Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AirLive G.Duo - niski transfer z Internetu po WIFI, po kablu wysoki transfer

holc2 11 Mar 2012 21:59 4368 19
    holc2
    Level 10  
    Witam

Na początku tej wiadomości prosiłbym o wyrozumiałość jeśli wybrałem nieodpowiedni dział do poruszenia następującego tematu:

Sprzęt:
    Internet po WAN
    1x Router Linksys (cisco) E2000
    1x Router AirLive G.Duo

Opis podłączenia:
    Internet z radia umieszczonego na dachu budynku trafia do routera Linksys i zostaje w tym routerze rozprowadzony po mieszkaniu przez WIFI. Prędkość osiągalna mierzona speedtester.net oscyluje w granicach 6Mbps.

2 Kondygnację niżej można podłaczyć się do sieci przez WIFI (jakość dobra) i osiągnąć również w okolicach 5.8-6 Mbps. Aczkolwiek ponieważ telewizor łapał tylko jedną kreskę i często zrywał połączenie z routerem postanowiłem dokupić AirLive G.Duo.

Router AirLive ustawiony jest jako Client Wireless + AP - czyli pobiera sobie z WIFI routera Linksys i rozprowadza swoim wbudowanym AP. (Router AirLive G.duo - jest to router o dwóch niezależnych radiach)

Wszystko dobrze współpracuje aczkolwiek jest jeden problem. Gdy podłączę się do AirLive po kablu (lan 1-4) osiągam transfer 5.6-6Mbps aczkolwiek gdy odłącze się od kabla i podłączę do tego routera po wifi mam transfer 0.5 - 1.8 Mbps (nie wiem od czego zależy)

Spędziłem cały dzień na rozwiązaniu tego problemu i nic nie udało mi się zmienić ani poprawić.

Co zrobiłem ?
    - aktualizacja firmware AirLive
    - przeleciałem wszystkie kanały AP (sądząc, że to wina zakłóceń)
    - szyfrowanie ustawione jest na WPA2 (aes)
    - przerzuciłem na b później na g i później b/g nic nie dało
    - wzmocniłem siłę nadawania do 20dB

I nie mam pojęcia co dalej mogę zrobić. Sprawa dość dziwna i rozwiązanie pewnie błahe. Choć ten router dużo ustawień nie ma to chyba wyczerpałem wszystko co mógłbym ustawić. Bardzo proszę o Wasze wypowiedzi co można zmienić, poprawić może jakieś ustawienia, a może coś nie tak jest skonfigurowane. Proszę o pomoc
    drewniany80
    Level 16  
    Kolego a na jakich kanałach ustawiłeś te radia? nie są one czasem za blisko i nie zakłócają się czasem?? ustaw je najdalej od siebie jak można, pamiętając ze kanał 13 i 1 też za koło siebie. Na elektrodzie było o tym APku wystarczy poszukać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1573262.html jest tam info o konfig.
    User removed account
    Level 1  
    holc2
    Level 10  
    drewniany80 wrote:
    Kolego a na jakich kanałach ustawiłeś te radia? nie są one czasem za blisko i nie zakłócają się czasem?? ustaw je najdalej od siebie jak można, pamiętając ze kanał 13 i 1 też za koło siebie. Na elektrodzie było o tym APku wystarczy poszukać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1573262.html jest tam info o konfig.

Czytałem o tej konfiguracji aczkolwiek tam nikt nie poruszył tego problemu. Może nikt nie sprawdzał albo po prostu nie mieli tego problemu.

Zeskanowałem kanały i próbowałem dać 1 i 7 i tak w sumie chyba najlepiej na tych kanałach pracował. Dziś po pracy wrzucę skan z programu Insider.
    Stanley_P
    Level 27  
    Witam

O wydajności G.DUO decydują w skrócie:
    1. Wzajemne położenie anten, zwłaszcza jeśli są to dostarczane w komplecie firmowe dookólne "patyki" (producent w trybach WISP+AP, Client+AP, WDS+AP zaleca podłączenie do Radio1 anteny kierunkowej-panelowej)
    2. Dobór kanałów Radio1/Radio2
    3. Dobór mocy nadawania (obniżenie w miarę możliwości)

Było o tym np. tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1908921.html
    i tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2173485.html

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 4 [minuty]:

holc2 wrote:
    <...>
    - wzmocniłem siłę nadawania do 20dB

No właśnie. Sugeruję raczej obniżenie mocy. Co prawda nie piszesz na którym Radio zmieniałeś, ale ja obniżyłem na Radio2 (tym, które "rozsyła") i pomogło radykalnie, nie zmniejszając przy tym zauważalnie w moim przypadku zasięgu. Powiem tak: trzeba trochę poeksperymentować.
    holc2
    Level 10  
    Moje routery:

Wiatraczna AirLive
    Wiatraczna Cisco

Zmniejszyłem wzmocnienie obydwu radyjek - nic nie pomogło. Zmniejszyłem wobec tego tylko radyjko numer 2 i też nic nie pomogło.

Nie wiem nie mam na razie pomysłu co jeszcze mogę zrobić
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    A jakie masz anteny: oryginalne/inne, bo nic na ten temat nie napisaleś? Próbowałeś coś nimi manewrować, obracać, zmieniać wzajemne położenie?
    TUTAJ masz zalecenia producenta. Aczkolwiek z moich doświadczeń z oryginalnymi "patyczkami" wychodziło, że niekoniecznie musi to wyglądać dokładnie jak na obrazkach, trzeba czasem trochę poeksperymentować.
    Jaka siła sygnału w Site Survey od Wiatraczna Cisco? Bo według laptopa dosyć cienko , poniżej 80dBm.
    Ewentualnie rzutem na taśmę spróbuj na chwilę zdjąć szyfrowanie z Radio2, sprawdź czy będzie istotna zmiana.

Pozdrawiam -

Stanley
    holc2
    Level 10  
    Jestem już bliski rozwiązania problemu. Już piszę co pomogło.

Wszedłem na router Wiatraczna Cisco i zmieniłem Network Mode: na B/G Mixed. Wcześniej było ustawione B/G/N Mixed.

Teraz na radyjku Wiatraczna AirLive wyciągam 3Mbps.

Spróbuje jeszcze wzmocnić sygnał na radyjku 2 do 19dBi

Dodano po 5 [minuty]:

Stanley_P wrote:
    A jakie masz anteny: oryginalne/inne, bo nic na ten temat nie napisaleś?

Anteny oryginalne, takie jak były dołączone w zestawie. Antenę RF1 podłączyłem do gniazda RF1 natomiast oznaczoną jako RF2 podłączyłem do gniazda RF2.

Stanley_P wrote:

Próbowałeś coś nimi manewrować, zmieniać wzajemne położenie?

Obejrzałem filmiki, które podrzuciłeś w poprzednich postach i za które dziękuje, bo w/g mnie bardzo fajne i wartościowe filmiki i tak.

RF - 1 dałem patyk na prosto bez uginania.

RF - 2 patyk ugięty 90 stopni patrzy prostopadle do RF 1

Site Survay:
    - Wiatraczna Cisco 36

Około 15metrów dzieli przechodzi przez 2

(jeden żelbetonowy lany z bardzo gęstym zbrojeniem)
    (drugi drewniany na strych)

Dodano po 2 [minuty]:

Obecnie przy tej konfiguracji zero strat na pingach.

Pinguje Wiatraczna Cisco - średnio 10-18 ms (jak na tą odległość wynik znakomity bez strat)

Podobnie wychodzi będąc podłączonym laptopem pod Wiatraczna Cisco (bez Airlive)
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    holc2 wrote:
    Jestem już bliski rozwiązania problemu. Już piszę co pomogło.

Wszedłem na router Wiatraczna Cisco i zmieniłem Network Mode: na B/G Mixed. Wcześniej było ustawione B/G/N Mixed.

no tak, ale w ten sposób pozbawiasz się standardu 'n' (przynajmniej dla urządzeń podłączonych do Cisco, G.DUO tej technologii niestety nie obsługuje). No chyba, że Ci na niej nie zależy...

Quote:
    Teraz na radyjku Wiatraczna AirLive wyciągam 3Mbps.

Hm, dziwne. Pisałes przecież - o ile dobrze zrozumiałem - że podłaczając się do G.DUO po kablu (do portów LAN1-4) osiagaleś tyle ile mógł maksymalnie przesłać "dawca", czyli w przybliżeniu 6Mbit/s. Tyle samo zdaniem moim powinieneś spokojnie uzyskać (aczkolwiek może po pewnym dobraniu parametrów, ustawień) w tej konfiguracji bezprzewodowo przez Radio2.

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Jesteś na 100% pewien, że podłączaleś się przez kabel i do G.DUO? Ja w takich przypadkach dla pewnosci wyłączam w laptopie karte wifi.
    holc2
    Level 10  
    Ustawiłem router AirLive na swoim miejscu - transfer troszkę spadł ok 2.5 Mbps. Obecnie Inssider prezentuje się następująco:

Widać, różnice :)

Dodano po 3 [minuty]:

Stanley_P wrote:
    P.S. Jesteś na 100% pewien, że podłączaleś się przez kabel? Ja w takich przypadkach dla pewnosci wyłączam w laptopie karte wifi.

Tak na 100%, robię tak jak ty. Cieszę się bo wreszcie coś drgnęło :) i 3Mbps to już zacny wynik.

Na kablu jest tak jak pisałem przy wyłączonym wifi. Hmm może jakbym tu i tu włączył tylko G-type może było by super.

Dodano po 12 [minuty]:

Wyłączyłem szyfrowanie tak jak pisałeś i nic nie pomogło dalej max to wyciągam 3Mbps. Zauważyłem jednak, że sporo zależy od ustawienia anten i kanałów.

Obecnie Radio 2 pracuje na kanale 2
    Radio 1 pracuje na kanale 8

Aczkolwiek mimo tych zabiegów maksymalna prędkość po wifi to 3Mbps. Czy to już szczyt ?? Czy bez zmiany anteny RF na panelową się nie obejdzie ? U mnie panelowa nie zda rezultatu gdyż Router Cisco jest nade mną 2 piętra. (tzn na 2 piętrze jest) a Airlive na 0

Jakie jeszcze pomysły ??
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    Siła sygnału (w Site Survey, bo to nas najbardziej interesuje - to jest to co "widzi" G.DUO) jest dobra.
    Jeśli chodzi o filmiki, dotyczyły podkreślam innej sprawy, aczkolwiek takze w sumie związanej z wydajnością (no i robione daaawno temu, gdy G.DUO był nowością). Niemniej na bodajże trzecim widać wyraźnie wzajemny wpływ położenia fabrycznych anten oraz mocy - to chyba było wówczas przyczyną problemu.
    Powiem tak: swoja wiedzę "w temacie" przekazałem, pomysły też mi sie wyczerpują. Pozostaje moim zdaniem ewentualnie:
    - zabawa z doborem kanałów (masz możliwość "manewrowania" w dwóch routerach)
    - dołączenie do RF1 anteny kierunkowej (np. panelowej, jak zaleca producent). ale IMO dobrze by było gdzieś wypożyczyć, wypróbować, coby niepotrzebnie nie robić dodatkowych kosztów.

Pozdrawiam -

Stanley
    holc2
    Level 10  
    Przed chwilą testowane prędkości speedtest.net

Router Cisco po WIFI 6.03 Mbps
    Router AirLive po kabelku 5.4Mbps
    Router AirLive po WIFI 2.67 Mbps

:(
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    holc2 wrote:
    Przed chwilą testowane prędkości speedtest.net

Router Cisco po WIFI 6.03 Mbps
    Router AirLive po kabelku 5.4Mbps
    Router AirLive po WIFI 2.67 Mbps

:(

Właśnie o to jeszcze raz miałem spytać. Tak mi jeszcze przyszło do głowy... A próbowałeś po WiFi (z RF2 G.DUO) z innym sprzętem, np. innym laptopem, netbookiem, itp.? Bo IMO na linii Cisco->odbiór przez RF1 G.DUO uważam jest wszystko ok. Może (gdybam) karta wifi w sprzęcie, na którym robisz obecnie próby niezbyt chętnie sie "dogaduje" z RF2? Może tymczasem spróbowac ją przestawić w tryb tylko b/g (o ile miała dodatkowo 'n'), może wgrać nowe sterowniki?

Pozdrawiam -

Stanley
    holc2
    Level 10  
    Moja karta jest tylko b/g nie używam typu n.

Niestety mam tylko jeden laptop innego sprzętu komputerowego nie posiadam. Przed chwilą godzinę czasu straciłem bo ustawiłem

Date Rate wszędzie na 18Mbps i niestety przestało się komunikować.

No cóż chyba będziemy musieli zostawić te 2.5-3Mbps
    User removed account
    Level 1  
    holc2
    Level 10  
    Kurka wodna :( przyciął mi się router musiałem go resetować przyciskiem i teraz nie wiedzieć czemu ustawione wszystko tak jak było i transfer 0,5 Mbps :( fuck !!

Już mam dość
    User removed account
    Level 1  
    holc2
    Level 10  
    Wiem, wyjmowałem ale po prostu gdy mu ustawiłem Data Rate na 18Mbps to przestał odpowiadać i po kablu i po wifi i wyciąganie wtyczki nic nie dało - stąd szybciej mi go było ustawić na nowo niż czekać wieczny czas aż sam się obudzi

Dodano po 15 [minuty]:

Poddaje się 3Mbps osiągnąłem więcej chyba nie ma możliwości. Spędziłem 2 dni i przede wszystkim chciałbym Wam podziękować za okazaną pomoc.

Może w wolnej chwili jeszcze podejmę raz walkę z AirLive na dzień dzisiejszy mnie on zawiódł :(

Poza tym przed momentem gdy włączyłem TV on się zrestartował sam (czyzby spadek napięcia wyczuł :??)
    User removed account
    Level 1  
    holc2
    Level 10  
    Rozwiązałem swój problem a właściwie jestem bardzo blisko.

1. Router AirLive a właściwie Radio 2 routera AirLive było zakłócane przez strop (robiła się puszka) tak podejrzewam lub przez inne urządzenie będące w zasięgu (nie wiem strzelam mam tylko TV)

Przeniosłem router na 1 piętro (piętro niżej) niż router cisco i prędkość po wifi wzrosła do 4Mbps. Co ciekawe ograniczyłem moc radia do 5 dbm

Dodano po 44 [minuty]:

Osiągnąłem 6.28 Mbps

Wzmocnienie na obu antenach odpowiednio:
    RF1 : 20
    RF2 : 18

Ustawienie samych patyków ma ogromne znaczenie, będące rozwarte (jeden patrzy na lewo drugi na prawo) osiągnąłem max transfer w dniu dzisiejszym.

Dodatkowo tak jak pisałem jestem podłączony nad stropem lanym (bliżej 1 routera cisco) i chodzi samo wifi na airlive o niebo lepiej.

Trudno mi powiedzieć co jest winą. Zmiana miejsca ?? chyba tak.
    Zmieniałem również gniazda zasilające na te z innej fazy - nie pomogło.