Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł

and111 10 Mar 2012 12:10 10785 15
  • #1 10 Mar 2012 12:10
    and111
    Poziom 10  

Witam
    Proszę o pomoc w diagnozie i naprawie modułu pralki AMICA PC5510B425. W ostatnim czasie podczas prania pralka wybiła kilka razy różnicówkę. Działo się to na różnych etapach prania (zdarzało się po włączeniu, podczas wirowania, podczas prania zasadniczego...). Zdarzało się że pralka wykonała cały program prania i nic się nie działo. Zdemontowałem obudowę, wzrokowo nie dopatrzyłem się żadnych śladów wskazujących na wycieki czy uszkodzenia przewodów co najczęściej powoduje takie objawy. Po ponownym złożeniu używałem pralki kilka razy i objawy takie same: czasem przeszła program do końca, czasem wybiło róznicówkę. Dziwne że po włączeniu różnicówki pracowała dalej...Niestety podczas kolejnego prania pojawił się kod błedu E07. Wykluczam zalanie. Pod czujnikiem z pływakiem styropianowym jest sucho. Czujnik działa poprawnie (sprawdziłem miernikiem) - czujnik zamyka obwód, po podniesieniu styropianu rozłącza. Pomimo to sterownik wyświetla błąd. W łazience po pojawieniu się błędu wyczuwalny był zapach spalonej elektroniki. Zdemontowałem moduł. Widoczne jest okopcenie mostka prostowniczego, płytki i rezystorów w obrębie przetwornicy napięcia. Podobne ślady osmalenia są na odwrocie płytki przy kondensatorze 10µF.
    Proszę o wskazanie które elementy mogą być uszkodzone (mostek, przetwornica, triak, rezystory...).
    Dołączam zdjęcia modułu.
    Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł

0 15
  • #2 10 Mar 2012 15:25
    luk2613
    Poziom 12  

1. Woda na spodzie pralki.
    2. Usunąć przeciek.
    3. Moduł sprawny.
    4.Powąchaj filtr pz.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 10 Mar 2012 15:29
    and111
    Poziom 10  

Pisałem że wyciek wykluczony. Proszę o inne propozycje.

0
  • #4 10 Mar 2012 16:49
    jan.tomiczek2gmail.com
    Poziom 12  

widać ,żę moduł był zalany trzeba wymienić popalone elementy i zaprogramować zalanie mogło być przyczyną pary z powietrza lub niewłaściwego położenia pralki lub z pienienia proszku

0
  • #5 10 Mar 2012 19:18
    zhudomel
    Specjalista AGD

and111 napisał:
    Widoczne jest okopcenie mostka prostowniczego, płytki i rezystorów w obrębie przetwornicy napięcia. Podobne ślady osmalenia są na odwrocie płytki przy kondensatorze 10µF.
    To jest normalne, wystarczy wyczyścić. Wzrokowo na module nie widzę żadnych uszkodzeń. Sprawdź przewody i wtyczki od modułu do czujnika zalania.

0
  • #6 11 Mar 2012 01:13
    and111
    Poziom 10  

Dziękuję za dotychczasowe rady, ale problem nadal nie jest rozwiązany. Sprawdziłem przewody do czujnika zalania. Są dobre. Odłączyłem kostkę czujnika od modułu i połączyłem ścieżki wprost na module. Nadal po wciśnięciu przycisku START po kilku sekundach wyskakuje E07...
    Nie dopatrzyłem się na module żadnych widocznych uszkodzeń. Te delikatne osmalenia starły się przy dotykaniu palcami. Nie wiem które elementy mogą być uszkodzone i dawać opisane objawy.
    Proszę o dalsze sugestie.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Mar 2012 03:38
    zhudomel
    Specjalista AGD

A czy skasowałeś błąd przez przytrzymanie przycisku "start".

1
  • #8 11 Mar 2012 09:44
    and111
    Poziom 10  

Oczywiście że kasuję błąd - chciałbym żeby rozwiązanie było takie proste :) - niestety to nie to.

0
  • #9 11 Mar 2012 11:43
    AdamK.
    Poziom 13  

and111 napisał:
    Oczywiście że kasuję błąd - chciałbym żeby rozwiązanie było takie proste :) - niestety to nie to.

Z pewnością jest upływność na grzałce. Mikropęknięcie, często "przeżarcie" przez proszek ujawnia się po kilku minutach gdy grzałka się nagrzeje i przez szczelinę wchodzi do niej woda.
    Po wywaleniu różnicówki odłącz pralkę i kable od grzałki i megaoomomierzm sprawdź upływność do masy grzałki.jak jest ponad 1 Mom to jest OK.
    Zwykle niskonapięciowym omomierzem na suchej grzałce nie wychwycisz upływności ale zaraz po wywaleniu różnicówki powinna być w niej woda.
    20-30 mA prądu różnicowego to mniej niż 10 kom izolacji, a to zmierzysz omomierzem zasilanym 9v baterią.
    Jeśli grzałka okaże się dobra to przyjrzyj się nadpaleniom na filtrze przeciwzakłóceniowym na sieci, ale to 100 razy mniej prawdopodobne niż grzałka.

0
  • #10 11 Mar 2012 14:03
    and111
    Poziom 10  

AdamK. napisał:
    Z pewnością jest upływność na grzałce. Mikropęknięcie, często "przeżarcie" przez proszek ujawnia się po kilku minutach gdy grzałka się nagrzeje i przez szczelinę wchodzi do niej woda.
    Po wywaleniu różnicówki odłącz pralkę i kable od grzałki i megaoomomierzm sprawdź upływność do masy grzałki.jak jest ponad 1 Mom to jest OK.
    Zwykle niskonapięciowym omomierzem na suchej grzałce nie wychwycisz upływności ale zaraz po wywaleniu różnicówki powinna być w niej woda.
    20-30 mA prądu różnicowego to mniej niż 10 kom izolacji, a to zmierzysz omomierzem zasilanym 9v baterią.
    Jeśli grzałka okaże się dobra to przyjrzyj się nadpaleniom na filtrze przeciwzakłóceniowym na sieci, ale to 100 razy mniej prawdopodobne niż grzałka.

Nie sprawdzałem jeszcze samej grzałki, ale na obecną chwilę pralka wogóle nie startuje. Po wyborze jakiegokolwiek programu i wciśnięciu START po kilku sek wyskakuje błąd E07. Odłączyłem przewody od grzałki, skasowałem błąd i spróbowałem ponownie, błąd wyskoczył - wnioskuję że grzałka nie ma związku z błędem. Nie wykluczam że różnicówka wybijała właśnie z tego powodu, ale z obecnym błędem chyba nie ma związku.

Ciągle myślę o podzespołach przy których było największe osmalenie. Na panelu plastikowym pralki (pod modułem) też są widoczne osmalenia. Ich rozkład wskazuje że rozchodzą się od nóżek kondensatora 10µF (400V) - poniżej fotki. Czy gdyby kondensator był uszkodzony to moduł wogóle by startował?
    Mniejsze ślady osmalenia występują przy mostku prostowniczym - załozyłem że mostek jest sprawny (jak i cały układ zasilania) - czy to poprawne założenie?, może jednak tu szukać przyczyny problemu?
    Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł

0
  • Pomocny post
    #11 11 Mar 2012 14:12
    movzx
    Poziom 39  

Drogi kolego, osmalenie to wygląda tak:
    https://obrazki.elektroda.pl/57_1204070544.jpg
    Ty masz po prostu ślady nagrzania których czepiłeś się jak rzep psiego tyłu.
    Piszesz trzy posty o swoich podejrzeniach w kwestii modułu i... czekasz na głos z nieba? Jeśli naprawdę chcesz coś sprawdzić, a nie wróżyć z fusów to po prostu weź miernik i zmierz te elementy.

0
  • Pomocny post
    #12 11 Mar 2012 14:15
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

and111 napisał:
    Ciągle myślę o podzespołach przy których było największe osmalenie. Na panelu plastikowym pralki (pod modułem) też są widoczne osmalenia. Ich rozkład wskazuje że rozchodzą się od nóżek kondensatora 10µF (400V) - poniżej fotki. Czy gdyby kondensator był uszkodzony to moduł wogóle by startował?
    Mniejsze ślady osmalenia występują przy mostku prostowniczym - załozyłem że mostek jest sprawny (jak i cały układ zasilania) - czy to poprawne założenie?, może jednak tu szukać przyczyny problemu?

Nie tu szukaj przyczyny, coś może być na płycie ale w obwodzie czujnika zalania - skoro jak twierdzisz zmostkowałeś dobrze ścieżki na płytce.

0
  • #13 11 Mar 2012 14:29
    AdamK.
    Poziom 13  

and111 napisał:

Nie sprawdzałem jeszcze samej grzałki, ale na obecną chwilę pralka wogóle nie startuje. Po wyborze jakiegokolwiek programu i wciśnięciu START po kilku sek wyskakuje błąd E07.

Błąd E07 w Amicach dotyczy zdaje się silnika
    7 Brak obrotów
    Uszkodzony silnik, uszkodzony programator, zablokowany silnik

Awaria związana z silnikiem to zwykle wytarte szczotki lub dużo rzadziej pył węglowy na szczotkotrzymaczu co potrafi zapiąć łuk do masy.
    Wtedy oczywiście różnicówka też ma prawo wywalić.
    Żadne zwarcia czy upływności na module czy innych częściach jeśli nie odprowadzają prądu do masy różnicówki nie wyrzucą, a tylko bezpiecznik nadmiarowy.
    Wszystkie części mają podwójną izolację, którą może pokonać tylko woda.
    Upływność występuje tylko na grzałkach , pyle ze szczotek w silniku, filtrze przeciw zakłóceniowym lub każdym silnoprądowym podzespole (blokada drzwi, włącznik sieciowy,hydrostat) mocowanym blisko masy jeśli się mocno zwęglił.
    Musiałoby to być duże zwęglenie łatwe do zauważenia.
    Oczywiście zdarza się przetarcie przewodów na blachach ruchomego zbiornika ,które daje zwarcie tylko przy większych szarpnięciach pralki.
    Zatem jeśli zestawimy wybijanie różnicówki i błąd E07 to jest wskazanie na pył w węglowy w silniku.

0
  • Pomocny post
    #14 11 Mar 2012 14:52
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

AdamK. napisał:
    Błąd E07 w Amicach dotyczy zdaje się silnika

Nie wprowadzaj nowych błędów w Amice - błąd silnika to E21, E22.

0
  • Pomocny post
    #15 11 Mar 2012 15:34
    zhudomel
    Specjalista AGD

and111 napisał:
    Po wyborze jakiegokolwiek programu i wciśnięciu START po kilku sek wyskakuje błąd E07.
    Sprawdź czy dobrze podłączyłeś do modułu wtyczkę od czujnika zalania. Gniazdo, do którego jest podłączona umożliwia włożenie jej na dwa sposoby (jest szersze niż wtyczka). Powinna być wsunięta bliżej przekaźników.

2
  • #16 11 Mar 2012 20:34
    and111
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Moduł zreanimowany :)
    Ślęczenie z miernikiem dało efekt. Uszkodzony był rezystor 22 Ω (brak przewodzenia). Na zdjęciu zaznaczyłem jego lokalizację. Zamiennie założyłem 25 Ω (taki miałem). Pralka działa.
    Pozostaje jeszcze ustalenie przyczyny wybijania róznicówki. Na 90% winny jest zamek od drzwiczek. Przy dociskaniu i odciąganiu drzwiczek przy uruchomionej pralce wywala róznicówka. Kupię nowy zamek. Mam nadzieję że to rozwiąże problem.
    Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam.

Pralka AMICA PC5510B425 błąd E07 - uszkodzony moduł

0