Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz

Duch__ 11 Mar 2012 15:29 13469 13
  • Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz

Witam.

Niegdyś dostępne były do kupienia zestawy gniazdek zdalnie sterowanych firmy CLARUS w marketach sieci "robaczek z kropkami" w cenie 30zł za 3 gniazdka + pilot :sm7: Niestety moje lenistwo mnie pokonało i wymusiło na mnie stworzenie dodatkowego pilota do tego zestawu.

Oryginalny pilot oparty jest na układzie scalonym PT2260 (w moim wypadku w wersji R4) - Link do dokumentacji. Układ posiada dwanaście 3-stanowych pinów służących do adresowania urządzeń, z racji tego może wygenerować 3^12 = 531441 kodów.

Moja konstrukcja została oparta o mikrokontroler Attiny13 oraz moduł radiowy RT4 firmy Telecontrolli. Oprogramowanie sterujące napisane jest w języku BASCOM i zajmuje 86% pamięci FLASH oraz 61% pamięci EEPROM, w której trzymane są informacje o adresie i rozkazach poszczególnych gniazdek sieciowych, tak więc w przypadku jakiegoś konfliktu radiowego w szybki sposób można "przeprogramować" układ w celu dostosowania do nowych warunków.

Płytkę zaprojektowałem w Eaglu i dostosowałem jej wielkość do obudowy KM22. Prosty panel przedni zaprojektowałem w Corelu i wydrukowałem standardowo na papierze samoprzylepnym i zalaminowałem.

Działanie:

Domyślnie procesor znajduje się w trybie Powerdown i oczekuje na pojawienie się stanu niskiego pochodzącego z jednego z trzech przycisków. Po wybudzeniu w pętli głównej sprawdzane jest który przycisk został użyty. Na podstawie czasu wciśnięcia przycisku wysyłana są dwie komendy. Krótkie wciśnięcie (t<1s) powoduje wysłanie komendy WŁĄCZ, natomiast długie (t>=1s) komendy WYŁĄCZ. Przed samym wysłaniem danych procesor włącza zasilanie na układzie telecontrolli (zapala się również dioda LED), wysyła dane, a następnie wyłącza układ telecontrolli i przechodzi w tryb powerdown. Samo wysyłanie ramki odbywa się 5 razy gdyż zauważyłem że pierwsza ramka nie dociera zawsze do układu.
    W czasie pracy układ pobiera z baterii CR2032 około 4-5mA (t<100ms), natomiast w czasie "snu" raptem 0.4uA, tak więc bateria powinna starczyć na bardzo długo :D

Zasięg ze względu na zastosowany rodzaj zasilania oceniam na około 10metrów co w warunkach pokojowych wystarcza.

Schemat:
    Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz

Zdjęcia:

Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz
    Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz Emulator PT2260 na Attiny13 - pilot radiowy 433MHz

Wideo z działania:
    (niestety trzecie gniazdko mam wciśnięte za szafę i nie mam do niego dostępu).

Link

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Duch__
    Poziom 31  
    Unitrez elektronik
    WWW.UNITREZ.PL
    SYSTEMY ALARMOWE, TELEWIZJA DOZOROWA,
    KONTROLA DOSTĘPU, AUTOMATYKA BRAMOWA.
    INTELIGENTNE BUDYNKI
    Specjalizuje się w: bascom, avr, alarmy, telewizja, monitoring, kontrola dostępu
    Duch__ napisał 2266 postów o ocenie 1495, pomógł 33 razy. Mieszka w mieście Opole. Jest z nami od 2004 roku.
  • Szafy RackSzafy Rack
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Potrzebne mi są przykłady kodu w BASCOM obsługujące podobne komercyjne urządzenia, zbudowałem niedawno radiowy system odpalający i chcę dodać możliwość obsługi komercyjnych urządzeń na 433MHz. Możesz udostępnić kawałki kodu odpowiedzialne za wysyłanie komend? Mam kilka podobnych gniazdek bez pilota i chcę zrobić z nich użytek. Interesuje mnie też wysyłanie sygnałów do sterownika bramy garażowej firmy Somfy oraz ewentualnie obsługa komercyjnych zapalarek.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Bardzo fajna realizacja, sam się wciąż zabieram dokładnie za to samo ;) ale wciąż nie starcza mi czasu. Jak zwykle wszystko pięknie i estetycznie wykonane w przypadku prac kolegi ;)

Ja tylko zapytam do czego ci ten rezystor R2 (100R) ??? przecież go chyba w ogóle nie powinno być.
  • Szafy RackSzafy Rack
    drak
    Poziom 19  
    Dlaczego masa jest zamkniętą pętlą takie duże kółko to niezła antena.
    Duch__
    Poziom 31  
    fotomh-s napisał:
    Możesz udostępnić kawałki kodu odpowiedzialne za wysyłenie komend?

Mogę udostępnić cały kod ale w wersji dla Atmegi8, początkowo właśnie na tym procesorze chciałem oprzeć cały układ, stopniowo optymalizując i zamykając w podprogramach powtarzające się fragmenty kodu, przechodziłem poprzez attiny2313, aż skończyło się na Attiny13. Nie ma sensu bym zamieszczał ostateczny program, bo i tak nikt nic z niego nie zrozumie, albo musiałby go "dekompresować" i mocno analizować.

Oto kod pod procesor Atmega8:
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

mirekk36 napisał:
    Ja tylko zapytam do czego ci ten rezystor R2 (100R) ??? przecież go chyba w ogóle nie powinno być.

Zastosowałem profilaktycznie, ale zgodzę się z tobą że może go tam nie być.

drak napisał:
    Dlaczego masa jest zamkniętą pętlą takie duże kółko to niezła antena.

Faktycznie, zapomniałem że może działać jako tłumik, tak więc uczulam osoby powielające projekt na powyższy komentarz!!!
    eurotips
    Poziom 36  
    Te zestawy są nadal dostępne,
    widziałem takie np w Selgros, Real a aktualnie ma je w sprzedaży Auchan.
    Cena to 79pln za 3 gniazdka i pilot.
    Sam mam na tym żyrandol na 5 żarówek, kupiłem 2 takie zestawy więc mam również 2 piloty i nie muszę szukać jak jeden się zgubi.
    Teraz one są robione na innych układach: nadajnik na PT2262 (jest tylko róznica RF czy IR, IR jest dodatkowo oznaczony)
    a odbiornik na PT2272-L2 lub wiele klonów tego układu.
    Problemem jest minimalny odstęp między modułami, jeśli jest mniejszy niż 30cm to czułość (zasięg) mocno spada. Też musiałem w końcu zaprzęgnąć procesor i teraz przycisk ON zapala kolejno +1 żarówkę a przycisk OFF gasi za raz wszystko. Przy okazji wyeliminowałem największą wadę tych sterowań, po włączeniu zasilania są zawsze na OFF, więc włączenie żyrandola włącznikiem nie zapalało żadnej żarówki co było bardzo irytujące. Mam całą dokumentację tego żyrandola ale czasu brak aby to wrzucić
    Duch__
    Poziom 31  
    Przyznam szczerze że podczas przygotowania filmiku z pracy urządzeń też miałem problemy z kiepskim zasięgiem przy bliskim połączeniu gniazdek. Ciekawe czemu tak się dzieje? :| Jak je odsunąłem od siebie to działają bardzo dobrze.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Duch__ napisał:
    Przyznam szczerze że podczas przygotowania filmiku z pracy urządzeń też miałem problemy z kiepskim zasięgiem przy bliskim połączeniu gniazdek. Ciekawe czemu tak się dzieje? :| Jak je odsunąłem od siebie to działają bardzo dobrze.

Bardzo dziwne to co piszecie, ja mam dwa takie zestawy i nawet gdy wszystkie odbiorniki wpięte są obok siebie w gniazdka, wręcz leżą jedne na drugich na tzw "kupce" 4sztuki - to jeszcze ani razu nie odnotowałem czegoś takiego jak słaba czułość - czyli to o czym piszecie. Może to jeszcze z czegoś innego wynika u was?
    eurotips
    Poziom 36  
    mirekk36 napisał:
    [...
    Bardzo dziwne to co piszecie, ja mam dwa takie zestawy i nawet gdy wszystkie odbiorniki wpięte są obok siebie w gniazdka, wręcz leżą jedne na drugich na tzw "kupce" 4sztuki - to jeszcze ani razu nie odnotowałem czegoś takiego jak słaba czułość - czyli to o czym piszecie. Może to jeszcze z czegoś innego wynika u was?

Wszystko zależy od zastosowanego odbiornika RF. Problem nie dotyczy wersji gdzie odbiornik RF stanowi odrębny moduł na osobnej płytce. Te 2-tranzystorowe na wspólnej pcb niestety tak mają. Wszystko zależy jak je umiejscowimy, zdarza sie różnie, wszystkie tracą zasięg lub dwa działają bardzo dobrze a trzeci załącza się dopiero z odległości 1m. Nie ma na to reguły.
    mirekk36
    Poziom 42  
    No tak ja w sumie mam tylko jeden rodzaj tych odbiorników, więc ciężko powiedzieć jak jest w innych z tym efektem.
    eiliat
    Poziom 15  
    A jak zwiększyć zasięg do tak do około 20-30 metrów?
    ~~~pio~~~
    Poziom 14  
    Polecam Moduły HM-868 i HM433 zasięg w linii prostej bez przeszkód do 160m drugi do 300m. Wystarczy usart.
    Duch__
    Poziom 31  
    eiliat napisał:
    A jak zwiększyć zasięg do tak do około 20-30 metrów?

Zmienić sposób zasilania na wyższe m.in 5V a najlepiej na 12V dla modułu TX RT4. Wtedy osiągniesz znacznie większy zasięg, oraz wystawić antenę na zewnątrz urządzenia.
    beniuxxx
    Poziom 10  
    a ja mam pytanie do tych gniazdek (włączników) CLARUS. Da się je zaprogramować do innego pilota? bo mam pilot działający na tych samych częstotliwościach (co z zestawu clarus) do żyrandola. I chciałbym używać tylko 1 pilota do wszystkich gniazdek i innych urządzeń.( Pilot ma pamięć do 20 urządzeń)