Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybki sposób na rozebranie wirnika

12 Mar 2012 20:03 10873 11
  • Poziom 13  
    Witam!

Mam w graciarni około 200 wirników pochodzących z większych lub mniejszych silników. Czy znacie jakiś sprawdzony sposób na rozebranie wirnika (pomijając pocięcie go kątówką)? Chyba wiadomo dlaczego chcę je rozebrać - Miedź :) Większość pochodzi z silników 2-3 kW, ale są też mniejsze z jakichś mikserów czy z czegoś. Stojanów do nich nie mam, a cena samego złomu jest jednak dużo niższa niż miedzi...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wrzucić do strzępiarki i magnesem wybrać stalowe fragmenty.
  • Poziom 13  
    Dobra, bez przesady :/

Może nie jest to jakoś mega-opłacalne, ale mam za dużo wolnego czasu w weekendy.
  • Poziom 19  
    Delikatnie i powoli odwijać zwój po zwoju, do 2015r zdążysz wszystkie rozwinąć.
  • Poziom 13  
    Myślę że tak odwijając do 2015 miałbym dopiero połowę ;)
  • Poziom 19  
    Inaczej nie ma sensu bo musiałbyś każdy rozcinać.
  • Poziom 20  
    Robi się to następująco: obcina się (niestety!) szlifierką kątową z założoną
    tarczą gr. 1mm (okulary!!) zwoje miedzi tuż przy blachach wirnika- od strony
    komutatora- po obwodzie. Po przecięciu najlepiej wypalić, dość ostrożnie, aby nie
    przepalić (stopić) miedzi. Potem szczypcami wyciągnąć luźną miedź, sekcje (blaszki)
    komutatora oddzielić po stłuczeniu młotkiem.
  • Poziom 13  
    Właśnie nie chcę ciąć, bo już na stojany zeszło mi kilkanaście tarcz... Jak tak dalej pójdzie to więcej za tarcze + prąd zapłacę niż to warte ;) Piłką do metalu się nie da, bo już odcięte druciki zawadzają.
  • Poziom 39  
    Ucinaczkami dobrymi to robisz, a potem wypalasz. 200 sztuk w parę dni obrobisz jak się nie będziesz lenił.
  • Poziom 20  
    Wykonujesz jedno cięcie, odcinasz wianuszek zwojów miedzi, nie tniesz stali. Ta odcięta miedź już jest twoja, reszta do zagrzania.
    Robiłem to setki razy, jedną tarczą dało się przeciąć kilkadziesiąt wirników.
    Zresztą, Twoja sprawa... Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Najlepiej wrzucić do pieca c.o. na rozgrzany węgiel, wchodzi 10 wirników z rozruszników , jak sie przepalą wyciągasz kombinerkami łatwo.