Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie diody do uP atmega8 zasilanej z 12V

Maryush 08 Mar 2012 23:42 1565 7
  • #1 08 Mar 2012 23:42
    Maryush
    Poziom 22  

Witam,

nurtuje mnie takie pytanie, czy diodę podłączoną do jednego z portów atmega8 można zasilić napięciem 12V, stosując oczywiście odpowiedni rezystor?
    Podłączenie diody do uP atmega8 zasilanej z 12V

Pytanie może trywialnie proste, ale otrzymałem schemat jednego urządzenia, jeszcze niesprawdzony i zastosowano w nim takie podłączenie diody.

0 7
  • #3 09 Mar 2012 02:06
    McMonster
    Poziom 32  

ATmegi mają diody z każdego pinu (poza resetem) do Vcc i od GND, dzięki czemu można podłączyć układ nawet do gniazdka sieciowego, ale te diody mogą przewodzić maksymalnie 1 mA. Zresztą jak by można było taką diodę wyłączyć, gdy przy stanie wysokim na pinie napięcie na diodzie wynosiłoby 7 V?

0
  • #6 09 Mar 2012 08:49
    Maryush
    Poziom 22  

W zupełności się z wami zgadzam. Nie jest to mój wymysł, ktoś po prostu nieumiejętnie wykonał schemat. Dla mnie na pierwszy rzut oka też było to bezsensowne, ale nie chciałem podważać umiejętności doświadczonej osoby. Teraz już mam pewność. Dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #7 09 Mar 2012 08:54
    gaskoin
    Poziom 38  

Z tymi doświadczonymi osobami krążącymi po internecie jednak należy czasem uważać :)
    Dużo osób myśli, że jak ktoś wrzucił do internetu sto projektów i wydaje się mądrze pisać, to jest od razu fachowcem.

Nie chcę wskazywać palcem, ale krąży np. taki program do One Wire, który znam już chyba na pamięć. Jak się wskazuje w nim błędy, to autorzy wątków na forum piszą, że "przecież na schemacie xxx jest inaczej", "przecież w programie jest to i autor twierdzi, że tamto", "a autor zrobił tak i działa, więc mi też powinno".

0
  • #8 09 Mar 2012 09:05
    Maryush
    Poziom 22  

Tutaj sytuacja jest nieco inna, bo otrzymałem gotowy układ, płytkę jakiegoś sterownika na który mam napisać program i połączenia są wykonane według tego przykładowego rysunku. Teraz gdybym tego nie zauważył pewnie uszkodziłbym procesor i porobione. Wszystko trzeba sprawdzać.

0