Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie laptopa - SUNON - UB3F3-100 - DMUCHAWA

indi_all 09 Mar 2012 09:06 1217 5
  • #1 09 Mar 2012 09:06
    indi_all
    Poziom 7  

SUNON - UB3F3-100 - DMUCHAWA, 15X15X3MM, 3 V PR. STAŁY
    tutaj specyfikacja oraz do pobrania pfd rozszerzonymi danymi
    http://pl.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?sku=1568526

Chce użyć 2 takich do dodatkowego chłodzenia laptopa.

Moje pytanie jest o ten trzeci kabel sterujący obrotami.
    1. Czy jak go zupełnie pominę i użyję tylko 3V do + i - to czy wentylator wogóle ruszy, czy może potrzebne jest jakieś stałe napicie lub impuls, albo co gorsza jakiś modulowany sygnał? (i przy okazji czy tak samo działa trzeci kabel sterujący obrotami w standardowych wentylatorach 5V i 12V do komputerów)

2. I czy są do kupienia jakieś wtyczki/zaciski do takich trzyżyłowych tasiemek. Jeżeli tak to jak one się nazywają i gdzie tego szukać. A może jest jakiś patent na przylutowanie/przymocowanie kabli do takiej tasiemki.

Z góry dzięki za wszelkie pomocne odpowiedzi

Pozdrawiam
    Karol

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2012 01:46
    dark_skeleton
    Poziom 17  

1) Trzeci kabel w standardowych wentylatorach 5V i 12V do komputerów służy tylko i wyłącznie do liczenia obrotów na minutę (RPM) - przesyłany jest impuls po każdym pełnym obrocie wiatraczka :) To płyta główna zajmuje się odpowiednią regulacją napięcia, żeby uzyskać jakąś konkretną prędkość.

0
  • #3 10 Mar 2012 15:41
    indi_all
    Poziom 7  

Dzieki za info, rzeczywiście w PDF jest to opisane jako OUTPUT signal :)
    Czyli nie podepnę się zasilaniem do zasilania głównego wentylatora bo niema tam stałego 5v tylko jest ono sterowane z płyty (a nie jak wcześniej myslalem ze 5v jest zawsze a rpm wentylatora sterowane trzecim kablem). Chce umieścić 2 dodatkowie wiatraki w środku aby stale chłodzily CPU i GPU - chcę zeby główny wentylator jak najmniej się włanczał bo strasznie szumi. Znalazlem troszke większa wersje tej dmuchawy [Sunon UB5U3-700] 30x30x3mm i na 5v :).

Teraz rodzą mi się 2 kolejne pytania do tego wątku.

1. Skąd najlepiej wziąść w środku laptopa stałe 5V? Narazie jedyne co mi przychodzi to USB w którym mam mikro nadajnik do myszy bezprzewodowej, podejrzewam ze nie wymaga on zbyt duzej mocy i podzieli sie z wentylatorami Wink. Jest jeszcze zasilanie od SATA ale tu niechcialbym mieszać.

2. Czy podczas spoczynku laptopa w tzw IDLE nie wychlodze zabardzo CPU i GPU. Czy CPU maja jakies widelki temperatur min i max? (max to chyba dla mojego procka 90-100 C)

0
  • Pomocny post
    #4 10 Mar 2012 16:32
    dark_skeleton
    Poziom 17  

Podepniesz się, podepniesz, jest stałe 5V. Po prostu jak płyta chce, żeby wiatraczek się wolniej kręcił, to np. podaje stałe 4.5V albo 4.0V - tak to działa, żadnej tajemnej modulacji nie ma ;)

Co do 1) to ci nie pomogę, ale 2) owszem, mają min i max. Max to tyle, ile podałeś, a min... coś około 0-5 ;)

0
  • #5 10 Mar 2012 16:40
    indi_all
    Poziom 7  

No tak tylko ze podczas spoczynku wentylator laptopa jest wyłączony.
    Ogólnie ma 3 poziomy pracy:
    1) wyłączony
    2) 50% rpm
    3) 100% RPM (i tutaj huczy jakby podchodził do lądowania na OKĘCIU :))
    Hałas jest spowodowany nie samym wentylatorem co raczej szumem powietrza przelatującego przez końcową kratownice heatpipe'a

dlatego najlepiej by było żeby był wyłączony i nie musiał się włączać :), a w tym stanie chyba napięcie będzie 0V na kablu wentylatora.

Co do min C to wiatraki nie wychłodzą poniżej pokojowej 22C :) więc spoko

0
  • #6 13 Mar 2012 20:40
    indi_all
    Poziom 7  

Zamówiłem dwie małe dmuchawy 5V. Czekając na przesyłkę ciągle zastanawiam się jak optymalnie je wykorzystać. Poniżej link do widoku spodu laptopa.
    http://www.dellsonly.com/images/l702x/l702x_MB_revD.jpg

Głównie zależy mi na chłodzeniu CPU (to ten mniejszy element metalowy koło pamięci RAM). Heatpipe jest najbardziej wystającym elementem i mam nad nim około 6 mm do obudowy -3mm na dmuchawę. Zamierzam dmuchawą wyciągać powietrze z nad CPU i kierować gdzieś na zewnątrz laptopa. To pozostawia 3mm i około 5mm po bokach heatpipe na poprawienie rozproszenia ciepła z tej metalowej osłony. No i jeszcze pozostaje kwestia tych wgłębień. Początkowo planowałem wyszlifować aluminiowy radiator aby pasował do wgłębień i heatpipa ale natrafiłem na takie coś:
    http://www.astat.com.pl/emc/odprowadzanie-ciepla/therm-a-gap
    oraz
    http://www.astat.com.pl/emc/odprowadzanie-ciepla/t-wings
    czy ktoś może miał styczność z czymś takim?

I mała ciekawostka odnośnie heatpipe'ów. Żadna tam eureka bo to podlega pod prawo termodynamiki, ale zauważyłem, że najbardziej wydajne są one kiedy ustawione są do góry od źródła ciepła. Dla przykładu laptop stojący pionowo podczas obciążenia procesora rdzenie CPU były około 5C chłodniejsze niż w poziomie (mają one około 75-80). Kiedy jednak ustawiłem go odwrotnie, temperatura CPU momentalnie dochodzi do 95C.

0