Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie klimatyzacja - algorytmy w PLC

msk85 10 Mar 2012 11:43 24500 70
  • #1 10 Mar 2012 11:43
    msk85
    Poziom 11  

Chciałbym rozwiązać kilka problemów, jak w temacie. Dołączam część projektu, który mam do realizacji. Moje zadanie polega na napisaniu algorytmów sterowania dla klimatyzacji.

1. Falownik, który steruje wentylatorem nie ma zdalnego sterowania częstotliwością. Jest jedynie potencjometr, który ręcznie się reguluje na samym urządzeniu. Mam za to regulowane żaluzje na czerpni świeżego powietrza. Jest tam siłownik, który mogę płynnie regulować. Mam też czujnik temperatury zewnętrznego powietrza, ale nie ma czujnika wilgotności.
    Pytanie jest następujące czy w jakiś sposób uzależniam płynną regulację żaluzji na czerpni świeżego powietrza? Czy po prostu przy włączeniu klimatyzacji otwieram je na 100%, a przy wyłączeniu zamykam na 0% i nic więcej z tymi żaluzjami nie robię?

2. W systemie jest czujnik temperatury w pomieszczeniu oraz w kanale do tego pomieszczenia. W jaki sposób zrealizować regulację temperatury w tym pomieszczeniu? Wykorzystuję bardzo wolny PID, który uzależniam od temperatury w pomieszczeniu? Boję się, że przez to będą ostre przeregulowania. Gdzieś wyczytałem, że powinna być regulacja kaskadowa zależna zarówno od temperatury w kanale jak i temperatury w pomieszczeniu (dwa regulatory PID połączone w kaskadzie). Mam do dyspozycji sterownik S7-1200. W kanale jest zarówno nagrzewnica, jak i chłodnia powietrza. Jak wygląda od strony automatyki
    proces sterowania zaworu nagrzewnicy oraz chłodnicy? Są dwa to PID'y w kaskadzie, jeden dla chłodzenia, jeden dla grzania? Czy może jakieś inne rozwiązanie? Mam tylko powiedziane, że powyżej 18C mam całkowicie zamknąć zawory ciepłej wody a powyżej 14C włączyć agregat. Ale kiedy przy jakiej temperaturze zacząć otwierać zaworu ciepłej wody, a przy jakiej zawory chłodzące?

3. Do regulacji mam dołożyć zabezpieczenie przed wychłodzeniem pomieszczeń w nocy. Planuję to zrobić w następujący sposób. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 15C, to wtedy załączam centrale nawiewną, otwieram zawory ciepłej wody (np. na 70%), włączam pompy i grzeję aż do np. 17C. Powyżej 17C wyłączam wszystko i znowu czekam, aż temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 15. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Czy w przypadku nocnego załączenia central wystarczy, jak włączę wentylatory nawiewowe (podgrzanie pomieszczenia), czy muszę też włączyć wyciągi powietrzne?

4. W centralach zamontowano też termostaty od zamarznięcia. Planuję, że sterowanie od tych czujników będzie wyglądało następująco: dostaję sygnał z czujnika i wtedy zamykam żaluzję z czerpni zewnętrznej, wyłączam wentylator nawiewny i otwieram max zawory regulacyjne ciepłej wody, aby nie dopuścić do zamrożenia. Z panelu operatorskiego ktoś będzie musiał potwierdzić ten alarm i dopiero wtedy system powróci do normalnej pracy.

5. Nie rozumiem pracy odzysku ciepła z dołączonych wytycznych do systemu automatyki. Jest tam napisane, że (strona 2 na samym dole): „- sterowanie pracą odzysku ciepła (...) wzrasta i TK osiąga 16C sterownik zaczyna otwierać by-pass powietrza zewnętrznego i kieruje powietrze zewnętrzne na by-pass, całkowity przepływ powietrza zewnętrznego prze by-pass (brak odzysku ciepła) przy Tk=16C”. Chodzi o centralę 2N2W.

Zgodnie ze schematem technologicznym nie mam czujnika Tk oraz TK. Mam tylko jeden, więc zakładam, że po prostu jest to błąd literek oraz ktoś wpisał złą wartość temperatury.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Dopiero zaczynam swoją przygodę z klimatyzacjami, a początki są bardzo trudne. Jestem otwarty na wszelkie rady oraz sugestię :).

https://obrazki.elektroda.pl/1167182800_1331376000.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/9874499900_1331376002.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4281477900_1331376004.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/6536926100_1331376006.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/7545991500_1331376007.jpg

0 29
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 11 Mar 2012 12:15
    Teodor_2000
    Poziom 12  

Z tego opisu wynika że masz zapewnić zadaną temperaturę w pomieszczeniu z ograniczeniem minimalnej i maksymalnej temperatury nawiewu. Osobna nastawa dla grzania osobna dla chłodzenia.
    Jedno co mi się w opisie nie podoba to że przy zadziałaniu termostatu przeciwzamrożeniowego projektant najpierw chce otworzyć zawór a dopiero po jakimś czasie wyłączyć centrale - wg mnie jeśli temperatura będzie spadać nawiewu to zawór sam się będzie otwierał od regulatora PID natomiast w przypadku zadziałania FROST-a należy wyłączyć wentylatory, zamknąć przepustnice, i jeśli zawór nie był otwarty na 100% to go otworzyć oraz jeśli pompa nie pracowała to ją włączyć.
    Czemu chcesz zastosować sterownik przemysłowy S7 do układu HVAC?
    a nie jakiś dedykowany z gotowymi aplikacjami? np RLU, PXC jeśli musi to być siemens. Albo jakieś inne sterowniki np Super Brain, Conel, czy Carel??

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 11 Mar 2012 12:42
    msk85
    Poziom 11  

Program przygotowałem w ten sposób, że przy zadziałaniu termostatu zamrożenia centrali od razu włączam pompę, otwieram zawór oraz wyłączam wentylator nawiewny i zamykam siłownik żaluzji. Jeśli sygnał z termostatu zniknął, wtedy czekam jeszcze 5 minut i wszystkie urządzenia powracają do stanu sprzed zadziałania tego termostatu.

S7-1200 to wybór projektanta. Jestem osobą, która ma jedynie zaprogramować sterownik. Szafy sterownicze są już gotowe i od poniedziałku zaczyna się ich montaż. Najlepsze jest sterowanie czasowe, które ma być zrealizowane na S7-1200 (według mnie dziwny pomysł). Od razu powiedziałem, że tego nie będzie. A jeśli się mocno uprą to sterowanie czasowe będzie w bardzo uproszczonej formie.

regulacja temperatury w pomieszczeniu jak się ma odbywać? Przy jakiej temperaturze w pomieszczeniu mam zacząć otwierać zawór od nagrzewnicy, a przy jakiej od chłodnicy?

To jest moja pierwsza aplikacja dla klimatyzacji. Szczerze mówiąc bardzo dużo jest przede mną i naprawdę muszę się mocno do tego przyłożyć. O ile sterowniki wcześniej programowałem o tyle z algorytmami stosowanymi w klimatyzacjach nigdy nie miałem do czynienia.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Mar 2012 14:07
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Ad1. Ponieważ centrala 2N2W nie posiada komory mieszania nie ma sensu ustawienie pośrednich położeń siłowników na czerpni i wyrzutni. Ilość powietrza może być regulowana tylko przez falownik ale ustawianie pośrednich położeń to nic innego jak wprowadzanie dodatkowych oporów na drodze hydraulicznej (powietrznej)
    Ad2. Ostro polemizowałbym z projektantem w kwestii regulacji temp. w instalacjach. Zasada jest prosta i nie warto jej komplikować.
    2.1. Jeżeli mamy jedno pomieszczenie lub uznajemy za reprezentacyjne jedno z pomieszczeń to wprowadzamy czujnik w tym pomieszczeniu i możemy pracować zgodnie ze stałą temp. pomieszczenia.
    2.2. Jeżeli pkt 2.1 jest nie do spełnienia to zależnie wariantu w jakim wykonano projekt went- klim. (wydajność instalacji) decydujemy się na jedno z rozwiązań
    2.2.1. Jeżeli mamy możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach (duża krotność wymian) to przechodzimy na pracę ze stałą temp. wywiewu (daje informacje o uśrednionej temp. w obsługiwanych pomieszczeniach)
    2.2.2 Jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała (tylko dostarczamy powietrze higieniczne zaś do grzania/chłodzenia służą inne instalacje to pracujemy ze stałą temp. nawiewu.
    Oczywiście czujnik nawiewu ma wpływ na ustawienie siłowników grzania i chłodzenia ale tylko w sensie ograniczenia dolnego i górnego limitu nawiewanego powietrza. (chodzi o to aby nie wiać mrozem komuś za kołnierz - IMHO w kuchni ludzie tam pracujący nie są przygotowani (w sensie odzieży) na to aby wiać im skrajnymi temperaturami. Podobny wpływ mają też inne czujniki ale o tym za chwilę.
    Ad 3. Niezależnie od progu zadziałania jeśli już w nocy włączy się centrala to proponuję aby pętla regulacji miała normalną kontrolę nad siłownikiem grzania. Może się zdarzyć że 70% wysterowania wcale nie wystarczy gdy na zewnątrz jest -20 st.C.
    W sytuacji wychłodzenia polecam gorący start (najpierw wygrzanie centrali i dopiero start wentylatorów aby nie okazało się iż wychłodzisz mocniej aby dogrzewać po chwili. Absolutnie nie polecam pracy tylko nawiewu - powstanie nadciśnienie i coś trzeba będzie zrobić z powietrzem bo budynek raczej nie przypomina budową balonu.
    Ad 4. Niezupełnie tak. Oczywiście zatrzymujesz ale nie tylko nawiew ale całą centralę. Inaczej powstanie podciśnienie. Dodatkowo polecam założyć czujnik temp. na wodzie powrotnej za nagrzewnicą. Jeśli u mnie jest poniżej 35 st. C to w warunkach zimowych układ nie startuje. Jeśli spada poniżej 15 st. C to zatrzymuje wentylatory i zamykam przepustnice zewnętrzne tak samo jak w przypadku zadziałania frostu. Sam frost to ostateczne zabezpieczenie.
    Ad 5. Odzysk to w sumie prosta sprawa niezależnie od wersji odzysku. Jeśli chcesz grzać a temp. powetrza wywiewanego jest wyższa od temp. powietrza zewnętrznego to próbujesz w pierwszej chwili dogrzać poprzez odzysk dopiero jak rezerwy wynikające z odzysku są za małe (mimo 100% wysterowania odzysku) włączasz grzanie. Jest tam też a przynajmniej powienien być czujnik temp. za odzyskiem. Jego rola jest taka aby nie doszło do oblodzenia za odzyskiem na wyrzucie. Często się zdarza że dostawcy central liczą odzysk do temp. na wyrzucie -10 st. C i wilgotności 100%. Nie wiem jak w ich szkołach to tłumaczono ale w mojej podstawówce coś wspomniano że woda (wolgotność 100%) przy temp. ujemnej to raczej zamienia się w lód a jeśli już do tego dojdzie to odzysk diabli biorą. Stąd przy spadku poniżej 5-6 st. C na wyrzucie musisz obniżać wysterowanie odzysku nawet kosztem strat energetycznych bo jak tego nie zrobisz to układ sam to zrobi zamrażając odzysk i ewentualnie wprowadzi jeszcze jakieś uszkodzenia ot choćby w rekuperatorach obrotowych.
    Sterowniki typu PLC w tej konfiguracji to jedynie potwierdzenie faktu iż projektant jest lekko mówiąc niedouczony. Nie będę ukrywał swojego stanowiska wobec projektantów wentylacji - naprawdę sporadyczne są projekty gdzie autor wie coś więcej niż to że należy nacisnąć jakiś guzik albo pokręcić pokrętłem.
    Ustawiając temp. zadane nie pozwalałbym na osobno zadawane temp. dla grzania i chłodzenia gdyż jest to najprostsza droga do problemów z użyszkodnikami. Osobiście stosuję zadaną grzania i korektę dla chłodzenia (typowo 2-4K)taki układ pozwala na swobodne zadawanie nie zmieniając drugiej wartości automatycznie i nie powodując że jednocześnie grzejemy i chłodzimy.
    Jeszcze słowo o sterowaniu pompą grzania. Osobiście uruchamiam ją gdy temp zewn. spada poniżej 7st. C lub PID decyduje że wysterowanie grzania przekracza 3%. Jak widać tutaj też mam inne zdanie niż projektant który męczy urządzenia ciągłą pracą do +18
    P.S. Piszę trochę na szybko więc sorki za ewentualne błędy i przeoczenia
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #5 11 Mar 2012 17:51
    Teodor_2000
    Poziom 12  

Podobnie jak kolega pm.001 mam wątpliwości co do wiedzy projektanta i śmieszą mnie niektóre zapisy w projektach.
    Jakie falowniki są dostarczone do centrali??? Dawno się nie spotkałem z falownikiem któremu można zmieniać częstotliwość tylko za pomocą potencjometru zabudowanego na panelu. Dzisiejsze falowniki w standarcie posiadają wejścia analogowe i cyfrowe swobodnie konfigurowalne - więc jeśli nie sygnałem analogowym 0-10VDC lub (4-20mA) można zmieniać wydajność skokowo za pomocą wejść cyfrowych.
    Kolego pm.001 jakie Ty sterowniki preferujesz? Korzystałeś z Super Brain-ów?
    Możesz coś o nich powiedzieć?

0
  • #6 11 Mar 2012 18:07
    msk85
    Poziom 11  

Tak naprawdę pochodzę z branży energetycznej. Wcześniej zajmowałem się automatyką dla kotłów energetycznych, a co za tym idzie dużymi falownikami :). Tutaj są zastosowane Danfoss'y. Mają wejścia zarówno cyfrowe jak i analogowe. Spokojnie można byłoby wykorzystać do płynnej regulacji prędkości, ale .... nie zostało to zrobione :). Są duże potencjometry na frontpanelu i nimi będzie zmieniania prędkość. Nie wnikam w to. Nie robiłem tego projektu. Mam to tylko zaprogramować i do tego się ograniczę :). Podobnie sprawa ma się z siłownikami na żaluzjach czerpni powietrza. Po co są z płynną regulacją, skoro w ogóle się z tego nie korzysta. Taniej byłoby zastosować dwa wyjścia cyfrowe i dwa wejścia cyfrowe, ale .... ktoś chciał na analogoach to zrobić :).

Jestem w trakcie pisania programu i robienia wizualizacji na panel. Na pewno jeszcze tutaj powrócę do Szanownych Panów i jeśli znajdziecie czas poproszę o kolejne podpowiedzi :).

0
  • #7 11 Mar 2012 20:19
    pm.001
    Specjalista elektryk

@Teodor_2000 - używam swobodnie programowalnych sterowników Distech z portami LON lub BACNET na pokładzie. Sterowniki SuperBrain znam tylko bardzo pobieżnie z kart katalogowych więc nie mogę stanowić źródła wiarygodnej informacji. Uważam jednak że port ModBus RTU może być stosowany tylko i wyłącznie kiedy w grę wchodzi rozbudowany BMS z dużą ilością obsługiwanych protokołów. Jakoś w HVAC ModBus nie jest najbardziej rozpowszechniony.
    @msk85 - po jakiego czorta analogowe siłowniki na przepustnicach w tej aplikacji tego nie wiem. Przydałby się za to (przynajmniej na czerpni) siłownik ze sprężyną bowiem gdy ktoś nagle wyłączy zasilanie elektryczne to zimą w takiej sytuacji zamknięcie przepustnicy jest jedyną ochroną nagrzewnicy wodnej. Na pytania odpowiadam w ramach posiadanej wiedzy, doświadczenia oraz czasu :D ale to dotyczy sporej ilości ludzi wypowiadających się na forum. Fakt bywają też tacy którym tylko wydaje się że wiedzą ale to inna kasta ludzi :D
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #8 11 Mar 2012 23:08
    Teodor_2000
    Poziom 12  

ModBus jest dość często wykorzystywany w HVAC, większość sterowników konfigurowalnych takich jak CONEL miało (ma) ModBus-a właśnie do podłączenia do BMS-u. Sporo tanich sterowników do klimakonwektorów ma na pokładzie modbus-a. A on jedną fajną zaletę ;) jest nielicencjonowany i nie potrzeba żadnych kredytów ani dedykowanych płatnych programów do konfiguracji. - ot tak odbiegając od tematu kolegi msk85.
    Kolego msk85 czy Twój układ będzie podłączony do jakiegoś BMS-a czy SCADY?

0
  • #9 12 Mar 2012 19:48
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    No jednak nie wiem czy minimalizacja kosztów jest najlepszym argumentem gdy i tak cena BMS jest taka że jeśli już ktoś tnie koszty to taki system leci jako pierwszy. Za to możliwości protokołu tworzonego pod kątem HVAC jednak są bardziej dopasowane pod kątem wymiany danych i ilości urządzeń w sieci. ModBus to jednak standard master slave a w LON czy BACNET wcale tak nie musi być. Ilość urządzeń (nieraz drobnych) w jednej sieci też jakoś nie przemawia za ModBusem ale oczywiście ma też swoje zalety. Jeszcze zdanie o kredytach - w najnowszych produktach do obsługi LONu można się obyć bez takich ograniczeń :))) i oczywiście jest to całkowicie komercyjna i legalna zabawka.
    Sterowniki konfigurowalne to inna bajka i dla mnie raczej jeśli już to konieczność a nie wolny wybór. Unikam ich jak tylko mogę.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #10 13 Mar 2012 23:22
    msk85
    Poziom 11  

Na razie zostawiłem na kilka chwil algorytmy sterowania. Przesiadłem się na stworzenie wizualizacji. Za kilka dni będę mógł Wam pokazać co udało mi się stworzyć - może komuś się przyda :).

0
  • #11 17 Mar 2012 20:34
    msk85
    Poziom 11  

Panowie przepraszam za małą nieobecność, musiałem zrobić sobie małą przerwę a pisaniu algorytmów i zająć się wizualizacją, a nie potrafię robić dwóch rzeczy na raz :). Dla zainteresowanych zamieszczam synoptyki, które sobie wymyśliłem na panel 7'' Siemens'a.

https://obrazki.elektroda.pl/2854677300_1332012857.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/2184493300_1332012857.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/5216211000_1332012858.jpg

0
  • #12 20 Mar 2012 18:12
    msk85
    Poziom 11  

Koledzy mam jedną sprawę. Chodzi mi o sytuację kiedy mogę sterować zarówno zaworami chłodnicy (ZCH), jak i nagrzewnicy (ZN). Czy stosuje się takie rozwiązanie aby zacząć otwierać zawory ZCH dopiero wtedy gdy zawory ZN są już całkowicie zamknięte? Nie chciałbym dopuścić, że każdy z tych zaworów jest choć odrobinę otwarty, bo wtedy robię po prostu straty energii i poza tym powietrze może zacząć się skraplać.

0
  • Pomocny post
    #13 20 Mar 2012 18:48
    zaq25
    Poziom 15  

Równoczesne otwarcie zaworu chłodnicy i nagrzewnicy jest stosowane w przypadku osuszania powietrza, aby ta funkcja mogła działać musi być odpowiednia konfiguracja wymienników. Najpierw chłodnica na której obniżamy temeraturę powietrza do wykroplenia(punktu rosy) a następnie nagrzewnica która podgrzewa je do zadanej temperatury.

W Twoim przypadku nie powinno dojść do równoczesnej pracy zaworów. Zawór nagrzewnicy wysterowujesz z wartości regulatora PID od 0 do 100 a zawór chłodnicy od 0 do -100. Obie wartość i nie mogą równocześnie wystąpić.

0
  • #14 22 Mar 2012 14:58
    Chris_W
    Poziom 37  

Te obrazki są siermiężne (wg mnie). Jak znajdę czas podam Ci przykład bardziej przejrzystej wizualizacji.

0
  • #15 26 Mar 2012 18:44
    msk85
    Poziom 11  

A co powiecie na temat przymknięcia czerpni w sytuacji gdy PID nie potrafi ustabilizować zadanej temperatury? Chodzi mi o pełną zimę -20C na dworze, zawór nagrzewnicy otwarty na 100%, a w pomieszczeniu jest 18C, zamiast zadanych 20C. Może wtedy "na czuja" przymknąć czerpnie na np. 80%?

P.S. Będę wdzięczny za wszelkie synoptyki.

0
  • #16 26 Mar 2012 20:29
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Jeśli centrala ma komorę mieszania to OK w innym przypadku jak to ma się bilansować (skąd wentylator ma brać powietrze)?
    Wyjątkiem może być zmniejszenie przepływu powietrza przez wentylator (obniżenie prędkości wentylatora) ale układ musi być przystosowany do zmiennej wydajności.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #17 26 Mar 2012 22:28
    msk85
    Poziom 11  

Z tego co patrzyłem to nie ma komory mieszającej. Wentylator cały czas bierze powietrze z czerpni, na której kanale jest zamontowany regulowany siłownik. Niestety nie mam dostępu do prędkości wentylatora. Mogę sobie regulować klapą czerpni, a wentylatorem nie.

Czyli gdy nie ma komory mieszającej to nie bawić się w przymykanie siłownika? Może akurat jest wszystko tak policzone, że nagrzewnice bez problemów poradzą się z utrzymaniem zadanej temperatury nawet w zimie.

0
  • #18 26 Mar 2012 22:34
    pm.001
    Specjalista elektryk

Nagrzewnica sobie może poradzić gdy będzie mniejszy przepływ powietrza ale co się będzie działo z silnikiem gdy będziemy zmieniali opory hydrauliczne?
    Czy silnik nie wyskoczy na przeciążenie?
    Siłowniki z płynną regulacją w tej aplikacji to przerost formy nad treścią.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #19 26 Mar 2012 22:55
    msk85
    Poziom 11  

Czerpnia zamknięta - zimne powietrze nie jest podawane na wentylator. Wtedy łatwiej startuje. Gdy przymknę siłownik na czerpni to będę dostarczał mniej zimnego i ciężkiego powietrza przez co wentylator będzie miał "łatwiej". Nie powinno się nic stać.

Mnie tylko zastanawia czy takie rozwiązania są dopuszczalne. Czy tak się po prostu robi. Osobiście uważam, że jest to działanie na zasadzie "gaszenie pożaru". Sprawa powinna być rozwiązana w ten sposób, że nagrzewnica jest policzona tak, ze ciepłego powietrza wystarczy. Mimo tego wszystkiego i tak system zbudowałem w ten sposób, że obsługa ma możliwość wyłączenia trybu auto utrzymywania temperatury i jeśli taka sytuacja się zdarzy to po prostu przymkną siłownik ręcznie i po problemie.

0
  • #20 26 Mar 2012 23:53
    Chris_W
    Poziom 37  

Można regulować przepustnicą i będzie zmieniał (regulował) się przepływ powietrza - silnikowi nic sie nie stanie, jeśli minimalny przepływ pozostanie na chłodzenie silnika, nie jest to ścieżka szeroko propagowa, ale da się tak zrobić. Moc pobierana przez silnik mniej więcej liniowo zależy od przepływu powietrza (w m3/h)- więc taki silnik z przydławioną przepustnicą pobiera mniej energii.
    Jedyną wadą jaką widze to, to że bedą występować duże różnice cisnień po obu stronach czerpni, oraz związane z tym duże prędkości powietrza i oczywiście spory hałas.
    Opory się zmieniają podczas zmiany nastawy przepustnicy - ale właśnie o to chodzi - zgodnie z charakterystyką ciśnieniową wentylatora uzyskuje się zmniejszenie wydajności przez zmniejszenie sprężu dyspozycyjnego.

Tu masz kawałek grafiki z BMSu - jak mam u siebie wizualizację:
    https://obrazki.elektroda.pl/8564007800_1332932959.jpg

0
  • #21 02 Kwi 2012 11:44
    milan150
    Poziom 9  

Panowie,
    Prośba o pomoc w sprawie sterowania wymiennikiem obrotowym:
    1.W razie oszronienia wymiennika zaczynamy zwiększać obroty na max czy stopniowo zmniejszamy do 0 ??
    Bo czytając pewną książkę odnośnie sterownia autor napisał ,iż przy szronieniu obrotowego należy zwiększyć obroty na max , natomiast z waszych wypowiedzi należy zmniejszyć na min ??

0
  • #22 02 Kwi 2012 18:53
    zaq25
    Poziom 15  

Witaj
    Ja zmniejszam obroty wymiennika jeśli spada temperatura za wymiennikiem.
    Co miałoby dać zwiększanie obrotów???

W książkach różne ciekawostki można znaleść - ja kiedyś znalazłem ze należy wymiennikiem kręcić w drugą stronę jeśli chce się odzyskiwać chłód ???
    spotkał się ktoś z czymś takim??? :D

0
  • #23 02 Kwi 2012 20:49
    milan150
    Poziom 9  

No właśnie wczoraj gdzieś wyczytałem takie samo stwierdzenie "w celu odzyskiwania chłodu z powietrza wywiewanego zmienia się obroty wymiennika na przeciwne" :D
    Odnośnie zwiększania obrotów na wymienniku to naprawdę coś takiego znalazłem w książce "Układy sterowania w systemach klimatyzacji i wentylacji" str 91. Autor uzasadnia to w ten sposób, że szybsze obroty spowodują krótszy kontakt powietrza ze ściankami wymiennika przez co zmniejszy się ochłodzenie ścianek.

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wymiennika glikolowego. W jaki sposób chronić przed szronieniem ?? Zmniejszać proporcjonalnie przepływ na zaworze trójdrogowym (domykać) i analizować temperaturę wywiewu za wymiennikiem ?

0
  • #24 04 Lip 2012 14:47
    wola99
    Poziom 2  

Witam czy posiada ktoś instaklę (może ją udostępnić) programu do UniArt do sterownika SuperBrain

0
  • #25 01 Gru 2012 10:58
    msk85
    Poziom 11  

Witam Panów

Jestem ciekaw, czy jeszcze ktoś tutaj zagląda. Mam dwa krótkie pytania.

1. Czy w przypadku, gdy mamy następujący układ wentylacji (załączony obrazek).

https://obrazki.elektroda.pl/3995618500_1354355390.jpg

Jest możliwe otwarcie jednocześnie zaworu nagrzewnicy oraz chłodnicy jednocześnie? Pierwsza jest nagrzewnica, a dopiero druga chłodnica. Kiedy nastąpi skroplenie wody? W sytuacji, gdy nagrzewnica jest jako pierwsza w układzie technologicznym? Czyli wolno uruchamiać chłodnicę, gdy nagrzewnica jeszcze pracuje?

2. Drugie pytanie dotyczy załączania się termostatu zamarzania nagrzewnicy. Gdy spada temperatura zewnętrzna mam z tym mały kłopot. Minimalne otwarcie zaworu nagrzewnicy to 5% i zawsze jest przynajmniej na tyle otwarty. Zrobiłem to w celu delikatnego podgrzewania nagrzewnicy, tak aby czujnik przeciwzamrożeniowy się nie załączał w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna jest niska. Zastanawiam się, czy jeśli zawór nagrzewnicy będzie otwarty na 20% i jednocześnie zawór chłodnicy też będzie otwarty to woda nie będzie się skraplać w nagrzewnicy i tym samym nie spowoduje jej uszkodzenia. Praca nagrzewnicy i chłodnicy będzie realizowana w okresie przejściowym (pomiędzy 14C - 18C). Wtedy taka sytuacja się pojawi.

Czy ktoś z Was miał już wcześniej taką sytuację?

0
  • Pomocny post
    #26 01 Gru 2012 16:46
    Teodor_2000
    Poziom 12  

witaj
    W tym układzie nie da się zrobić funkcji osuszania. Aby osuszanie działało należałoby najpierw schłodzić powietrze aż do wykroplenia a następnie je podgrzać do temperatury zadanej. W odwrotnym układzie się nie da. W Twoim przypadku nie powinno dość do równoczesnego otwierania nagrzewnicy i chłodnicy.

Co do termostatu nagrzewnicy to otwieranie zaworu na jakieś minimum w zimie ma sens ale lepszym rozwiązaniem jest czujnik temperatury na powrocie z nagrzewnicy - i utrzymywanie stałej temperatury np 15 stopni

Na jakim sterowniku będziesz realizował swój program?

0
  • #27 01 Gru 2012 16:56
    msk85
    Poziom 11  

A czy w takim układzie może dojść do skroplenia się wody przy jednoczesnym otwarciu zaworu nagrzewnicy oraz chłodnicy?

Układ sam reguluje temperaturę w pomieszczeniu i w razie potrzeby zamyka zawór od nagrzewnicy. W sytuacji, gdy na dworze jest -15C i zamknę zawór od nagrzewnicy od razy zamrozi mi centralę i może ją uszkodzić. W jaki sposób ustrzec się przed takim problemem? Mogę na sztywno ustawić otwarcia zaworu nagrzewnicy na 25% (na wyjściu analogowym ustawić minimalne otwarcie)??? Jeśli tak, to może dojść do skroplenia się wody w chwili, gdy dla T zewnętrzenej = 17C otworzę również zawór od chłodnicy. Może wykorzystać do tego czujnik w kanale powietrznym i w chwili, gdy T w kanale jest poniżej 10C otworzyć zawór nagrzewnicy na jakąś zadaną pozycje?

Jakie są klasyczne metody, aby nie dopuścić do zamknięcia zaworu nagrzewnicy w przypadku ostrej zimy? Regulator PID zawsze będzie dążył do zamknięcia zaworu nagrzewnicy w przypadku gdy temperatura zadana będzie 20, a zmierzona 22. Czujnik na powrocie z nagrzewnicy rozwiązuje problem? Np. gdyby był taki czujnik to w przypadku, gdy T na powrocie jest mniejsza niż 35C, to wymuszam zwiększone otwarcie zaworu nagrzewnicy? Np. poprzez zwiększenie aktualnego otwarcia o 20% - oto taka sytuacja: było 10% -> spadek temperatury poniżej 35C na powrocie z nagrzewnicy -> jest podpicie otwarcia zaworu o 20%, czyli 10%+20%=30% -> PID reguluje sobie dalej?

Układ już jest gotowy. Działa to w oparciu o S7-1200 Siemens

0
  • #28 01 Gru 2012 18:51
    Chris_W
    Poziom 37  

Musisz zastosowac czujnik temperatury nawiewu i wprowadzić dwa dodatkowe parametry - minimalna oraz maksymalna temperatura nawiewu, bo zdaje się ze nie masz o tym pojęcia że być powinny.
    Frost - najprościej dać termostat z kapilarą rozciągniętą za nagrzewnicą. Oczywiście powinieneś go "twardo-drutowo" podpiąc pod zawór i pompę nagrzewnicy, a także powiadomic o tym sterownik.
    Jest do wyboru sporo gotowych regulatorów central wentylacyjnych (ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami) - dlaczego ich po prostu nie użyłeś?

0
  • #29 01 Gru 2012 19:04
    msk85
    Poziom 11  

Byłem tylko i wyłącznie osobą, która uruchamiała ten układ. Szafa sterownicza była gotowa. Sterownik dobrany, system zbudowany.

Ktoś wie w jaki sposób wysterować zawór nagrzewnicy w zależności od spadającej temperatury za samą nagrzewnicą, tak aby nie dopuścić do zadziałania czujnika frost? Sam budowałem algorytm sterowania razem z PID'em. Więc chciałbym bezpośrednio zmienić sposób działania PID'a.

Dzięki za informację.

0
  • Pomocny post
    #30 01 Gru 2012 19:16
    Chris_W
    Poziom 37  

Poprzez regulator ograniczajacy - nie dopuszczajacy do spadku temperatury nawiewu poniżej minimalnej (parametr), a także do wzrostu powyżej maksymalnej (parametr) - regulator główny reguluje temperaturę pomieszczeniową - a ograniczające pracują z temperaturą nawiewu.

0