Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega32 sterowany przez transoptor

huzzar.ts 12 Mar 2012 18:36 2855 10
    huzzar.ts
    Level 13  
    Witam

W moim projekcie wykorzystany jest atmega32.
    Chciałbym sterować urządzeniem poprzez panel ze szkła.
    Dokładnie będzie to przymglona szyba 4 mm z naklejonym wzorem gdzie będą wyświetlały się przyciski (okręgi) a w środku chce zastosować transoptor
    QRD1114. Dioda będzie podleczona poprzez rezystor do mikro-kontrolera i kiedy dany przycisk będzie aktywny diody Led podświetla przycisk na szybie a dioda w transoptorze będzie aktywna. Po dotknięciu przycisku (świecącego okręgu) chciałbym zęby mikro-kontroler odebrał to jak wciśniecie zwykłego przycisku (poda napięcie na pin). Taki mam plan. Ale zastanawia mnie czy coś jeszcze powinno być w tym układzie poza transoptorem, rezystorem do Led i mikro-kontrolerem.

Schemat

Proszę o rade.
    Dzikie

PS. Sorki jak post nie jest w tym dziale co powinien :p
    User removed account
    User removed account  
    huzzar.ts
    Level 13  
    A ten => QRD1114
    ma okienko i chyba mozna go zastosowac czy nie??
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    huzzar.ts
    Level 13  
    No właśnie chciałbym żeby to fajnie wyglądało, w tej szybie będzie tez przestrzeń na wyświetlacz LCD z serii black-line co powinno dać efekt napisu na szkle. Przyciski maja zmieniać kolory po naciśnięciu i takie tam inne szmery bajery. Szyba raczej nie będzie zakłócać odbiornika, kiedyś czytałem o podobnym transoptorze i było napisane w opisie ze reakcja (odbicie) działa miedzy 6 a 3 mm i tylko na podczerwien. Dodatkowo szyba będzie przymglona fabrycznie czyli coś w stylu kubka z arkoroku. Cały wzór wycięty na ploterze w czarnej foli. Przykleję od tylu i z przodu mam błyszczący dotykowy panel. Oczywiście o ile zadziałają "guziory".

Ale mam inne pytanko co wyjaśni mi działanie transoptora.

Pamiętam że jak np: podałem napięcie na diodę (mówimy o zamkniętym transoptorze) a na wejście podałem napięcie to np: wzmacniacz operacyjny był cały czas włączony. Żeby działał tylko w momencie działania diody musiałem podpiąć r 10k do masy, miedzy wyjściem z transoptora a wejściem do wzmacniacza. Myślisz że tu muszę zrobić podobnie??

W taki sposób umieszczamy obrazki w postach.
    [zumek]
    User removed account
    User removed account  
    huzzar.ts
    Level 13  
    W każdym razie wielkie dzięki za rady. Zorbie tak jak mówisz. Trzeba to sprawdzić w warunkach polowych. Jakie będą efekty i moje obserwacja to na pewno się tym podzielę.

No ale w takim razie jaki alternatywny sposób byś widział do zrobienia tego typu "przycisków"??
    Czegoś bardziej niezawodnego i nieczułego na czynniki zewnętrzne takie jak np: światło.

No i miej na uwadze również cenę, bo moje rozwiązanie mieści się w granicach 6 zł za przycisk, czyli diody, rezystory i ten czujnik. Morze da się taniej??
    User removed account
    User removed account  
    huzzar.ts
    Level 13  
    No ok. W takim razie trzeba wziąć się do roboty i zrobić coś na styl testera. Jakiegoś atmega8 mam, zamówię potrzebne elementy i wezmę od kolegi (szklarza) jakaś mała przyciemniona szybkę i porobię trochę testów przy rożnych typach oświetlenia. Jak coś to dam znać jak i co wyszło.

PS. Zumek, dzięki za pomoc.