Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka TamaT 500 zwarcie po zamknięciu drzwiczek.

fifka 11 Mar 2012 18:12 2727 11
  • #1 11 Mar 2012 18:12
    fifka
    Poziom 9  

Witam mam następujący problem - po podłączeniu pralki do prądu i zamknięciu drzwiczek wybija korki. Nie mogę zlokalizować zwarcia. Czy na wyłączniku który jest za drzwiczkami powinna być faza czy n?

0 11
  • Pomocny post
    #3 11 Mar 2012 21:51
    eldom
    Poziom 21  

Odłącz grzałkę i silnik i włącz.
    Jak nie wywali jesteś w domu
    Jak nie popatrz na wiązkę, kable.
    Ale najpierw grzałka i silnik
    pompa?
    Nie brnij w schemat

0
  • Pomocny post
    #4 12 Mar 2012 16:08
    1rycho
    Poziom 21  

Czy faza, czy neutralny to wszystko zależy jak masz podłączone przewody w gniazdku 230V, do którego podpinasz pralkę.

0
  • #5 18 Mar 2012 12:45
    kapsell1986
    Poziom 11  

Witam, rozbieram tą pralkę od kolegi. Odłączyliśmy już wszystko: grzałkę, silnik, kondensator, transformatorek, hydrostaty, wszystkie guziki oprócz tego załączającego zasilanie, coś co wygląda jak elektrozawory. Ogoliłem to tak, że został tylko programator i zasilanie. Na spinkach, które idą na wyłącznik od otwierania drzwiczek idzie równo 237V. Kręcąc programatorem są chyba 2-3 pozycje gdzie to zasilanie się traci, więc obstawiamy programator (Silniczek programatora też jest sprawny). Jak się ściągnie z guzika zasilania N-kę albo fazę to 230V się traci na wyłączniku od drzwiczek, i zostaje tam 30V, a jak się wtedy jeszcze odkręci uziemienie na kostce to zostaje 15V (przemiennego). Wiązkę rozłożyłem na części pierwsze wygląda jak nowa (tylko przy grzałce się przewód upalił, ale to już jest naprawione). Jeszcze programatora nie rozbierałem nigdy :-), z doświadczenia może mi ktoś powiedzieć czy tam jest opcja, żeby coś się złamało, stopił jakiś styk i zwierał? Ojciec od kolegi mówił, że słyszał jak coś strzeliło i było czuć channel no 5 w wydaniu palonej elektroniki heheh. Jestem elektronikiem, elektrykę też trochę dziubałem, moge się podjąć ew rozebrania tego ustrojstwa.

0
  • #6 18 Mar 2012 13:40
    zhudomel
    Specjalista AGD

Nie piszesz czy nadal wybija. Jeżeli tak, to jaki bezpiecznik? Programatora na razie nie ruszaj; jeśli byłoby coś w nim przegrzane, to widać na zewnątrz.

0
  • #7 18 Mar 2012 14:18
    eldom
    Poziom 21  

Co Tobie z tym wyłącznikiem drzwi? Czego od niego chcesz?
    To wyłącznik w szeregu z zasilaniem. Programator ma pewnie ze trzy zera i wtedy rozłącza obwód. Zwarcie robione przez programator jest możliwe ale baaardzo rzadkie. Włącz w szereg żarówkę i równolegle z nią grzałkę (znaczy w szereg z zasilaniem pralki). Będziesz widział kiedy robi zwarcie i możesz się bawić.
    To zwarcie to oczywiście przeciążeniowy nie różnicówka?

1
  • #8 19 Mar 2012 00:00
    kapsell1986
    Poziom 11  

Nie napisałem czy wybija ponieważ pisze cały czas, że na stykach wyłącznika od drzwiczek dalej jest z jednej strony faza a z jednej nka, więc siłą rzeczy wiadomo, że w którejś pozycji wyłącznik od drzwiczek zewrze nke z fazą i wywali bezpiecznik. Miałem tam podłączony miernik, nie ma sensu tego zwierać przecież, żeby sprawdzić czy zrzuci mi bezpiecznik. Kolego eldom, wiem, że jest w szeregu z zasilaniem i wiem jak to działa. nka z jednej a faza z drugiej nie jest normalnym podłączeniem do tego wyłącznika. W żadnym wypadku nie insynuuje przecież, że wadliwy jest wyłącznik, działa prawidłowo, zwiera faze, nke i bum - wyłacznik sprawny. Sytuacje przedstawiłem w miarę chyba klarownie, mogę jeszcze dla 100% pewności wypruć całą wiązkę z pralki z podłączonym tylko przyciskiem do zasilania i programatorem (fizycznie to tak już jest, tylko dalej leży to w pralce). No zostaje jeszcze opcja, że złe skrzaty z programu usterka zamieniły przewody w programatorze :-)

0
  • #9 19 Mar 2012 00:14
    eldom
    Poziom 21  

Wyobraź sobie najprostszy obwód: Faza- przewód do odbiornika-odbiornik- przewód do wyłącznika-wyłącznik- przewód do N-ki.
    I co jest na wyłączniku? zero i faza. Po załączeniu prąd płynie przez odbiornik.
    oczywiście faza jest po przejściu przez odbiornik, ale dla woltomierza opór odbiornika jest pomijalny.
    Czepiłeś się wyłącznika zupełnie bez sensu. On jest OK

0
  • #10 19 Mar 2012 18:54
    kapsell1986
    Poziom 11  

mhm, cofam co napisałem, wydawało mi się, że wiem jak to działa. Nie pomyślałem logicznie. Mało inwazyjna metoda nie wymagająca pozbawiania mieszkania prądu i wypalania przycisku załączania pralki trochę źle była przemyślana w takim razie ;-). Grzałka jest dobra, mierzyłem ją. Pomierzę zwyczajnie wszystko i się znajdzie. Nie wiem na jaką zmianę ma kolega, umówię się z nim i dam znać co osiągnęliśmy. Pozdrawiam

0
  • #11 27 Mar 2012 17:27
    kapsell1986
    Poziom 11  

Witam, jestem umówiony z kolegą na sobotę (informuje, żeby nikt nie myślał, że temat umarł albo zrobiłem i nie napisałem). Pozdrawiam

0
  • #12 03 Kwi 2012 20:14
    kapsell1986
    Poziom 11  

Witam, dzisiaj po sprawdzeniu co i jak wyszło, że pompa jest uszkodzona. Spaliło się uzwojenie. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc :-). Zamykam

0