Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirLive G.Duo - niski transfer z Internetu po WIFI, po kablu wysoki transfer

11 Mar 2012 21:59 4161 19
  • Poziom 10  
    Witam

Na początku tej wiadomości prosiłbym o wyrozumiałość jeśli wybrałem nieodpowiedni dział do poruszenia następującego tematu:

Sprzęt:
    Internet po WAN
    1x Router Linksys (cisco) E2000
    1x Router AirLive G.Duo

Opis podłączenia:
    Internet z radia umieszczonego na dachu budynku trafia do routera Linksys i zostaje w tym routerze rozprowadzony po mieszkaniu przez WIFI. Prędkość osiągalna mierzona speedtester.net oscyluje w granicach 6Mbps.

2 Kondygnację niżej można podłaczyć się do sieci przez WIFI (jakość dobra) i osiągnąć również w okolicach 5.8-6 Mbps. Aczkolwiek ponieważ telewizor łapał tylko jedną kreskę i często zrywał połączenie z routerem postanowiłem dokupić AirLive G.Duo.

Router AirLive ustawiony jest jako Client Wireless + AP - czyli pobiera sobie z WIFI routera Linksys i rozprowadza swoim wbudowanym AP. (Router AirLive G.duo - jest to router o dwóch niezależnych radiach)

Wszystko dobrze współpracuje aczkolwiek jest jeden problem. Gdy podłączę się do AirLive po kablu (lan 1-4) osiągam transfer 5.6-6Mbps aczkolwiek gdy odłącze się od kabla i podłączę do tego routera po wifi mam transfer 0.5 - 1.8 Mbps (nie wiem od czego zależy)

Spędziłem cały dzień na rozwiązaniu tego problemu i nic nie udało mi się zmienić ani poprawić.

Co zrobiłem ?
    - aktualizacja firmware AirLive
    - przeleciałem wszystkie kanały AP (sądząc, że to wina zakłóceń)
    - szyfrowanie ustawione jest na WPA2 (aes)
    - przerzuciłem na b później na g i później b/g nic nie dało
    - wzmocniłem siłę nadawania do 20dB

I nie mam pojęcia co dalej mogę zrobić. Sprawa dość dziwna i rozwiązanie pewnie błahe. Choć ten router dużo ustawień nie ma to chyba wyczerpałem wszystko co mógłbym ustawić. Bardzo proszę o Wasze wypowiedzi co można zmienić, poprawić może jakieś ustawienia, a może coś nie tak jest skonfigurowane. Proszę o pomoc
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Kolego a na jakich kanałach ustawiłeś te radia? nie są one czasem za blisko i nie zakłócają się czasem?? ustaw je najdalej od siebie jak można, pamiętając ze kanał 13 i 1 też za koło siebie. Na elektrodzie było o tym APku wystarczy poszukać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1573262.html jest tam info o konfig.
  • Poziom 43  
    Załącz skan wszystkich sieci nadających w pobliżu z programu inssider.
  • Poziom 10  
    drewniany80 napisał:
    Kolego a na jakich kanałach ustawiłeś te radia? nie są one czasem za blisko i nie zakłócają się czasem?? ustaw je najdalej od siebie jak można, pamiętając ze kanał 13 i 1 też za koło siebie. Na elektrodzie było o tym APku wystarczy poszukać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1573262.html jest tam info o konfig.

Czytałem o tej konfiguracji aczkolwiek tam nikt nie poruszył tego problemu. Może nikt nie sprawdzał albo po prostu nie mieli tego problemu.

Zeskanowałem kanały i próbowałem dać 1 i 7 i tak w sumie chyba najlepiej na tych kanałach pracował. Dziś po pracy wrzucę skan z programu Insider.
  • Poziom 26  
    Witam

O wydajności G.DUO decydują w skrócie:
    1. Wzajemne położenie anten, zwłaszcza jeśli są to dostarczane w komplecie firmowe dookólne "patyki" (producent w trybach WISP+AP, Client+AP, WDS+AP zaleca podłączenie do Radio1 anteny kierunkowej-panelowej)
    2. Dobór kanałów Radio1/Radio2
    3. Dobór mocy nadawania (obniżenie w miarę możliwości)

Było o tym np. tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1908921.html
    i tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2173485.html

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 4 [minuty]:

holc2 napisał:
    <...>
    - wzmocniłem siłę nadawania do 20dB

No właśnie. Sugeruję raczej obniżenie mocy. Co prawda nie piszesz na którym Radio zmieniałeś, ale ja obniżyłem na Radio2 (tym, które "rozsyła") i pomogło radykalnie, nie zmniejszając przy tym zauważalnie w moim przypadku zasięgu. Powiem tak: trzeba trochę poeksperymentować.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Moje routery:

Wiatraczna AirLive
    Wiatraczna Cisco

Zmniejszyłem wzmocnienie obydwu radyjek - nic nie pomogło. Zmniejszyłem wobec tego tylko radyjko numer 2 i też nic nie pomogło.

Nie wiem nie mam na razie pomysłu co jeszcze mogę zrobić
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    A jakie masz anteny: oryginalne/inne, bo nic na ten temat nie napisaleś? Próbowałeś coś nimi manewrować, obracać, zmieniać wzajemne położenie?
    TUTAJ masz zalecenia producenta. Aczkolwiek z moich doświadczeń z oryginalnymi "patyczkami" wychodziło, że niekoniecznie musi to wyglądać dokładnie jak na obrazkach, trzeba czasem trochę poeksperymentować.
    Jaka siła sygnału w Site Survey od Wiatraczna Cisco? Bo według laptopa dosyć cienko , poniżej 80dBm.
    Ewentualnie rzutem na taśmę spróbuj na chwilę zdjąć szyfrowanie z Radio2, sprawdź czy będzie istotna zmiana.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 10  
    Jestem już bliski rozwiązania problemu. Już piszę co pomogło.

Wszedłem na router Wiatraczna Cisco i zmieniłem Network Mode: na B/G Mixed. Wcześniej było ustawione B/G/N Mixed.

Teraz na radyjku Wiatraczna AirLive wyciągam 3Mbps.

Spróbuje jeszcze wzmocnić sygnał na radyjku 2 do 19dBi

Dodano po 5 [minuty]:

Stanley_P napisał:
    A jakie masz anteny: oryginalne/inne, bo nic na ten temat nie napisaleś?

Anteny oryginalne, takie jak były dołączone w zestawie. Antenę RF1 podłączyłem do gniazda RF1 natomiast oznaczoną jako RF2 podłączyłem do gniazda RF2.

Stanley_P napisał:

Próbowałeś coś nimi manewrować, zmieniać wzajemne położenie?

Obejrzałem filmiki, które podrzuciłeś w poprzednich postach i za które dziękuje, bo w/g mnie bardzo fajne i wartościowe filmiki i tak.

RF - 1 dałem patyk na prosto bez uginania.

RF - 2 patyk ugięty 90 stopni patrzy prostopadle do RF 1

Site Survay:
    - Wiatraczna Cisco 36

Około 15metrów dzieli przechodzi przez 2

(jeden żelbetonowy lany z bardzo gęstym zbrojeniem)
    (drugi drewniany na strych)

Dodano po 2 [minuty]:

Obecnie przy tej konfiguracji zero strat na pingach.

Pinguje Wiatraczna Cisco - średnio 10-18 ms (jak na tą odległość wynik znakomity bez strat)

Podobnie wychodzi będąc podłączonym laptopem pod Wiatraczna Cisco (bez Airlive)
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    holc2 napisał:
    Jestem już bliski rozwiązania problemu. Już piszę co pomogło.

Wszedłem na router Wiatraczna Cisco i zmieniłem Network Mode: na B/G Mixed. Wcześniej było ustawione B/G/N Mixed.

no tak, ale w ten sposób pozbawiasz się standardu 'n' (przynajmniej dla urządzeń podłączonych do Cisco, G.DUO tej technologii niestety nie obsługuje). No chyba, że Ci na niej nie zależy...

Cytat:
    Teraz na radyjku Wiatraczna AirLive wyciągam 3Mbps.

Hm, dziwne. Pisałes przecież - o ile dobrze zrozumiałem - że podłaczając się do G.DUO po kablu (do portów LAN1-4) osiagaleś tyle ile mógł maksymalnie przesłać "dawca", czyli w przybliżeniu 6Mbit/s. Tyle samo zdaniem moim powinieneś spokojnie uzyskać (aczkolwiek może po pewnym dobraniu parametrów, ustawień) w tej konfiguracji bezprzewodowo przez Radio2.

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Jesteś na 100% pewien, że podłączaleś się przez kabel i do G.DUO? Ja w takich przypadkach dla pewnosci wyłączam w laptopie karte wifi.
  • Poziom 10  
    Ustawiłem router AirLive na swoim miejscu - transfer troszkę spadł ok 2.5 Mbps. Obecnie Inssider prezentuje się następująco:

Widać, różnice :)

Dodano po 3 [minuty]:

Stanley_P napisał:
    P.S. Jesteś na 100% pewien, że podłączaleś się przez kabel? Ja w takich przypadkach dla pewnosci wyłączam w laptopie karte wifi.

Tak na 100%, robię tak jak ty. Cieszę się bo wreszcie coś drgnęło :) i 3Mbps to już zacny wynik.

Na kablu jest tak jak pisałem przy wyłączonym wifi. Hmm może jakbym tu i tu włączył tylko G-type może było by super.

Dodano po 12 [minuty]:

Wyłączyłem szyfrowanie tak jak pisałeś i nic nie pomogło dalej max to wyciągam 3Mbps. Zauważyłem jednak, że sporo zależy od ustawienia anten i kanałów.

Obecnie Radio 2 pracuje na kanale 2
    Radio 1 pracuje na kanale 8

Aczkolwiek mimo tych zabiegów maksymalna prędkość po wifi to 3Mbps. Czy to już szczyt ?? Czy bez zmiany anteny RF na panelową się nie obejdzie ? U mnie panelowa nie zda rezultatu gdyż Router Cisco jest nade mną 2 piętra. (tzn na 2 piętrze jest) a Airlive na 0

Jakie jeszcze pomysły ??
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Siła sygnału (w Site Survey, bo to nas najbardziej interesuje - to jest to co "widzi" G.DUO) jest dobra.
    Jeśli chodzi o filmiki, dotyczyły podkreślam innej sprawy, aczkolwiek takze w sumie związanej z wydajnością (no i robione daaawno temu, gdy G.DUO był nowością). Niemniej na bodajże trzecim widać wyraźnie wzajemny wpływ położenia fabrycznych anten oraz mocy - to chyba było wówczas przyczyną problemu.
    Powiem tak: swoja wiedzę "w temacie" przekazałem, pomysły też mi sie wyczerpują. Pozostaje moim zdaniem ewentualnie:
    - zabawa z doborem kanałów (masz możliwość "manewrowania" w dwóch routerach)
    - dołączenie do RF1 anteny kierunkowej (np. panelowej, jak zaleca producent). ale IMO dobrze by było gdzieś wypożyczyć, wypróbować, coby niepotrzebnie nie robić dodatkowych kosztów.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 10  
    Przed chwilą testowane prędkości speedtest.net

Router Cisco po WIFI 6.03 Mbps
    Router AirLive po kabelku 5.4Mbps
    Router AirLive po WIFI 2.67 Mbps

:(
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    holc2 napisał:
    Przed chwilą testowane prędkości speedtest.net

Router Cisco po WIFI 6.03 Mbps
    Router AirLive po kabelku 5.4Mbps
    Router AirLive po WIFI 2.67 Mbps

:(

Właśnie o to jeszcze raz miałem spytać. Tak mi jeszcze przyszło do głowy... A próbowałeś po WiFi (z RF2 G.DUO) z innym sprzętem, np. innym laptopem, netbookiem, itp.? Bo IMO na linii Cisco->odbiór przez RF1 G.DUO uważam jest wszystko ok. Może (gdybam) karta wifi w sprzęcie, na którym robisz obecnie próby niezbyt chętnie sie "dogaduje" z RF2? Może tymczasem spróbowac ją przestawić w tryb tylko b/g (o ile miała dodatkowo 'n'), może wgrać nowe sterowniki?

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 10  
    Moja karta jest tylko b/g nie używam typu n.

Niestety mam tylko jeden laptop innego sprzętu komputerowego nie posiadam. Przed chwilą godzinę czasu straciłem bo ustawiłem

Date Rate wszędzie na 18Mbps i niestety przestało się komunikować.

No cóż chyba będziemy musieli zostawić te 2.5-3Mbps
  • Poziom 43  
    Przy takim zagęszczeniu sieci w okolicy nie da się uniknąć zakłóceń obojętnie, na które kanały ustawisz swój router.
  • Poziom 10  
    Kurka wodna :( przyciął mi się router musiałem go resetować przyciskiem i teraz nie wiedzieć czemu ustawione wszystko tak jak było i transfer 0,5 Mbps :( fuck !!

Już mam dość
  • Poziom 43  
    Jak zresetowałeś przyciskiem, to przywróciłeś ustawienia fabryczne. Następnym razem po prostu wyjmij wtyczkę z gniazdka i włóż ją ponownie, wtedy nie utracisz ustawień.
  • Poziom 10  
    Wiem, wyjmowałem ale po prostu gdy mu ustawiłem Data Rate na 18Mbps to przestał odpowiadać i po kablu i po wifi i wyciąganie wtyczki nic nie dało - stąd szybciej mi go było ustawić na nowo niż czekać wieczny czas aż sam się obudzi

Dodano po 15 [minuty]:

Poddaje się 3Mbps osiągnąłem więcej chyba nie ma możliwości. Spędziłem 2 dni i przede wszystkim chciałbym Wam podziękować za okazaną pomoc.

Może w wolnej chwili jeszcze podejmę raz walkę z AirLive na dzień dzisiejszy mnie on zawiódł :(

Poza tym przed momentem gdy włączyłem TV on się zrestartował sam (czyzby spadek napięcia wyczuł :??)
  • Poziom 43  
    Może router lub zasilacz jest uszkodzony.
  • Poziom 10  
    Rozwiązałem swój problem a właściwie jestem bardzo blisko.

1. Router AirLive a właściwie Radio 2 routera AirLive było zakłócane przez strop (robiła się puszka) tak podejrzewam lub przez inne urządzenie będące w zasięgu (nie wiem strzelam mam tylko TV)

Przeniosłem router na 1 piętro (piętro niżej) niż router cisco i prędkość po wifi wzrosła do 4Mbps. Co ciekawe ograniczyłem moc radia do 5 dbm

Dodano po 44 [minuty]:

Osiągnąłem 6.28 Mbps

Wzmocnienie na obu antenach odpowiednio:
    RF1 : 20
    RF2 : 18

Ustawienie samych patyków ma ogromne znaczenie, będące rozwarte (jeden patrzy na lewo drugi na prawo) osiągnąłem max transfer w dniu dzisiejszym.

Dodatkowo tak jak pisałem jestem podłączony nad stropem lanym (bliżej 1 routera cisco) i chodzi samo wifi na airlive o niebo lepiej.

Trudno mi powiedzieć co jest winą. Zmiana miejsca ?? chyba tak.
    Zmieniałem również gniazda zasilające na te z innej fazy - nie pomogło.