Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Yagi TV [Do waszej analizy]

ambicja 10 Mar 2012 19:28 3470 7
  • #1 10 Mar 2012 19:28
    ambicja
    Poziom 9  

Witam serdecznie, zacznę może od początku : Znudzony i zmęczony zabawą z anteną pokojową i telewizją analogową, kupiłem tuner DVB-T manty 02. Antena pokojowa wyszukała tylko jeden multipleks ten z tvn,tv4 itp. Słabszy multipleks na, którym nadaje TVP ma mizerny albo wręcz zerowy sygnał. Dlatego postanowiłem zrobić antenę Yagi na częstotliwość kanału 51 czyli 714mhz. W internecie znalazłem do tego kalkulator który pomógł mi wyliczyć rozmiary directorów, dipola i reflektora oraz odległości ich rozmieszczenia. Do konstrukcji użyłem metalowych prętów z suszarki do naczyń, na blaszanym karniszku do okna, wszystko oczywiście zaizolowane i nie ma prawa styku. do dipola przylutowałem dwa przewody, a na końcu dwie śrubki, które chcę przykręcić do wzmacniacza z anteny siatkowej. Wczoraj właśnie kupiłem owy wzmacniacz i chciałbym go wykorzystać. Antena siatkowa nie radziła sobie z znalezieniem upragnionego multipleksu, jest masakrycznie skorodowana i powyginana przez lata pracy. I tu pytanie do Was: czy taki wzmacniacz poprawi osiągi mojej anteny? Czy raczej jest on zbędny. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

• #2 10 Mar 2012 21:29
    _cheetah_
    Poziom 37  

ambicja napisał:
    I tu pytanie do Was: czy taki wzmacniacz poprawi osiągi mojej anteny? Czy raczej jest on zbędny.
    może tak, a może nie... a skąd my mamy to wiedzieć, jak nie podałeś żadnych konkretów:

• nadajnik Kosztowy, o ile się nie mylę
    • gdzie mieszkasz
    • gdzie i jak miałaby być zamontowana antena
    • jak długi kabel antenowy
    • jeden TV czy więcej;

Antena wygląda ze zdjęć na jakąś dużą - jakie są wymiary dipola i direktorów?

Elementy anteny (direktory, dipol, reflektory, belka nośna) nie muszą posiadać kontaktu galwanicznego, ale jest on wskazany.

• #3 11 Mar 2012 02:17
    ambicja
    Poziom 9  

Antena już jest za oknem, nie musiałem stosować żadnej elektroniki i zasilacza. W opcjach tunera mam możliwość włączenia zasilania anteny lecz nie ma takiej potrzeby. Antena ustawiona jest na Katowice. Tuner pokazuje na 49 i 51 kanale full zasięg. Dziękuje koledze niżej za informacje. Jeśli kogoś by interesowały dokładne wymiary anteny i jej składników to chętnie odpowiem, ale myślę że nie będzie takiej potrzeby gdyż w internecie jest sporo kalkulatorów do obliczania takich danych. Jeszcze co do kabla - użyłem zwykłego antenowego 75Ohm. Zamieścił bym zdjęcia z telewizora żeby pokazać siłę sygnału, ale fotografowanie telewizora kineskopowego mija się z celem.

• Pomocny post
    #4 11 Mar 2012 15:40
    _cheetah_
    Poziom 37  

Kierunki na nadajniki. Włącz opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom.

Próbuj, mux-2 z Kosztowych powinna Ci antenaka odebrać, z mux-3 to może być różnie, bo z jednej strony jesteś wysoko, ale może jeszcze się coś przypałętać z czeskiego Pradeda, zakłócającego nasz słaby mux-3.

Możesz próbować jeszcze Skrzyczne, Kraków i Częstochowa to raczej już ciekawostki.

Najważniejsze, bardzo precyzyjnie ustawić antenkę na MAX pokazuywanej prze odbiornik jakości odbieranego sygnału.. Ustawiać antenkę na strojeniu ręcznym, wskazania siły odbieranego mux-a (o ile odbiornik pokazuje) użyć jedyniue do wstepnego ustawienia kierunmku.

I takie dwie uwagi jeszcze:

• kabel natenowy powinien być "satelitarny", z dużym współczynnikiem ekranowania (>95dB) i w wykonaniu zewnętrznym, czyli z PE (w klorze: Triset-113 PE czy DigitSat-113 PE. Na kablu antenowym nie warto za bardzo oszczędzać.

• w razie gdyby co - zawsze możesz zajrzeć gdszieś po 'gotowca' - wybór tanich anten masz przykładowo tam

• #5 12 Mar 2012 15:19
    SP8KLJ
    Poziom 8  

_cheetah_ napisał:

kabel natenowy powinien być "satelitarny", z dużym współczynnikiem ekranowania (>95dB) i w wykonaniu zewnętrznym, czyli z PE (w klorze: Triset-113 PE czy DigitSat-113 PE. Na kablu antenowym nie warto za bardzo oszczędzać.

Przyznaję ci rację dobry przewód antenowy to podstawa. Bywa że przy słabej jakości koncentryka siła sygnału jest niewystarczająca. Dopiero po zmianie na tzw Satelitarny
    widać poprawę

• Pomocny post
    #6 12 Mar 2012 20:35
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

ambicja napisał:
    Antena ustawiona jest na Katowice. Tuner pokazuje na 49 i 51 kanale full zasięg.

Można tylko pogratulować samozaparcia w wykonaniu anteny ale muszę podpowiedzieć, że z takiej odległości i z takimi mocami od/z nadajników - odbiór powinieneś mieć bardzo dobry nawet ze zwykłego dipola ½λ .
    Cytat:
    Jeśli kogoś by interesowały dokładne wymiary anteny i jej składników to chętnie odpowiem, ale myślę że nie będzie takiej potrzeby gdyż w internecie jest sporo kalkulatorów do obliczania takich danych.

Jedynym błędem, o którym zapomniałeś w wyliczeniach to fakt, iż (jak widać) antena ma Wibrator pętlowy o impedancji około 300Ω a kabel ma około 75Ω - więc zapomniałeś o symetryzacji i przeniesieniu impedancji z 300Ω na 75Ω .
    Ale to już szczegół bo i tak ta konstrukcja pozwoliła na odbiór MUX-ów. :spoko:

Pozdrawiam.

• #7 13 Mar 2012 10:32
    21mateuszek
    Poziom 11  

Jeśli to nie problem to bym poprosił o grubość prętów i wymiar całej anteny. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

• #8 18 Mar 2012 00:12
    ambicja
    Poziom 9  

Jutro wykonam pomiary. Przez nawal pracy zapomnialem o wchodzeniu w ten wymiar czyli internet. Mala ciekawostka, ale to juz innej natury. Od kąd ogladanie zaczelo byc przyjemnoscia, a jakosc byla dla mnie krysztalowa(Czyli od kilku dni) zauwazylem, ze przy jasnych kadrach w wyswietlanych w tv slychac takie sprzezenie w tv nie pomaga zadna zmiana w ustawieniach telewizora i tunera. Co to moze byc?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo