Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz magnetoelektryczny-pomiar napięcia przemiennego

12 Mar 2012 22:22 4507 10
 • Użytkownik usunął konto  
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 35  
  Są również mierniki magnetoelektryczne służące do pomiaru napięć (prądów) zmiennych. Wszystko zależy od danych na tarczy miernika. One opisują własności przyrządu.
  Po prostowniku zewnętrznym nie będzie za bardzo wiadomo, czy miernik pokazuje wartość skuteczną, szczytową, czy pośrednią między nimi. Z konkretnym prostownikiem niezbędna byłaby kalibracja tak utworzonego przyrządu pomiarowego.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 35  
  Dacomos napisał:

  Kolego, ale UM4B ma różne skale dla AC i DC. Dlatego zastosowanie dowolnego prostownika do miernika wyskalowanego dla DC całkowicie zmieni wskazania.
  Ta "porada" jest bez sensu.
 • Poziom 33  
  Jakie to są ustroje magnetoelektryczne do pomiaru przebiegów zmiennych ( bez prostowników oczywiście ?
  Co sugeruje kolega w swoim poście ?
  Kolega w poście pytał sie o rodzaj elementów wieć poglądowo podałem schemat um
  Prostownik dodaje sie przy ustroju a nie na zewnątrz
 • Poziom 35  
  Dacomos napisał:
  Jakie to są ustroje magnetoelektryczne do pomiaru przebiegów zmiennych ( bez prostowników oczywiście ?
  Co sugeruje kolega w swoim poście ?

  Nic nie sugeruję, bo wyraźnie i po polsku napisałem, że są mierniki magnetoelektryczne służące do pomiarów napięć zmiennych. Proszę więc nie sądzić, że nie odróżniam pojęcia miernika od ustroju pomiarowego, bo nic takiego nie napisałem. Dalej napisałem tak:
  Cytat:
  Wszystko zależy od danych na tarczy miernika. One opisują własności przyrządu.

  Gdyby znalazł się tam symbol diody, to oznaczałoby, że ten miernik ma wewnątrz wbudowany prostownik i jest wyskalowany w jednostkach dla przebiegów sinusoidalnie zmiennych.
  Czy dalej Kolega uważa moją wypowiedź za herezje?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Da się, nie ma większych problemów. Są pewne warunki:
  - trzeba dysponować regulowanym źródłem napięcia zmiennego (AC). Regulacja musi obejmować pełny zakres tworzonego miernika napięcia zmiennego,
  - musimy mieć wzorcowy woltomierz napięcia zmiennego o zakresie zbliżonym do tego który chcemy wykonać,
  - musimy ustalić jaki chcemy mieć woltomierz - wartości szczytowych, czy wartości skutecznych,
  - trzeba wykonać prostownik (dla wartości zbliżonych do skutecznych mostek Graetza, lub półmostek, dla wartości szczytowych wystarczy jedna dioda
  + kondensator),
  - po połączeniu mostka z miernikiem podłączyć go do źródła o regulowanym zmiennym napięciu równolegle z miernikiem wzorcowym,
  - dobrać rezystor szeregowy do żądanych maksymalnych wskazań miernika,
  - wykonać kalibrację ustawiając określone wartości napięcia na źródle dla jak największej ilości punktów na tarczy miernika,
  - wykonać tabelę kalibracyjną, lub nanieść wartości dla napięcia zmiennego na tarczę naszego miernika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  lordpakernik napisał:
  Diody o jakim Uz? I jakim prądzie?

  Prąd pobierany przez miernik są to pojedyncze miliampery, lub mniej. Czyli diody na 1000V, prąd dowolny wystarczy 100mA.
  lordpakernik napisał:
  Nie bardzo rozumiem, tu nie będzie trzeba 3 rezystorów każy na swój zakres?

  Jeżeli skalibrujesz przy napięciu np 150V na koniec skali (tak, żeby pokazywał faktycznie 150V), to powinno wystarczyć, bo wewnętrzne rezystory już zostały dobrane fabrycznie.
  lordpakernik napisał:
  Nie da się tak zrobić, żeby wskazania były poprawne na oryginalnej tarczy?

  Do miernika o liniowości określonej sposobem wykonania ustroju pomiarowego wprowadzasz elementy nieliniowe w postaci półprzewodników, więc skale nie pokryją się. Jeżeli zależy Ci tylko na wskaźniku o dokładności "na oko", to można przyjąć powtarzalność skali, ale w zakresie niskich napięć na pewno to nie będzie zgodne.
  lordpakernik napisał:
  To chyba na koniec?

  Nie na koniec. Takie połączenie należy wykonać przed doborem rezystora, bo już tu trzeba posiłkować się wskazaniami miernika wzorcowego.
 • Poziom 38  
  Po pierwsze to miernik magnetoelektryczny przetwarza wartość średnią prądu przepływającego przez cewkę. Czyli jak dodasz układ prostownika wartości średniej to będziesz miał przesunięte skale wartości skutecznej sinusoidy i stałej/średniej. Różnica po między wartością skuteczną a średnią dla przebiegu sinusoidalnego wynosi Usk/Uśr=1.11. Czyli jakbyś chciał mieć odczyt na jednej skali to najlepiej byłoby dodać wzmacniacz operacyjny kondycjonujący sygnał, który w sposób istotny podniósłby rezystancję wewnętrzną miernika.
  W klasycznym rozwiązaniu bez wzmacniacza operacyjnego jako prostownik stosuje się zwykle mostek Gretza. przetwornik magnetoelektryczny ma na tyle dużą bezwładność, że zbędnym jest stosowanie diod szybkich. Nie konieczne są także diody wysokonapięciowe gdyż po przekątnej Gretza włącza się w czasie pomiaru sam przetwornik a to dzielnik napięcia zakresów odkłada gro napięcia mierzonego.