Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegarek Sony Ericsson MBW-150 // naprawa wyświetlacza OLED

deveb 10 Mar 2012 15:07 8428 33
    deveb
    Level 11  
    Witajcie.
    Trochę miałem zagwozdkę w jakim dziale napisać ten post, jeśli wg kogoś należy go umieścić gdzie indziej, uprzejmie proszę moderatorów o przeniesienie. Zegarek jest przeznaczony stricte do telefonów komórkowych więc uznałem to miejsce za stosowne.

Do rzeczy: kilka lat temu zakupiłem zegarek Sony Ericsson MBW-150, który łączy się za pomocą bluetooth z telefonem. Można było zobaczyć szybko i dyskretnie kto dzwoni lub podczas jazdy samochodem/rowerem bezproblemowo podjąć lub odrzucić rozmowę. Do tego sterowanie muzyką i wiele, wiele innych ficzerów. Wszystko było ok, aż wyświetlacz OLED zaczął tracić jasność. Na forum XDA-developers znalazłem informacje, że to typowe dla tego typu wyświetlaczy, jedynym wyjściem jest kupno nowego zegarka lub wymiana OLED'a. Więc czym prędzej oddałem zegarek na gwarancję, po tygodniu był już sprawny. Niedawno problem pojawił się ponownie, tym razem już długo po okresie gwarancyjnym. Znalazłem informację, że zamiennik wyświetlacza jest znany pod postacią Truly Semiconductor TOB9M0023/OEL9M0023 (31-pin, rozdzielczość 96x16 pikseli, przekątna 0.8").

Otworzyłem zegarek, okazało się że połączenie jest lutowane, w dodatku wymaga to dosyć dużej dokładności więc pomimo mojej precyzji, w domu bez odpowiednich urządzeń nie poradzę sobie.

Dzwoniłem po kilku serwisach elektronicznych, w większości nikt nie chciał podjąć się naprawy. Potrzebuję informacji gdzie w Polsce mogę dostać taki wyświetlacz względnie niedrogo (ebay i serwisy zagraniczne potraktuję w ostateczności) oraz czy jest tu ktoś, kto mógłby się podjąć pomocy w wymianie? Najlepiej Warszawa i Okolice, oczywiście nic nie będzie bezinteresowne :) Pozdrawiam!
    jayu0
    Level 37  
    Szukał lcd nikt za Ciebie nie będzie. Wstaw ostre foto wykonane w trybie makro to zobaczymy jak to wygląda.
    deveb
    Level 11  
    Nie nie, w żadnym wypadku nie chcę żeby ktoś za mnie szukał tego wyświetlacza. Miałem na myśli to, że może ktoś z Was ma dostęp do takich egzotycznych części, albo jest w temacie czy da się z tym coś zrobić. Dobrej jakości fotografię zrobię jak będę wieczorem w domu :)

EDIT 11.03.2012: Muszę się wstrzymać z wymianą, miałem wczoraj wieczorem wypadek, przez to mam teraz ważniejsze sprawy na głowie (dosłownie). Przepraszam za zamieszanie, do tematu powrócę za jakiś czas.
    studzin
    Level 17  
    Masz jakieś nowe informacje na temat wyświetlacza?

Możesz napisać jak wyglądała wymiana? Ja na mój zegarek mam jedynie F/V, bez karty gwarancyjnej. Oczywiście sprzedawca się zapadł pod ziemię.
    deveb
    Level 11  
    @studzin, nie miałem czasu na wymianę, zbyt zabiegany jestem. Powiem szczerze, że niestety trochę odpuściłem temat właśnie z braku czasu. Poza tym ceny samego wyświetlacza+przesyłka każą popukać się w tył głowy i doszedłem do wniosku, że wygodniej będzie kupić np. wersję MBW-150 music edition i zrobić swapa elektroniki (zależy mi na metalowej bransolecie). Ponadto, te OLED'y już nie są produkowane. Cenowo wyjdzie to samo lub nieznacznie taniej, a w zamian lepsza dostępność i bez problemu z lutowaniem.
    studzin
    Level 17  
    Powiedz mi wyświetlacz ma wyprowadzenia z boku, czy z dołu(na xda są sprzeczne informacje)? Na jebaju można kupić wyświetlacze z taśmą z boku za 40zł z wysyłką za 2 sztuki. Teraz na XDA kombinują z ryżem, w sumie może być w tym odrobina prawdy bo zauważyłem, że wyświetlacz zaczął ciemnieć po tym jak 2 krotnie widziałem parę pod szkiełkiem (po podróży samolotem).

Pytam się, ponieważ swojego nie chcę rozbierać, ponieważ prawdopodobnie jeszcze jest na gwarancji. Prawdopodobnie bo kupiłem( pół roku temu) na allegro i oczywiście nie ma kontaktu z sprzedawcą. Jeszcze mam kilka pytać odnośnie gwarancji:

1. Czy sam rachunek/fv wystarczy, czy miałeś też kartę gwarancyjną (ja nie mam)?
    2. Gdzie oddawałeś zegarek?
    deveb
    Level 11  
    W moim MBW-150 w wersji z bransoletą wyświetlacz ma na 100% taśmę od dołu, w dodatku ona jest zgięta w 2 miejscach jakby w harmonijkę.

Jeśli masz cień szansy na naprawę gwarancyjną to nawet się nie zastanawiaj i reklamuj, w moim wypadku wystarczył wyłącznie paragon. Kartę (a właściwie książeczkę gwarancyjną) mam ale nie była potrzebna. Tym bardziej, że nie ma w niej żadnego pola do wypełnienia dot. naprawy.

Zegarek na reklamację gwarancyjną zgodnie z zaleceniami Sony Ericssona oddałem sprzedawcy.

Motyw z ryżem nawet dziś chyba spróbuję po pracy, faktycznie gdzieś kiedyś czytałem o wrażliwości OLEDów na wilgoć :)

EDIT: Korzystając z wolnej chwili dokopałem się do wyświetlacza produkowanego przez Osram, model OS96016PP08MW1B10. Wg danych w datasheet powinien być kompatybilny.
    deveb
    Level 11  
    Niestety nie miałem czasu. Chłopaki z XDA wstawiali różne wyświetlacze, z reguły większość dostępnych na rynku pasuje. Okazuje się, że zastosowano w miarę uniwersalny model, byleby zgadzały się parametry o których wspomniałem wcześniej: 31-pin (o sprawdzeniu zgodności pin-outów w datasheet nie muszę wspominać), rozdzielczość 96x16 pikseli, przekątna 0.8".

NA PEWNO pasuje Truly Semiconductor TOB9M0023/OEL9M0023 i jest to 100% działający zamiennik, niestety trudno już je dorwać. Mimo to datasheet od tych oledów jest dobrym odnośnikiem do tego czy znaleziony jeszcze inny zamiennik ma szanse działać.
    rexator
    Level 10  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
    jony_w
    Level 2  
    Witam!

Czy udało się komuś coś zdziałać w tej kwestii?
    rexator
    Level 10  
    Może ktoś miałby chęć zająć się tym odpłatnie :?:
    studzin
    Level 17  
    Raczej nikt tego nie zrobi bo nie ma dostępu do wyświetlaczy.
    jony_w
    Level 2  
    OLED'a MI9616AO znalazłem na stronie polskiej firmy unisystem, wczoraj napisałem do nich mail'a z zapytaniem czy posiadają w sprzedaży ten wyświetlacz, do chwili obecnej nie mam jeszcze od nich odpowiedzi.
    deveb
    Level 11  
    Obadałem trochę temat, Unisystem nie byli zainteresowani sprzedażą jednostkową-konsultant telefoniczny najwyraźniej miał złą noc, bo bardzo dosadnie dał do zrozumienia że tylko hurtowe ilości ich interesują.

Za to jest nadzieja w wyświetlaczu od Maritex'u, model OLED-PM084MB. Zapytałem czy jeszcze będą mieli je w ofercie i dostałem info, że będą niebawem w sprzedaży. Miało być na wczoraj, najwyraźniej coś się obsunęło i termin na stronie został przesunięty na 16.11.2012. Pozostaje też wątpliwość kompatybilności, przeglądając datasheet nie jestem do końca pewny czy będzie wszystko 100% działać. Anyway, zaryzykuję i sprawdzę. Jeśli się uda natychmiast napiszę tu info oraz dodam fotografie z przebiegu swap'a OLEDa
    jony_w
    Level 2  
    W sumie jakby kupować teraz wyświetlacz to może na wszelki wypadek zaopatrzyć się w kilka, aby na przyszłość były.

Czekam na info, co Tobie uda się zdziałać, ja ze swoje strony, również będę próbował jakoś sobie poradzić z ledem w moim MBW-150.
    rexator
    Level 10  
    A może Conrad? W ich katalogu są jakieś oledy...
    Zapytam ich o OLED 31-pin, rozdzielczość 96x16 pikseli, przekątna 0.8"
    deveb
    Level 11  
    jony_w wrote:
    W sumie jakby kupować teraz wyświetlacz to może na wszelki wypadek zaopatrzyć się w kilka, aby na przyszłość były.
    Po pierwsze na start lepiej jedną sztukę, żeby w ogóle sprawdzić czy będzie kompatybilna, po drugie skąd wiadomo, że zapasowe wyświetlacze też nie "wyblakną". Dostawa odsunięta na 22.11.2012, czekam dalej.
    rexator
    Level 10  
    Z Conrada odpisali, że nie mają takich :(
    deveb
    Level 11  
    @pioloon, właśnie o tym modelu
    deveb wrote:
    [...]Za to jest nadzieja w wyświetlaczu od Maritex'u, model OLED-PM084MB.[...]
    jakiś czas temu wspominałem i mam zamiar kupić go do testów. Jak tylko przyjdzie przesyłka zdam relacje czy działa ;-)

EDIT: Przyszła przesyłka, wizualnie wygląda wszystko bardzo podobnie do oryginału, otwory pozycjonujące na taśmie pasują idealnie. Jutro wolną chwilą zrobię przekładkę :-)

EDIT2: No i ponad 80 polskich złocistych pesos poszło w błoto. Na początku przy demontażu uznałem, że nie ma co ryzykować i zawezwałem zdolniejszego ode mnie kolegę do pomocy. Ten ma o wiele lepiej wyposażoną pracownię niż ja- a co najważniejsze- nieporównywalnie lepiej ode mnie ogarnia temat precyzyjnego lutowania. Po złożeniu wszystkiego do kompletu okazało się, że wyświetlacz OLED-PM084MB od Maritex'u po prostu nie działa.
    dr_Henio
    Level 16  
    I to koniec? Nikomu nie udało się wskrzesić zegarka?
    studzin
    Level 17  
    No niestety zegarek jednorazówka.

Teraz czekam aż pebble będzie miało jakąś sensowną dystrybucję.
    blabola
    Level 11  
    Czy są jakieś postępy w temacie?
    jarekm95
    Level 11  
    Witam. Też mam 2 takie zegarki - jeden działający, choć wyświetlacz trochę blady, ale nie zauważyłem żeby się pogarszał i drugi z prawie padniętym wyświetlaczem (kupiłem go, bo w 1wszym musiałem pasek wymienić. Mam pytanie odnośnie złącza - 2 piny służą do ładowania, a pozostałe 2? Może by dało się zmodyfikować oprogramowanie zegarka, by był łatwy w obsłudze bez wyświetlacza (miałby tylko funkcję wibracji). Może ktoś ma firmware tego zegarka i wie jak to się wgrywa?
    pioloon
    Level 2  
    deveb
    Może kolejność pinów na taśmie wyświetlacza jest odwrócona (zamienione ostatni z pierwszym) wystarczyło by odwrotnie przylutować.
    Tak teraz pomyślałem.
    rambo20
    Level 9  
    Jeśli ktoś to jeszcze czyta to i ja dołączam do tego grona nieszczęśników. Kupiłem swojego ok 4 lata temu i mam go do dziś. Mój model to MBW-150 Music Edition. Nabyłem go na allegro za 180 zł. W moim zegarku ten wyświetlacz zaczął tracić blask po ok 1,5 roku, ale dokładnie już nie pamiętam. Kontaktu ze sprzedawcą oczywiście nie mam żadnego, na dodatek kupowałem go przez konto brata,a ślady po aukcji dawno zaginęły. A nikt już na allegro tych zegarków nie sprzedaje. Obecnie służy mi tylko jako zwykły zegarek, bo do niczego innego się nie nadaje. Jeszcze jakiś rok temu cośkolwiek na nim było widać. Teraz nie widać już nic, nawet w ciemnościach. I co tu począć? Ja się na naprawach. wymianach czy szukaniu takiego czegoś na część zamienną nie znam. Myślałem wtedy, czy by się nie udać z nim do serwisu sony ericssona, bo akurat u siebie w mieście miałem, tzn. szyld z reklamą nad wejściem był, ale czy funkcjonował? Nie wiem, nigdy tam nie wchodziłem. A teraz Sony Ericsson już nie istnieje jako firma. Czy znajdzie się jakaś dobra duszyczka która powie mi czy da radę coś zrobić? Może ktoś jeszcze śledzi ten temat i się zna, czy jakoś tanim kosztem da się postawić ten zegarek na nogi?