Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ podtrzymania zasilania i krótkiej pracy po jego odłączeniu

08 Mar 2012 22:55 2927 16
  • Poziom 9  
    Witam

Konstruuję komputerek pokładowy do motoroweru. Prosiłbym o sprawdzenie poniższego schematu dotyczącego zasilania.

Otóż zasilanie z (+12V_Aku) było by podłączone na stałe. Po przekręceniu kluczyka to samo napięcie było by na zacisku (+12V_Stacyjka), przez co wysterowałoby MOSFET'a, a prąd który przez niego popłynie poleci na stabilizator, a później po odfiltrowaniu do uC. Tym samym na nóżce PB3 pojawi się stan wysoki.
    Po wyciągnięciu kluczyka, uC rozpoznałby to jako przerwanie (przez transoptor), po czym zapisałby bieżące ustawienia, pracował 30 sekund i wystawił stan niski na nóżce PB3 co by doprowadziło do wyłączenia całego układu.

Ma to sens zadziałać? Czy trzeba uzupełnić układ o jeszcze inne podzespoły ?
  • Poziom 16  
    elektronic93 napisał:
    (...)Ma to sens zadziałać? Czy trzeba uzupełnić układ o jeszcze inne podzespoły ?
    Użycie samego MOSFET-a Q1 jest niewystarczające. D2 i D3 powinny włączać tranzystor typu N (lub, przez rezystor, tranzystor NPN), a dren (kolektor) tego tranzystora powinien sterować bramkę drugiego tranzystora P (bazę PNP), który poda zasilanie z akumulatora na stabilizator:

tranzystor N:
    źródło: masa
    bramka: D2/D3, rezystor 100k do masy
    dren: bramka P
    tranzystor P:
    źródło: plus akumulatora
    bramka: dren N, rezystor 100k do plusa akumulatora
    dren: wejście stabilizatora
  • Poziom 26  
    proponuje rozważenie uśpienia procesora. O ile układ będzie elektrycznie dobrze skonstruowany to prąd pobierany przez układ w stanie uśpieniu weźmie uA

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    jarekz_2 Chodzi o coś takiego??

• Poziom 16  
    hotdog napisał:
    proponuje rozważenie uśpienia procesora. O ile układ będzie elektrycznie dobrze skonstruowany to prąd pobierany przez układ w stanie uśpieniu weźmie uA(...)
    Słusznie, no chyba że oprócz mikroprocesora zasilane miałoby być coś jeszcze (np. podświetlenie)...
  • Poziom 9  
    Tak, ale zawsze są jakieś straty na stabilizatorze LM7805 a tego chciałbym uniknąć. Pozatym będzie pracować jeszcze podświetlenie lcd, kilka transoptorów, RTC, układy MAX485
  • Poziom 16  
    elektronic93 napisał:
    jarekz_2 Chodzi o coś takiego??
    Tak, z dokładnością do paru szczegółów. Albo należy zamienić te tranzystory na MOSFET-y o odpowiednich polaryzacjach, albo w szereg z bazami dać rezystory (NPN: ok. 10k, PNP: ok. 2,2k). W tym drugim przypadku rezystory 100k można w zasadzie sobie darować.

Dodano po 2 [minuty]:

elektronic93 napisał:
    (...)będzie pracować jeszcze podświetlenie lcd, kilka transoptorów, RTC, układy MAX485
    Ho, ho... Takim motorowerem to Ty i na Marsa będziesz mógł polecieć... :D
  • Poziom 9  
    Czyli zamiast Q1 wstawiam BUZ11 a do Q2 IRF9540 (takie akurat mam na stanie)
  • Poziom 16  
    elektronic93 napisał:
    Czyli zamiast Q1 wstawiam BUZ11 a do Q2 IRF9540 (takie akurat mam na stanie)
    Jako Q1 nie musi być tranzystor mocy; może być zwykły NPN, np. BC547, ze wspomnianym już rezystorem w bazie.
  • Poziom 26  
    mikrokontroler w power downie weźmie 0,5uA, tyle samo (mniej więcej) poleci z akumulatora przed stabilizatorem. Jeżeli dodasz jedną domenę zasilania poza uC (czyli np podświetlenie i wszystko inne) i wysterujesz ją mosfetem. Policz sam na ile starczy wtedy akumulator.

Układ o którym piszę jest bardziej uniwersalny, możesz sam wybudzić procesor, dołożyć zegarek itp. Jeżeli zmieni się koncepcja, łatwiej modyfikowalny. Łatwiejszy do uruchomienia.

Oczywiście to tylko drugie spojrzenie na problem ;) Czy lepsze czy gorsze, musisz ocenić sam wobec własnych wymagań.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    hotdog napisał:
    mikrokontroler w power downie weźmie 0,5uA, tyle samo (mniej więcej) poleci z akumulatora przed stabilizatorem(...)
    Autorowi wątku chodzi o to, że nawet jeśli uC będzie w stanie "power-down" i będzie pobierał poniżej 1 uA, to zasilający go stabilizator pobierze na własne potrzeby o wiele więcej. Dlatego pozostał przy koncepcji wyłączania stabilizatora (a zatem i mikrokontrolera).
    Możnaby oczywiście znaleźć stabilizator, który przy braku obciążenia pobierze z akumulatora prąd rzędu zaledwie pojedynczych uA. Wtedy koncepcja nieprzerwanego zasilania mikrokontrolera, który już sam przełącza się z "power-down" w tryb aktywny i odwrotnie oraz włącza i wyłącza różne obciążenia, ma rację bytu.
  • Poziom 9  
    No tak schemat.. ;/ Niestety nie narysowałem go jeszcze w całości bo mi nie potrzebny ;) Ponadto nie jest tam za dużo elementów trudnych w podłączeniu

Koncepcja jest taka. Jako że mam oświetlenie postojowe LED po prostu chce, żeby po wyłączeniu motoroweru postojówki świeciły jeszcze przez okres np 30 sekund po czym płynnie by zgasły (wykorzystanie PWM) a na LCD w tym okresie pojawiłby się zegar. Po upłynięciu tego okresu czasu uC sam by się "wyłączył"

Rozważałem użycie dodatkowych baterii, ale stwierdziłem, że nie ma to sensu skoro mam akumulator.

Drugim pomysłem było to, że cały układ pracowałby non stop, ale przy dłuższym nie użytkowaniu motoroweru mógłby się rozładować akumulator. Do najbardziej prądożernych układów zaliczyłbym 2 atmegi z zegarem 8MHz, 2 ukł MAX485, dzielnik napięcia, LCD i termometry
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    elektronic93 napisał:
    Do najbardziej prądożernych układów zaliczyłbym 2 atmegi z zegarem 8MHz, 2 ukł MAX485, dzielnik napięcia, LCD i termometry

Dwie ATmegi do motoroweru? :)
    Do tego transmisja danych między nimi na MAX485 ... fju, fju, to będzie bardziej wypasiony model motoroweru niż statek Apollo, co na księżyc latał. :D

A tak na poważnie:
    1. jakiej pojemności masz akumulator?
    2. jakie są zadania tych dwóch ATmeg?
    3. jaki czas masz na myśli pisząc?:

elektronic93 napisał:
    ale przy dłuższym nie użytkowaniu motoroweru
  • Poziom 9  
    Źle sie wyraziłem :D Będzie Mega16/32 i attiny2313. Otóż cały główny układ będzie się mieścił w schowku (posiadam motorower Simson S51 xD). A na kierownicy przy zegarach będzie się znajdywał sam LCD. Długość kabla między schowkiem a kierownicą to jakiś metr. A niestety nie zrobię tak długiego połączenia do LCD (no chyba że będzie można) i jeszcze w środowisku zakłóceń generowanych przez zapłon, tym bardziej że kable muszą lecieć obok cewki W/N.
    Akumulator mam pojemności 5,5Ah, a maksymalny czas postoju to hmm tydzien, może dwa
  • Poziom 16  
    elektronic93 napisał:
    (...)Akumulator mam pojemności 5,5Ah, a maksymalny czas postoju to hmm tydzien, może dwa
    Pierwszy z brzegu przykład odpowiedniego typu stabilizatora dla mikrokontrolerów: LM2936-5.0. Dostępny np. w TME. Prąd wyjściowy to niestety zaledwie 50mA, co pozwoli zasilić z niego tylko mikrokontrolery. Ale za to prąd spoczynkowy jest poniżej 15uA, co oznacza rozładowanie akumulatora o 0,01Ah przez miesiąc postoju...