Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq nc6400 - komputer nie widzi baterii

12 Mar 2012 10:43 3637 8
 • Poziom 12  
  Witam.

  Laptop hp compaq nc6400 nie widzi baterii wsuniętej do slotu. Pod windowsem wyświetla się informacja, że bateria jest niedostępna. Kiedy wyjmę baterię i podłączę zasilanie, a następnie wsunę baterie zapala się na pomarańczowo dioda ładowania, jednak gaśnie ona po kilkudziesięciu sekundach.

  Bateria nie trzyma ani chwili, nie da się na niej uruchomić komputera. Nie jest też wykrywana pod Linuksem. Czytałem w temacie dotyczącym regeneracji, że brak kontaktu baterii z komputerem może być spowodowany głębokim rozładowaniem ogniw - sterownik odmawia posłuszeństwa.

  Jak - nie mając dostępu do innej baterii i innego komputera tego typu - mogę sprawdzić, w czym jest problem? Na których pinach w slocie baterii (w komputerze) mogę zmierzyć podawane na akumulator napiecie? Na których pinach baterii mogę sprawdzić napięcie ogniw?
 • Poziom 12  
  Niestety, na pinach baterii nie występuje żadne napięcie.

  Spróbowałem podłączyć baterię do już uruchomionego (Win XP) komputera i odpalić HP Battery Check, jednak oprogramowanie nie wykrywa akumulatora. Kupiłbym nową baterię i zapomniał o problemie, ale zastanawia mnie, czy to aby nie jest kwestia płyty głównej/układu ładowania. Da się to jakoś wykluczyć?
 • Spec od drukarek
  Jedyna opcja to rozebranie baterii i pomiar napięć.
  Najtańsza bateria ok 150zł z przesyłką :D
 • Poziom 12  
  No tak...
  Zaraz rozbiorę tę baterię. A co tam pomierzyć? Napięcia na poszczególnych ogniwach?

  Za 150 zł, to chyba sobie daruję ;) Oddam do regeneracji na porządnych ogniwach, albo kupię oryginał za 250 - niech tam.

 • Poziom 23  
  zmierz najpierw napięcie na całej baterii. Jeżeli napięcie będzie ok, to podłącz do dwóch krańców żarówkę 12V 20W i pomierz jeszcze raz napięcie pod obciążeniem. Jeżeli nie będzie różnic rzędu 50mv, to sprawdź bezpiecznik.


  Poza tym zobacz jaki masz sterownik na baterii.
 • Poziom 21  
  Żeby bateria była widoczna przez notebook, musi prócz komunikacji na szynie I2C być podłączony pin identyfikacji, sterujący diodą. Na zdjęciu w poście #2 są wskazane piny masy "-", plusa "+" i szyny komunikacyjnej "SDA-SCL" natomiast jeden nie jest oznaczony i to zapewnie jest pin identyfikacji. Być może, bateria po otwarciu i różnych "manipulacjach" nie została zainicjowana i dlatego układ sterujący nie pracuje, a wówczas nawet nie da się odczytać parametrów baterii interfejsem BEW lub tp.

 • Poziom 32  
  krzychusss, ile latek liczy sobie bateria? Myślę że kolega lupo sugeruje, że to jednak ogniwa są do wymiany. Zresztą, też tak myślę, bo jeśli bateria jest z laptopem od początku, to jest bardzo stara. Produkcja tych laptopów skończyła się wiele lat temu.
 • Poziom 12  
  Okazało się, że problem był z:
  - baterią,
  - płytą główną,
  - dyskiem twardym :)

  Komputer został wymieniony w ramach gwarancji, więc problem uważam za rozwiązany.

  Niemniej - dziękuję za wszystkie porady.