Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asustek K72J-44 bateria już zużyta?

09 Mar 2012 09:54 4335 14
  • Poziom 10  
    Witam,

Na początku proszę o wyrozumiałość, nie znam sie kompletnie na bateriach.
    W moim Notebooku Asus N71Jv bateria zaczęła szwankować, tzn. wydaje mi się że to jest bateria, niby ładuje się do 100% potem działa max do 20 minut i laptop się wyłącza. Czasami nawet nie chce się włączyć.
    Sprawdziłem w programie BatteryCare tą baterię i jej zuzycie to 58,43%,w HwMonitor pokazuje 64% zużycia, laptop kupiony 10.2010r.

Co tu robić? gwarancji już nie ma, serwis Asusa krzyknął 500zł + koszty przesyłki... ogólnie tez Asus już nie produkuje baterii do tego modelu :/

bateria na allegro to 289zł to tez troche drogo...

Może ma ktoś jakiś pomysł, czy bateria faktycznie jest zużyta? jak tak to co dalej począć? Ktoś pomoże?
    Asustek K72J-44 bateria już zużyta?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 23  
    Z tego co nadesłałeś niewiele można wyczytać. Zainstaluj program batterymon i załącz screena z danymi z baterii oraz z wykresem. Średnia żywotność baterii litowo-jonowych to około 2 lata. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dziwne zachowanie laptopa jest spowodowane baterią, to ją najlepiej wyciągnij sprawdź, czy problem będzie się pojawiał bez baterii.
  • Poziom 10  
    Bez baterii laptop działa normalnie, ale czy to nie jest np zasilacz bądź sam laptop? Dobrze wieczorem wrzucę screena z programu batterymon. Tu bateria padła włąsciwie po roku i miesiącu...

Bateria A32-K72
    Rating: +10.8V
    4400mAh, 48Wh
  • Poziom 21  
    Kolego >aaaaaz< to nieprawda, że żywotność baterii LiJon jest taka krótka,sam aktualnie mam ogniwa majace 10 lat które sprawują się całkiem dobrze.Natomiast producenci baterii we własnym interesie tak ustalają parametry sterowników baterii by szybko "padały" gdyż w ich interesie jest byś musiał kupić nową.Ja proponował bym Ci rozebrać baterię,naładować ogniwa zewnetrzną ładowarką do max, czyli do napiecia 4.2V na ogniwo (albo nieco mniejszego gdy w trakcie ładowania zaczna się grzać) i ponownie złozyć baterię pozwalając jej się skalibrować.Jak rozbierzesz baterię to ocenisz czy ogniwa już są zużyte (maja jakieś wycieki,wybrzuszenia itp.)Na dowód tego, że mówię prawdę są inne wypowiedzi tych którzy zresetowali wsady sterowników i "zużyte" baterie ponownie zaczęły dobrze pracować
  • Poziom 10  
    ok masz rację, najgorsze jest to że sam Asus(oficjalnie mi o tym napisali) już nie produkuje baterii do tego modelu laptopa... rok temu kupiony a już nie produkują do niego części? chore... dlatego firma Asus zniechęciła mnie do siebie, nie potrafili mi pomóc tzn potrafili za ok.550zł szok...

Spróbuję otworzyć baterię ale potrzebuję instrukcji jak sobie ze wszystkim poradzić.

-----
    update1.
    Udało mi się otworzyć baterię z jednej strony ale dalej nie idzie... jakieś podpowiedzi, na siłę odgiąć też nie chce puścić...

------
    update2.
    w baterii użyto takich 6 ogniw http://www.tme.eu/pl/details/accu-18650-2.2s/akumulatory/samsung/icr-18650-22f/ nadal nie mogę otworzyć baterii, mogę tylko podważyć jedną stronę...
  • Poziom 21  
    Nie wiem czy już udało Ci się otworzyć baterię,jeśli nie to niestety trzeba użyć do tego nieco siły i noża,tylko delikatnie z nożem, szczególnie w rejonie styków baterii, gdyż znajduje się tam właśnie cała płytka z elektroniką.Gdy już otworzysz i wyjmiesz ogniwa wraz z elektroniką (są przeważnie przyklejone do obudowy albo taśma klejącą lub jakimś silikonem) to możesz naładować ogniwa najlepiej ładowarka do ogniw LiJon. Wiem, że to dla Ciebie może być problem (ta ładowarka) ale juz w innym poście polecałem zakupić w sklepie modelarskim (modele latające-helikoptery itp.) taką ładowarkę za całych 35 zł (możesz sprawdzić aktualne ceny w internecie,model to "E_sky"), koszt niewielki a zawsze w domu się przyda gdyż posiada "balancer" i można nią ładować zestawy ogniw 1+1 lub 1+1+1 przy czym "1" to ogniwa połączone równolegle,zazwyczaj 2 lub nawet 3
  • Poziom 10  
    No właśnie otworzyłem baterię... i już z niej zbyt dużo nie zostało, tzn. mam 6 ogniw każde oddzielnie, płytkę chyba w nienaruszonym stanie ale odłączoną od ogniw, no i plastik(obudowa) cała do wyrzucenia...

teraz pozostało mi chyba tylko szukanienowej baterii
  • Poziom 21  
    aaaaaz napisał:
    No właśnie otworzyłem baterię... i już z niej zbyt dużo nie zostało, tzn. mam 6 ogniw każde oddzielnie, płytkę chyba w nienaruszonym stanie ale odłączoną od ogniw, no i plastik(obudowa) cała do wyrzucenia...

teraz pozostało mi chyba tylko szukanienowej baterii

Jako "włamywacz" to raczej się nie sprawdziłeś D
    Spróbuj może na powrót połączyć ogniwa (jeśli jeszcze ostały się całe?) lutując końcówki "blaszek" no i jakoś zregenerować obudowę przez klejenie "fragmentów", zawsze to taniej niż nowa. Później naładuj ogniwa,może jeszcze coś da się uratować?
  • Poziom 10  
    No fakt specem nie jestem...

Ogniwa są całe ale są po odłączane od siebie, wiec lutować trzeba... obudowy nie uratuję, bo teraz jak bym wiedział jak to zbudowane to bym inaczej zrobił :p

ale może można sprzedać te ogniwa i płytę ze sterownikiem? ma to jakąś wartość lub zbycie?

baterie może uda się za 200zł z azji ściągnąć :]
  • Poziom 13  
    ja bym płytke ze stabilizatorem zostawił, kupił uszkodzoną baterię na allegro, w modelarskim zamówił pakiety ogniw jak największej pojemności i poskładał do kupy, wydzasz na ogniwa ok 150 pln ale bedziesz miał baterię że hej
  • Poziom 21  
    iPC Serwis napisał:
    ja bym płytke ze stabilizatorem zostawił, kupił uszkodzoną baterię na allegro, w modelarskim zamówił pakiety ogniw jak największej pojemności i poskładał do kupy, wydzasz na ogniwa ok 150 pln ale bedziesz miał baterię że hej

I to jest dobra rada.
  • Poziom 10  
    no plan jest piękny :p ale z moimi zdolnościami... i gdzie kupię zużytą baterię jak takich nikt nie sprzedaje(przynajmniej nie widzę od 2 miesięcy) a może jest ktoś kto lubi się bawić takim rzeczami i pomoże, albo mnie pokieruje krok po kroku? :p
  • Poziom 1  
    Witam :) mam identyczny problem z baterią :/ czy wymiana baterii pomogła ?
    Zastanawiam się nad kupnem podróby na allegro za 150 zł ale wole się wcześniej upewnić czy się opłaca :)
  • Poziom 21  
    kolomh
    Jeśli ten Twój laptop nie jest zbyt stary,tzn. ma niewiele ponad 2 lata lub mniej to na 99% ogniwa w Twojej baterii są dobre a brak działania (sprawdź bezpiecznik) lub działanie krótkie świadczą jedynie o "uszkodzeniu" sterownika baterii.Zrób tak jak napisano w postach wyżej, rozbierz (delikatnie) baterię, odłącz ogniwa od płytki sterownika (jak to wykonać jest w przyklejonych), sprawdź stan ogniw tzn.poziom naładowania każdego z osobna mierząc miernikiem a jak różnice poszczególnych napięć na ogniwach będą takie same (różnica max.0.1V) to wystarczy je naładować do napięcia 4.2V lub koło tego ale nie wyżej, ponownie podłączyć do płytki sterownika przy czym kolejność podłączania odwrotna do tej jak rozłączałeś,podłączyć baterie do laptopa,uruchomić go i zostawić w pozycji BIOSu aż całkowicie się rozładuje i wyłączy.Wówczas laptopa pod ładowarkę i ładować,znowu rozładować pod BIOSem i tak ze trzy razy i powinno być OK.Gdy napięcia na ogniwach będą się różnić o więcej niż 0.1V to prawdopodobnie to ogniwo o najmniejszym napięciu może być padnięte i należy go wymienić z innej baterii (używane na allegro są w miarę tanie,wystarczy poszukać o podobnych parametrach i na pewno wewnątrz takiej baterii co najmniej dwa ogniwa będą dobre)
  • Poziom 21  
    W związku z tym tematem otrzymałem informację z "elektrody" na podany "prosty sposób regeneracji baterii" przez jej ZAMRAŻANIE-filmik z YouTube. Na szczęście admin elektrody usunął link do tego, za co mu chwała, gdyż takie informacje są nie tylko szkodliwe dla samej baterii ale na dodatek wprowadzają w błąd gdyż nieodwracalnie uszkadzają jeszcze możliwy do "naprawienia" sprzęt.Baterii i ogniw LiJon NIE WOLNO W TAKI SPOSÓB regenerować, jest to po prostu kompletny DEBILIZM i kompletny brak wiedzy z poziomu szkoły podstawowej.