Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt do nagrywania , modyfikacja , parę pytań !

12 Mar 2012 19:17 2205 14
  • Poziom 13  
    Więc witam serdecznie , mam nadzieje że pomogą te osoby które pomogły na wcześniejszym temacie jak i również może nowe.

Więc przypomnę mój sprzęt jaki teraz posiadam to
    Karta dźwiękowa Prodigy 7.1 HI FI , Mikser Behinger Eurorack mx 802 A
    jak i również mikrofon Sinn7 dasmic2 pojemnościowy.

Wpadłem na takim pomysł aby uzyskać jeszcze lepszą jakość nagrania i wygodę w rejestracji wokalu a więc dokładniej mówiąc mam wiele pytań w celu modyfikacji sprzętu.
    Zainteresowało mnie pojęcie interfejsu audio pod USB czy zakup takiego w kwocie do 500 zł da mi lepszą jakość nagrania niż moja karta Prodigy 7.1 HI FI i slaby mikser behingera?
    Następnie wymieniłbym mikrofon a mogę mieć za bardzo tanio MXL 770.
    Czy może wymiana karty tej co mam na ESI MAYA 44 PCI wogle bedzie najlepszym rozwiązaniem niż interfejs i jeszcze tu nie potrzeba miksera prawda ? powiem szczerze że wiem ze macie od tego łep , ja nie bardzo bo się uczę i mam nadzieje ze miło tu pogawędzimy.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kupno zewnętrznego interface-u na USB lub Fire Wire. Dla przykładu:

http://allegro.pl/.html
    Moderowany przez adambyw:

Dla przykładu, kolega może podać markę i model, a nie linki które za miesiąc wygasną.
    Kolega mając już niemały dorobek, powinien znać ten punkt regulaminu. Ostrzeżenie.
    3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 13  
    Rozumiem , więc tak , miałbym parę pytań związanych z takim interfejsem pod USB

Rozumiem że tu bez problemu załącza się zasilanie phantom dla pojemnościówek ? nie potrzeba tu żadnego zasilania dodatkowego ? pobiera on te zasilanie z portu usb i bez problemu działa mikrofon pojemnościowy?
    Mam w komputerze na złączu pci dobrą karte do odsłuchiwania muzyki , więc teraz no właśnie lekki kłopot . Powiedzmy zakupiłem taki interfejs , podłączam go pod usb i wybieram ten interfejs jako urządzenie domyślne do nagrywania w systemie jak i również w programie do nagrywania. Widzę że ma on wyjście słuchawkowe więc gdy będę śpiewał słyszę siebie oczywiście w słuchawkach . Ale właśnie , co z podkładem ? jak zrobić by również podkład muzyczny w tym interfejsie leciał ? Czy rozumiem że mam wyprowadzić z wyjścia karty pod pci która ma wyjścia chinche na wejścia pod ten interfejs ? Ale czy wtedy nie zmiksuje mi ten interfejs wszystkiego , i na ścieżkę nagra wokal z podkładem razem ?

Czy po prostu wybrać ten interfejs jako urządzenie odtwarzające i nagrywające i wtedy bez problemu mam głos w słuchawkach z podkładem? Ale wtedy co z kartą pod PCI a szkoda jej , przecież chyba przez ten interfejs nie będę słuchał muzyki i używał jako karty głównej ? Dzięki z góry za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    janusz0212 napisał:

Rozumiem że tu bez problemu załącza się zasilanie phantom dla pojemnościówek ? nie potrzeba tu żadnego zasilania dodatkowego ? pobiera on te zasilanie z portu usb i bez problemu działa mikrofon pojemnościowy?

- interface zasilany jest napięciem (5V) z portu USB, natomiast 48V jest uzyskiwane przez wbudowany powielacz napięcia, więc nie potrzeba dodatkowego zasilacza.

janusz0212 napisał:

Mam w komputerze na złączu pci dobrą karte do odsłuchiwania muzyki , więc teraz no właśnie lekki kłopot . Powiedzmy zakupiłem taki interfejs , podłączam go pod usb i wybieram ten interfejs jako urządzenie domyślne do nagrywania w systemie jak i również w programie do nagrywania. Widzę że ma on wyjście słuchawkowe więc gdy będę śpiewał słyszę siebie oczywiście w słuchawkach . Ale właśnie , co z podkładem ? jak zrobić by również podkład muzyczny w tym interfejsie leciał ? Czy rozumiem że mam wyprowadzić z wyjścia karty pod pci która ma wyjścia chinche na wejścia pod ten interfejs ? Ale czy wtedy nie zmiksuje mi ten interfejs wszystkiego , i na ścieżkę nagra wokal z podkładem razem ? Czy po prostu wybrać ten interfejs jako urządzenie odtwarzające i nagrywające i wtedy bez problemu mam głos w słuchawkach z podkładem? Ale wtedy co z kartą pod PCI a szkoda jej , przecież chyba przez ten interfejs nie będę słuchał muzyki i używał jako karty głównej ? Dzięki z góry za odpowiedź.

Najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z karty PCI i ustawienie interface-u jako domyślne urządzenie nagrywające i odtwarzające. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go również do odtwarzania muzyki, oglądania filmów, etc.
  • Poziom 13  
    Na razie wszystko jasne . A jak od strony opóźnień ? czy jakieś występują na danych interfejsach , czy podczas odtwarzania muzyki , co najważniejsze podczas nagrywania odsłuchiwania są jakieś problemy ? Oczywiście jakość jest jak najwyższej półki i na pewno bije taki interfejs karty pci na głowę ? no kwotę jaką mogę przeznaczyć to 500 zł , ucieszyłbym się jakby ktoś może konkretnie polecił sprawdzone interfejsy które są dobre i bez żadnych niespodzianek będę mógł je użytkować. Z góry dziękuje

Dodano po 1 [minuty]:

No na razie mam jeden typ podany przez ciebie alojzy7719 i myślę ze na pewno troszkę możesz mi o tym interfejsie powiedzieć .
  • Poziom 35  
    Opóźnienia są praktycznie niesłyszalne. Lexicon Lambda umożliwia bezpośredni odsłuch podczas nagrywania, a proporcje między mikrofonem, a podkładem ustala się za pomocą regulatora "Monitor Mix".
  • Poziom 13  
    A jak z jakością nawet dla dobrego słuchacza , rozumiem ze taki interfejs dedykuje najlepszą jakość dźwięku i nagrywania i odtwarzania ?
  • Poziom 35  
    Jakość odtwarzania (oryginalna płyta CD) nie budzi zastrzeżeń. W przypadku nagrywania dużą rolę odgrywa mikrofon, pomieszczenie, instrument i umiejętności muzyka/wokalisty.
  • Moderator Akustyka
    Pozwolę się nie zgodzić z kolegą alojzy7719. Jakość CD (16 bit, 44,1kHz) jest za niska do nagrań. Dla mnie minimum to 24 bity. Przekłada się to bezpośrednio na poziom szumów w nagraniu. Przy jednym czy dwóch śladach może nie ma większego znaczenia. Przy już 8-10 zacznie przeszkadzać. Z doświadczenia wiem że nagrania nagrane z wyższą częstotliwością próbkowania brzmią minimalnie lepiej.

Przy CD 16 bitów wystarcza. Ale weź pod uwagę że materiał tam jest zawsze zmasterowany. Nagrywając mikrofonem, trzeba sobie zostawić zapas (headroom) około 15dB.
    1 bit, to 6dB dynamiki.

Odsłuch to sprawa bardziej złożona.
    - Jeżeli jest robiony analogowo w mikserze/interfejsie np Behringer BCA2000, Art USB Dual Pre, opóźnień nie będzie.
    - Jeżeli jest robiony cyfrowo, ale sprzętowo w interfejsie, np EMU 0204, opóźnienia są na tyle małe że nie przeszkadzają. Podobnie jak w mikserach cyfrowych. Daje to większą elastyczność konfiguracji, ale interfejs nie pracuje bez komputera.
    - Jeżeli chcesz zrobić odsłuch przez Cubase, opóźnienia będą spore. Jakie? Wejdź w zakładkę VST Multitrack, dodaj wartość input i output, plus ewentualne opóźnienia generowane przez pluginy VST. Przeważnie w okolicy 30-100ms, czyli skutecznie utrudniające taki odsłuch.

Przeważnie nagrywa się tak że w cubase puszczasz podkład, czy wcześniej nagrane ślady, odsłuchując je nagrywasz następny. Odsłuch mikrofonu realizujesz sprzętowo, czyli w monitoringu nie masz opóźnień. Cubase sobie wyrównuje, i osadza nagrywany plik tak jak był nagrany.

Dobrze by było żebyś w pierwszej kolejności określił swoje potrzeby. Czyli ile potrzebujesz wejść i wyjść. Choć w tym budżecie, to będzie jedno, może dwa wejścia mikrofonowe, 24 bit/48 lub lepiej 96kHz, wyjście liniowe z słuchawkowym i tyle.

Z tego co wiem to z lambdą dostaje się pogłos Lexicona, a razem z TC przodują one na rynku pogłosów. Może być dobry argument.
  • Poziom 13  
    Więc tak , na pewno potrzebuje zasilić jeden mikrofon pojemnościowy i dynamiczny , w przyszłości niedalekiej chce powrócić do gitary więc i rejestracja gitary wchodzi tez w grę.
    Z takiego interfejsu będę potrzebował wyjść na wzmacniacz gdzie mam podłączone głośniki. Jedno wyjście słuchawkowe ale to raczej będzie standardem w interfejsie fajnie by było jakby można mieć dwa. Chciałbym też podłączyć monitory odsłuchowe do takiego interfejsu. Więcej wymagań nie mam chociaż nie pogardzę jeszcze paroma może dodatkowymi wejściami czy wyjściami . Wiem że kwota nie jest zbyt wysoka i też nie ma czego się spodziewać mega , ale doradźcie proszę.
    A przeważnie że dopiero się uczę i nie chce kupić czegoś z czego będę potem niezadowolony.

Dodano po 1 [minuty]:

I oczywiście żeby była jak najlepsza jakość nagrania i odsłuchiwania czyli rozumiem 24 bity / 96 kHz
  • Poziom 35  
    adambyw napisał:
    Pozwolę się nie zgodzić z kolegą alojzy7719. Jakość CD (16 bit, 44,1kHz) jest za niska do nagrań.

Nie miałem na myśli nagrywania w standardzie CD, tylko odtworzenie oryginalnej płyty (jako wzorcowej), a nie "mp-trójki" 128 kb/s. To oczywiste, że powinno się nagrywać z wyższą rozdzielczością, aczkolwiek dużo zależy od źródła (mikrofon/instrument, pomieszczenie).
  • Poziom 13  
    Więc panowie , to co polecacie ? opisałem moje wymagania co do interfejsu , mam nadzieje że podsuniecie jeszcze jakieś pomysły .
  • Poziom 35  
    Ja zostaję przy swoim, czyli Lexicon Lambda.
  • Poziom 13  
    Ten lexicon dość porządnie wygląda . A powiedz mi jaką on oferuje jakość odtwarzania i nagrywania ? 24 bity ?
  • Poziom 35  
    Do jakości odtwarzania nie mam zastrzeżeń, odnośnie nagrywania, tak jak napisałem, dużo zależy od źródła (mikrofon/instrument, pomieszczenie), aczkolwiek w przypadku nagrywania podkładu z "klawisza" nie zauważyłem pogorszenia jakości dźwięku.