Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała sieć. Czy w takiej konfiguracji komputery będą się widziały?

pan_slonik 31 Dec 2004 12:38 1370 8
    pan_slonik
    Level 22  
    zamierzamy założyć sobie małą sic ok 6-8 komp.

konfiguracja następująca

Neo 1024=>
    Router z wbudowanym modemem ADSL (Router ADSL D-Link DSL-504T) => switch (Switch D-Link DES-1005D 10/100 5-Port)

do routera bedzie bezpośrednio podpiete dwa lub trzy kompy reszta do switcha

z racji tego ze dawno sie tym nie zajmowałem to teraz mam pytanie czy w takiej konfiguracji komputery beda sie widziały? czy konieczne jest zastosowanie HUB-a?
    prosze o odpowiedz i ewentualne sugestie co do sprzetu.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Pytong
    Level 32  
    Switch-e możesz spokojnie łączyc i beda się widziały.
    sipowitz
    Level 18  
    Bedzie to działać. :)

Powodzenia.
    ralph03
    Level 19  
    Będą sie widziec. U mnie jest router z wbudowanych modemem i 2 switche.
    coal_chember
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli dobrze zrozumiałem to:
    ..........[router] - Neo+
    ........./..|...|...\
    ......./....|...|.....\
    ......k1..k2.k3.....[switch]
    ......................../..|...|..\
    ....................../....|...|....\
    ....................k4..k5.k6....k7

jeśli o to chodzi to wszystko będzie działać kompy będą się widzieć, a switch na dodatek zapobiega kolizją(czy jakoś tak) ale najważniejsze poprostu nie rozgłasza wszystkich pakietów na cały internet tylko puszcza na odpowiedni port (jeśli dobrze pamiętam-dawno nie bawiłem się w to). Ja posiadam podobną konfiguracje tylko że mam 3 switche.
    Powodzenia i wysokich transferów
    widmo75
    Level 10  
    witam
    jak do routera podepne sygnal z sieci osiedlowej i operator przypisze macadres routera to czy po nim mozna podpiac np 3 karty sieciowe z dowolnymi macadresami??
    sipowitz
    Level 18  
    widmo75, myślę, że powinieneś założyć nowy temat.
    Kwiestia druga - Czy router posiada mac adres? :roll: Jeżeli chcesz zrobić taki manewr, to proponuje postawić np. serwer z dwoma kartami sieciowymi, mac adres jednej z nich podac providerowi sieci osiedlowej (jeżeli oczywiście jest to konieczne), a z drugiej udostępnić net do kolejnej podsieci.
    Taki manewr na serwerze zwany jest NATem, natomiast kiedyś nazywał się ip maskarada. Ale teraz zachodzi pytanie, czy transfery jakie uzyskasz w nowopowstałej podsieci nie będą kiepskie. Przemyśl to.
    ElMichu
    Level 11  
    sipowitz >>to co napisales nie ma sensu. operacja ktora opisales to nic innego jak postawienie softwear'owego routingu. to po pierwsze. po drugie kazde uzadzenie (port w przypadku routera) ma fizyczny adres sieciowy zwany MAC adresem. po trzecie router czy sprzetowy czy programowy nie puszcza MAC adresow wewnetrznej sieci LAN na zewnetrzny port routera. MAC adresy to przecierz 2 warstwa modelu OSI a routery dzialaja w warstwie trzeciej - czyli na adresach IP. a po czwarte NAT mozesz takze uruchomic na sprzetowym routerze, co jest zreszta kwintesencja dzialania routerow w malych lokalnych sieciach. tak wiec poco stawiac serwer w czasach kiedy routery z wbidowanym modemem i swichem kosztuja tak malo.
    pzdr.

widmo75 >> jezeli dobrze przeczytasz to co napisalem wyzej to masz odpowiedz na Swoje pytania. router ma dwa porty: WANowy zewnetrzny i LANowy wewnetrzny. ten LANowy musisz podlaczyc przez switcha do pozostalych komputerow, uruchomic NATa i DHCPa na routerze, a na kompach automatyczne pobieranie adresow. adresy wewnetrznych kart sieciowych nie beda widoczne na zewnatrz. jezeli tak by bylo to wyobraz sobie jak w sieci internet kazdy komp rozglaszal sie ze swoim MAC adresem a na swiecie pracuja miljardy komputerow.
    pzdr
    sipowitz
    Level 18  
    ElMichu wrote:
    sipowitz >>to co napisales nie ma sensu. operacja ktora opisales to nic innego jak postawienie softwear'owego routingu. to po pierwsze.

Robienie softwarowego routingu nie ma sensu?!? Zgadam się, że można to też rozwiązać hardware'owo, ale od razu sprowadzać to do bezsensu?
    ElMichu wrote:
    po trzecie router czy sprzetowy czy programowy nie puszcza MAC adresow wewnetrznej sieci LAN na zewnetrzny port routera. MAC adresy to przecierz 2 warstwa modelu OSI a routery dzialaja w warstwie trzeciej - czyli na adresach IP. a po czwarte NAT mozesz takze uruchomic na sprzetowym routerze, co jest zreszta kwintesencja dzialania routerow w malych lokalnych sieciach.

Oczywiście, zgadam się z Tobą. Myślę, że są to Twoje uwagi odnośnie postu widmo75, bo jeśli dotyczy to mojej wypowiedzi, to stwierdzam, że nie czytasz ze zrozumieniem.
    ElMichu wrote:
    tak wiec poco stawiac serwer w czasach kiedy routery z wbidowanym modemem i swichem kosztuja tak malo.

Jak widać są zwolennicy jak i przeciwnicy rozwiązań serwerowych.