Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerywacz do kontrolki hamulca ręcznego.

ravelation 09 Mar 2012 15:52 1978 10
    ravelation
    Level 21  
    Witam.Czy jest możliwość wykonania prostego układu który będzie powodował miganie kontrolki od ręcznego hamulca?Lampka jest sterowana masą.Chciałbym aby miganie jej sygnalizowało co innego niż świecenie, dlatego też podanie + na układ powinno powodować przerywany sygnał masy do lampki.Mam nadzieję żę opisałem to zrozumiale :)
    12pawel
    Level 33  
    Może podmień lampkę ręcznego na diodę migającą i będzie po sprawie , bez zbędnej elektroniki.
    ravelation
    Level 21  
    Nie zrozumiałeś.Lampka ma świecić po zaciągnięciu hamulca.Miganie ma oznaczać co innego.
  • Helpful post
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Wystarczy dowolny multiwibrator astabilny (np. NE555) i dwie diody prostownicze. Anody diod podłączamy do kontrolki, katodę jednej diody do wyjścia multiwibratora, a drugiej - do włącznika hamulca (po zaciągnięciu hamulca kontrolka świecić będzie bez przerw).
    Pozdrawiam.
    ravelation
    Level 21  
    a tego układu jakoś nie można wpiąć w szereg?
  • Helpful post
    prezeswal
    ravelation wrote:
    a tego układu jakoś nie można wpiąć w szereg?

Napisałem - "dowolny multiwibrator astabilny", więc taki też. Tyle, że nie "wpiąć w szereg", a uzupełnić go tranzystorem (i rezystorem) i połączyć (ten tranzystor) równolegle z włącznikiem hamulca.
    Pozostaje pytanie - po co stosować taki niepewny układ (uruchomienie bywa kłopotliwe, trzeba dobierać tranzystor, działanie w szerokim zakresie temperatur może być problematyczne).
    Migająca LED także może być źródłem impulsów.
    Nic nie wiadomo, co to za "kontrolka": żarówka (jaka moc), LED, czy też jeszcze coś innego (symbol na wyświetlaczu)?
    ravelation
    Level 21  
    No to jaki układ powinienem zastosować do żarówki 1W?
  • Helpful post
    prezeswal
    ravelation wrote:
    No to jaki układ powinienem zastosować do żarówki 1W?

No to na przykład taki, jak opisałem w pierwszym moim poscie:
    Częstotliwość można zmienić poprzez dobranie wartości R2 i/lub C1 (układ wielokrotnie opisywany na forum).
    ravelation
    Level 21  
    A nie ma czegoś prostszego? Ten układ z tranzystorem nie będzie pracował z zarówką?Do tego trzeba już płytkę a tamto na drutach by wisiało :)
    Nie wymagam precyzji czasów tylko żeby nie świeciło ciągłym światłem.
    ravelation
    Level 21  
    djfarad02 wrote:

Koncepcja - led migająca świecąc pobiera więcej prądu, przez co większe napięcie odkłada się na R 4k7 i otwiera BUZ 11. Tranzystor w pełni otwiera się i zamyka, w związku z czym nie występują żadne istotne straty. Przetestowane.

Właśnie coś takiego jest mi potrzebne.Dzięki!