Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zliczanie impulsów przez PC

szwagiera 12 Mar 2012 14:03 3114 10
  • #1 12 Mar 2012 14:03
    szwagiera
    Poziom 10  

Witam.
    Mam problem do rozwiązania. Czy jest możliwe zliczanie impulsów z czujników optycznych (około 30) przez PC. Jak to fizycznie zrealizować to znaczy za pomocą jakich urządzeń (kart rozszerzeń) doprowadzić te impulsy do PC i jakim programem zapisywać je na komputerze (każdy osobno) by ewentualnie później robić zestawienia zliczonych impulsów w określonym czasie (np. co 24 godz.).
    Myślę, że zbytnio tego nie zagmatwałem. Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź

0 10
  • #2 12 Mar 2012 22:52
    1945138
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Mar 2012 00:11
    szwagiera
    Poziom 10  

Witam.
    Dzięki za podpowiedź na temat iKoncentratora. Wysłałem pytanie i przedstawiłem moją sprawę do Pracowni Informatyki NUMERON, ale jak na razie głucha cisza. Może współpracują tylko z dużymi firmami. Tak wiec dalej będę czekał na podpowiedzi w rozwiązaniu mojego problemu. Chyba, że Ty coś więcej wiesz na temat zastosowania iKoncentratora (nie tylko do liczników energii elektrycznej), oprogramowania potrzebnego do odczytywania danych w nim gromadzonych, ich prezentacji no i ceny tego urządzenia i oprogramowania.

0
  • #4 18 Kwi 2012 20:53
    MALTIN
    Poziom 15  

Witam
    Mam podobny problem. Potrzebuje zliczyć impulsy wysyłane z kilku liczników energii elektrycznej. Liczniki wysyłają 1000imp na każdy kilowat mocy pobranej, chciał bym te dane przekształcić na kilowaty i moc w jakiś sposób wyświetlić na ekranie komputera. Może ktoś z was ma na to jakiś pomysł.
    Pozdrawiam
    Marcin:)

0
  • #5 18 Maj 2012 22:16
    szwagiera
    Poziom 10  

Witam.
    Widzę, że trudno będzie uzyskać mi pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, ale nadal będę próbował. Przedstawię sprawę trochę z innej strony.
    Mam mierniki (6 szt.) LUMEL N12O-5120004 do których są podłączone czujniki optyczne do zliczania przesuwających się przedmiotów (do 100 szt/min). Mierniki wyświetlają mi zliczone sztuki. Te mierniki mają możliwość połączenia z PC za pomocą rs485, można też każdemu z tych mierników nadać inny adres. Posiadam również konwerter rs485 -> USB. Mój problem polega na tym, że nie wiem w jaki sposób (jakim programem) "zbierać" wyniki mierników. Czy jest możliwość zapisu wyników z mierników np. co 15min. w tabelach (np. excel) w celu późniejszej analizy.
    Z góry dziekuję za każdą podpowiedź.

0
  • #6 19 Maj 2012 10:48
    cyclone4
    Poziom 16  

szwagiera napisał:
    Witam.
    Widzę, że trudno będzie uzyskać mi pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, ale nadal będę próbował. Przedstawię sprawę trochę z innej strony.
    Mam mierniki (6 szt.) LUMEL N12O-5120004 do których są podłączone czujniki optyczne do zliczania przesuwających się przedmiotów (do 100 szt/s). Mierniki wyświetlają mi zliczone sztuki. Te mierniki mają możliwość połączenia z PC za pomocą rs485, można też każdemu z tych mierników nadać inny adres. Posiadam również konwerter rs485 -> USB. Mój problem polega na tym, że nie wiem w jaki sposób (jakim programem) "zbierać" wyniki mierników. Czy jest możliwość zapisu wyników z mierników np. co 15min. w tabelach (np. excel) w celu późniejszej analizy.
    Z góry dziekuję za każdą podpowiedź.

LUMEL ma gotowe oprogramowanie do tego http://www.label.pl/po/reksmm.html

0
  • #7 19 Maj 2012 15:30
    szwagiera
    Poziom 10  

No tak tylko, że to jest rozwiązanie komercyjne i kosztuje parę tysięcy a ja szykam czegoś tańszego.

0
  • #8 20 Maj 2012 00:07
    cyclone4
    Poziom 16  

szwagiera napisał:
    No tak tylko, że to jest rozwiązanie komercyjne i kosztuje parę tysięcy a ja szykam czegoś tańszego.

Nie wiem czy istnieje darmowy publicznie dostępny program obsługujący mierniki LUMEL. Być może ktoś mógłby napisać dla Ciebie taki program ale pewno nie za darmo.

0
  • #9 20 Maj 2012 05:52
    Xitami
    Poziom 29  

n12o instrukcja obsługi

zacząłbym od zestawienia sobie na biurku:
    komputer <-> USB/RS484 <-> n12o <-> jakiś przerywacz
    ustawić 
     bAud - 9600
    tRyb - A8n1
    Adr - 100
    w jakimś terminalu (hypertherm?) ustawić tak samo (9600, 8, n 1 ) bez sterowania przepływem
    i pobawił się od 24 strony instrukcji
    jeżeli głucho to sprawdził terminowanie magistrali
    znalazł minimum konieczne do uzyskania tego co chcę i wtedy pomyślał nad specjalizowanym programem

pewnie znalazłoby się w sieci coś do MODBUSowania, tak poszukałbym czegoś takiego, prawiem pewny że coś się znajdzie

NUMERON ci nie pomoże, to inna działka ale to coś dla MALTIN'a, tyle, że pewnie nie będzie free.
    Łatwo znaleźć w sieci we/wy na USB, ale powinien to być rejestrator, z własnym zasilaniem i pracujący zupełnie niezależnie od PC'ta, rejestrujący np. liczbę impulsów w okresach np. 15 minutowych

0
  • #10 20 Maj 2012 14:16
    szwagiera
    Poziom 10  

Jestem świadom, że nie za darmo ale jak już pisałem wcześniej nie stać mnie na komercyjne programy, oferujące bardzo duże możliwości, których nie będę wykorzystywał a zapłacić muszę. Może, któryś z kolegów mi pomoże bo ja jestem w tej materii "zielony". Pisałem, że posiadam mierniki LUMEL, ale jeżeli ktoś by mi podpowiedział coś innego (np. rejestrator impulsów) to dlaczego nie i napisał odpowiedni program do rejestrowania wyników na PC (no oczywiście nie za darmo) będę wdzięczny.

0
  • #11 20 Maj 2012 20:17
    Xitami
    Poziom 29  

po zabawie którą opisałem, wygooglałbym "modbus excel" i pobawił się tymi impulsami w Excelu

0