Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bizhub C353 autoryzacja, pobieranie danych z drukarki, podajnik ręczny

09 Mar 2012 20:27 4547 5
 • Poziom 10  
  Witam !
  Mój problem jest dość złozony. W naszym LAN-ie mamy około 30 drukarek Bizhub C353. Wszystkie drukarki zainstalowane są na serwerze wydruku (Win 2003 server) ze sterownikiem polskim w wersji 6.3 i udostępnione po sieci. Użytkownicy nie mają kont lokalnych na drukarce, logują się swoimi kontami domenowymi z panela drukarki (drukarka komunikuje sie z kontrolerem domeny odpytując ldapem Active Directory - jeśli login i hasło sa poprawne, "wpuszcza"do maszyny pozwalając skanować i kserować). Nie ma zadnych acount tracków, jedynie user authentication poprzez serwer. Od jakiegoś czasu zaczeły się problemy. Na niektórych drukarkach mimo ustawiania z komputera podajnika automatycznego i papieru A4 drukarka usilnie próbuje pobrać papier z podajnika ręcznego. Trzeba ręcznie kliknac "zmien ustawienia papieru" wybierac opcja podajnik nr1, nacisnać start i dopiero drukuje. Drugi problem, często gęsto drukarki gubią nam ustawienia. Tzn trzeba na komputerach użytkownika klikać "konfiguracja" w ustawieniach, wpisać adres IP i kliknac pobierz ustawienia. Dopiero wtedy informacja jaki mamy finiszer itd itd pojawia sie tam na liście i można zszywać itd itd.

  Gdzie może tkwić błąd ? W sterowniku na serwerze wydruku ? Czy tam po pierwszej instalacji każdej drukarki administrator winien ręcznie ustawić te opcje w sterowniku dotyczące rodzaju zainstalowanych modułów (finiszer itd itd) ? Czy nie po to jest automatyczny connect by sterownik sam sobie pobrał te informacje z drukarki ? Walcze z nimi już ponad miesiać i mam wrażenie że z każdym dniem coraz mniej wiem.... Prosze o pomoc, chetnie odpowiem na jakieś pytania jeśli się pojawią.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 19  
  "Od jakiegoś czasu zaczeły się problemy. Na niektórych drukarkach mimo ustawiania z komputera podajnika automatycznego i papieru A4 drukarka usilnie próbuje pobrać papier z podajnika ręcznego."

  :arrow: Prawdopodobnie zadany plik do drukowania nie jest standardowego formatu, może być w calach. Prawdopodobnie problem jest z pdf-em. Trzeba poszukać w ustawieniach urządzenie konwersji formatu a4 letter na a4 etc...

  "Drugi problem, często gęsto drukarki gubią nam ustawienia. Tzn trzeba na komputerach użytkownika klikać "konfiguracja" w ustawieniach, wpisać adres IP i kliknac pobierz ustawienia. Dopiero wtedy informacja jaki mamy finiszer itd itd pojawia sie tam na liście i można zszywać itd itd. "

  :arrow: Standardowo w każdym lokalnie zainstalowanym sterowniku powinno się /trzeba pobrać informacje z urządzenia o zainstalowanych opcjach. Robi się to raz. Przeważnie na początku instalacji.
  Nie polecam uniwersalnego sterownika Konica Minolta. Nie mam miłych doświadczeń z tym eksperymentalnym sterownikiem. Problemy masz na sterowniku PS czy PCL ???

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Dzieki za zainteresowanie. Sterownik jaki posiadam na serwerze wydruku (oraz analogicznie jaki posiadają klienci na stacjach roboczych - system Windows Xp sam pobiera sobie na lokalny dysk sterownik z serwera) to:

  "PCL6 driver (WHQL) for KONICA MINOLTA bizhub C353 Series"
  wersja 6.3.0.0

  Sterownik jest z płyty dostarczonej wraz z urzadzeniem, testowałem sterownik nowszy 6.5.0.0 ale jest on tylko w wersji angielskiej wiec powróciłem na serwerze do polskiego.
  Zaznaczam ze problem z gubieniem ustawień nie występuje na wszystkich stacjach i u wszystkich użytkowników. A wszyscy korzystamy z tego samego print serwera. Zresztą problem gubienia ustawień to chyba problem (o ile dobrze rozumiem) w komunikacji na linii sterownik w systemie a drukarka (print serwer nie bierze udziału w tej komunikacji ?)
 • Poziom 10  
  Witam !

  Aby nie zakładać nowego tematu wracam do sprawy drukarek.
  Tym razem pytanie brzmi. Czy da radę ustawić tak drukarkę, by autoryzacja była konieczna jedynie do skanowania/kopiowania (przy podejściu do panela drukarki) przy pomocy serwera zewnętrznego (ldap/active directory), natomiast do drukowania z komputerów klienckich już nie (tzw. Print without authentication)? W naszej sieci użytkownicy i tak są już uwierzytelnieni poprzez logowanie do komputerów na konta domenowe, i dodatkowa autentykacja do drukowania nie jest nam potrzebna. Chodzi o takie założenie żeby drukarka drukowała niezależnie od wpisanych danych w polach "autoryzacja/konto dostępu" w sterowniku lokalnym na komputerze.
 • Poziom 19  
  Witam
  Można włączyć tylko i wyłącznie konta użytkowników na urządzeniu.
  Ustawiasz sobie uprawnienia poprzez www, do czego użytkownik ma dostęp a do czego nie (skan/kopia/kolor/black/ograniczenia na koncie/limity) Autoryzacja wydruku z komputera to osobna sprawa(poprostu jej nie włączasz). Nie wiem jak ma się to do Active Directory.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Tak jak już pisałem we wcześniejszych postach nasi użytkownicy nie mają kont imiennych na drukarkach. Logują sie wpisując swoje loginy i hasła z AD. Po pierwszym takim zalogowaniu w drukarce ich loginy są "pamiętane" i wyświetlaja się na głownym ekranie po naciśnięciu "lista użytkowników" czy coś podobnego. Ale nie są to konta na drukarce. NIe mamy czegoś takiego. I w sumie to działa i tak ma być. Ale teraz chce wypróbować drukowanie bez autentykacji (do tej pory było z, i musieli pamiętać o wpisywaniu aktualnych haseł w ustawieniach sterownika, szczególnie po 100 dniach gdy serwer z AD kazał im to hasło do sieci zmienić). Wyczytałem że trzeba to zrobić w dwóch miejscach.
  1) ustawienia drukowania w administratorskich (allow-print without authentication)
  2) na serwerze wydruku w sterowniku, opcja "pobierz ustawienia bez 'auto' i ręczna zmiana

  Tutaj cała porada:
  Link

  Nie wiem czy to wystarczy? Probowałem ale coś mi nie działało