomocą przewodów ze złączami SCART(Euro) lub CINCH (RCA). Programy TV w tunerze magnetowidu wybieramy oczywiście pilotem magnetowidu.

Co do pańskiego schematu to musiał by pan wyraźniej rozrysować same gniazda z poszczególnymi wejściami i wyjściami oraz objaśnić skąd i dokąd (strzałki) mają płynąć poszczególne sygnały według pana pomysłu aby eksperci byli w stanie doradzić coś dokładnie i bez nieporozumień.
    PS.
    Pytania na forum zadają ludzie którzy czegoś nie wiedzą a chcą się dowiedzieć. Ja jestem tylko stolarzem dla tego nie rżnę speca, którego czyjaś niewiedza do wywyższonych złośliwości, (zamiast do podawania fachowej wiedzy w przystępny i przyjazny sposób) podnieca. Dla tego zawsze staram się dokładnie opisywać problem od podstaw tak aby każdy (a nie tylko aktualnie pytający), kto w przyszłości zajrzy do danego wątku, zgodnie z forumową zasadą pierwotnego korzystania z wyszukiwarki podobnych tematów, też wszystko zrozumiał.
  • Poziom 8  
    Witam i dziękuję za rzeczowe podejście do tematu! :-)

Odnośnie mieszania sygnałów kablowych i naziemnych nie było to nigdy moim zamiarem. Sygnały są wprowadzone do gniazd oddzielnymi kablami i trafiają do oddzielnych urządzeń.
    Odnośnie telewizji z kablówki to celowo nie wykupiłem takiej usługi i kablówka dostarcza tylko Internet. Powód to ceny pakietów TV zwłaszcza, że telewizję oglądam okazjonalnie.

Poniżej dla przypomnienia oryginalny przykładowy schemat Berkera.
    Następnie uszczegółowiony schemat mojej sytuacji z opisami co udało mi się przetestować.
    Pytania jakie mi się nasunęły:
    1. Dlaczego kablówka (Internet) nie działa jeśli kabel BK (z tyłu i przodu gniazdka) podłączony jest zgodnie ze schematem Berkera na lewym złączu?
    Działa natomiast świetnie na prawym.

2.Do którego "sygnału" należą (po powyższej zamianie stron podłączenia kabli) dolne złącza R/TV i czy jest sens próbować podłączać do nich TV czy radio?

3. Czy z anten DVB-T można jednocześnie wzmocnić radio analogowe?
    Jeśli tak jak to podłączyć po obu stronach i w obu pokojach.

Zapewne w całym pomyśle popełniam jakiś fundamentalny błąd myślowy :D
    Chętnie nauczę się jednak czegoś nowego!
  • Poziom 8  
    Rozumiem święta, Nowy Rok itd. ale to już luty zaraz a odpowiedzi brak? :)
    Pomocy!