Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

motorola gm950 a antena lemm at291, co zrobić żeby był dobry zasięg ??

tooniuuu88 11 Mar 2012 22:27 3394 10
    tooniuuu88
    Level 10  
    Witam serdecznie. Z góry mówie, że jestem komletnym laikiem w sprawach radiotechniki i komunikacji dlatego błagam was o pomoc !!! Jestem kierowcą w jednym z OSP i zakupiłem sobie prywatnie do domu radiostacje MOTOROLA GM 950 i do tego Antenke LEMM AT 291. I tu się pojawia problem, bo antene wyrzuciłem na podstawe z blachy 50 x 50 cm i to wszystko jest przymocowane do dachu domu ( dom jednorodzinny, dach spadzisty). Mieszkam raczej w równym terenie, a słysze jedynie dyżurnego MSK który jest oddalone ode mnie ok 8 km w lini prostej. Nie słysze na tej radiostacji nawet wozów które wyjeżdżają z jednej z JRG a tu odległość jest ok 3 km. Co mam zrobić, jak to wszystko dostroić, PROSZE O POMOC !
    kreslarz
    Level 35  
    Oryginalnie antena Lemm AT 291 ma przewód długości około 4 m. Czy wystarczyło Ci tego przewodu, czy go przedłużałeś, a jeżeli tak, to w jaki sposób wykonałeś połączenie i jakiego użyłeś przewodu do przedłużenia?
    lukashb
    Level 39  
    Myślę, że pomiar SWR do odbioru nie jest konieczny. Zwłaszcza, że o nadawaniu słowem nie było. Możesz nie słyszeć drugiego radiotelefonu który jest dość nisko (samochód, w zasadzie poziom ziemi) a dyżurnego zawsze usłyszysz. Druga sprawa, ile metrów kabla dzieli antenę i radio? trzecia sprawa, jaki to przewód? Jak RG58 to powróćmy do tematu po wymianie na minimum H155. Pozdrawiam.
    internick
    Level 35  
    Jeśli masz warunki, a wszystko na to wskazuje to zastosuj antenę stacjonarną, a nie mobilną.

Propozycje można mnożyć i dzielić. Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela.

I tak:

a) antena bez zysku: Radmor32812/1, ale może być też Helix (inne oznaczenie) czy Net-Com; wydatek około 400 zł (piszemy o nowej),

b) antena z zyskiem (długa): Radmor 3282, wykonanie 3 - 145÷151MHz - Zysk energetyczny względem dipola λ/2 - 4dBd. To samo jako alternatywa w wykonaniu w/w firm. Koszt około 1200 zł. Długość: 5m!

c) antena z zyskiem krótka: Procom CXL 2-3LW/l (146 - 154 MHz), 3 dBd, 2,8m. Koszt - około 2 tysiące.

Pierwszą kupisz na aukcjach bez problemu za 100-150 zł. Druga czasami występuje na giełdach krótkofalarskich ze względu na popularne pasmo radioamatorów 2m. Trzecia raczej tylko nowa. Ewentualnie przetargi MSWiA trzeba śledzić, gdyż oni nagminnie używają tego typu anten.

Belden H155 do instalacji profesjonalnej moim skromnym zdaniem też jest za ubogi.
    tooniuuu88
    Level 10  
    Witajcie. Dzięki za zainteresowanie moim tematem. Otóż kabel mam RG 58 50 ohm i ma on dlugość około 8 metrów. W oryginale było tylko 4m., a że był zbyt krótki kupiłem nowy i wymieniłem od samej anteny. Nie bawiłem się w żadne łączenie dwóch tylko wymieniłem na jeden kawał kabla. Co do miernika SWR niestety nikt z mojego otoczenia czegoś takiego nie posiada, więc myśle, że zakupie sam. Co do wyboru anteny to wolałbym uniknąć dodatkowych kosztów bo i tak po kieszeni już to troszeczke odczułem, więc wolałbym to ustrojstwo jakoś dostroić. Za wszelkie porady i opinie serdeczne dzięki :)
    green33

Level 31  
    Ile płaciłeś za tego RG58 ? Bo może to najgorszy z możliwych czyli Cabletech ... najlepiej zrób fotkę jak wygląda obrany ten Twój kabel. Dodatkowo zobacz czy nie porobiłeś zwarć, AT291 to 5/8 fali - rozwarta, więc nie powinno być przejścia pomiędzy żyłą a ekranem. Blacha 50x50 cm powinna wystarczyć, żeby ta antena stroiła. Natomiast przycięcie i strojenie było by mocno wskazane. Jak nie masz reflektometru to jej nie ruszaj, bo może być gorzej.

Marcin
    kreslarz
    Level 35  
    Sprawdź również czy jest ciągłość połączenia między środkiem wtyku do radia a promiennikiem anteny, a także ciągłość ekranu od wtyku do podstawy anteny. Zdarzyła mi się już kilkakrotnie przerwa w nowym kablu powstała bez powodu, czyli można podejrzewać, że w procesie produkcji. Chodziło tu o najtańsze przewody koncentryczne z rodziny RG58 (chyba z ojczyzny skośnookich).
    tooniuuu88
    Level 10  
    A powiedzcie mi, bo pisałem z jednym gostkiem który się takimi rzeczami zajmuje na codzień i mi powiedział ze anteny 5/8 pod żadnym pozorem się nie powinno przycinać ? Czy to co mówi to może być prawda ?? A kabelek jaki posiadam to RG-58 SONAR D21m. Jutro musze sprawdzić miernikiem przejście pomiędzy gorącą żyłą we wtyczce a anteną i ekran. To wam napisze czy przejście jest ...

Dodano po 3 [minuty]:

A jeszcze takie pytanko. Bo ta antena jest mi w głównej mierze potrzebna do nasłuchu. czy jest możliwość jakoś samemu zrobić dobrą antenke ?? Bo tak czytałem tu na forum to ludzie piszą o jakiś dipolach z rurek albo coś w tym stylu ? Sory, że zadaje może takie głupie pytania ale jestem w tym laikiem .... dopiero się tego wszystkiego ucze ... Człowiek, uczy się na błędach ...
    internick
    Level 35  
    Dipol półfalowy będący w rezonansie ma 2,15 dBi, czyli 0 dBd. Do nasłuchy się nadaje, ale z doświadczenia wiem, że pałka Radmora lepiej pracuje.

O kablu się nie wypowiem, bo musiałbym użyć wulgarnych słów.
    kreslarz
    Level 35  
    Nie trzeba uczyć się na błędach. Jest dostępna doskonała literatura na ten temat.
    Podstawa wiedzy: Zdzisław Bieńkowski "Poradnik ultrakrótkofalowca" Dostępny w wersji elektronicznej za darmo: Link
    Edukację antenową rozpoczynamy od strony 843. Interesujące Cię anteny dookólne są opisane szczegółowo od strony 901. Ta porcja wiedzy jest niezbędna i podstawowa.
    Miłej i owocnej lektury.