Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Łódź made in Poland

31 Dec 2004 08:14 1736 11
  • Level 18  
    Witam
    Poszukuję wszelkich danych o naprawie tego wzmacniacza. Na płycie czołowej nazwy Pathe Marconi lub Thomson. Legendarny radiator wzdłuż całej góry obudowy z tranzystorami TO3, 2 wskaźniki mocy, regulacja barwy na przełacznikach, gniazda DIN słuchawkowe i mikrofonowe za przesuwanymi klapkami. Zasilanie niesymetryczne, trafo TS250/2, waga ok. 16kg. Produkt z końca lat 70-tych, kosztował tyle co pół samochodu i był dostepny chyba tytlko dla instytucji. Może odzwie sie ktoś z ŁZR Fonica albo inna osoba mogąca pomóc.Podobno nosił też nazwę PA428 na Targach Poznańskich
    Marek WS503
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Witam
    Łatwiej powiedzieć co sie nie popsuło, ale do rzeczy. Brak tranzystorów końcowych i z zasilacza-był stabilizowany.Okablowanie wewnątrz poprute, brak elementów na płytkach. Jak wiele razy pisałem reaktywuję produkty polskiej elektroniki i nie chciałbym ,,polec'' na tym sprzecie.
    Marek Ws503
  • Level 18  
    Witam
    Ustaliłem że w końcówce były tranzystory BD301.
    Marek WS503
  • Level 42  
    Witam! Chyba musiałyby być inne, ponieważ przy tym trafie, to zasilanie na elektrolitach będzie 109V, to po 54V na tranzystor, w stanie spoczynku to by jeszcze obleciało, ale przy wysterowaniu, to nie ma to żadnych szans przetrwania, te tranzystory mają 60V 8A 55W, one temu nie podołają, a Polak dawniej robił porządnie, z dużym zapasem, więc coś tu jest nie tak.
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    Witam
    Kolega ma rację, ten 301 był uszkodzony i w zasilaczu (ktoś wsadził co miał). W końcówce są(były) BD311 ( też ma za niskie napięcie) a w drugim kanale 2N5630 Motoroli - chodzi katalogowo do 120V więc chyba pasował. Ale nadal naprawa stoi w miejscu.
    Marek WS503
  • Level 42  
    Witam! Marek, po twoich postach wiem, że jesteś bardzo dobry w te klocki, zrób tak jak ja robię jak nie mam żadnych schematów i nie znam modelu wzmacniacza, zacznij od narysowania schematu według płytki, weź to pod światło i rozrysuj, a jak się ma schemat, to już jest pryszcz, a nie problem, jak narysujesz, to wzuć to na forum, na pewno mu damy radę.
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    Witam
    Bardzo dziękuję za dobre słowa, ale człowiek ciągle się uczy. Oczywiście zrobię jak piszesz ale oprócz płytek jest tam/była dzungla okablowania a z tym nie pójdzie tak łatwo. Oczywiście zawsze można wrzucić w zamian jakiegoś STK ale dusza zwolennika polskiego sprzetu na to się nie godzi (chyba że w całej Polsce nikt na jego temat nie bedzie wiedział). Ja ten sprzęt widziałem w latach 80-tych w XXVI LO w Łodzi. Nagłaśniał salę o powierzchni ok 600m2 i cała szkoła wzdychała za takim sprzetem.
    Marek Ws503
  • Level 42  
    Witam! Całego wzmacniacza nie rysuj, tylko samą końcówkę, żeby Ci było lepiej, to połóż sobie koło niego schemat z grana, on jest zasilany pojedynczym napięciem, to powinno Ci pomóc, te rozwiązania zbytnio się niczym nie różnią, a jak końcówka ruszy, to już będzie z górki.
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Kilka dni temu naprawiałem taki wzmacniacz. W zasilaczu 2N5631 i BDY79
    w końcówce mocy 2N5630 i 2N6030 zamienniki to MJ18003 i MJ18004, sterowanie końcówek mocy z 2N5680 i 2N5682, stabilizacja termiczna na 2N3404, myślę, że warto naprawiać - to dobry kultowy sprzęt.
  • Level 25  
    Televide i MBB, czy możecie wrzucić fotki tego klocka? Czy można je umieścić za Waszą zgodą na www.unitra.prv.pl ?