Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL

cube000 09 Mar 2012 10:34 23297 47
  • Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL

Hej.
    Chciałbym przedstawić moją interpretację Discolitez. Układ był wykonany już dość dawno temu, a przed sylwestrem został zmodyfikowany poprzez dodanie obsługi przez usb oraz kilka zmian konstrukcyjnych zwiększających bezpieczeństwo używania jak i estetykę.

Założenia
    Od początku miał być to 8-kanałowy sterownik urozmaicający zabawę na domówkach. Schemat często pojawiający się na forum, więc opis chyba zbędny. Zrezygnowałem jedynie z gasika, gdyż wyczytałem że wymagany jest dla obciążeń indukcyjnych. Obsługa przez lpt i plugin winamp-discolitez. Żarówki max 40W, bo na domówki nic innego nie potrzeba. Niestety przenoszenie komputera z osprzętem jest męczące a nowoczesne laptopy już nie posiadają wyjścia równoległego. Pozostało dorobienie usb.

Realizacja
    Układ polutowany na płytce uniwersalnej ze ścieżkami. Para MOC3041 + triak BT138. Ponieważ pomyliłem piny triaka podczas rozmieszczania elementów na płytce, przed lutowanie musiałem je cofnąć kawałek dalej i zastosować zworki.

Kupiłem gotowca FT245RL. Ponieważ miałem pomysł jak wykorzystać ten moduł nie tylko do tego sterownika, jest on zamknięty w środku urządzenia na podstawce, która to dopiero jest podłączona do wejść układu właściwego. Miałem obawy o wytrzymałość przylutowanego gniazda usb do fabrycznej płytki, dlatego dorobiłem dodatkowe gniazdo i wyprowadziłem je na obudowę. W ten sposób mam bezpieczną płytkę, którą w razie potrzeby mogę łatwo wypiąć.
    Z tyłu, prócz gniazda usb, znajduje się gniazdo zasilające oraz wyłącznik zasilania, odcinający 230AC od urządzenia. Wszystkie bolce w gniazdach podłączone do uziemienia w gnieździe zasilania.

Obudowa
    Podstawa jest zrobiona ze sklejki 5mm. Na ścianki tylną i przednią wykorzystałem listwy PCV, do układania kabli. Listwa z odzysku, więc nie jest zbyt piękna i miała już kilka otworów. Aby mieć możliwość kontroli pracy urządzenia pokrywę górną zrobiłem z giętego PET, który udostępnił mi kolega. Gięcie nie wyszło idealnie, ale pierwszy raz miałem do czynienia z tym materiałem. Pokrywę przykręca się 4 śrubami imbusowymi.

Zdjęcia
    Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL

Koszt
    Ciężko oszacować, zwłaszcza że zakupy robiłem na raty. Ponadto z elektroniki musiałem kupić wszystko, gdyż nie jestem elektronikiem i gdy zaczynałem nie miałem jeszcze żadnych podzespołów.
    Ale będzie to mniej więcej tak:
    50zł - gniazda natynkowe,
    40zł - moduł ft245rl
    16zł - triaki
    16zł - optotriaki
    30zł - diody, rezystory, gniazdo usb, wtyczka usb, płytka uniwersalna, podstawki pod optotriaki - wiadomo, kupuje się wszystkiego trochę więcej i ciężko policzyć dokładnie.

Coś bym zmienił?
    Z wiekiem robię się coraz bardziej wymagający jeśli chodzi o bezpieczeństwo takich rzeczy. Teraz zainwestował bym dodatkowo w gniazda bryzgoszczelne z klapkami i podstawę z lignofolu lub tekstolitu.

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    cube000
    Poziom 10  
    cube000 napisał 32 postów o ocenie 117, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2012 roku.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    cube000 napisał:

Coś bym zmienił?
    Z wiekiem robię się coraz bardziej wymagający jeśli chodzi o bezpieczeństwo takich rzeczy.

Zatem chyba pierwszą rzeczą powinien być bezpiecznik na wejściu - ponieważ żadnego nie widzę. Przewody wewnątrz nie są za grube więc w razie przeciążenia jest zagrożenie pożarem.

Jako że kolega nie zajmuje się elektroniką, rozumiem że wykonywanie płytek nie wchodziło w grę, a także do samego układu nie będę się czepiał, ale mamy erę gdzie wszystko się miniaturyzuje, a tutaj jedynie ukłądając inaczej płytki w środku można by śmiało zmniejszyć szerokość całości, a jako że to urządzenie, które się nosi po imprezach, to każdy chyba przyzna, że im lżejsze (i mniejsze) tym lepiej.

Co do gniazd - najlepiej w takich urządzeniach by się sprawdziły chyba gniazda tablicowe z klapką.

Może jakiś filmik z działania? :)

Gratuluję udanej kondtrukcji!
    Pozdrawiam.
    Mały
    galica7
    Poziom 26  
    Co do żarówek kiedy pierwszy raz miałem styczność z elektroniką też bawiłem się w discolitez ( do tej pory się bawię ) ktoś podpowiedział mi abym nie stosował żarówek większych niż 40W gdyż rezystory pomiędzy triakiem a optotriakiem będą się palić.Wiele ich poszło z dymem teraz mam rezystory po 2W i reflektory po 150W i spełniają swoje zadanie :D Co do projektu no trochę to miejsca zajęło nie lepiej było użyć np. 2 listwy po 4gniazda ?? Zajęło by to mniej miejsca . Mam jeszcze na wyjsciu rezystor i kondensator którego u ciebie brakuje podobno niwelują one zakłócenia w sieci
    cube000
    Poziom 10  
    maly.borkowo napisał:

Zatem chyba pierwszą rzeczą powinien być bezpiecznik na wejściu - ponieważ żadnego nie widzę. Przewody wewnątrz nie są za grube więc w razie przeciążenia jest zagrożenie pożarem.

Przyznam się że kupiłem nawet oprawkę na bezpiecznik, ale zdecydowałem się go nie stosować. W większości konstrukcji tutaj, bezpieczników jest 8, po jednym na kanał. To dla mnie jest logiczne, wtedy każdy kanał jest zabezpieczony przed przeciążeniem. Jeśli zastosuje jeden bezpiecznik na wszystkie 8 kanałów to muszę zastosować 8-krotnie większy niż pojedynczy. No ale co by się stało w wypadku gdybym używał np. tylko jednego kanału i on by się przeciążył - bezpiecznik i tak by nie zadziałał. Chyba...

Cytat:

Jako że kolega nie zajmuje się elektroniką, rozumiem że wykonywanie płytek nie wchodziło w grę, a także do samego układu nie będę się czepiał, ale mamy erę gdzie wszystko się miniaturyzuje, a tutaj jedynie ukłądając inaczej płytki w środku można by śmiało zmniejszyć szerokość całości, a jako że to urządzenie, które się nosi po imprezach, to każdy chyba przyzna, że im lżejsze (i mniejsze) tym lepiej.

W czasie gdy powstała pierwsza wersja - prawie 3 lata temu, nie było mowy bym sam wykonał płytki.
    Co do miniaturyzacji - można by było rzeczywiście ze 2cm uszczknąć. Ale przez moją chwilową zaćmę jest jak jest ;) Za późno wpadłem na pomysł że gniazdo zasilające można ułożyć pionowo. A musiałem rozplanować gniazda tak, by nie kolidowały z pionowymi śrubami, to taka szerokość mi wyszła. Wtedy już miałem wszystkie otwory w podstawie powiercone.

galica7 napisał:

Co do żarówek kiedy pierwszy raz miałem styczność z elektroniką też bawiłem się w discolitez ( do tej pory się bawię ) ktoś podpowiedział mi abym nie stosował żarówek większych niż 40W gdyż rezystory pomiędzy triakiem a optotriakiem będą się palić.Wiele ich poszło z dymem teraz mam rezystory po 2W i reflektory po 150W i spełniają swoje zadanie

Chyba w innych projektach są zwykłe rezystory... W każdym razie, nie miałem do tej pory takiego problemu. Jak pisałem, żadna większa moc nie jest mi potrzebna. A jeśli kiedykolwiek będzie - zacznę od radiatora na triaki.

Cytat:
    Co do projektu no trochę to miejsca zajęło nie lepiej było użyć np. 2 listwy po 4gniazda ?? Zajęło by to mniej miejsca .

No tak, ale to się wiąże z przeróbką listew, wolałem jednak gniazdka. Bezpieczniejsze.

Cytat:
    Mam jeszcze na wyjsciu rezystor i kondensator którego u ciebie brakuje podobno niwelują one zakłócenia w sieci

A tu akurat pisałem:
    cube000 napisał:
    Zrezygnowałem jedynie z gasika, gdyż wyczytałem że wymagany jest dla obciążeń indukcyjnych.

Dzięki za odpowiedzi.
    O filmiku pomyślę, ale w domu mam tylko jedną zwykłą lampkę, którą mógłbym zastosować.
    Filmik z działania, niestety nie mam nic innego do nagrywania ponad telefon.
    http://www.youtube.com/watch?v=koANXXg-Lxc
    Myślę że co nie co widać. Najpierw włączam i wyłączam kanały ręcznie, potem już działa z muzyką. Niestety, aby na moim komputerze działało wyjście liniowe i jednocześnie Lightning "słyszał" cokolwiek musiałem zastosować przejściówkę widoczną gdzieś pod koniec filmu. Sygnał z wyjścia liniowego idzie jest "rozdwojony" i idzie zarówno do wzmacniacza jak i do wejścia mikrofonowego.

Pozdrawiam.
    coberr
    Poziom 19  
    Z tego co widze - pan kolega CUBE nie wie, co to jest strefa izolacyjna pod transoptorami.

Układ został wykonany na płytce uniwerslnej - niestety chyba pod wszystkimi transoptorami (optotriakami) biegną dwie ściezki (lub sa obecne pady lutownicze - kol. nie pokazał strony druku) . Należałoby je wyfrezować i usunąć.
    Flaman11
    Poziom 17  
    Witam, wrócę do tych bezpieczników. Powinno być ich po jednym na kanał, dobrane odpowiednio do przewidywanego obciążenia i jeden główny za gniazdem zasilającym dobrany odpowiednio do wydajności prądowej całego układu wraz z jego poborem. Dzięki czemu bezpiecznik główny chroni przed pożarem, a bezpieczniki na triakach zabezpieczają przed zbyt dużym obciążeniem. Zamiast radiatorów wystarczy zmienić triaki na chociażby BTA16 są 16 Amper'owe, więc do powiedzmy 800W radiator zbędny. Od tych gniazd natynkowych lepsze by były komputerowe, takie jak autor zamontował jako zasilające, tyle że żeńskie. Estetyka, hm chyba wolałbym się nie chwalić na imprezach jak urządzenie wygląda w środku. Co do funkcjonalności, to kolega chyba robi furorę na imprezach ;D
    Czy autor może coś więcej napisać o aplikacji na komputerze?
    Qujav
    Poziom 22  
    To ja i ja się przyczepie. Zamiast przewodów ze skrętki powinieneś zastosować coś ala Kynar. Druty w skrętce są twarde i często jest to żelazo farbowane na kolor miedzi, z wiekiem może on popękać.
    cube000
    Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Teraz odpowiem już bez cytowania.

Qujav: Skrętka była dobrej jakości. Na pewno nie żelazo. Mój ojciec zajmuje się sieciami zawodowo, więc mam dostęp do różnych dłuższych czy krótszych odcinków.

Flaman11: Gniazda chciałem normalne - takie było moje założenie. Mogę dzięki temu podpiąć wąż led czy chociażby lampki diodowe choinkowe. Ostatnio strobo było podłączone do jednego z kanałów i włączone na stałe, z możliwością włączenia/wyłączenia z komputera - dla mnie to była spora wygoda, naciskam przycisk na klawiaturze a nie muszę szukać włącznika po ciemku. Co do bezpieczników - jeśli kiedyś będę robił coś podobnego to zastosuję na pewno min. po jednym na kanał.
    Soft to Lightning Studio z pulpitem stworzonym na podstawie jakiegoś pulpitu ściągniętego z internetu. Program daje spore możliwości sterowania oświetleniem scenicznym, ja nie wykorzystuje nawet 10% jego potencjału, ale z kolei discolitez nie dawał mi możliwości sterowania ręcznego pracą każdego kanału. Stworzony przeze mnie pulpit to żadna rewelacja, ale sprawdza się. Jak ktoś by chciał - wstawię.

coberr: masz rację, nie wiedziałem że to istotne. Pod transoptorami idą 2 równoległe ścieżki. Ale teraz i tak już tego nie zdejmę. Będę robił inny układ z optotriakami, wtedy zastosuję się do rady.
    buckowina
    Poziom 18  
    Można prosić o pulpit z discolitez? Sam poważnie zastanawiam się nad wykonaniem takie urządzenia. Kiedyś robiłem pulpit do discolitez, zajęło mi to parę dni i efekt był mizerny gdyż robiłem to bez użycia pluginu do winampa...
    jamiol.p
    Poziom 10  
    Całkiem ciekawa obudowa.
    Sam zbudowałem kiedyś takie cudo, tyle że w standardowej obudowie.
    Na lpt działał super, ale chciałem go przerobić na usb, niestety wynikło kilka problemów i projekt powoli odszedł w zapomnienie.
    Dodam że płytke pod ft255rl projektowałem i wykonywałem samodzielnie, po podłączeniu do kompa wykrywa mi nowe urządzenie, i tu sie zaczynaja schody.
    Nie wiem co dalej, jak sprawdzić czy działa.
    W związku z tym kilka pytań z mojej strony:
    -jakim programem sterujesz urządzenie?
    -czy działa on pod windows 7?
    - jak sprawdzić czy FT245RL działa poprawnie, jakie sterowniki trzeba zainstalować i ogólnie co trzeba zrobić żeby wszystko ruszyło (chodzi mi o sterowanie z kompa)

Bede wdzięczny za pomoc :D
    cube000
    Poziom 10  
    Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL
    Screen pulpitu. Mniejszy - widoczne są tylko elementy którymi określa się zachowanie programu. Po kolei:
    audio - pobiera sygnał z mikrofonu;
    mixer - łączy oba kanały w jedno;
    on/off - włącza/wyłącza wszystkie światełka (klawisz 0 na klawiaturze komputera);
    select - wybiera zakres widma z którego ma być uśredniony poziom sygnału;
    level - ustawia próg kiedy program ma reagować, tj włączać/wyłączać dany kanał;
    keep - jak długo kanał po włączeniu ma nie zmienić stanu;
    multi-button - obsługa przycisków klawiatury komputera i przypisanie ich do kanałów
    FT245 out - moduł który steruje układem FT245RL

Większy - pokazane są wszystkie moduły realizujące funkcje logiczne pomiędzy modułami wymienionymi wyżej. Potem się je chowa i zapomina. Pulpit w załączniku ilu.7z.

Ktoś się pytał o tytuł piosenki: Captain Jack - People like to party. Bardzo dobrze sprawdza się na imprezach ;)

edit//
    jamiol.p:
    dodałem załączniki ftdi oraz ft245rl diagnostyka. Pierwsze to zbiór wszystkiego co używałem aby FT245RL działał. To drugie to pulpit lightninga do testu ft.
    Ale żeby go testować musisz:
    Zainstaluj sterowniki wg. instrukcji z archiwum ftdi.7z. Odpal program dlop_ft245usb.exe. O ile pamiętam, wgrywa on dlop (moduł) do katalogu dlops w lightningu. Włącz lightninga, załaduj pulpit z załącznika ft245rl diagnostyka.7z. W module FT245 OUT kliknij na 3 kropki. W okienku refresh i z rozwijanej listy wybierz układ FTxxx (powinieneś mieć jedną pozycję na liście jeśli jeden układ masz podłączony. Klikasz apply. Powinieneś dostać komunikat że podłączenie się powiodło. Zamykasz okienko i za pomocą przycisków w lightningu włączasz/wyłączasz kanał. Jeśli masz tylko FT podłączony do komputera, to sprawdź miernikiem czy otrzymujesz stan wysoki na odpowiednich pinach.

Pozdrawiam.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    No no no, cały czas mowa o discolitez a tutaj Lightning ;) To "to samo, ale zupełnie co innego". Pewnie się już większość zorientowała, ale może warto to napisać w temacie? :) O Lightning wiem sporo więcej niż o discolitez, a jego możliwości są naprawdę ogromne! Warto zajrzeć na www.lightning.elektroda.eu (chyba taką "reklamę" można napisać? :) Z tej strony można pobrać dodatkowe pluginy oraz ewentualnie pulpity do Lightning'a. Dodatkowo są tam przedstawione inne konstrukcje w tym stylu :)

A jeżeli kolega nie używa zbyt wielkich obciążeń to mimo wszystko warto dać jeden większy bezpiecznik. Jeżeli użyte przewody to 1mm^2 to można dać bezpiecznik np. 6A, który zabezpieczy przed zwarciem. Chodzi o to, żeby pnie doszło do zapłonu przewodów, a taki prąd powinny przy swobodnym ułożeniu bez problemu wytrzymać. Używając żarówek 40W na pewno tyle prądu wystarczy :) Nawet 2A by wystarczyły w sumie, ale tak można podłączyć nieco więcej (około 1 - 1,2kW przy bezpieczniku 6A o ile się nie mylę, zależy od typu obciążenia).
    jamiol.p
    Poziom 10  
    Robie wszystko tak jak napisałeś i przy uruchomieniu lightningu pojawia mi się takie okno Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL ,a następnie Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL .
    Po uruchomieniu programu i wczytaniu ft245rl diagnostyka.lit nic się nie pojawia.
    Dodam że gdy wczytuje inne pliki .lit to pojawiają sie jakieś bloki składowe w programie.
    cube000
    Poziom 10  
    jamiol.p: podmieniłem załączniki z pulpitami w poprzednim poście, w archiwach były tylko pliki *.lit, teraz zamiast jednego są po 3 w paczce. Wypakować wszystkie do katalogu desktop w lightningu.
    Przyznam się że nie wiem co czego służy ten smport. Chyba klikałem repair driver albo start driver. Nie pamiętam.
    W sylwestra było podłączone do lapka z win7, chyba ultimate, instalacja zajęła może z 5min, bez żadnych problemów.

maly.borkowo: discolitez używam jako nazwę urządzenia, co jest raczej normą na elektrodzie. Zresztą, z programem discolitez też działa. Filmu nie będzie, ale screen: Sterownik Discolitez/Lightning, 8 kanałów + USB FT245RL
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Nie rozumiem po co ludzie pakują droższego FT245 skoro tak samo dobrze sprawdza się tańszy FT232.
    buckowina
    Poziom 18  
    Z tego co wyczytałem to ft232 emuluje com'a a FT245 LPT. Poprawcie mnie jeśli się mylę :D
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Tu nie ma znaczenia co dany układ emuluje, program dobiera się bezpośrednio do pinów. Sprawdzone w praktyce.
    buckowina
    Poziom 18  
    W takim razie chcąc skorzystać z FT232 trzeba gdzieś znaleźć plugin obsługujący go? Czy tez po podłączeniu do komputera będzie można go od razu wybrać w output?

PS. Patrząc po cenach na znanym portalu aukcyjnym nie widać różnicy cenowej pomiędzy gotowymi modułami na FT232 czy FT245
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Nie trzeba. Można go wybrać od razu.

buckowina napisał:
    PS. Patrząc po cenach na znanym portalu aukcyjnym nie widać różnicy cenowej pomiędzy gotowymi modułami na FT232 czy FT245

Ale za to widać pomiędzy scalakami.
    coberr
    Poziom 19  
    cube000 napisał:

coberr: masz rację, nie wiedziałem że to istotne. Pod transoptorami idą 2 równoległe ścieżki. Ale teraz i tak już tego nie zdejmę. Będę robił inny układ z optotriakami, wtedy zastosuję się do rady.

proponuję to zrobic jak najszybciej. W obecnej sytuacji bardzo ryzykujesz uszkodzeniem interfejsu FT245 oraz komputera (w przyp. zabrudzenia laminatu, jakichkolwiek przepięć w sieci itp... ). Chociaz wyfrezuj szczeliny po transoptorami - jesli masz mozliwosc - np. jakims dremelem.
    pawelse
    Poziom 16  
    Jeśli chodzi o bezpieczenstwo to pasowałoby podłączyć PE do styków ochronnych gniazd.
    marcelek93
    Poziom 15  
    galica7 napisał:
    Co do żarówek kiedy pierwszy raz miałem styczność z elektroniką też bawiłem się w discolitez ( do tej pory się bawię ) ktoś podpowiedział mi abym nie stosował żarówek większych niż 40W gdyż rezystory pomiędzy triakiem a optotriakiem będą się palić.Wiele ich poszło z dymem teraz mam rezystory po 2W i reflektory po 150W i spełniają swoje zadanie :D Co do projektu no trochę to miejsca zajęło nie lepiej było użyć np. 2 listwy po 4gniazda ?? Zajęło by to mniej miejsca . Mam jeszcze na wyjsciu rezystor i kondensator którego u ciebie brakuje podobno niwelują one zakłócenia w sieci

Z tymi rezystorami to chyba coś u kolegi musiało być nie tak z całością układu, u mnie do tego układu były podłączone reflektory 1KW (1000W) i nic się zadnym rezystorom nie działo, oczywiście odpowiednio mocniejszy trak był zastosowany, BT138 (12A).
    Rezystor i kondensator (czyli filtr) w tym przypadku nie jest potrzebny ponieważ optotriaki MOC3041 załączają się przy "zerze" w sieci i nie generują zakłóceń.
    cube000
    Poziom 10  
    pawelse napisał:
    Jeśli chodzi o bezpieczenstwo to pasowałoby podłączyć PE do styków ochronnych gniazd.

"Wszystkie bolce w gniazdach podłączone do uziemienia w gnieździe zasilania" - to napisałem w pierwszym poście, chodzi o coś ponad? Wiem że uziemienia robi się przewodem żółto-zielonym, ale akurat takiego nie miałem.

Flaman11 napisał:
    "multi-button - obsługa przycisków klawiatury komputera i przypisanie ich do kanałów "
    Rozumiem, że układ odbiera dane w kodzie ASCII, zdefiniowane funkcją multi-buttom?

W lightning można wstawić blok z pojedynczym przyciskiem, albo blok z ośmioma przyciskami, żeby zaoszczędzić miejsce na pulpicie. Potem go konfigurujesz tak, aby naciśnięcie jakiegoś przycisku na klawiaturze komputera (u mnie klawisze 1-8) powodowało włączenie/wyłączenie przycisku w lightning. A co taki przycisk będzie aktywował - zależy od tego w jaki sposób go podłączysz.

polprzewodnikowy napisał:
    Nie rozumiem po co ludzie pakują droższego FT245 skoro tak samo dobrze sprawdza się tańszy FT232.

A tutaj akurat jest prosta przyczyna. Nie wiedziałem że można użyć 232. Używanie 245 jest dobrze udokumentowane w pozostałych tematach na elektrodzie. Niestety jako nie-elektronik mogę jedynie powielać schematy.

Pozdrawiam.
    gavron04
    Poziom 21  
    Odnośnie FT245 a FT232. FT245 ma 8 wyjść (nie wiem, czy tak to mam nazwać D0, D1, D2..D7). A FT232 ma 5 wyjść. O ile się nie mylę.

Pozdrawiam
    LORDUS
    Poziom 14  
    Witam, mam pytanko, czy układ FT245 może działać z układem 32 kanałowym? bo na tej stronie co kolega polprzewodnikowy podał widzę, że jest sterowanie zegarem?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Niestety nie może, w PDFie który podałem jest napisany tylko przykład jak obsłużyć transmisję synchroniczną. Możesz zwiększyć ilość wyjść dokładając kolejne układy FT245/FT232.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    polprzewodnikowy napisał:

Oba układy są w takich samych cenach, więc dlaczego mają zmieniać?