Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najmniejsza ładowarka ogniwa litowo-jonowego.

ghost666 09 Mar 2012 13:14 1268 0
 • Najmniejsza ładowarka ogniwa litowo-jonowego.MAX8971 to nowa, kompaktowa ładowarka ogniw litowo jonowych. Układ ten przystosowany jest do pracy z wysoką częstotliwością, wysoką efektywnością, ładować może prądem do 1,55A jedno ogniwo litowo-jonowe. Maksymalne napięcie wejściowe układu wynosi 10V, chociaż jest on w stanie przetrzymać bez uszkodzenia przepięcia do 22V. Przetwornica tej ładowarki działa na częstotliwości 4MHz, co pozwala na osiągnięcie do 92% efektywności. Zastosowanie tego układu pozwala zminimalizować wielkość ładowarki na pcb i ilość emitowanego ciepła.

  Parametry ładowania ogniwa konfigurowane są za pomocą interfejsu I²C. Ogniwo ładowane może być napięciem 4,1V, 4,15V, 4,2V lub 4,35V, stabilizowanym z dokładnością do 0,5%. Prąd ładowania stabilizowany jest z dokładnością do 5%, a próg naładowania baterii, także ustalać można za pomocą interfejsu I²C. Ładowarka jest także wyposażona w pin służący do podawania przerwania do kontrolera, informującego o ładowaniu baterii.

  MAX8971 posiada ponadto szereg zabezpieczeń. Monitoruje on temperaturę baterii oraz swoją, co pozwala na dostosowanie prądu ładowania do temperatury ogniwa. Układ monitoruje także napięcia, a wbudowany timer pozwala na kontrolę czy proces ładowania przebiega prawidłowo.

  Układ dostępny jest w obudowie WLP o wymiarach 2,18mm x 1,62mm. Producent wycenia go na $1,19/szt przy zakupie co najmniej 1000 sztuk.
  Źródła:
  http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/7578