Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

porady dotyczące praktycznego zastosowania rapidografu

10 Mar 2012 20:24 6713 14
 • Poziom 9  
  Jestem studentem pierwszego roku politechniki i oczywiście nie ominęło mnie tradycyjne kreślenie rapidografami. Po pierwszym użyciu tego sprzętu okazało się, że to nie jest takie proste na jakie wygląda, szczególnie kreślenie przy linijce, czy bomblowniku. i tu moje pytanie kieruje do osób bardziej doświadczonych w kreśleniu rapidografami. Znacie jakiś sposób aby nie rozmazywać tuszu na kartce, lub jeżeli się to już stanie, w jaki sposób zdrapać, wygumkować tusz. oczywiście będę wdzięczny za każde inne praktyczne porady dotyczące kreślenia tym sprzętem. Aby zobrazować mój problem/pytanie załączam, mój pierwszy projekt wykonany w tuszu.
  Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki

  porady dotyczące praktycznego zastosowania rapidografu
 • Poziom 33  
  Jeśli kreślisz na kalce to raczej jedyna metoda na wymazywanie to skrobanie żyletką...
 • Poziom 14  
  Pamiętam ze szkoły że kreśląc tym ustrojstwem odwracało się linijkę która miała podcięcie właśnie po to co by nie rozmazywać tuszu. Inne przybory kreślarskie też posiadały podfrezowane brzegi.
  A propos za ten rysunek to byś u mnie w szkole dostał pałę!!! nie czepiając się rozmazań po linijce oczywiście. idealne rysunki poprawiałem po kilka razy :cry: bo belfer twierdził że praktyka czyni mistrza :idea: :D
 • Poziom 16  
  Witam.
  Nie przejmuj się Kolego. Po pierwszej setce (rysunków w tuszu, oczywiście), będziesz rysował jak stary! A teraz: staraj się rysować na dobrej jakości kalce lub brystrolu, stosuj dobre tusze. Linijki i wzorniki z podcięciem, aby nie miały kontaktu z tuszem wypływającym z dyszy końcówki rapidografu. Jeśli brak takich linijek, to tak prowadzimy rapidograf, aby poprzez pochylenie "na siebie" odsunąć koniec dyszy od linijki. Pochylenie rapidografu ok. 75 stopni w kierunku ruchu ułatwia kreślenie. Rozlany tusz z dobrej jakości kalki kreślarskiej można delikatnie wyskrobać ostrzem żyletki, z kartonu to się lekko ścinało, ale efekty mizerne (estetyka pod psem). Zabrudzone formatki kartonowe czyściło się dobrej jakości gumką kreślarską (lub kromką chleba).
  Powodzenia, nie załamuj się!
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  szablos1, na czym tymi rapidografami rysowałeś, że linie są nierównej grubości, postrzępione i w ogóle do d....?
 • Poziom 9  
  Wiem! Ten rysunek ma kilka błędów merytorycznych, ale chcę żeby kolejny rysunek był już finalnym, aby 10 razy tego samego nie kreślić, najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowej obsłudze rapidografu, ponieważ każdy taki rysunek sporo czasu zabiera.

  Dodano po 13 [minuty]:

  jankolo napisał:
  szablos1, na czym tymi rapidografami rysowałeś, że linie są nierównej grubości, postrzępione i w ogóle do d....?

  na brystolu ale kijowej jakości, a drugi czynnik to moja wprawa i stary tusz, ponieważ mi przerywał i musiałem czasami poprawiać. Rapidografy, tez mogą być winne, ponieważ zostały wyciągnięte z szuflady po DŁUGIM nieużytkowaniu i pomimo mojego mycia, dysza dalej może być nie dokończa drożna. a właśnie mogę zastosować jakiś rozpuszczalnik do udrożnienia dyszy. nr aceton??
 • Poziom 34  
  A że ja się z ciekawości spytam na jakiej polibudzie rapidografami uczą jeszcze rysować?
  PS. Pytanie nie ma negatywnego przesłania :)
 • Poziom 9  
  revolt napisał:
  A że ja się z ciekawości spytam na jakiej polibudzie rapidografami uczą jeszcze rysować?
  PS. Pytanie nie ma negatywnego przesłania :)


  Jest to Warszawska Politechnika, profesor wychodzi z założenia, że zanim zaczniemy robić projekty w CADzie, powinniśmy zobaczyć jak to się kiedyś robiło, a zarazem nabrać wprawy w rysunku technicznym.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Dziękuje za wszystkie wskazówki, uwagi. O wiele lepiej jest dla mnie, gdy tu wytkniecie mi błędy, niż prowadzący podczas składania projektu. A że w liceach teraz tego nie uczą, to trzeba nadrabiać zaległości!!
 • Poziom 28  
  I bardzo dobrze że uczą, bo jak zabraknie pradu to nasza cywilizacja zakończy byt.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  krzysztofer5, AutoCAD to jest tylko WSPOMAGANIE robienia rysunku technicznego. Jak rysunku technicznego zrobić nie umiesz, to żaden AutoCAD Ci w tym nie pomoże, a jeszcze przeszkodzi.
 • Poziom 34  
  Tak samo rapidograf jest tylko i wyłącznie narzędziem. W powyższej wypowiedzi wystarczy podmienić autocada na rapidograf i sens ten sam :) A nie oszukujmy się - ten pierwszy obecnie jest bezdyskusyjnie przydatniejszy.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  revolt, nie do końca masz rację. Rapidograf niczego za Ciebie sam nie zrobi. Musisz robić wszystko sam.
  Uważam, że do AutoCAD-a powinny siadać osoby, które mają opanowane podstawy rysunku technicznego.
 • Poziom 34  
  No dobrze a do rapidografu nie? Jeżeli do rysunku technicznego siądzie laik to i z pomocą rapidografu i z pomocą autocada efekt będzie mierny. Ja pracuje na podkładach mapowych, schematy itp. czyli nie obowiązują mnie prawie żadne zasady a program mam funkcje kopiuj, wklej, usuń - czyli funkcje które są (w cyfrowej realizacji) rewolucyjne w porównaniu z papierem.
 • Poziom 43  
  A grafiony pamiętacie? Takie ,,bocianie dzioby" ze śrubą i nakrętką wyskalowaną w milimetrach grubości kreślonej linii :D