Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji w mieszkaniu

elobayor 09 Mar 2012 09:45 3044 9
  • #1 09 Mar 2012 09:45
    elobayor
    Poziom 8  

Witam, remontuję właśnie mieszkanie, z racji tego, że blok ma 30 lat, postanowiłem wymienić całą instalację elektryczną. Prosiłbym o rady nt. rozdzielenia poszczególnych obwodów. Z tego co wymyśliłem:
    1. Oświetlenie kuchnia+łazienka
    2. Oświetlenie salon + 2 sypialnie
    3. Gniazdka Salon
    4. Gniazdka 2 sypialnie
    5. Gniazdka Kuchnia
    6. Gniazdka Łazienka (pralka)
    7. Gniazdko pod klimatyzację (w przyszłości, ale jak i tak kuję, to mogę puścić, a co mi tam)
    Wszystkie obwody będą zrobione w "pierścień"

Oświetlenie rozdzieliłem na 2 obwody, bo chcę dać 2 różnicówki (kuchnia i łazienka gniazdka i oświetlenie pod jedną, a wszystko pozostałe pod drugą). Zastanawiam się, czy nie rozdzielić jeszcze w kuchni na sprzęty. Od razu powiem, że w kuchni będzie zmywarka i piekarnik elektryczny natomiast płyta będzie gazowa. Gniazdka w całym mieszkaniu robię na przewodach 3x2,5, oświetlenie 3x1,5. Pytanie więc, czy wydzielać jeszcze z kuchni oddzielne obwody, np. na piekarnik czy zmywarkę, czy nie ma sensu?

0 9
  • Pomocny post
    #2 09 Mar 2012 10:40
    remik_l
    Poziom 29  

elobayor napisał:
    czy wydzielać jeszcze z kuchni oddzielne obwody, np. na piekarnik czy zmywarkę, czy nie ma sensu?

Do odbiorników zamontowanych na stałe stosuje się odrębne obwody.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

Rozdział 8
    Instalacja elektryczna

§ 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Przydatne jeszcze będą tabelki z N-SEP-E-002:
    Wymiana instalacji w mieszkaniu Wymiana instalacji w mieszkaniuWymiana instalacji w mieszkaniu

0
  • #3 09 Mar 2012 11:14
    adwlodar
    Poziom 14  

Dochodzi do tego zasada, że każde urządzenie powyżej 2kW również powinno być na osobnym obwodzie. Piekarnik elektryczny raczej na pewno będzie miał powyżej 2kW więc masz już odpowiedź. Jeżeli będzie on zasilany 400V to również dasz na osobnym. Zachęcam wydzielić lodówkę na osobny obwód. Obwody kuchenne dobrze jest rozdzielić na "blatowe" lub ogólne i właśnie na sprzęty stałe. Załączysz czajnik, toster, ekspres do kawy, a w tle działająca zmywarka i powyższa zasada dawno przekroczona.

Pozdrawiam

0
  • #4 09 Mar 2012 12:06
    Francelektryk
    Poziom 17  

elobayor napisał:
    czy wydzielać jeszcze z kuchni oddzielne obwody, np. na piekarnik czy zmywarkę, czy nie ma sensu?

Oczywiście że tak.
    Proponuję
    1. zmywarka
    2. piekarnik
    3. mikrofalówka
    W kuchni zainstaluj gniazdo do okapu a pozostałe gniazda wg projektu kuchnii w miejscach gdzie może być użytkowany pozostały sprzęt, pomyśl jakie dodatkowe będzie oświetlenie przy szafkach tzn. nad szafkami, pod szafkami i ew. w szafkach.
    Oświetlenie można dać bez różnicówki, jeżeli chcesz 2 obwody nie jest to złe rozwiązanie ale nie zawsze ma sens, gniazda w pokojach na 1 lub 2 obwodach, oddzielny obwód na klimatyzację dobre rozwiązanie nawet na przyszłość, w pokojach możesz zainstalować oświetlenie na ścianach (kinkiety) ale to zależy już od inwestora

0
  • #5 09 Mar 2012 17:14
    Miniax
    Poziom 30  

elobayor napisał:

Oświetlenie rozdzieliłem na 2 obwody, bo chcę dać 2 różnicówki

Co ma piernik do wiatraka?

0
  • #6 09 Mar 2012 17:42
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Nie widzę powodu dlaczego oświetlenie ma być na kilku obwodach, dlaczego pierścień chcesz robić w obwodach gniazd ? nie ma takiej potrzeby.

0
  • #7 09 Mar 2012 18:41
    darwil7
    Poziom 10  

Więcej obwodów na kuchnię ale z oświetleniem nie szalej bo w praktyce nie ma takiej potrzeby

0
  • #8 09 Mar 2012 19:39
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Proponuję takie odwody:
    a) oświetlenie x1
    b) salon x1
    c) pozostałe pokoje x1
    d) łazienka gniazda x1
    e) kuchnia gniazda x1
    f) urządzenia które wymagają własnego obwodu to już sam wiesz ile tego błędzie.
    Tyle jeżeli chodzi o obwody. I nie rób gniazdek w pierścieniu bo nie ma to sensu przewód 2,5mm2 wystarczy a tak tylko "zwiększasz przekrój"

0
  • #9 09 Mar 2012 21:48
    elobayor
    Poziom 8  

Ok, zobaczymy co na to powie elektryk, który będzie to ogarniał, ale zrezygnuję z obwodów pierścieniowych i z dzielenia obwodów oświetlenia. Generalnie przewody będę kładł sam, ale ogarnięcie (podłączenie) zabezpieczeń zostawię elektrykowi. Obwody pierścieniowe chciałem zastosować, gdyż tak jest zrobione teraz, ale mogę z tego zrezygnować, jeśli nie ma to większego sensu. Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz wiem, o czym rozmawiać z elektykiem.

0