Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nagrać perkusję w domowych warunkach?

11 Mar 2012 15:30 4607 7
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich. Tak jak w temacie. Chcielibyśmy z kapelą nagrać materiał na demo ale chcielibyśmy to zrobić sami na laptopie w domowych warunkach. O ile z gitarami i wokalem nie mamy większego problemu to przy naszym poziomie znajomości technik nagrywania studyjnego z perkusją jest największy problem. Mianowicie chcielibyśmy nagrać perkusję na 6 mikrofonów ale nie mamy zielonego pojęcia w jaki sposób to zrobić żeby ścieżkę z każdego mikrofonu można było osobno edytować. Bardzo bym prosił aby ktoś krok po kroku wytłumaczył mi w jaki sposób to zrobić, jaki sprzęt jest do tego potrzebny itd. Bardzo bym prosił o tłumaczenie jak dla laika.
 • Poziom 26  
  Najlepiej posiadać mixer z sześcioma wejściami mikrofonowymi.Potem wyjście mixera do wejścia liniowego w karcie dźwiękowej

  Moderowany przez adambyw:

  Kolega nakreślił że chce edytować osobno każdą ścieżkę.
  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • Poziom 26  
  Każdą ścieżkę z osobna?
  Do tego trzeba mieć odpowiedni interfejs audio, dzięki któremu będzie można zapisywać nagranie wielośladowe...

  Jeżeli po prostu nagrać perkusję, to odpowiednie mikrofony(stopa, blachy) i przydałby się kompresor, coby się sygnał nie zlewały.
 • Poziom 20  
  Ewentualnie jak budżet nie wystarczy na interfejs, niech perkusista zagra kawałek 6 razy i przy każdym razie podłączajcie kolejny mikrofon do laptopa :) dzięki czemu macie prosto i tanio nagraną perkusje na 6 ścieżkach :D
 • Poziom 31  
  Potrzebujesz jak już ktoś wspomniał interfejsu, czyli urządzenia, które jest jakby kartą dźwiękową, tylko że z sześcioma lub więcej wejściami. Podłącza się to do komputera za pomocą USB, lub FireWire. Do tego program typu DAW, w którym będziesz mógł zmieniać źródła z których ma być pobierany sygnał do nagrywania. Interface musiałby mieć m.in. zasilanie Phantom, bo mikrofony rejestrujące blachy (tzw. Overheady) są zazwyczaj pojemnościowe.
  Ważny jest też dobór mikrofonów. Np. wokalowym mikrofonem od biedy nagrasz tomy, ale stopy albo floortoma już nie bardzo.
 • Moderator Akustyka
  daniel6662 - kolega raczy sobie żartować. Perkusista to nie automat, nigdy nie zagra dokładnie tak samo kilka razy, a to już będzie słychać.

  Pozostaje:
  - zakup interfejsu wielośladowego - 1500-2000zł,
  - najem osoby/sprzętu do nagrania, jednorazowo wyjdzie taniej,
  - nagranie stereofoniczne, jeżeli okaże się niewystarczające, zapiąć na nie trigger, i samplować instrumentem wirtualnym. Możecie w ten sposób nagrać żywe blachy i triggerować resztę perkusji. Prawdopodobnie okaże się to najlepszym rozwiązaniem brzmieniowym w warunkach domowych. Trzeba się tylko pobawić z dynamiką, żeby ją zachować na odpowiednim poziomie.

  Chyba że perkusista jest dość zaawansowany, gra miotełkami, lub stosuje inne patenty, niż w miarę jednostajne bicie w werbel. Ta technika daje podobne rezultaty jak perkusja elektroniczna.

  Jeżeli chcecie zachować brzmienie waszej perkusji, nic nie stoi na przeszkodzie porobić sobie sample poszczególnych elementów. Werbla, tomów czy stopy.

  Pytanie czy macie taki budżet, na zakup sprzętu, czy umiejętności do zrobienia triggerem.
 • Poziom 13  
  A nie lepiej będzie zrobić perkusję w midi i podłożyć później jakieś VST.
 • Poziom 13  
  Można zastosować trigery i zapisać materiał w MIDI