Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wspólny robot. Propozycje na budowę robota.

gandzia 01 Jan 2005 01:05 1947 6
    gandzia
    Level 12  
    tu chciałbym poddać propozycje aby wszyscy użytkownicy dodawali swoje propozycje na budowe robota a wtedy ktos moze zrobi tego robota a niewykluczone iz również komuś pomożemy w zbudowaniu jego własnego robota. Prosze o wyrozumiałość.
  • Helpful post
    pit_com
    Level 15  
    Mam pomysł na zrobienie małego robota jeżdżącego na dwu kółkach. Miałby on zalążek sztucznej inteligencji, czyli tzw. wzmacnianie przez nagrodę (tak jak się psa uczy). Czyli robot będzie kojarzył np. fakt, że podjeżdża do przeszkody ze zderzeniem i zrobi wiele niemal przypadkowych czynności aż ominie. Wszystkie dane na temat kojarzenia i wzmacniania faktów będzie zapisywał w małym RAM'ie. Sterowanie z małego procesorka Atmela 90s2313 (najłatwiej zaprogramować :-) ).

Oczywiście chciałbym by robot umiał się sam ładować.
    Niektóre takie czynności będzie musiał mieć zapisane od początku. Fajna byłaby też mapa terenu oraz jej uzupełnianie i oczyszczanie terenu.

Dodano po 4 [minuty]:

Mam też drugi pomysł na zrobienie paru takich małych prostych robotów jak wyżej, które będą się porozumiewac za pomocą dźwięków. Oczywiście nie będzie to jednotonowe pipczenie ale "zmiennoczęstotliwościowe" :-P dźwięki dekodowane w różny sposób aby uzyskać dane. Roboty takie będą potrafiły koordynować wspólne działania i, np. sprzątać biórko :-) a to zpewnością przyda się każdemu robotykowi... no chyba że zniszczy jakąś maszynerię, czy elektronikę.
    :-P
  • Helpful post
    grzeg27
    Level 14  
    Na pewno ciekawy pomysł.Ale to jest dużo pracy...........i bardzo duzo problemów do rozwiązania.
    gandzia
    Level 12  
    A moze poddalimbyscie jakies wskazówki
  • Helpful post
    pit_com
    Level 15  
    Dużo problemów? A może by się tak po prostu za to zabrać?? :-) Jak coś to mnie pytajcie, choć jestem jeszcze słaby z elektroniki :-)
    zholka
    Level 12  
    Z tego co pamietam byl tki artykol w Swiecie nauki.

Chyba w tamtym roku (czyli 2004).

Ktory opisywal takie robociki.

Ciekawa wskazowka bylo to ze porozumiewaly sie ultradzwiekami.
    Mialy w ciekawy sposob zrobiona antene dookolna - ktora sluzyla do porozumiewania sie i badania terenu - ultradzwieki sie do tego nadaja.

Z tego co kojarze to jezdzily w grupce i na podstawie okreslania odleglosci od siebie ustalaly mape terenu (na zasadzie opoznien aktywnego echa). Ciekawe to rozwiazanie..

Polecem na start pomimo ze nie ma tam zadnych wskazowek konstrukcyjnych to obrazki - wykonanych prototypow sa bardzo pouczajace.

Jak bede mial chwile to moze gdzies znajde ten artykol.

A i zapominial bym kazdy robocik dodatkowo niosl na sobie doatkowy wyposazenie.

Jeden mial czujnik podczeriwieni, inny inne ustrojstwo.

A bylo tam jeszcze rozwieniecie o "robota baze" - ktory mial wiekszego procka, ktoremy np przekazywal mniejszy robocik obraz z kamery a ten go przetwarzal - i wnioski rozsylal innym robotom.

To co mi sie spodobalo (narazie byl to opis teoretyczny) to ze razem roboty moga sie grupowac zeby pokonac jakas wieksza przedzkode. Np wykorzystywac swoje ksztalty np do laczenia sie i cos w rodzaju takiej dzdzownicy pokonac jakas wieksza przeszkode.

ZH
    pit_com
    Level 15  
    To bardzo ciekawe! bardzo Wam polecam rozglądnięcie się po stronach MIT (Massachussets Institute of Technology, czy jakoś tak). tam jest strona ich laboratoriów robotycznych i wiele fajnych robotów ze zdjęciami filmami i animacjami. POLECAM!!!