Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compal FL90 - cwaniactwo serwisowe czy moja nieufność?

todaba 10 Mar 2012 19:11 1642 8
    todaba
    Level 2  
    Witam wszystkich użytkowników.

Chciałem wam przedstawić moją historię związaną z jednym z serwisów komputerowych i zapytać o wasze zdanie co myślicie o całej zaistniałej sytuacji.
    Cała historia dotyczy naprawy słynnego Compala z felerną serią kart graficznych GF 8600M GT

A teraz moja historia.

Objawy awarii: biały ekran na monitorze, brak sygnału z karty graficznej na monitor zewnętrzny.

Zanim poszukałem informacji o tym co się mogło stać i dlaczego, poszedłem do serwisu bo zależało mi na czasie. W serwis już na wstępnie sygnalizowałem moje przypuszczenia że awarii na 90% uległa karta grafiki i opisałem całą sytuację. Panowie z serwisu po około tygodniu zadzwonili i zdiagnozowali usterkę matrycy (byłem lekko zmieszany). Po dłuższej rozmowie koleś wytłumaczył mi co i jak ( chodź i tak nie do końca mi się to wszystko kleiło). Ostatecznie zgodziłem się na wymianę matrycy.
    Najpierw wymienili mi na matrycę z mniejszą rozdzielczością mimo tego że przez telefon wyraźnie sygnalizowałem iż rozdzielczość nie może być mniejsza od 1440x900( oryginalnie zamontowana). Niestety zamontowali mniejszą, odmówiłem przyjęcia i następnego dnia zamontowali matrcę z rozdzielczością 1650x1050 co mi akurat bardzo odpowiadało (liczy się powierzchnia robocza). Uradowany wróciłem do domu i pocieszyłem się sprawnie działającym laptopem raptem parę godzin:/

Następnego dnia oddałem laptopa do serwisu. Diagnoza brzmiała karta graficzna koszt 500zł. Lekko zdziwiony od razu poczułem że ktoś chce mnie tu ewidentnie robić w h... Powiedziałem że rezygnuję z naprawy, zabrałem z serwisu laptopa i poprosiłem o wydanie starej matrycy z kartą diagnostyczną.

Moje pytanie brzmi czy można zdiagnozować czy karta była wypiekana w piekarniku (ogólnie czy są firmy podejmują się takiej diagnozy i czy jest to wykrywalne?). Niestety mam przypuszczenia, że tak mogło się stać i serwis liczył na to że upolował jelenia od którego będzie doił kasę za naprawę. (chodź i tak mam poczucie że się dałem "wyfrajerzyć" na kilka stówek w związku z wymianą matrycy)
    Co do matrycy to zawaliłem sprawę bo nie poprosiłem od razu o wydanie tylko za drugim razem, więc serwis mógł nawet i celowo uszkodzić matrycę by nie było śladów, ale czy takie rzeczy też można wykryć?
    Czy ktoś się orientuję jakie matryce były seryjnie montowane w kadłubkach ( rozdzielczośc 1440x900 ). I czy można to sprawdzić po numerach seryjnych że matryca pochodzi z konkretnego modelu?

Wszystko co napisałem powyżej są to tylko moje przypuszczenia które chciałbym w jakiś sposób zweryfikować. Bo jeśli okażą się uzasadnione wówczas chętnie spotkam się z tym serwisem ale w nieco innym miejscu:)

Pozdrawiam i liczę że ktoś mi odpowie bo na innym forum niestety nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.
    dark_skeleton
    Level 17  
    Najprawdopodobnie właśnie stałeś się ofiarą "fachowego reballingu" - pewnie przypiekli ci grafikę w piekarniku, ew. palnikiem i wytrzymała tylko kilka godzin. Można to zdiagnozować zwykle samemu, bo dość dobrze to widać po rozkręceniu - polecam artykuł -> http://www.purepc.pl/notebooki/zepsuty_laptop_lub_karta_graficzna_uwazaj_na_reballing_bga

Co do numerów seryjnych i identyfikacji to z tego, co mi wiadomo, nie sprawdzisz tego ot tak. Teoretycznie producent mógłby prowadzić jakąś bazę danych, ale bardzo wątpliwe, by dla jakiegoś zwykłego szarego klienta zechciało im się ją przeszukiwać ;)
    nuda
    Level 17  
    #dark_skeleton co ty gadasz jaki rebaling ? To co opisujesz jest zwyczajnym podgrzaniem ukłądu nic więcej. Reball polega na wymianie cyny pod układem, a nie samo go wygrzanie. Jeżeli układ został wygrzany nie sprzętem do tego przeznaczonym łatwo to sprawdzić.
    michal_aniol
    Level 33  
    W tych modelach zazwyczaj leci karta graficzna. Usterki matrycy są również dość często spotykane - szczególnie w postaci poziomej linii w dolnej części matrycy.
    dark_skeleton
    Level 17  
    nuda wrote:
    #dark_skeleton co ty gadasz jaki rebaling?

Kolega niech najpierw przeczyta wątek, który zalinkowałem, a potem się oburza :)
    nuda
    Level 17  
    dark_skeleton wrote:
    nuda wrote:
    #dark_skeleton co ty gadasz jaki rebaling?

Kolega niech najpierw przeczyta wątek, który zalinkowałem, a potem się oburza :)

Wątek znam, nie oburzam się lecz wprowadzasz ludzi w błąd mówiąc o rebalingu jako wygraniu układu.
    dark_skeleton
    Level 17  
    "Zostałeś ofiarą reballingu", miało zabrzmieć sarkastycznie - ale widocznie w kontekście tematu oraz z powodu braku cudzysłowia i tagów [sarkazm]fachowy reballing[/sarkazm] rzeczywiście wprowadza w błąd... ;)
    Obiecuję się poprawić, a post wyedytować!
    todaba
    Level 2  
    hmm z tego co czytam utwierdzacie mnie w przypuszczeniach że zostałem lekko zrobiony w balona;)
    Zobaczymy za jakiś czas może się coś więcej wyjaśni.
    janyo
    Level 12  
    Ja bym stawiał na cwaniactwo serwisowe.

Tym bardziej, że brak obrazu na wyjściu zew. potwierdza uszkodzenie grafiki.

Za dużo widziałem, aby uwierzyć w historyjkę którą przytoczyłeś (nie wierzę serwisowi, nie Tobie :) ).

Niekiedy, a nawet dosyć często da się stwierdzić, czy karta była opalana, bądź opiekana.

Tacy mistrzowie piekarnika i opalarki najczęściej bezmyślnie walą topnik pod układ, w efekcie czego wszystko dookoła układu GPU jest oblepione i brzydkie.

Także tacy mistrzowie, często bez opamiętania walą temperaturą w kartę lub układ, aż nadpalają się stickery (naklejki) a sam laminat brązowieje a niekiedy nawet układ rozwarstwia (robią się na nim bąble).

Zdarzyć się może, że jednak zrobili to w miarę precyzyjnie - tak jak w przytoczonym na początku tematu artykule - wygrzali samiutki rdzeń hot-airem, taka operacja raczej nie zostawia śladów więc tego akurat nie zauważysz.

Problemem dla Ciebie może być to, że w Compalach FL90 aby dostać się do karty graficznej, trzeba rozebrać calutkiego laptopa.

Jednak pewne jest, że serwis nie zachował się ani trochę profesjonalnie ani uczciwie.