Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik USB na FT232 do Discolitez

polprzewodnikowy 11 Mar 2012 22:19 8250 25
  • Sterownik USB na FT232 do Discolitez

Przedstawiam wam dziś kolejną wariację discoliteza. W tym dziale przedstawiono mnóstwo podobnych konstrukcji, czym się różni moja? Przede wszystkim wykorzystaniem FT232 który wbrew pozorom działa tak samo jak FT245 a nieporównywalnie łatwiej jest go zdobyć. Projekt płytki pozyskałem z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1570258.html Nie umieściłem na niej elementów dotyczących diody LED i rezystora odpowiadającego za pin 12 układu FT245, w przypadku FT232 jest on niepotrzebny.

Kolejnym "pomysłem" było wykorzystanie rozdzielacza i 4-żyłowego przewodu, powstało z niego takie coś:

Sterownik USB na FT232 do Discolitez

Tak, wiem. Nie wygląda do ani bezpiecznie ani profesjonalnie ale spełnia swoje zadanie w stu procentach.
    To by było na tyle, na koniec jeszcze dwie fotografie.

Sterownik USB na FT232 do DiscolitezSterownik USB na FT232 do Discolitez

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Specjalizuje się w: mikrokontrolery, instrumenty klawiszowe
    polprzewodnikowy napisał 1130 postów o ocenie 206, pomógł 54 razy. Mieszka w mieście Ostrołęka. Jest z nami od 2008 roku.
    Rafal.J.645
    Poziom 11  
    Czym lutowałeś układ FT232?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Zwykłą lutownicą oporową, nawet nie zmieniałem grotu. Do tego użyłem płynnego topnika (kalafonia w spirytusie) i plecionki do odsysania cyny.
    N o X
    Poziom 10  
    Jak ja nie lubię widoku obciętego przewodu ochronnego.. ;)
    Schludne wykonanie, gratki.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Jak w praktyce wygląda przygotowanie układu FT232 do pracy w takiej konfiguracji? Konfiguruje się go w taki tryb z poziomu oprogramowania od FTDI? Niestety ale nie miałem (o dziwo) styczności jeszcze z układami serii FT2** i chciałbym wiedzieć jak to się konfiguruje zanim go kupię ;)
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Nic nie trzeba przestawiać, korzysta się z niego tak samo jak z FT245.
    marcinek888
    Poziom 14  
    czemu nie wykorzystujesz 4 kanału ?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Między innymi dlatego że w rozdzielaczu mam 3 gniazda, w planach mam dorobienie 1 gniazda na obudowie.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Zauważyłem że wszyscy piszą "USB Discolitez" albo "Discolitez na usb". Tak naprawdę jest to moduł odbiorczy połączony z modułem wykonawczym. Autor powinien zatytułować "sterownik na ft232 do Dziscolitez". Druga sprawa czy to kość ft232 czy ft245 są obie kości łatwo dostępne i w takich samych cenach.
    Mam takie pytanie do autora projektu, jak wcześniej wspomniano. Dlaczego przewód ochronny jest odcięty, a na wyjściu gniazd jest jego brak? Czy to z czystej oszczędności na przewodzie? Przecież są w sprzedaży pięciożyłowe przewody.
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    DJpopak;) napisał:
    Zauważyłem że wszyscy piszą "USB Discolitez" albo "Discolitez na usb". Tak naprawdę jest to moduł odbiorczy połączony z modułem wykonawczym. Autor powinien zatytułować "sterownik na ft232 do Dziscolitez".

Wykonano.

DJpopak;) napisał:
    Druga sprawa czy to kość ft232 czy ft245 są obie kości łatwo dostępne i w takich samych cenach.

Spójrzmy chociażby na Allegro.

http://allegro.pl/listing.php/search?change_view=1&order=p&string=ft232
    http://allegro.pl/listing.php/search?change_view=1&order=p&string=ft245

Rożnicę chyba widać? Oczywiście sprawa może mieć się różnie w różnych sklepach, np. w TME.

DJpopak;) napisał:
    Dlaczego przewód ochronny jest odcięty, a na wyjściu gniazd jest jego brak?

Po prostu nie miałem przewodu 5-żyłowego, jeśli nadarzy się okazja to w najbliższym czasie go wymienię.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    polprzewodnikowy napisał:

Spójrzmy chociażby na Allegro.

http://allegro.pl/listing.php/search?change_view=1&order=p&string=ft232
    http://allegro.pl/listing.php/search?change_view=1&order=p&string=ft245

Rożnicę chyba widać? Oczywiście sprawa może mieć się różnie w różnych sklepach, np. w TME.

Oczywiście w tme sytuacja jest inna. Ale to nie zmienia faktu żeby go zmieniać :) Co do aukcji to tak jak porównać dwa sklepy. Nie ma jednego sprzedającego co ma w swojej ofercie dwa układy 232 i 245. A jak faktycznie będzie to różnica jest nie wielka złotówki lub dwie.
    Po prostu nie miałem przewodu 5-żyłowego, jeśli nadarzy się okazja to w najbliższym czasie go wymienię.
    Czyli chęć szybkiego uruchomienia i oszczędności :)
    Widzę że układ ft232 jest beż żadnych filtrów w zasilaniu czy na linii komunikacyjnej, dlaczego to ominąłeś?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    DJpopak;) napisał:
    Czyli chęć szybkiego uruchomienia i oszczędności :)

Zgadza się.

DJpopak;) napisał:
    ft232 jest beż żadnych filtrów w zasilaniu czy na linii komunikacyjnej

Tutaj cię nie zaskoczę, nie miałem żadnych koralików ferrytowych ani chociażby dławika kiedy to składałem. To również prawdopodobnie poprawię w najbliższym czasie.
    gavron04
    Poziom 21  
    DJpopak;) napisał:
    Nie ma jednego sprzedającego co ma w swojej ofercie dwa układy 232 i 245. A jak faktycznie będzie to różnica jest nie wielka złotówki lub dwie.

LISPOL - FT232RL 13,50zł, FT245RL 13zł. (jeśli np ft245 nie ma, to wystarczy się skontaktować ze sklepem czy są na stanie)
    galica7
    Poziom 26  
    Czy FT232 obsługuje wszystkie 8ch ??
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    galica7 napisał:
    Czy FT232 obsługuje wszystkie 8ch ??

Oczywiście.
    marcinek888
    Poziom 14  
    Między innymi dlatego że w rozdzielaczu mam 3 gniazda, w planach mam dorobienie 1 gniazda na obudowie.

Nie rób tego jak to będzie wyglądało .... kup przedłużacz 4 kanałowy za 10zł a ten wykorzystasz do czegoś innego np kolorofonu
    Popak
    Moderator na urlopie...
    gavron04 Źle zrozumiałeś. Chodzi o sprzedawców z aukcji, a nie ze sklepów. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marcinek888
    Poziom 14  
    dj-MatyAS napisał:
    No i?
    Kolega z niewiadomych mi powodów strzela sobie w stopę -
    1/ obudowa wymusza konieczność pamiętania o maksymalnej mocy obciążeń. W tak małej pojemności (szczelnie zamkniętej) robi się termos z wsadzoną do środka grzałką - powyżej 100 W na kanał robi się chyba gorąco?
    2/ Pomysł z czwartym gniazdem - nieprzemyślany.
    3/ Pomysł z rozdzielaczem - jeszcze bardziej - i nie pisz proszę, że wszystko działa i w 100% się sprawdza - nawet nie miałeś okazji tego sprawdzić - po kilku-kilkunastu włączeniach/wyłączeniach, "glut" puści i zaczną się fajerwerki...
    4/ Przyznam się że ilość podobnych konstrukcji sprawia, że kolejna (tak na prawdę niczego nowego nie wnosząca) wywołuje u mnie odruch wymiotny - ile można? Co takiego szczególnego jest w Twojej konstrukcji, żeby się tym chwalić?
    W gruncie rzeczy - niczym...
    Przykro mi, że musiałem tak napisać, ale - sam przyznasz mi rację...

mam do ciebie pytanie jakich gniazd powinno sie użyć w tej konstrukcji aby nie było "fajerwerków"?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marcinek888
    Poziom 14  
    Możesz to napisać bardziej zrozumiale ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marcinek888
    Poziom 14  
    albo na puszce (można złożyć z kilku kawałków blachy), albo na czymś podobnym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marcinek888
    Poziom 14  
    jak by on w tej listwie wygiął blaszkę to przy rozpuszczeni sie kleju one by się nie dotknęły

Dodano po 39 [minuty]:

a jakby to jeszcze taśmą izolacyjną zabezpieczyć nic by nie dało ?
    _alfred_
    Poziom 16  
    dj-MatyAS napisał:
    marcinek888 napisał:
    jakich gniazd powinno sie użyć w tej konstrukcji aby nie było "fajerwerków"?
    Na pewno nie klejonych na "gluta".
    W ostateczności (bo faktycznie znaleźć 4 gniazda na jednej listwie z osobnymi zasileniami się nie da) można złożyć z czterech "zwykłych" - albo na puszce (można złożyć z kilku kawałków blachy), albo na czymś podobnym. W każdym razie - gniazda w ten sposób "rozdzielone" na trzy pojedyncze to jawne proszenie się o kłopoty.

A może coś takiego? Każde gniazdo załączane osobno (można by nawet włączać je ręcznie, zostawiając podłączone włączniki). Z kupnem takiej listwy nie ma problemu, pełno ich w Internecie.

Sterownik USB na FT232 do Discolitez Sterownik USB na FT232 do Discolitez Sterownik USB na FT232 do Discolitez Sterownik USB na FT232 do Discolitez