Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bizhub C353 autoryzacja, pobieranie danych z drukarki, podajnik ręczny

marko_g 09 Mar 2012 20:27 4760 5
 • #1
  marko_g
  Level 10  
  Witam !
  Mój problem jest dość złozony. W naszym LAN-ie mamy około 30 drukarek Bizhub C353. Wszystkie drukarki zainstalowane są na serwerze wydruku (Win 2003 server) ze sterownikiem polskim w wersji 6.3 i udostępnione po sieci. Użytkownicy nie mają kont lokalnych na drukarce, logują się swoimi kontami domenowymi z panela drukarki (drukarka komunikuje sie z kontrolerem domeny odpytując ldapem Active Directory - jeśli login i hasło sa poprawne, "wpuszcza"do maszyny pozwalając skanować i kserować). Nie ma zadnych acount tracków, jedynie user authentication poprzez serwer. Od jakiegoś czasu zaczeły się problemy. Na niektórych drukarkach mimo ustawiania z komputera podajnika automatycznego i papieru A4 drukarka usilnie próbuje pobrać papier z podajnika ręcznego. Trzeba ręcznie kliknac "zmien ustawienia papieru" wybierac opcja podajnik nr1, nacisnać start i dopiero drukuje. Drugi problem, często gęsto drukarki gubią nam ustawienia. Tzn trzeba na komputerach użytkownika klikać "konfiguracja" w ustawieniach, wpisać adres IP i kliknac pobierz ustawienia. Dopiero wtedy informacja jaki mamy finiszer itd itd pojawia sie tam na liście i można zszywać itd itd.

  Gdzie może tkwić błąd ? W sterowniku na serwerze wydruku ? Czy tam po pierwszej instalacji każdej drukarki administrator winien ręcznie ustawić te opcje w sterowniku dotyczące rodzaju zainstalowanych modułów (finiszer itd itd) ? Czy nie po to jest automatyczny connect by sterownik sam sobie pobrał te informacje z drukarki ? Walcze z nimi już ponad miesiać i mam wrażenie że z każdym dniem coraz mniej wiem.... Prosze o pomoc, chetnie odpowiem na jakieś pytania jeśli się pojawią.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  seatt
  Level 19  
  "Od jakiegoś czasu zaczeły się problemy. Na niektórych drukarkach mimo ustawiania z komputera podajnika automatycznego i papieru A4 drukarka usilnie próbuje pobrać papier z podajnika ręcznego."

  :arrow: Prawdopodobnie zadany plik do drukowania nie jest standardowego formatu, może być w calach. Prawdopodobnie problem jest z pdf-em. Trzeba poszukać w ustawieniach urządzenie konwersji formatu a4 letter na a4 etc...

  "Drugi problem, często gęsto drukarki gubią nam ustawienia. Tzn trzeba na komputerach użytkownika klikać "konfiguracja" w ustawieniach, wpisać adres IP i kliknac pobierz ustawienia. Dopiero wtedy informacja jaki mamy finiszer itd itd pojawia sie tam na liście i można zszywać itd itd. "

  :arrow: Standardowo w każdym lokalnie zainstalowanym sterowniku powinno się /trzeba pobrać informacje z urządzenia o zainstalowanych opcjach. Robi się to raz. Przeważnie na początku instalacji.
  Nie polecam uniwersalnego sterownika Konica Minolta. Nie mam miłych doświadczeń z tym eksperymentalnym sterownikiem. Problemy masz na sterowniku PS czy PCL ???

  Pozdrawiam
 • #3
  marko_g
  Level 10  
  Dzieki za zainteresowanie. Sterownik jaki posiadam na serwerze wydruku (oraz analogicznie jaki posiadają klienci na stacjach roboczych - system Windows Xp sam pobiera sobie na lokalny dysk sterownik z serwera) to:

  "PCL6 driver (WHQL) for KONICA MINOLTA bizhub C353 Series"
  wersja 6.3.0.0

  Sterownik jest z płyty dostarczonej wraz z urzadzeniem, testowałem sterownik nowszy 6.5.0.0 ale jest on tylko w wersji angielskiej wiec powróciłem na serwerze do polskiego.
  Zaznaczam ze problem z gubieniem ustawień nie występuje na wszystkich stacjach i u wszystkich użytkowników. A wszyscy korzystamy z tego samego print serwera. Zresztą problem gubienia ustawień to chyba problem (o ile dobrze rozumiem) w komunikacji na linii sterownik w systemie a drukarka (print serwer nie bierze udziału w tej komunikacji ?)
 • #4
  marko_g
  Level 10  
  Witam !

  Aby nie zakładać nowego tematu wracam do sprawy drukarek.
  Tym razem pytanie brzmi. Czy da radę ustawić tak drukarkę, by autoryzacja była konieczna jedynie do skanowania/kopiowania (przy podejściu do panela drukarki) przy pomocy serwera zewnętrznego (ldap/active directory), natomiast do drukowania z komputerów klienckich już nie (tzw. Print without authentication)? W naszej sieci użytkownicy i tak są już uwierzytelnieni poprzez logowanie do komputerów na konta domenowe, i dodatkowa autentykacja do drukowania nie jest nam potrzebna. Chodzi o takie założenie żeby drukarka drukowała niezależnie od wpisanych danych w polach "autoryzacja/konto dostępu" w sterowniku lokalnym na komputerze.
 • #5
  seatt
  Level 19  
  Witam
  Można włączyć tylko i wyłącznie konta użytkowników na urządzeniu.
  Ustawiasz sobie uprawnienia poprzez www, do czego użytkownik ma dostęp a do czego nie (skan/kopia/kolor/black/ograniczenia na koncie/limity) Autoryzacja wydruku z komputera to osobna sprawa(poprostu jej nie włączasz). Nie wiem jak ma się to do Active Directory.
  Pozdrawiam
 • #6
  marko_g
  Level 10  
  Tak jak już pisałem we wcześniejszych postach nasi użytkownicy nie mają kont imiennych na drukarkach. Logują sie wpisując swoje loginy i hasła z AD. Po pierwszym takim zalogowaniu w drukarce ich loginy są "pamiętane" i wyświetlaja się na głownym ekranie po naciśnięciu "lista użytkowników" czy coś podobnego. Ale nie są to konta na drukarce. NIe mamy czegoś takiego. I w sumie to działa i tak ma być. Ale teraz chce wypróbować drukowanie bez autentykacji (do tej pory było z, i musieli pamiętać o wpisywaniu aktualnych haseł w ustawieniach sterownika, szczególnie po 100 dniach gdy serwer z AD kazał im to hasło do sieci zmienić). Wyczytałem że trzeba to zrobić w dwóch miejscach.
  1) ustawienia drukowania w administratorskich (allow-print without authentication)
  2) na serwerze wydruku w sterowniku, opcja "pobierz ustawienia bez 'auto' i ręczna zmiana

  Tutaj cała porada:
  Link

  Nie wiem czy to wystarczy? Probowałem ale coś mi nie działało