Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator do prądnicy. Szukam prostego schematu.

qalver 31 Dec 2004 10:04 4802 7
 • #1
  qalver
  Level 2  
  Szukam prostego schematu regulatora napięcia do prądnicy z żuka, którą adoptuję (wiatrak) na działce (na razie bez akumulatora) i chciałbym aby nadmiar napięcia i prądu był "spalany" na niezależnej żaróce podłączonej w obwód regulatora.
  Przeniesiono z: Schematu/instrukcji...[h]
 • #2
  bajer1
  Level 27  
  witam a nie lepiej wziasc gotowy regulator z zuka tego zlomu chyba nie brakuje.A po co spalac nadmiar jak jest regulator nie bardzo to wyjasniles.
 • #3
  qalver
  Level 2  
  Chcę wykorzystać wszystką energię z prądnicy, także tą traconą w regulatorze bo prądnica da maksymalnie 200 Wat a w przypadku napędu z wiatraka to z reguły będzie to 40-100 Wat przy średnich wiatrach a przy bardzo dużych wiatrach chcę właśnie wykorzystać cały nadmiar mocy do dodatkowego oświetlenia chaty w której nie mam sieci energetycznej.
 • #4
  Kwazor
  Level 32  
  Hmm prądnica ? ona potrzebuje minimum 1500 obr na minute by zaczeła dobrze ładowac.

  Nie lepiej zastosowac alternator> ?

  Po pierwsze większa sprawność .mniejsze gabaryty i prędkość obrotowa by zaczeła ładowac akumulator.Np alternator od fiata 125p potrzebuje minimum 1000 obr by zaczać ładowac.

  Co do tego "spalania" energi to nie jest dobry pomysł. Regualtor i tak odetnie przy 14.5V jesli zastosujesz akumulator jako bufor a bez tego i tak bedzie kicha bo beda ci "falować" świata w domku.
  A pradnica puszczona "samopas" bez jakiegokolwiek obciązenia moze dac i 20V.Alternator nawet 70V.

  Najlepszy byłby alternator od Autobusu marki San Jest to CELMA 24V 60 lub 80A wzbudza juz sie przy 300 obr na minute.
  Dobrym alternatorem na 12V szybko wzbudzajcym sie jest alternator od Fiata punto ( 12V 75A)
  Jeszcze jedno jak coś to zastosuj grube kable bo beda duże spadki napięć. I jak zastosujesz akumulator to jak najbliżej pradnicy lub alternatora.
 • #5
  qalver
  Level 2  
  ja mam prądnicę a zaczynam bez akumulatora bo w porze zimowej około 4 miesięcy jestem na działce nieobecny i wtedy akumulator straci swoje właściwości.
 • #7
  qalver
  Level 2  
  Kiedyś przeglądałem poglądowy schemat regulatora napięcia na tyrystorze sterowanym diodą Zenera i tam właśnie nadmiar napięcia był „spalany” nie na oporniku mocy jak w tradycyjnych regulatorach lecz na żarówce mocy, czy ktoś może ma taki schemat?