Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generowanie dźwięku za pomocą układu scalonego

Wiorec 11 Mar 2012 15:46 2376 10
  • #1 11 Mar 2012 15:46
    Wiorec
    Poziom 8  

Chciałbym zrobić bardzo prosty układ który polega na tym że po włączeniu przycisku ON z małego głośniczka wydobywa się (jednorazowo) około 2 sekundowy dźwięk prze zemnie skomponowany w formacie np. wav. Niby wydaje się proste jednak dla osoby takiej jak ja która nigdy nie programowała mikrokontrolerów to czarna magia.

Czy ktoś z was ma jakiś gotowy program który mógłbym wgrać do scalak przez programator ?

Pozdrawiam

0 10
  • #3 11 Mar 2012 16:07
    excray
    Poziom 39  

Zamiast wav lepiej zrobić coś a'la pseudo midi. Tutaj gotowy projekt z muzyczką "koziołek matołek":
    http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&aid=7
    szukaj w połowie strony: "Pozytywka elektroniczna". Jak chcesz inną muzyczkę musisz edytować tablicę koziolek według powyżej podanego opisu.

0
  • #5 11 Mar 2012 16:24
    Bruce^666
    Poziom 14  

Otóż taka długa że kolega chce zrobić a nie kupić gotowe(chyba że źle zrozumiałem). A sam napisał że jest zielony z elektroniki. Oczywiście nie mówie że to nie wykonalne i sobie nie poradzi !! Żeby ktoś mnie źle nie zrozumieł :)

0
  • #6 11 Mar 2012 17:01
    Wiorec
    Poziom 8  

excray dzięki za ten link. Generalnie mój dźwięk jest bardzo prosty. Póki co mam go w formacie mp3 a jak wiadomo muszę go jakoś przekonwertować w coś o wiele bardziej prostego.

W kodzie koziołka za melodie odpowiada:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Teraz pytanie co to za "kodowanie" i jak mam do takiej postaci sprowadzić swój plik dźwiękowy ?

0
  • #7 11 Mar 2012 17:22
    excray
    Poziom 39  

Wiorec napisał:
    co to za "kodowanie"

Tak jak w opisie. Pierwsza liczba to częstotliwość dźwięku Hz a druga to czas trwania tego dźwięku. Każdy kolejny wiersz to kolejny dźwięk + czas jego trwania. Takie bardzo uproszczone midi.

0
  • #8 11 Mar 2012 18:22
    Wiorec
    Poziom 8  

Ok, w takim razie ostatnie pytanie i zaczynam się za to brać.

Jak mam przetworzyć swój plik .mp3 do takiej postaci ?

0
  • #9 09 Paź 2012 14:40
    print-85
    Poziom 8  

Nawiązując do postu mam pytanie jak określić częstotliwość oraz czas trwania (ms) danej nuty?
    Panowie zróbmy przykład wspólnie choćby tworząc poklei tabelę dźwięków dla koziołka matołka, co skąd się wzięło aby każdy nowicjusz wiedział jak stworzyć taką tabelę
    Zapraszam do dyskusji i podzielenia się wiedzą.

0
  • #10 09 Paź 2012 14:45
    excray
    Poziom 39  

print-85 napisał:
    Nawiązując do postu mam pytanie jak określić częstotliwość oraz czas trwania (ms) danej nuty?

To jest pytanie na forum muzyczne a nie elektroniczne. Musisz mieć zapis nutowy utworu i umieć go czytać albo mieć dobry słuch muzyczny i samemu określić sobie jakie nuty i ile trwają w danym utworze. A częstotliwości dźwięków (nut) znajdziesz w necie.

0
  • #11 09 Paź 2012 17:37
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

print-85 napisał:
    Panowie zróbmy przykład wspólnie choćby tworząc poklei tabelę dźwięków dla koziołka matołka, co skąd się wzięło aby każdy nowicjusz wiedział jak stworzyć taką tabelę

Wujek Google zna ich tysiące pod hasłami:
    - Frequencies of Musical Notes
    - sound frequency table

Elektrody także nie przeszukałeś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic18811.html

O Wikipedii już tylko wspomnę: http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BAwi%C4%99k_muzyczny

0