Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie odnośnie poboru prądu przez żarówki.

10 Mar 2012 08:18 1408 4
  • Poziom 17  
    Witam!
    Nie wiem, czy trafiłem w odpowiedni dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie, a nie usunięcie.

Chciałem się zapytać o pobór mocy żarówki ze zdjęcia.
    Zapytanie odnośnie poboru prądu przez żarówki. taka z choinek
    Czy wytrzymałby zasilacz 6V 20W? Bo chciałbym również podłączyć inne odbiorniki, gdzie łączną moc wyjściową na zasilaczu chciałbym mieć <20W.
    Czy więcej żarówek można podłączyć równolegle?

Moderowany przez Mirek Z.:

Proszę pamiętać o prawidłowej pisowni jednostek wielkości fizycznych! Poprawiłem.

• Poziom 9  
    Metoda prób i błedów -najlepiej.
  • Poziom 10  
    Jeśli masz miernik uniwersalny to nie ma problemu. Na zasilaczu jest podany jego prąd znamionowy. Podłącz jedną żarówkę szeregowo z zasilaczem i miliamperomierzem. Prąd zasilacza podziel przez wskazania miernika a otrzymasz liczbę żarówek jaką możesz podłączyć bez przeciążenia zasilacza
  • Poziom 30  
    Tego rodzaju żarówki na choinkę są łączone po ok. 20 szt w gałęzi, co oznacza, że jej napięcie znamionowe wynosi ok. 12V.
    Na twoim zasilaczu 6V mogą w ogóle nie świecić, albo świecić bardzo słabo.
    A jeżeli nie będą świecić, to pobór prądu nie będzie adekwatny do jej mocy, więc niczego ci to nie wyjaśni.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jiwaniuk napisał:
    Tego rodzaju żarówki na choinkę są łączone po ok. 20 szt w gałęzi, co oznacza, że jej napięcie znamionowe wynosi ok. 12V.

Różnie bywa, widziałem komplety po 100szt. w jednym połaczeniu szeregowym, zarówka zapasowa miała opis 2,5V/100mA.

majtas85 napisał:
    Czy więcej żarówek można podłączyć równolegle?

Podłącz jedną i pomierz miliamperomierzem płynący prąd, przy okazji przekonasz się czy założenie co do napięcia jest prawidłowe.