Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 5737z - bardzo się grzeje.

11 Mar 2012 22:56 6093 22
  • Level 18  
    Witam. Laptop bardzo mocno mi się grzał. Dziś go rozebrałem i wyczyściłem oraz wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Zrobiłem to dobrze, bo to nie pierwszy lapek mój w którym to robię. W każdym co trochę tak robię by dłużej działały. Ale do rzeczy: wymieniłem w tym Acerku pastę i poskładałem i laptop działa chwilę i się wyłącza. Cztery razy już rozbierałem i składałem by się upewnić czy wszystko dobrze poskładałem. Dodam, że pastę dla pewności wymieniłem raz jeszcze. I jeszcze raz w sumie 3 razy. Teraz mam laptopa na biurku w częściach uruchomionego i jak podczas instalacji dotykam płytę główną od drugiej strony układu graficznego to mógł bym na tym kotlety smażyć. Gorące że hej. A wentylator nie obraca się... Włącza się jedynie na dwie sekundy podczas uruchamiania. Czy ktoś wie co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Tak jak pisałem dla pewności 3 razy zmieniona pasta
    Podmieniałem wentylator i nie zmieniła się sytuacja
    Resetowany BIOS

Proszę o pomoc.
  • Level 20  
    Słuchaj zrób tak wyczysc styki od wentylatorka i zobacz,ja tak miałem w laptopie asus tez nie kręcił
  • Level 18  
    Ale wentylator tak jak napisałem na dwie sekundy się uruchamia podczas startu. To mogą być styki?
  • Level 15  
    Zaktualizuj bios,popraw jakość połączeń oraz określ dokładnie miejsce grzania.
  • Level 18  
    Nie mam jak zaktualizować bo nie mam OS na HDD. Wyłączył mi się podczas instalacji windowsa. Teraz dochodzi do 40% i się wyłącza z uwagi na za wysoką temperaturę. Czy jest możliwość aktualizacji z np pendrive'a?

Jakość połączeń? Których?

Miejsce grzania opisałem. Grzeje się to z drugiej strony układu BGA. Radiator też jest mocno ciepły ale wentylator nie włącza się.
  • Level 38  
    Wentylator sprawdzałeś?
    Może poprostu jest zatarty?
    Grafika jeśli się grzeje to trzeba wymienić termopady, które są na niej są.
  • Level 18  
    Quote:
    które są na niej są.

Wymieniłem. Grzeje się nadal a wentylator tylko przy rozruchu na dwie sekundy się uruchamia i później nie. Ale o tym pisałem wcześniej.

Co do zatartego wentylatora to proszę przeczytać mój pierwszy post - specjalnie długo pisałem pierwszy by jak najmniej wróżenia było.
  • Level 15  
    Być może pasta ci gdzieś spadła i robi zwarcie, które sprawia że się grzeje.

Wyjmij wentylator i podłącz pod zasilacz 5V w ten sposób sprawdzisz czy wentylator jest sprawny .
  • Level 18  
    Koledzy powtarzam już chyba trzeci raz, że podmieniałem wentylator...
  • Level 18  
    Daj sobie na wstrzymanie. Kilka postów do góry jeśli potrafisz czytać to zerknij:

Quote:
    Grafika jeśli się grzeje to trzeba wymienić termopady, które są na niej są.
    (nawiasem piszesz jak czytasz)
    odpisałem:
    Quote:
    Wymieniłem. Grzeje się nadal a wentylator tylko przy rozruchu na dwie sekundy się uruchamia i później nie.
    (da radę czytelniej?!)
    Ile Ty masz lat? Człowieku. Mam problem i chcę go rozwiązać ale zauważ że Wy wszyscy pytacie o to co wcześniej było omówione...
  • Level 19  
    wentylator załącza czujnik temperatury jeśli coś z nim nie tak mogłyby być takie objawy.
  • Level 15  
    Sprawdź możliwe że płyta dostała zimnych lutów bo nic innego mi nie przychodzi do głowy .
  • Level 18  
    Nareszcie Ktoś konkretny co myśli a nie opowiada bzdety. Kolego miły powiedz czy w warunkach domowych istnieje możliwość sprawdzenia owego czujnika? Gdzie się znajduje?

Quote:
    Sprawdź możliwe że płyta dostała zimnych lutów bo nic innego mi nie przychodzi do głowy .

Ale działał do momentu konserwacji. Działał do ostatniej chwili. Obudowa aż gorąca była ale działał. Po dokładnym wyczyszczeniu i zmianie pasty (CPU) i thermopada (GPU) komp nie bangla...
  • Level 17  
    Witam.
    Nie ma co gdybać. Proszę zaktualizować bios. W sieci jest "kupa" poradników jak to zrobić z USB.
    Jeżeli po aktualizacji będzie to samo warto zainteresować się układem KBC. To on odpowiada za sterowanie wiatrakiem. Pozostaję jeszcze kwestia czujnika temp.
    Ale proszę najpierw zaktualizować bios.
    Pozdrawiam
  • Level 19  
    w miejsce gdzie wydmuchuje wentylator powietrze podłącz odkurzacz będzie to uciążliwe ze względu na hałas ale zainstalujesz system na włączonym odkurzaczu wtedy będziesz mógł odpalić programy diagnostyczne. To sprawdzony przeze mnie sposób mimo że za chwile inni go będą próbować wyśmiewać . Może też ktoś napisać że z wentylatora zrobi sie prądnica ale nic się nie martw nie jest to niebezpieczne dla komputera.
  • Level 18  
    Dobrze Kolego femio. Poszukam jak to zrobić z USB i zaktualizuję.
  • Level 19  
    wtedy zainstalujesz sobie program do badania temperatury z którego wywnioskujesz czy czujniki działają prawidłowo

Dodano po 1 [minuty]:

skoro Acer dobrze działał tyle czasu to jasne jest że aktualizacja biosu nic nie pomoże .

Dodano po 4 [minuty]:

czujnik temperatury zazwyczaj jest pod procesorem

Dodano po 2 [minuty]:

na co jeszcze bym zwrócił uwagę to docisk radiatora do procesora przy za słabym pasta nie pomoże ona ma jedynie wypełnić chropowatość chłodzonego rdzenia za duża ilość pasty również zadziała odwrotnie. Jakość samej pasty też ma znaczenie bo różne badziewia produkują .
  • Level 18  
    Quote:

skoro Acer dobrze działał tyle czasu to jasne jest że aktualizacja biosu nic nie pomoże .

Na moją logikę też tak sądzę ale wolę sprawdzić. Jest to rada konstruktywna. Może akurat? Już zasysam BIOSa.

Co do czujnika. Umiesz powiedzieć jak go sprawdzić, tylko program monitorujący temperatury czy może jakoś miernikiem?
  • Level 19  
    bierzesz pod uwagę że za chwile jak ci się wyłączy podczas aktualizacji biosu możesz mieć większy problem.

Dodano po 2 [minuty]:

jak się już uparłeś na ten bios podłącz ten odkurzacz .
  • Level 18  
    No to jak nie BIOS to co mogę sam zrobić? Z chęcią zrobię co doradzisz.
  • Helpful post
    Level 19  
    na czujnik składa się parę elementów - jest to układ sterujący wentylatorem .

Jak sprawdzić go miernikiem nie podpowiem , jedynie mogę podpowiedzieć że przykładając miernik również można upalić elementy i do takiego grzebania naprawdę lepiej siedzieć głęboko w temacie elektroniki. Sam miernik przy badaniu wytwarza napięcie.

Dodano po 4 [minuty]:

użyj do chłodzenia odkurzacza i zainstaluj system tak jak pisałem jeśli nie będzie się wyłączał a raczej nie będzie wtedy i bios tą metodą możesz wgrać nowy.
  • Level 17  
    Proszę podać platformę i rev płyty głównej.
  • Level 18  
    Kolega promyk79 miał rację. Zmontowałem chłodzenie zewnętrzne i lapek wstał. OS już zainstalowany. Jedyne co mi do głowy przychodzi to to, że zmieniłem thermopada na inny tzn kiedyś używałem innego a teraz kupiłem tańszy. Nie wiem czy czasem nie wina tego. Jak się odpalił to moim zdaniem wina chłodzenia a nie jakichś BIOSów itd. Zamówiłem przed chwilą thermopada 7W/mkw to powinien być OK. Jutro ma przyjechać do mnie. Dam znać co i jak po wymianie. Kliknąłem "pomógł" Kolego promyk79. Dziękuję za zaangażowanie i pomoc fachową - bo przestałem wierzyć, że tematem mym zainteresuje się ktoś z głową...