Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop nie włącza się po czyszczeniu wiatraczków

cezarek23 10 Mar 2012 17:13 4036 7
  • #1 10 Mar 2012 17:13
    cezarek23
    Poziom 2  

Witam serdecznie,

jestem posiadaczem kompa hp pavilion 6130us. Jestem właśnie po czyszczeniu sprężonym powietrzem wiatraczków w kompie, wszystko skręciłem (mam nadzieję) tak jak należy. Próbując uruchomić kompa diody ładowania się baterii świecą, ale o wiele słabiej niż normalnie, a komp nie chce się włączyć niestety. Co może być przyczyną? Podczas czyszczenia sprężonym powietrzem, troche skropliło się go na płycie, czy może to być przyczyną?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

1 7
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2012 17:37
    taniam
    Poziom 19  

Wygląda na to, że gdzieś zrobiłeś zwarcie, najprawdopodobniej z powodu wilgoci ale niekoniecznie.
    Po pierwsze odłącz zasilacz i wyjmij baterię. wysusz laptopa - można suszarką do włosów, tylko nie grzej za mocno.
    Zanim zaczniesz ostrzej kombinować odpowiedz sobie na pytanie czy posiadasz chociaż elementarną wiedzę z zakresu elektroniki i czy posiadasz podstawowe narzędzia typu np jakiś miernik (woltomierz. omomierz)

0
  • #3 10 Mar 2012 18:03
    cezarek23
    Poziom 2  

Hej, dzięki za szybką odpowiedź. Najwyraźniej jest tak jak mówisz niestety, niepotrzebnie go podłączałem po skręceniu tak szybko, po ponownym rozkręceniu rzeczywiście płyta była wilgotna. :cry: Wysuszę go i wtedy postaram się włączyć w takim razie. Jest jakaś szansa, że wyjdzie z tego cało mimo wszystko skoro teraz się nie uruchamia czy już mam się rozglądać za serwisem:) (nie jestem pro, umiem jedynie rozróżnić poszczególne części komputera ;) )?

0
  • #4 12 Mar 2012 11:45
    zatronik1
    Poziom 24  

Jak dmuchałeś na wiatrak to był podłączony do płyty?.

0
  • #5 12 Mar 2012 11:54
    promyk79
    Poziom 19  

szansa że po wyschnięciu zadziała jest niewielka . Za serwisem możesz się rozglądać ale czy naprawa będzie opłacalna ... nie sądzę .

Dodano po 3 [minuty]:

dużo lepiej do takiego czyszczenia użyć tradycyjnego sprzętu - odkurzacz z końcówką miękki włos

0
  • #6 12 Mar 2012 12:51
    dr.master
    Poziom 37  

promyk79 napisał:
    szansa że po wyschnięciu zadziała jest niewielka . Za serwisem możesz się rozglądać ale czy naprawa będzie opłacalna ... nie sądzę .

Dodano po 3 [minuty]:

dużo lepiej do takiego czyszczenia użyć tradycyjnego sprzętu - odkurzacz z końcówką miękki włos

Tak i wciągnąć kilka kulek ...
    Rozbiera się laptopa i osobno czyści się wentylator/y a osobną sprawą jest zmiana pasty termoprzewodzącej.
    Przy pavilionach trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż wygięcie płyty w nieodpowiedni sposób skutkuje brakiem styku między płytą a układami BGA w szczególności grafiką.
    Jednym słowem lepiej wydać te 100zł w serwisie i mieć sprawne urządzenie niż testować na sobie.

0
  • #7 12 Mar 2012 12:57
    promyk79
    Poziom 19  

mi się jeszcze nie udało wciągnąć kulek ale to mówisz o łożyskach ? :)

Dodano po 3 [minuty]:

co do wypowiedzi o wyginaniu płyty to żadnej nie można naginać bo ścieżki są nie tylko na zewnątrz , płyty są warstwowe naginanie może doprowadzić do pęknięcia ścieżki na którejś warstwie. Ale to nie tyczy się tylko laptopów.

0
  • #8 12 Mar 2012 13:25
    Resist_34
    Poziom 22  

@zatronik1 zadał ważne pytanie:

Cytat:
    Jak dmuchałeś na wiatrak to był podłączony do płyty?

Rola "wiatraka" to wywołanie ciągu powietrza po dostarczeniu do niego prądu, ale działa to też w drugą stronę - po wprawieniu w ruch łopatek/turbiny wiatrak staje się prądnicą o wcale nie małym napięciu (zależnie od prędkości obrotowej)

Czyli mocno dmuchając w łopatki wirnika gdy wentylator jest podłączony do płyty może nieźle ową płytę ubić.

0
  Szukaj w 5mln produktów