Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobra przetwornica 12V-24V/230V - Profitexx, Waeco, Belkin - która z nich?

bartek.sonix 08 Sep 2013 20:29 109357 109
Bosch
    cypeks
    Level 11  
    Nie chcę się wymądrzać, ale jeżeli ma to być docelowo system zasilania awaryjnego do pieca, to musisz już wiedzieć czy Twój piec nie wymaga stałej fazy i czy ewentualnie da się to w jakiś sposób obejść.
  • Bosch
    Isk
    Level 16  
    stała faza dotyczy pieców gazowych i to nie wszystkich, łatwo to sprawdzić lub dowiedzieć się u producenta pieca gazowego.
    Do pieców na paliwo stałe nie ma to znaczenia.
    kacper077
    Level 2  
    Może odświeżam temat - ale kupiłem przetwornice pełny sin. 600W
    Nie sprawdziłem - mocy i w czasie czuwania,ładowania akum. u mnie wynosi 30W !
    Nie sprawdziłem opisu i mam cudo które włącza wentylator co 50 minut na 10 minut,
    pomimo że nic się nie dzieje! (denerwujacy hałas i dodatkowe 6 W czyli 36W/10 min.)
    Na to też trzeba zwracać uwagę !
    30 W x 24h = 0.72 kWh x 30 dni = 21.6 kWh
    Przy aktualnej cenie jaką płacę przy przyłączu budowlanym = 21,6 x 1.39zł = 30 zł

30 złotych polskich za sam tryb czuwania miesięcznie.
    Isk
    Level 16  
    Czyżby INTEX? Intex jest bardzo prądożerny, 30-40W to taki standard na własne potrzeby, nie mówiąc już o sprawności przy przetwarzaniu napięcia z akumulatora; najlepsza to ok 60%.

Jakby ktoś szukał czegoś ekonomicznego i bez wentylatora przy normalnej pracy i do tego złożonego w Polsce do zasilania pomp CO:
    http://techtron.pl/p2528,zasilacz-awaryjny-12v-230v-300w-z-ladowaniem-do-pomp-co-sinus.html

Volt pobiera już trochę więcej:
    http://techtron.pl/p2321,przetwornica-napieci...-300w-z-ladowarka-ups-ipsnt-600-sc-sinus.html
    bo ok 8W-10W wg opisu, ale to dlatego że przetwornica jest "na czuwaniu", dlatego przełączenie jest szybkie.
    konik197
    Level 10  
    Witam
    Proszę przeanalizować taką sytuację do awaryjnego zasilania domu (piec CO, lodówka, oświetlenie) chciałbym użyć przetwornicy wytwarzającej pełen sinus o mocy znamionowej 2000 W (moc szczytowa 3000W do 10 sek) Średni pobór mocy będzie wynosił 800-1000W czyli po przeliczeniu na napięcie 12V i założeniu sprawności ok 90% prąd pobierany z akumulatora będzie wynosił ok 100A. Przetwornicę podłączamy do akumulatora o pojemności 75Ah zainstalowanego w pracującym na biegu jałowym samochodzie z silnikiem diesla (Audi A4 2.0 TDI alternator 140A) I tu pojawia się pytanie czy w samochodzie pracującym na biegu jałowym alternator jest w stanie ładować w sposób ciągły akumulator prądem 100 - 120A? Czy prąd znamionowy osiąga dopiero powyżej obrotów biegu jałowego? Czy ciągła praca (10-15h) alternatora pod takim obciążeniem mu nie zaszkodzi?
    Pozostaje kwestia wyboru przetwornicy, biorąc pod uwagę zapas mocy, chwilowe przeciążenia spowodowane np rozruchem silnika kompresora lodówki moc 1500/3000W /wydaje się wystarczająca znalazłem w necie dwa urządzenia:
    Volt polska w cenie ok 670 zł:
    http://www.voltpolska.pl/produkty/sinus/3000-12v-230v-15003000w.html
    HIP-1500W 12V + USB ok 559 zł
    http://allegro.pl/przetwornica-pradu-pelen-sinus-12-230v-1500w-3000w-i3743996314.html
    Co ciekawe Volt waży 4,5kg a HIP niecałe 3kg Czy warto zainwestować w Volta czy Hip wystarczy?
    Proszę o wskazówki i sugestie
    Pozdrawiam
    OjciecMocyMroku
    Level 2  
    A co powinienem kupić do awaryjnego zasilenia pieca gazowego (Ariston Clas 24)?

Szukam jedynie przetwornicy, która pozwoli z akumulatora samochodowego zasilić ten piec przez kilka godzin w sytuacjach awaryjnych. Nie będę inwestował w ładowarke i akumlatory bo braki zasilania to sytuacje sporadyczne a i tak mam samochód diesla ze sprawnym aku 74 Ah w dyspozycji.

Pobór prądu tego pieca to ok 80W - dane producenta. Nie chcę zepsuć pompy bo ta kosztuje 50% wartości pieca.

Co mam wybrać. Czytam na ten temat ale jak to zwykle bywa jest sporo opinii i to rozbieżnych.

Na jaki czas pracy mogę liczyć przy zestawie aku 74 i przetwornica zakładając, że faktycznie pobiera 80W?
    konik197
    Level 10  
    Jeżeli przyjmiemy moc pieca ok 100W to przy napięciu 12 V przetwornica powinna z akumulatora pobierać niecałe 10A. Przy założeniu pełnej sprawności aku możemy liczyć na 5-7 godzin poprawnej pracy, jakby co zawsze można auto uruchomić, na biegu jałowym zużycie paliwa nie powinno przekraczać 1l/h.
    Oczywiście kupując przetwornicę koniecznie trzeba wybrać model z "pełnym sinusem" w innym wypadku obciążenia indukcyjne mogą nie pracować prawidłowo, a nawet ulec uszkodzeniu.
    piotr140878
    Level 2  
    Witam! Zamierzam kupić przetwornice z pełnym sinusem do awaryjnego zasilania pieca co i pompy . Mam pytanie czy jest możliwe zasilanie pieca i pompy a jednocześnie ładowanie akumulatora ? Jaka przetwornica najlepsza ?
  • Bosch
    piotr140878
    Level 2  
    Tak chodzi mi o pracę z akumulatora. Chodzi mi o jakieś niedrogie rozwiązanie w razie braku zasilania , nie często się to zdarza ( tego roku nie było dwa dni prądu) ale jest jeszcze grawitacja jakoś poszło choć trzeba częściej zaglądać do co. Czy kupując przetwornicę z ładowarką będzie ładować aku na bieżąco czy po włączeniu zasilania? Nie znam się kompletnie na tym ale czy nie da się podłączyć aku -przetwornica-prostownik- aku , i z przetwornicy co i pompa?
    valencia_rozgrzewka
    Level 8  
    Witam,
    Szukam przetwornika do auta osobowego, najlepiej dowolność w podłączeniu tj.
    do zapalniczki i bezpośrednio do akumulatora.
    Przetwornik ma zasilać laptopa, telefon. Duża moc nie potrzebna.
    Liczy się dla mnie bezawaryjność, solidność i ,"nie chińszczyzna".
    Dodatkowe pytanie:
    Czy jak podłączę złodziejkę/rozgałęźnik do takiego przetwornika to można bez problemu zasilić więcej urządzeń, oczywiście w ramach max W oferowanych przez urządzenie?
    Isk
    Level 16  
    Co masz na myśli "nie chińszczyzna" ?

Jeżeli produkt nie złożony w chinach to raczej zapomnij o czymś nowym lub cena będzie bardzo wysoka.

Jeżeli produkt złożony w chinach, ale dobrej jakości to się coś znajdzie.
    valencia_rozgrzewka
    Level 8  
    to dobrej jakości poproszę.
    Isk
    Level 16  
    Wybierz sobie co odpowiada, do laptopa, telefonu wystarczy.
    Przetwornice do samochodu

150W przetwornice wystarczą już do małego laptopa, czasem nie da się więcej wycisnąć i tak z instalacji.
    czarodziej1968
    Level 14  
    Z zaciekawieniem przeczytałem wątek i rady ISK. Widzę , że kolega mocno siedzi w temacie przetwornic, może więc i mnie coś podpowie.
    Finalizuję instalację solarną. Panele, regulator i akumulatory działają bez zarzutu. Problemem jest urządzenie zamieniające 24V na 230V. Przećwiczyłem już inverter ongrid. Niestety niewypał. O ile dobrze pracował przy słoneczku, to już przy pracy z akumulatorów porażka. Aktualnie mam UPS APC, jakoś się spisuje, ale... no właśnie, to rozwiązanie tymczasowe, po prostu miałem pod ręką, nic mnie to nie kosztowało.
    Planuję zakup przetwornicy 24/230 o mocy ok 800-1000W, tyle w zupełności wystarczy.
    Z paneli zasilam domową elektronikę i oświetlenie LED. Zastanawiam się czy pełen sinus, czy wystarczy modyfikowany. Większość sprzętów z modyfikowanym sinusem sobie poradzi, ale mam też tv plazme, bydle ciągnie 350W i nie wiem czy na modyfikowanym sinusie poleci. Kolega ISK pisał wcześniej, że możliwe są zakłócenia odbiory widoczne na ekranie. Telewizor był kupiony 2 lata temu, świeży model Panasonic 55VT30. Być może to przypadłość jakiś starszych telewizorów.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Isk
    Level 16  
    Trudno powiedzieć jak będzie działać na prostokącie, poleciłbym jednak wybranie czegoś mocniejszego (później okaże się że 800W to za mało, bo będziesz potrzebował chwilowo więcej mocy w przyszłości).

Polecam ten model i konkretnie tą wersję ze względu na niski prąd jałowy (stary model ma większy prąd jałowy), który jest mniejszy niż w przetwornicach 800-1000W Sinus

http://techtron.pl/p2505,przetwornica-napiecia-12v-24v-230v-1500w-ipsn-3000-s-sinus.html
    czarodziej1968
    Level 14  
    Trochę uprzedziłeś moje następne pytanie, jeśli chodzi o prąd jałowego biegu. Jednym z powodów dla którego chcę wywalić UPS jest właśnie prąd jaki on pobiera beż obciążenia. W tym konkretnym wypadku ok. 1A, zmierzony.
    O przetwornice pełen sinus, czy modyfikowany pytałem właśnie dlatego, że modyfikowane pobierają znacznie mniej prądu bez obciążenia.
    Jeśli chodzi o moc, to podane 800W jest i tak na górkę, na 99% więcej nie będzie. Nie kupię więcej tv niż mam teraz, nie kupię dodatkowych odtwarzaczy, tunerów, bo to nie ma sensu. A pozostały sprzęt ewoluuje i z czasem pobiera coraz mniej prądu, ale jeśli nie ma przetwornicy 800-1000W o takich parametrach jak ta co podałeś, to pewnie zdecyduję się na tą.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zapytałbym jeszcze o trwałość tej przetwornicy, ale skoro to jakiś nowy model, to pewnie nie ma jednoznacznych wyników.
    Isk
    Level 16  
    Nie wiem czy jest gra warta świeczki przy wyborze Prostokąt/Sinus, fakt że prostokąt pobiera mniej, ale tutaj w porównaniu do (wersje 24V):

Prostokąt (modyfikowany sinus)
    http://techtron.pl/p2543,przetwornica-napieci...v-230v-1300w-2000w-ipsn-2000-volt-polska.html

Sinus
    http://techtron.pl/p2215,przetwornica-napieci...230v-1000w-ipsn-1500-s-sinus-volt-polska.html

będzie ok 7W różnicy, a problemów z działaniem ewentualnych urządzeń już nie będzie.
    czarodziej1968
    Level 14  
    Porównywałem te starsze modele, tam różnica była sporo większa. Jakoś przeoczyłem na stronie te nowsze modele z oznaczeniem "s".
    Jeszcze tylko małe pytanko, bo w ostatniej odpowiedzi podałeś link do:

http://techtron.pl/p2215,przetwornica-napieci...230v-1000w-ipsn-1500-s-sinus-volt-polska.html

Czy to ta sama seria co zaproponowany wcześniej ?

http://techtron.pl/p2505,przetwornica-napiecia-12v-24v-230v-1500w-ipsn-3000-s-sinus.html

Jeśli tak, to ta przetwornica 1000W byłaby dla mnie idealna. Czy jednak ta 1500, jest w czymś lepsza, pomijam oczywiście większą moc obciążenia.
    Isk
    Level 16  
    Jest inna

"IPSn-1500-S" i "IPSn-3000-S", mocowo odpowiednio (masz w opisie)
    1000W
    1500W z czego pociągnąć można trochę więcej, jest też USB.

"3000" wygląda na stabilniejszą.
    avallone78
    Level 9  
    Witam.
    Założyłem wątek odnośnie stacji zasilania ale może po prostu lepiej było by żebym dokupił przetwornice do już posiadanych akumulatorów do łodzi??
    Mam 2x Toyama 120Ah ale mogę jeden specjalnie do potrzeb oświetlenia w namiocie i zasilania laptopa dokupić.
    Ma ona sprawić żebym mógł w plenerze nad wodą użytkować mojego laptopa Asus G75VW (specyfikacja tutaj Link )
    Zasiadki max 5 dni bez dostępu do auta i komp powinien chodzić 3 do 4h dziennie.
    bartek.sonix
    Level 11  
    Niestety mój Volt IPS-1000 po roku zaczyna powoli siadać,
    spodziewałem się czegoś lepszego, ale jakość wykonania i pracy tej przetwornicy pozostawię wiele do życzenia..
    Wiatrak w niej po podpięciu zasilania do laptopa chodził na początku cicho, teraz jak huczy jak elektrownia wiatrowa.. Dmuchanie go sprężonym powietrzem nic nie da..

Zawiodłem się na Volt Polska, dlatego, że kupiłem 4 takie przetwornice, włącznie z IPS-500 i w każdej dzieję się to samo, wiatrak ma swoje humory, czasami przetwornica samoczynnie się resetuje.

O jakości wykonania, obudowy, też nie mogę powiedzieć nic dobrego.
    Mniej problemów miałem z Manta za kilkadziesiąt złotych.

W przyszłości inwestuje w lepszą firme, np Waeco czy Belkin.
    Maniuni095
    Level 8  
    Witam, podepnę się do tematu.

Ostatnio kupiłem małą lodówkę do samochodu ciężarowego o mocy 85W, podłączyłem ją do zwykłej przetwornicy 150W a później 300W(sprzedający zapewniał, że lodówka powinna działać) ale okazało się, że nie daje rady. Poszperałem więc w internecie i doczytałem się to co zawarte jest w tym temacie, mianowicie dowiedziałem się, że potrzebuję przetwornicy z pełnym sinusem. Dręczą mnie jeszcze takie pytania:
    Czy o czymś jeszcze powinienem wiedzieć?
    Czy kupno przetwornicy sinusoidalnej 24V o mocy ciągłej 600W wystarczy aby taka lodówka działała bez żadnych niespodzianek? Czy lepiej kupić od razu o mocy 1000W? Przetwornica będzie podpięta bezpośrednio do instalacji 24V.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    jogarak
    Level 2  
    Witam
    Proszę o pomoc przy doborze przetwornicy pod wzmacniacz audio o moce 2 x 120 watt 8 ?
    Przetwornica głównie do tego będzie służyła, ew. będzie zasilała laptopa.
    jacekko0
    Level 31  
    Jeśli chcesz uniwersalnej kup sinusoidalną nieco droższa choć wystarczy zwykły trapez np.Link.]Link[/url]