Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsze starcie z mikrokontrolerami (dozwolone linki Allegro, eBay, itp)

Ślepiec 15 Feb 2007 12:33 535710 2015
    @ndrzej.kr
    Level 12  
    Zna ktoś może jakąś ciekawą książkę o programowaniu uC w C++??Właśnie zajmuję się programowaniem atmegi8 w Bascomie i chciałbym poszerzyć horyzonta o kolejny język:)
  • Farnell IoTFarnell IoT
    masterix
    Level 14  
    Witam,

Chcę zbudować prosty układzik ( pierwszy z uC ), do PB0 podłaczam diodę i jakiś mały rezystor, odpowiednie porty podłaczam do wejsć od programatora zgodnego z STK200 i teraz mam pytanie: czy muszę zewrzeć ścieżką obie nóżki od GND w uC ? One są niby poprzez wyjścia dla programatora połaczone ale czy trzeba puścić ścieżkę też między nimi bezpośrednio? Pracuję z ATmega8 ;)
  • Farnell IoTFarnell IoT
    ewinii
    Level 10  
    Oplaca się kupić uniwersalny programtor czy lepiej nie? Ile tak owy kosztuje? Mogłbym prosić o link? W co jeszcze zaopatrzyć się na początek? I jaki język jest najłątwiejszy?

Znam podstawy pascala, jeśli to cos da ;P.

ps. Jak odpowiecie na te pytania to moge zedytować posta i będzie faq xD
    wojtkow
    Level 14  
    A tu masz odpowiedzi: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic224603.html

Co do języka - zawsze to powtarzam - najpierw naucz się programować na PC potem siadaj do µC - one nie wybaczają tak łatwo błędów w stylu kodowania.
    Znajomość pascala dużo daje, bo pascal uczy algorytmiki, natomiast pascal nie jest specjalnie rozpowszechniony na µC. Polecałbym raczej zainteresować się C, nauczyć na PC, a potem rozpocząć zabawę z np. AVRami, potem można rozpocząć programowanie w asemblerze
    ewinii
    Level 10  
    ;/ ale mnie juz programowanie na komputerze tak nie kręci chce isc dalej :). Naprawde gdy jestem zielony nie moge zaczac programowac w c na mikrokontrolerach nie wierze ;/
    wojtkow
    Level 14  
    NIE - nie ma Cię kręcić programowanie na PC, masz się nauczyć.
    Większość błędów popełnianych przez początkujących wynika z nieznajomości języka, a na µC musisz dodatkowo znać budowę konkretnego układu, czytać datasheety i kodować bardzo niskopoziomowo - co rodzi inne błędy.
    Gdy te dwa błędy się nakładają to początkujący ma problemy z ich eliminacją i się szybko zniechęca - gdy zaczynasz na PC możesz się skupić na eliminowaniu błędów "językowych" i później na µC skupiasz się na opanowaniu jego architektury.

Radzę Ci jako osoba zajmująca się programowaniem zawodowo i mająca takie wykształcenie. Mimo dobrej znajomości C miałem pewne problemy ze startem na mikrokontrolerach. Bez tej znajomości problemy były by pewnie gigantyczne
    y0yster
    Level 19  
    Witam.

Poszukuję schematów zestawów uruchomieniowych dla atmega8. Czy ma ktoś może jakieś schematy? Szukałem sobie na sklepie avt i znalazłem ZL2AVR PCB. Jest to płytka dość przyzwoitego programatora. Jej cena to 35zł. Ja wolałbym coś samemu zrobić. Może nawet mniej rozbudowane, ale żeby był rs232 i możliwość podłączenia wyświetlacza lcd 2*16, i może też port ps/2 :). Czy jest wogóle coś takiego. Może ma ktoś schemat oraz płytkę gotową do termo transferu.

Pozdrawiam.
    piwek9
    Conditionally unlocked
    jestem zielony w sprawie programowania , dlatego może to być smieszne pytanie ale zapytam . do czego służy zestaw uruchmieniowy i co tym sie robi ,czy kto opisł by to .pozdro
    madart
    Level 25  
    Ktos juz chyba to tu napisal :)
    Zestaw uruchomieniowy to po prostu plytka na której znajduje się mikroprocesor z wyprowadzonymi wszystkimi portami i jakies podstawowe peryferia np wyświetlacz LCD, diody LED, port RS232 itp.
    Połączenia wykonuje sie kabelkami.
    Dzieki temu możesz bardzo szybko przetesować jakiś nowy program bez robienia prototypu układu.
    piwek9
    Conditionally unlocked
    Ok dzięki , poszukję jeszcze schematu jakiegoś w miarę uniweraslnego programatora nie koniecznie taniego w wykonaniu ale żęby był wart wykonania ,może ktoś by co polecił ,wiem że jest tego dużo na forum ale co zrobić żeby być zadowolonym , obecnie mam SIprog .Mam jeszcze jedno pytanie może nie na temat i banalne ale nie mialem nigdy do czynienia z oporami do momntazu powieżchniowego jak odczytuie się na schemacie opory np. jest 102 , 103, 474,0,47,222 itd . i gdzie się to kupuje. pozdro piwek
    peter_k
    Level 11  
    Witam!

Jestem nowicjuszem odnośnie mikrokontrolerów. W tym semestrze na uczelni będziemy pracować na następujących zestawach:
    PIC 10F202
    PIC 16F877
    Atmel Atmega

Niestety nie udostępniono nam zestawów uruchomieniowych do testów w domu. Wie ktoś może gdzie najtaniej można dostać gotowe zestawy uruchomieniowe (mikrokontroler, uklad wspolpracujacy, programator)? Interesuje mnie zwlaszcza ww zestaw dla mikroprocesorów Atmega. Oczywiście zawsze można użyć darmowych emulatorów, ale mnie one nie interesują.

Widziałem kilka linków do stron producentów wysyłających swoje produkty (pojedyńcze próbki) za darmo. Jednak znalazłem tylko mikrokontrolery, bez gotowych zestawów. Może zna ktoś z Was jakieś linki?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
    genetix
    Level 24  
    peter_k wrote:
    Niestety nie udostępniono nam zestawów uruchomieniowych do testów w domu.

Chyba Cię to nie zdziwiło?

peter_k wrote:
    Wie ktoś może gdzie najtaniej można dostać gotowe zestawy uruchomieniowe (mikrokontroler, uklad wspolpracujacy, programator)?

Układ współpracujący? A co to takiego? ztcp konfiguracja peryferiów zależy tylko i wyłącznie od funkcji docelowego urządzenia. Tzw. gotowe zestawy uruchomieniowe dają możliwość pomrugania diodami, odczytania stanu klawiatury oraz wyświetlenia przysłowiowego "Hello world!" na LCD. Wiele się nauczysz tworząc własne środowisko. Sam przysiadłem kilka nocy nad projektem i posiadam zestaw, którego możliwości znacząco przewyższają dostępne rozwiązania, a cenowo zmieściłem się w 150zł.

peter_k wrote:
    Oczywiście zawsze można użyć darmowych emulatorów, ale mnie one nie interesują.

Emulator zastępuje Ci fizycznie kość mikrokontrolera, więc zestaw uruchomieniowy również musisz mieć. W dobie programowania w systemie oraz "On-chip debug" (OCD) via JTAG urządzenia typu ICE (In-Circuit Emualtion) pomału odchodzą do lamusa...

peter_k wrote:
    Widziałem kilka linków do stron producentów wysyłających swoje produkty (pojedyńcze próbki) za darmo. Jednak znalazłem tylko mikrokontrolery, bez gotowych zestawów. Może zna ktoś z Was jakieś linki?

Jeśli cokolwiek wiesz na temat układów uP to pytanie nie powinno wogóle powstać. Potrzebujesz zasilacz, jakiś kwarc (i tak nie zawsze) programator i kawałek płytki uniwersalnej.... no i przede wszystkim chęci tworzenia, bo bez tego ani rusz....
    losmarcinos
    Level 2  
    Witam,
    Kupiłem sobie zestaw uruchomieniowy http://www.kamami.pl/?id_prod=6803. Jest to zestaw z prockiem AVR ATtiny2313. A ponieważ pracuje na laptopie to pojawia się problem programatora. Kupiłem programator AvrProg USB od www.and-tech.biz. Płytka działa programator też. Napisałem program (przepisałem) z książki Piotra Góreckiego Mikrokontrolery dla Początkujących. Program miał zapalać po kolei diody na wyświetlaczach diodowych:

$regfile = "ATtiny2313.DAT"
    Config Portb = &B11111111
    Portb = &B11111111
    Config Portd = &B1111100
    Portd = &B1110111
    Do
    If Pind.0 = 0 Then Portb.7 = 0
    If Pind.1 = 0 Then Portb.7 = 1
    Loop
    End

Tu się zaczynają problemy. Nie wiem czemu ale jak w pierwszej linijce nie zdefiniuje procka to dostaje komunikat :

"Selected chip and target chip do not mach ATtiny2313 <> AT90S2313"

Czy w Bascomie zawsze jest konieczne definiowanie procka?
    Poważnym problemem jest to że program sprawdzony i skompilowany da się załadować do procka bez problemów. Tylko że nic sie nie dzieje. Na płytce nie zapala się zadna dioda. Układ zasilony jest kablem USB z kompa i pali sie tylko lampka sygnalizująca zasilanie.

Wie ktoś z Was co źle robie, alebo co jest nie tak. Siedzę z tym już ładnych parę dni i cały czas nic.. :-(

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

I własnie zauważyłem, że zanim wgram program do procka a zrobie veryfikację (verify EEPROM against buffer) to dostaje komunikat "Difference at 0000" a w pasku na dole komunikat "verify failed". Tu pewnie coś nie tak, ale co z tym fantem zrobić??
    rsikon
    Level 26  
    Witam

chcę rozpocząć zabawę z programowaniem i w przyszłości wykorzystywać nabytą wiedzę w problemach codziennych.
    Szukam materiału szkoleniowego i pomocniczego który będzie dobry i zbytnio nie będzie ograniczało moich możliwości od trony technicznej.

Znalazłem takie układy "rototypowe":

http://www.propox.com/products/t_138.html
    http://www.propox.com/products/t_145.html

Czy waszym zdaniem są one warte uwagi? Ktoś może zna je z własnych doświadczeń?

Moderated By McRancor:

Usunąłem link do allegro, zapoznaj się z zasadami pisania postów w tym dziale

Radek
    master_pablo
    Level 16  
    Mozesz jeszcze poszukac zestawow uruchomieniowych na www.kamami.pl i www.mikroprocesor.pl (maja zestawy z Olimex'u, full-wypas, jesli chodzi o sprzet do ARMow :D).

W sumie czego bys nie wzial, to sie da wykorzystac, zmieniac sie bedzie tylko wygoda uzytkowania i dostepny osprzet :).
    Madergames9
    Level 15  
    Niestety taka jest prawda, że kompilator, aby wiedzieć co ma zrobic z napisanym programem musi mieć informację jakiego procka to dotyczy, czyli z jakiej biblioteki ma skorzystać, aby dobrze skompilować program. Dotyczy to tak samo informacji o częstowliwości zastosowanego kwarcu do procesora. Dane potrzebne do tego należy ustawić w ustawieniach programu lub wpisać bezpośrenio w programie na początku. Typ zastosowanego programatora, też ma istotne znaczenie i też należy to uwzględnić w ustawieniach programu BASCOM np.

Marek
    losmarcinos
    Level 2  
    Ok już ustawiłem typ procka i częstotliwość w ustawieniach. W czasie wgrywania programu do procka automatyczie wykonują się 3 czynności:

1) kasowanie pamięci flash
    2) zapisywanie programu do pamięci
    3) weryfikacja

Dwa pierwsze punkty ok. Problem jest z 3 (widocznie ważnym), bo pod koniec weryfikacji dostaje ten przeklęty komunikat "difference at 0000" i verify failed. Co mogę na to zaradzić?

Dodano po 13 [minuty]:

Programator musi dobrze działać, ponieważ program jest ładowany do uC bez problemów.
    Jeżeli będe program wgrywał ręcznie, to moge wczytać zawartość ROM-u do bufora. Wtedy weryfikacja się zgadza, ale rezultat jest taki sam jak wcześniej - mimo wgranego programu nic nie działa.

A zakładam, że skoro jest przygotowana płytka dla początkująch (ZL11AVR) podłączona jak należy i program przepisany z książki "żywcem" to program powinien się wykonać.
    studentos
    Level 10  
    Witam!
    Mam ATMega32. Czy moge dowolnie programowac w C? Chodzi mi dokladnie o float. Czy beda z tym problemy?
    pawlo002
    Level 11  
    Witam, od razu mówię ze jestem laikiem i potrzebuje na początek banalnych podpowiedzi.

Niech mi ktoś powie jak uruchomić Atmel at98S8252 w trybie pracy. zaprogramowałem go na migająca diodę. no dobra potrzebne mi jest na pewno zasilanie ok a jak go odpalić może mi ktoś powiedzieć ........tak na pająka narazie żebym mógł zobaczyć jak ta dioda miedzy +5 a mógom ścalaka świeci ?
    whitetom
    Level 11  
    Witam

Czy takie wyswietlacze 4x16 lub 4x20 (HD44780) moga wspolpracowac z zestawami typu ZL11AVR lub AVT-3500 ? dokumentacja tych zestawow mowi o LCD 2x16.

z gory dzieki.
    pawlo002
    Level 11  
    z tego co juz sie zdarzyłem dowiedzieć to obojętnie jaki wyświetlacz dalsz 4x20 czy 2x16 to jesli będą one na tym samym sterowniku to bedzie ci wysól pracować jedynie co moze sie zmienić to czas reakcji a to co sie na nich wyświetli to zależy jak zaprogramujesz
    Karol966
    Level 30  
    Witam:D

Piszę proste programy na zajęciach pracowni i uruchamiam je na dydaktycznym zestawie mikroprocesorowym. To juz mi się znudziło:|
    Podjołem się napisania programów (zamek kodowy z LCD oraz obrotomierz dp Fiat Panda II) no asm CHYBA:D sobie poradzę ale zaprogramować nie dam rady:cry: POMOCY, wiem że mozna zaprogramować procek za pomocą kabla i LPT ale ak to zrobić. W pdf'ach znalazłem coś na ten temat ale all in english,I dont understend. Może ktoś mi pokazać jakis schemat polączeń? procki to 89c2051 oraz 8031ah (ten drugi nie ma pamięci danych i musiałbym dołączyć kość, mam 24cxx ale jak to obsłużyć???)

nie chce kupować programatora, brak kasy, tylko kabelek z ewentualnie buforem dla bezpieczeństwa

POZDRAWIAM
    szeri88
    Level 14  
    Niestety nie zaprogramujesz tych mikrokontrolerów za pomocą kilku kabelków... Albo zmień uC albo zbuduj programator.

Pozdrawiam
    pawlo002
    Level 11  
    witam niech mi ktoś powie co i jak trzeba podłanczyć do at89S8252 bo ja już nie wiem czy reset to do +/-. Aby go prawidłowo uruchomić to muszę podłończyć oczywiscie + i masę i na pewno vpp do + a reset jak?
    czy to ma wyglądać coś w podobie?
    .................(+5)
    ...................|
    .............(rezystor)
    ...................|
    ..............,---*-----(RESET)
    ..............|....|
    (mikrostyk)..(kondensator elektrolit)
    ..............`---*
    ....................|
    ...............(masa)

No dobra a jakie wartości /rezystora/ kodensatora ?
    szeri88
    Level 14  
    Wystarczy, że podłączysz tylko rezysor 10k między Reset i Vcc.

Pozdrawiam
    Karol966
    Level 30  
    szeri88 wrote:
    Niestety nie zaprogramujesz tych mikrokontrolerów za pomocą kilku kabelków... Albo zmień uC albo zbuduj programator.

KOGO TU SŁUCHAĆ :?:
    nauczyciele, jeden od układów mikroprocesorowych a drugi od pracowni mikroprocesorowej twierdzą że to jest wykonalne a nawet sami tak robili. Jeden ma taki programator ( zwykły kabel i bufor w celu zabezpieczenia portu LPT) ale ciągle zapomina dać mischemat :|

Kolejna sprawa, mógłby ktoś udostępić mi procedury obsługi wyświetlacza LCD, potrzebuje do zamku na kod