Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proel 255 działanie elektroniki unifonu.

haze2005 09 Mar 2012 12:50 4067 12
  • #1 09 Mar 2012 12:50
    haze2005
    Poziom 8  

Witam Serdecznie.
    Proszę o pomoc osoby dysponujące wiedzą, dokumentacją na temat zasady działania układu elektroniki unifonu cyfrowego Proel 255.

Chodzi głównie o algorytm wystawiania sygnałów log. w układach:
    40103 -8-bit synchronous binary down counter
    oraz I/O z
    4093 - Quad 2-input NAND Schmitt trigger
    głównie informacje gdzie pojawiają się sygnały w momencie:
    -Wywołania
    -podniesienia słuchawki
    -uaktywnienie wzm. mikrofonu -(układu audio)
    -co realizuje sekwencje czasową przycisku zadziałania rygla?
    -czy przycisk zadziałania rygla jest zależny od sygnałów: podniesienia słuchawki?

Potrzebuję tych informacji gdyż przerabiam - właściwie dostosowuję elektronikę PC255 do obudowy unifonu głośnomówiącego GIRA.
    http://www.gira.com/en/produkte/wohnungsstation-ap.html
    Jeśli któryś z kolegów wyrazi chęć pomocy będę ogromnie wdzięczny.
    Tomek

• #2 27 Mar 2012 07:24
    Sensotronica
    Poziom 2  

Przyłaczam sie do tematu. Potrzebuje zintegrować domofon osiedlowy proel z wideodomofonem orno 1009. Całość wyglada tak: na osiedlu domków jednorodzinnych przy bramie głównej jest zainstalowany domofon proel, u klienta w mieszkaniu mamy unifon pc255. Klient bezposrednio przy swojej posesji posiada wideodomofon orno vp 1009 z 2 panelami wewnętrznymi.

Zadanie: 1 za pomocą orno otwierać bramę wjazdową na osiedle.
    2. Uzyskać komunikację głosową pomiędzy brama wjazdową na osiedle a wideofonem orno.
    3. Jeżeli 2 sie nie uda to potrzebny będzie przynajmniej na orno sygnał wywołania ze stacji bramowe proel.

Realizacja
    1. Tu nie powinno byc problemu podepniemy rownolegle przekaznik z panelu orno do przycisku na płytce pc255.

2. Tu chciałem wyciągnąć dźwięk z glosnika i ew. Mikrofonu słuchawki i przekazać go na orno (jeszcze nie mam konkretnego pomysłu)

3. Sygnalizacja wywolania podobnie jak w pkt 2 chcemy coś kombinować z wyciągnieciem sygnału z glosniczka pc255

W związku z proszę o podpowiedzi i materiały dotyczące budowy elektroniki pc255, a także komentarze do planowanego przedsiewziecia.

• #3 27 Mar 2012 11:29
    haze2005
    Poziom 8  

Witam.

Punkt 1 Pana przedsięwzięcia.
    Przekaźnik z Orno zmostkować z jakim przyciskiem w pc255? Rygla?
    Nie zadziała prawdopodobnie.
    Jakie są rozmieszczenia wideo domofonu i systemu Proel?
    Wjazd na osiedle - Proel -otwarcie bramy do osiedla. Orno przy furtce do działki przy domu.
    Najpierw gość dzwoni na PC255 przed wejściem na osiedle, następnie jak się dostanie dzwoni wideodomofonem przy samym domu.
    Dobrze rozumiem?

• #4 27 Mar 2012 11:56
    Sensotronica
    Poziom 2  

1. Na płytce pc255 jest przycisk który służy do otwierania bramy zewnętrznej, chcemy wlutować równolegle do przycisku 2 kabelki i podłączyć je do przekaźnika wewnątrz panelu wewnętrznego orno który służy do przekazania impulsu otwarcia bramy.

Cytat:
    Jakie są rozmieszczenia wideo domofonu i systemu Proel?
    Wjazd na osiedle - Proel -otwarcie bramy do osiedla. Orno przy furtce do działki przy domu.
    Najpierw gość dzwoni na PC255 przed wejściem na osiedle, następnie jak się dostanie dzwoni wideodomofonem przy samym domu.
    Dobrze rozumiem?

Dokładnie.

Teraz szukamy sposobu na wyciągnięcie z PC255 sygnału wywołania (dzwonek) i dźwięku (przynajmniej w jednym kierunku z bramy do wideodomofonu)

Zastanawiam się czy jeśli zamiast słuchawki pc255 podłączymy wejście audio orno (wydaje się być analogowe ale pewności nie mam) to uda się usłyszeć głos z panelu przy bramie.

• #5 27 Mar 2012 19:01
    IGS

Poziom 20  

Laskomex posiada w ofercie oddzielną płytkę do realizacji dodatkowego wywołania, np sygnalizacja dodatkowa dla niedosłyszących lub nawet głuchych - podłączane do oświetlenia. Nazwa układu PW-1, podłączałem dwa razy, Czemu o tym piszę ? Laskomex i Proel do pewnego momentu produkował urządzenia które mogły działać ze sobą, np podłączałem i do dziś działa centrala KD z panelem CD 2100 - skoro już tyle eksperymentujesz to zaryzykowałby kupno PW-1 i sprawdzenie czy zadziała, kosz około 20zł.
    Daj znać jak poszło

Dodano po 15 [minuty]:

PS. Słuchawki w swojej istocie działania, jak i cały tor rozmówmy w systemach proel/laskomex są analogowe. Cyfrowość tych systemów jest umowna, dotyczy oprogramowania menu użytkownika, dzwonienia, wybierania numerów lokali itd - natomiast niema to nic wspólnego z cyfowym przesyłam dzwięku, starsze modele aparatów nawet miały oddzielny układ adresujący wyposażony w dekoder, odpowiedzialny za to aby "dzwonił" włąsciwy aparat, natomaist audio jest analogowe dlatego tzw cyfrowe systemy o których rozmawiamy realizują jedno połączenie na raz. Samo dzwonienie to odpowiednia wartość napięcia generatora podawana w linię na czas dzwonienia ( to np wznudza
    PS 2. Podłączając pod układ orno wywołanie z systemu na bramie pamiętaj ze będzie on ci się uruchamiał np przy wejściu kodem o ile sygnalizacja dźwiękowa wejścia jest włączona

• #6 27 Mar 2012 20:39
    haze2005
    Poziom 8  

Z audio nie ma problemu.
    Zrównoleglenie przycisku rygla pc255 z przekażnika rygla "Omronka" miało by otwierać jednocześnie dwie furtki?
    Nie zadziała.
    W moim 255 sekwencja wywołania i podniesienie słuchawki uaktywnia przycisk.
    Klikanie kiedykolwiek w otwarcie bramy nie działa.
    Normalny algorytm na bramkach CMOS.

• #7 28 Mar 2012 00:00
    Sensotronica
    Poziom 2  

Ormonek :) oprócz przekaźnika do zwalniania elektrozaczepu furtki(ktory znajduje sie w panelu zewnętrznym) ma osobny przekaźnik wewnątrz panelu wewnetrznego ktory po prostu zwiera dwa styki w momencie nacisniecia przycisku na panelu. Zdaje mi się, że słuchawka pc255 moze byc "odwieszona" cały czas i w momencie wybrania numeru unifonu rozmowa jest automatycznie odbierana.
    Idealizujac:
    Zatem sekwencja wyglądała by tak: ktoś wybiera numer, centrala daje info do pc255 o połączeniu. Ponieważ słuchawka jest odwieszona na stałe (tak naprawdę sama płytka jest schowana za panelem orno) to pc255 daje jedynie krótki sygnał wywołania ktory powoduje aktywację ornosia. Wtedy użytkownik wciśnieciem przycisku zwiera switch (poprzez przekaźnik do otwierania bramy) na pc255, ktory z kolei otwiera bramę.
    Jeszcze pozostaje kwestia przerwania połączenia...

Dodano po 11 [minuty]:

Oczywiście spróbujmy z tym laskomexem. Po wszystkim podzielę się doświadczeniami.

Muszę wybadać jak stoi sprawa z wybudzaniem "ornosia" vp1009. Czy orientujecie sie jakie napięcie idzie na głośnik pc255? Czy wystarczyłoby do załączenia jakiegoś przekaźniczka który by aktywowal orno?

• #8 28 Mar 2012 00:39
    IGS

Poziom 20  

dłubiąc z płytka unifonu jako element dekodujący do umieszczenia w orno uważaj na to że
    systemy cyfrowe kontrolują stan "magistrli" czli lini +/- biegnącej do unifonów
    jeżeli powiesisz na niej przekaźnik lub inne rozwiązanie (cewkę) o niskiej rezystancji układ wykryje to jako zwarcie na magistrali i wejdzie w tryb pracy awaryjnej (E-2)
    aktywacja wideodomofonów do domków itp jak orno odbywa się często podaniem napięcia +12-20v na monitor, niekoniecznie jest to równorzędne z sygnałem dzwonienia (generatora) - zależnie od rozwiązania

• #9 28 Mar 2012 23:14
    haze2005
    Poziom 8  

Cytat:
    Zdaje mi się, że słuchawka pc255 moze byc "odwieszona" cały czas i w momencie wybrania numeru unifonu rozmowa jest automatycznie odbierana.

Drogi Kolego.
    Proel 255 w sys KD1803 czy KD2k nie odbiera sam po przyjściu wywołania.
    Abstrachując;)
    Jeśli nie chcemy otwierać a akurat jest impreza w domu, lub inne zdażenia intymne;), to czy logicznym i "fajnym" rozwiązaniem jest taki "automatyczny odbiór"??

Pozatym:
    Mam ubogie doświadczenie z unifonami i raczej podchodziłem hobbystycznie z uporem maniaka do ciekawych modernizacji;)...

Domniemana zasada działania PC255 z KD1803:
    Stan spoczynku.
    przełącznik ISOSTAT 2xNO-NC na którym wisi słuchawka kieruje dane magistrali na scalaczek. Gdy ciąg danych cyfrowych odbijających się od wejść układziku = nr. mieskania które jest "zaprogramowane" zworkami w naszym pc255 "ożywa" i wystawia sygnał logiczny L lub H w standardzie CMOS, gdzie "H"(H -stan wysoki w cmosach to ok 2,4V do ok~5V (nie więcej niż VDD - u nas 5V)). UFF
    Zapamiętajmy ten status zmiany stanu na wyjściu i nazwijmy go "BEREK"
    Zmiana stanu na wyjściu uruchamia generatorek sygnału i na głośnik z pełną mocą idzie sygnał wywołania "dzwonienia". To tak z grubsza...

Jeśli w czasie trwania "BERKA" który przy stanie spoczynku unifonka wywołał dzwonienie podniesiemy słuchawkę to isostat przełaczy magistralę na tory analogowe realizujące rozmowe.

Nie wiem czy rola "BERKA" tu się kończy ale coś pozwala domniemać że nie, gdyż podłaczając zwykłą analogową elektronikę bez układu autoryzacji (TRUE jeśli ciąg z centralki= nr mieszkania; FALSE gdy ciąg≠nr mieszk.) to centralka pokaże nam "faka" :D :D
    "BEREK" czuwa nad naszym połaczeniem i nie pozwala podsłuchiwać ani otwierać kiedykolwiek - komukolwiek.

Rano ciąg dalszy... :arrow: :arrow:

• #10 29 Mar 2012 20:37
    haze2005
    Poziom 8  

Witam ponownie.

Powiązanie dwóch unifonów czy wideofonów najlepiej zrealizować na zwykłych układach logicznych.

Ja w swoim zmodernizowanym proelku zmienionym na gire bezsłuchawkową zastosowałem kilka scalaczków wzbogacając działanie o kilka ciekawych funkcji.

Mianowicie:
    - brak słuchawki rolę isostatu, przycisku rygla, regulację głośności, zmianę kolorów podświetlania pełnią przyciski sterujące dające impuls na bramkę schmitta HCF4093
    Sterują:
    timerkiem NE555
    licznikiem Johnsona HCF4017
    i bistabilnym typu D HCF4013
    Styki fizyczne i układy wykonawcze ON-OFF pełnił klucz CD4066.

Powiązane ze sobą tworzą czasową sekwencję odbioru, załaczenie rygla, a gdysię zapomni "odłożyć słuchawki" sam się wyłacza.

Wywołąnie uruchamia strobowanie kolorkami diód RGB jednocześnie generuje dzwięk
    Wciśnięcie przycisku (podniesienie słuchawki) zmienia podświetlanie (domyślnie zrobiłem niebieski) na zielony.
    Czasowa sekwencja odryglowania, podświetlanie czerwone trwające ...(dowolnie od potrzeb i możliwości 555) ;)

To chyba tyle... Chyba,że oczymś zapomniałem.

• #11 29 Mar 2012 22:13
    IGS

Poziom 20  

... :)
    o filmiku jak to wszystko działa

• #12 27 Cze 2015 00:01
    WM210112
    Poziom 1  

Witajcie,

Zamierzam wykorzystać mój PC255 do "radiowego" otwierania drzwi wejściowych do mojego, wielolokalowego budynku.

To znaczy, że zamiast wklepywać kod albo przykładać "pastylkę Dallas" wolę nacisnąć w kieszeni przycisk pilota, który na kilka sekund przełączy przekaźnik odbiornika w moim mieszkaniu.

Działanie to sprawdziłem - odległość 10 pięter, konstrukcja żelbetonowa i OK.

Natomiast nie jestem pewien, czy zwarcie przez wspomniany przekaźnik punktów lutowniczych (i których) przycisku SW1 w PC255 (wysłanie sygnału do rygla) rzeczywiście wyśle ten sygnał.

Myślę, że przed wciśnięciem SW1 lub zasymulowaniem tego wciśnięcia, powinna być podniesiona słuchawka, to znaczy przełącznik ISOSTAT w PC255 musi zostać przełączony.

Ale czy i to można "zasymulować"?

Jeśli tak, to może w ten sposób:
    Sygnał z radiowego pilota "przełącza" (ale nie fizycznie) na kilka sekund ISOSTAT, następnie symuluje wciśnięcie SW1.
    Czasy realizowane "zegarami 555".

Zacząłem już ustalać, jak zmieniają się stany w rozmaitych punktach w PC255, ale
    marnie mi to idzie, także boję się, że mogę coś uszkodzić.

Pomożecie?

Dziękuję za uwagę.

• #13 27 Cze 2015 14:30
    Ircys
    Specjalista Domofony

W ten sposób nic nie zrobisz. Unifon w stanie stand be ma nieaktywny przycisk otwierania, więc nie tędy droga.

Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo