Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny uszkodzony zasilacz impulsowy No Name - brak mocy

12 Mar 2012 18:31 2803 4
  • Poziom 11  
    Dzień dobry wszystkim bardziej doświadczonym ode mnie.

Mam uszkodzony zasilacz impulsowy 24V/5A firmy Krzak. Uszkodzenie polega na tym, że na wyjściu mierząc miernikiem jest napięcie zasilania natomiast nie jest on w stanie zasilić niczego. Po jego otwarciu ujrzałem:
    Kolejny uszkodzony zasilacz impulsowy No Name - brak mocy

Na pierszy rzut oka okazało się że jeden z trzech równolegle podłączonych kondensatorów na wyjściu (1000µF/25V) jest uszkodzony - wypukły. Po jego wylutowaniu nic się nie zmieniło.
    Dokonałem kilku pomiarów napięć względem masy i oto rezultaty:
    napięcie na mniejszym radiatorze -150V
    napięcie na większym radiatorze 24V
    są na nim 3 diody(?) połączone równolegle na których również napiecie wynosi 24V
    IC02 - to chyba jakiś transoptor, po prawej stronie na obu nóżkach -150V, po lewo na dolnej 23,2V, na górnej 24V

IC03 od lewej 2,5V, 0V, 23V

po podłączeniu napięcia zasilania obie diody LED świecą.

Jeśli ktoś mógłby udzielić mi jakiś wskazówek , będę bardzo wdzięczny.
  • Poziom 29  
    pliers napisał:

Na pierszy rzut oka okazało się że jeden z trzech równolegle podłączonych kondensatorów na wyjściu (1000µF/25V) jest uszkodzony - wypukły. Po jego wylutowaniu nic się nie zmieniło.

Jeśli kondensator był wypukły to należy wymienić wszystkie w tej linii zasilania choć pozostałe mogą wyglądać na sprawne. Czy ten zasilacz jest zbudowany na jakimś układzie scalonym? Układ ten może być smd od strony druku. Napisz też jeśli wiesz, w czym ten zasilacz prawował?
  • Poziom 11  
    Żadnego układu SMD nie ma, na mniejszym radiatorze jest układ KA1M0. Zasilacz po prostu zasilał układ elektroniki w urządzeniu przy sporym ciągłym obciążeniu myślę rzędu 80%
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wymień te trzy kondensatory elektrolityczne na nowe i sprawdź jak się zachowuje napięcie pod obciążeniem.
  • Poziom 11  
    Witam

wymieniłem wsponiane trzy kondensatory, zamiast na 25 wstawiłem na 35V, zasilacz raz działał, raz nie działał...w końcu doszedłem żę przyczyną był uszkodzony wtyk! Pewnie on wcześniej zrobił zwarcie co spowodowało wysadzenie kondensatora a teraz raz załapał innym razem nie. Trochę mnie to zdziwiło bo zasilacz pracował w warunkach zupełnie "bezruchowych", no ale może po prostu był kiepsko wykonany co przy sporym prądzie poboru spowodowało jego uszkodzenie.

Dzięki za pomoc

pozdrawiam

pliers