Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Marea 1.6 16V + LPG, rocznik 1999, brak mocy.

12 Mar 2012 11:53 3099 4
  • Poziom 2  
    Witam szanownych kolegów. Od dłuższego czasu przeglądam różne tematy, ale nie mogę znaleźć identycznego z moim - postanowiłem więc założyć nowy temat.

Samochód to Fiat Marea Weekend 1.6 16V 103 konie z 1999 roku. Auto wyposażone jest w sekwencyjną instalację gazową Landi-Renzo.

Problem zaczął się mniej więcej rok temu czyli na początku 2011 roku. Początkowo objawiał się tym, że podczas jazdy następowało jedno szarpnięcie i auto zaczynało jechać jak Maluch (chodzi mi o dynamikę i osiągi), wtedy pomagało zjechanie na pobocze, wyłączenie silnika i ponowne jego włączenie - problem ustawał na jakiś czas.

Niestety od jakichś 5 miesięcy problem stał się permanentny to znaczy, na krótkim odcinku na zimnym silniku pracuje normalnie ale jak tylko zacznie się delikatnie nagrzewać występuje jedno szarpnięcie i zaczyna się brak mocy, ewentualnie drugi wariant niezależnie od temperatury silnika po przekroczeniu 70-80 jm/h występuje szarpnięcie i spadek mocy.

Brak mocy w moim wydaniu polega na tym, że auto do setki rozpędza się w jakieś 25 sekund, maksymalnie osiągnie 130-140 km/h.

Średnie spalanie gazu zwiększyło się z 8,5-9,5 litrów do 11-12 litrów. Mimo, że gaz jest dobrze ustawiony.

Co już zrobiłem:
    - wymienione świece
    - wymienione kable WN
    - wymieniona cewka zapłonowa
    - silnik jest po planowaniu głowicy, wymianie uszczelniaczy, etc.
    - wstawiony katalizator uniwersalny (bo stary się posypał)

Byłem w ASO fiata na kompie, program użyty do diagnozy to Examiner Smart, podaję to co pokazało:

Fiat Marea 1.6 16V + LPG, rocznik 1999, brak mocy.

Mechanik powiedział, że jego zdaniem "rozjechała się" mapa komputera i zalecał jego naprawę lub wymianę - podmieniłem na próbę komputer razem z centralką immo, ale nic się nie poprawiło.

Nie mam pojęcia co to może być.
  • Poziom 27  
    Witam na pewno usterka ale tu moje zdziwienie ze nikt nie sprawdził sterownika gazu. Silnik pracuje na gazie i benzynie sprawdź jak wygląda praca na gazie a jak na benzynie mi wygląda ze sterownik od gazu dostaje głupot i do kontroli instalacja elektryczna czy są masy jak wyglądają styki w instalacji eklektycznej od gazu.
  • Poziom 2  
    Na benzynie i na gazie jest identycznie - to znaczy usterka występuje. Co do sprawdzania sterownika od gazu to w sierpniu byłem u gazownika, bezproblemowo podpiął się pod sterownik od gazu, wszystkie parametry były w porządku jego zdaniem.
  • Poziom 27  
    Sonda podaje sygnał do sterownika silnika i jak masz gaz to ten przewód jest przecięty i oba końce idą do sterownika gazu , Jak silnik pracuje na benzynie to sterownik gazu zwiera te przewody jak przełączysz na gaz to sterownik gazu odczytuje sondę i korzysta z niej ale do sterownika benzyny idzie emulowany sygnał żeby sterownik benzyny nie łapał błędów . W zasadzie jak masz małe pojęcie o obu układach to lepiej zajechać do mechanika i spokój.
  • Poziom 2  
    Byłem dziś u znajomego elektryka w celu sprawdzenia sondy lambda, po podłączeniu przyrządu do badania sondy wyszło na jaw, że na benzynie sonda działa idealnie natomiast na gazie sonda wariuje. On nie jest elektronikiem, jego zdaniem prawdopodobnie coś od gazu jest winowajcą, więc potwierdza twoje przypuszczenia. Powiedział, że najlepiej byłoby, żeby elektronik z podpiętym kompem przejechał się autem i zobaczył co bezpośrednio dzieje się kiedy pojawia się "zamuła" - sęk w tym, że nie ma w mojej okolicy elektronika, który umie się podłączyć do mojej Marei. W każdym razie w niedługim czasie będę musiał podjechać do gazownika, żeby przepatrzył cały układ.

Koledzy przepatrzyłem całą instalację pod maską, rozłączałem a potem docisnąłem wszystkie łączenia kabelków i samochód już od 2 dni jeździ normalnie, mam nadzieję, że taki stan rzeczy już pozostanie i, że zostało to spowodowane moim powyżej opisanym zabiegiem.