Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka TamaT 500 zwarcie po zamknięciu drzwiczek.

11 Mar 2012 18:12 2853 11
 • Poziom 10  
  Witam mam następujący problem - po podłączeniu pralki do prądu i zamknięciu drzwiczek wybija korki. Nie mogę zlokalizować zwarcia. Czy na wyłączniku który jest za drzwiczkami powinna być faza czy n?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Odłącz grzałkę i silnik i włącz.
  Jak nie wywali jesteś w domu
  Jak nie popatrz na wiązkę, kable.
  Ale najpierw grzałka i silnik
  pompa?
  Nie brnij w schemat
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Czy faza, czy neutralny to wszystko zależy jak masz podłączone przewody w gniazdku 230V, do którego podpinasz pralkę.
 • Poziom 11  
  Witam, rozbieram tą pralkę od kolegi. Odłączyliśmy już wszystko: grzałkę, silnik, kondensator, transformatorek, hydrostaty, wszystkie guziki oprócz tego załączającego zasilanie, coś co wygląda jak elektrozawory. Ogoliłem to tak, że został tylko programator i zasilanie. Na spinkach, które idą na wyłącznik od otwierania drzwiczek idzie równo 237V. Kręcąc programatorem są chyba 2-3 pozycje gdzie to zasilanie się traci, więc obstawiamy programator (Silniczek programatora też jest sprawny). Jak się ściągnie z guzika zasilania N-kę albo fazę to 230V się traci na wyłączniku od drzwiczek, i zostaje tam 30V, a jak się wtedy jeszcze odkręci uziemienie na kostce to zostaje 15V (przemiennego). Wiązkę rozłożyłem na części pierwsze wygląda jak nowa (tylko przy grzałce się przewód upalił, ale to już jest naprawione). Jeszcze programatora nie rozbierałem nigdy :-), z doświadczenia może mi ktoś powiedzieć czy tam jest opcja, żeby coś się złamało, stopił jakiś styk i zwierał? Ojciec od kolegi mówił, że słyszał jak coś strzeliło i było czuć channel no 5 w wydaniu palonej elektroniki heheh. Jestem elektronikiem, elektrykę też trochę dziubałem, moge się podjąć ew rozebrania tego ustrojstwa.
 • Specjalista AGD
  Nie piszesz czy nadal wybija. Jeżeli tak, to jaki bezpiecznik? Programatora na razie nie ruszaj; jeśli byłoby coś w nim przegrzane, to widać na zewnątrz.
 • Poziom 21  
  Co Tobie z tym wyłącznikiem drzwi? Czego od niego chcesz?
  To wyłącznik w szeregu z zasilaniem. Programator ma pewnie ze trzy zera i wtedy rozłącza obwód. Zwarcie robione przez programator jest możliwe ale baaardzo rzadkie. Włącz w szereg żarówkę i równolegle z nią grzałkę (znaczy w szereg z zasilaniem pralki). Będziesz widział kiedy robi zwarcie i możesz się bawić.
  To zwarcie to oczywiście przeciążeniowy nie różnicówka?
 • Poziom 11  
  Nie napisałem czy wybija ponieważ pisze cały czas, że na stykach wyłącznika od drzwiczek dalej jest z jednej strony faza a z jednej nka, więc siłą rzeczy wiadomo, że w którejś pozycji wyłącznik od drzwiczek zewrze nke z fazą i wywali bezpiecznik. Miałem tam podłączony miernik, nie ma sensu tego zwierać przecież, żeby sprawdzić czy zrzuci mi bezpiecznik. Kolego eldom, wiem, że jest w szeregu z zasilaniem i wiem jak to działa. nka z jednej a faza z drugiej nie jest normalnym podłączeniem do tego wyłącznika. W żadnym wypadku nie insynuuje przecież, że wadliwy jest wyłącznik, działa prawidłowo, zwiera faze, nke i bum - wyłacznik sprawny. Sytuacje przedstawiłem w miarę chyba klarownie, mogę jeszcze dla 100% pewności wypruć całą wiązkę z pralki z podłączonym tylko przyciskiem do zasilania i programatorem (fizycznie to tak już jest, tylko dalej leży to w pralce). No zostaje jeszcze opcja, że złe skrzaty z programu usterka zamieniły przewody w programatorze :-)
 • Poziom 21  
  Wyobraź sobie najprostszy obwód: Faza- przewód do odbiornika-odbiornik- przewód do wyłącznika-wyłącznik- przewód do N-ki.
  I co jest na wyłączniku? zero i faza. Po załączeniu prąd płynie przez odbiornik.
  oczywiście faza jest po przejściu przez odbiornik, ale dla woltomierza opór odbiornika jest pomijalny.
  Czepiłeś się wyłącznika zupełnie bez sensu. On jest OK
 • Poziom 11  
  mhm, cofam co napisałem, wydawało mi się, że wiem jak to działa. Nie pomyślałem logicznie. Mało inwazyjna metoda nie wymagająca pozbawiania mieszkania prądu i wypalania przycisku załączania pralki trochę źle była przemyślana w takim razie ;-). Grzałka jest dobra, mierzyłem ją. Pomierzę zwyczajnie wszystko i się znajdzie. Nie wiem na jaką zmianę ma kolega, umówię się z nim i dam znać co osiągnęliśmy. Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam, jestem umówiony z kolegą na sobotę (informuje, żeby nikt nie myślał, że temat umarł albo zrobiłem i nie napisałem). Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam, dzisiaj po sprawdzeniu co i jak wyszło, że pompa jest uszkodzona. Spaliło się uzwojenie. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc :-). Zamykam