Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL)

DRAIVER 13 Mar 2012 13:27 31814 60
  • Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL)

Witam.
    Chciałem przedstawić nadajnik, który zrobiłem jakiś czas temu z racji wolnego czasu i chęci zabawy z W.CZ.
    Całość jest załadowana do obudowy będącej jednocześnie radiatorem dla tranzystora końcowego. W obudowie znajdują się poszczególne moduły (każda płytka robiona była osobno):

-Generator Seilera na BF199 (+ separator na BF199), warikap to łatwo dostępna BB104. Zasilanie 12V. Jest bardzo stabilny nawet bez syntezy, ale przez to moc wychodząca jest bardzo mała.

-Synteza PLL - typowa synteza na SAA1054 i PIC16F84A z wyświetlaczem LCD. Częstotliwość nastawiana (w zależności od wsadu) jest od 87,5-108MHz. Załączenie pętli jest sygnalizowane napisem "LOCK".

-Stopnie sterujące. Dwa na BF194, jeden 2N4427 i ostatni na KT922A. Wszystkie oprócz KT są na 12V. Z ostatniego stopnia sterującego otrzymuje przy 24V na KT między 3-5W (nie pamiętam dokładnie).

-Końcówka mocy - Wdzięczny tranzystor 2T930b. 5W na wejście, 24V i 80W mocy wyjściowej. Można z niego wydusić ponad 110W, ale moim zdaniem to bezcelowy zabieg. Dużo więcej ciepła i mocy doprowadzonej.

Foty (przepraszam za jakość):

Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL) Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL) Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL) Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL) Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL)

Nadajnikowi brakuje jeszcze kilku elementów, dlatego nie obniżajcie oceny za to.
    Schematów nie umieszczam, bo wszystko można łatwo naleźć m.in. na elektrodzie.
    Oceńcie jakość wykonania i poprawności montażu.

Proszę zapoznać się z regulaminem wewnętrznym działu DIY Konstrukcje oraz ze sposobem dodawania zdjęć. Poprawiłem zdjęcia, wyświetlanie.
    /Faces/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    DRAIVER
    Poziom 13  
    DRAIVER napisał 118 postów o ocenie 154, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • TermopastyTermopasty
    serwis
    Poziom 37  
    Czy przegrody są wykonane z laminatu dwustronnego? Powinny być, i dodatkowo lutowane z dwóch stron na całej długości styku.
    Jeżeli będzie inaczej to nadajnik będzie "siał" w całym paśmie.

Poza tym dobra, zwarta konstrukcja- dosyć estetycznie wykonana.
    DRAIVER
    Poziom 13  
    Laminat na przegrody jest niestety jednostronny i jeszcze nie lutowany po całości ze względu na przeróbki i czas uruchamiania, bo jak polutuje to już tego nie wyciągnę bez zniszczenia.
    Co do zasięgu to nie testowałem. Nadajnik powstał głównie w celach poznawczych i... żeby coś komuś udowodnić:) Raz że to nielegalne a dwa nie mam możliwości. Co prawda posiadam wojskową antenę GP na pasmo 88Mhz ale nie mam jak jej zainstalować. Zasięg w tym zakresie częstotliwości zależy głównie od wysokości anteny. Moc nie zapewnia dużego zasięgu. W pełni otwartym trenie i dobrym odbiorniku (nie takie radyjko za 10zł z supermarketu) mocy 80W może wynieść nawet 100 km ale to naprawdę zależy od bardzo wielu czynników.

Dodam jeszcze że wszystko uruchomiło się bez większych problemów, stopień po stopniu.

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  
    Gratuluje udanej konstrukcji. Estetyka wykonania na wysokim poziomie. Często układy w.cz. mają elementy "lutowane na kupę" co mi się zbytnio nie podoba choć rozumiem czym to jest podyktowane. Tutaj estetyka montażu jak mniemam idzie w parze z poprawnością działania układu. Jaki wyszedł koszt(przybliżony) budowy? Przeprowadziłeś już jakieś testy działania?
    bar.kochba
    Poziom 12  
    Robiłeś jakieś pomiary, nawet najprostsze - mocy, tego nadajnika? Poza tym na oko widać, że filtry będą kiepsko działały (cewki są to ustawiony że będzie pomiędzy nimi sprzężenie) więc zgaduje że harmonicznych będzie od groma.
    RitterX
    Poziom 38  
    Mam pytanie czym mierzyłeś moc wyjściową? Z moich danych 2T930B ma maksymalną moc 75W a wzocnienie przy niej 4 oraz co ważne przy napięciu 28V. Tak na marginesie to sporo traznystorów mocy w.cz. z ZSRR ma najlepsze parametry pracy właśnie przy tej wartości napięcia zasilania. Optymalne napięcie pracy dla KT922A to także 28V a moc 5W. No i tu pojawia się problem mamy tranzystor końcowy o wzmocnieniu 4 sterowany tranzystorem o mocy wyjściowej max. 5W. A jeśli policzymy moce to nijak mi nie wyjdzie 80W?
    Czym zasilasz to monstrum?
    Nie mniej projekt mi się podoba.
    DRAIVER
    Poziom 13  
    Filtr nie jest jeszcze zrobiony. To zostawiam sobie na koniec bo i tak stroje zawsze na sztucznym obciążeniu. Każda cewka będzie w oddzielnej przegrodzie i zamknięta od góry ale pewności. Nie mam możliwości pomiarów tego co się dzieje za nadajnikiem dlatego też jest aż 8 cewek. Każdą stroje na max. mocy wyjściowej.

Według mojej noty 2t930b ma wzmocnienie 7.8 ale nie wiem dla jakiej częstotliwości.
    Pracuje do 400Mhz, dedykowany dla 144Mhz. Ten tranzystor pracował w 4 różnych płytkach (wcześniej ciągle coś przerabiałem aż doszedłem do takiego stanu jak widać) i zawsze do wysterowania do 80W i 25V wystarczało 3-4W. Raz sterowany był tylko z 2N4427, dostawał 0,5W a na wyjściu było 15W.
    Owszem tranzystor ma coś około 80W mocy strat ale wersja KT. 2T czyli wersja wojskowa ma 120W (choć nie wiem na 100%). Wzmak pracuje w klasie C czyli moc wyjściowa jest troszkę mniejsza od mocy strat tranzystora.
    W jednej z prób dopałek na tym tranzystorze wycisnąłem 120W i pracował tak przez 10 minut. Wielki radiator był parzący, nie dało się go dotknąć.
    EBC41
    Poziom 28  
    Takie pytanie, w jaki sposób można było by ten nadajnik przystosować do pracy w paśmie 2m? Ewentualnie zrobić z niego typową końcówkę mocy i sygnał podawać z zewnętrznego TXa? Interesowało by też mnie, jak ten tranzystor należy spolaryzować aby pracował w klasie A czyli wzmacniał AM i SSB
    RitterX
    Poziom 38  
    Podane wzmocnienie jest wartością minimalną czyli taką do analizy najgorszego przypadku. W praktyce można dostać element o lepszym wzmocnieniu. Czyli masz fart :-) .

Moje dane pochodzą z katalogu z 1989r.
    Moc wyjściowa 75W;400MHz;28V;+40C
    Tarnus
    Poziom 20  
    RitterX napisał:
    Mam pytanie czym mierzyłeś moc wyjściową? Z moich danych 2T930B ma maksymalną moc 75W

Te tranzystory oznaczane przecież są cyrylicą. Co innego duże B a małe b a jeszcze co innego A albo taki znaczek niby kąt prosty czyli g.

DRAIVER napisał:
    Typowa synteza na SAA1054

Jeśli SAA1054 to nietypowa :)
    Wydaje mi się że to zrobiłeś na SAA1057.
    Bawiłem się tą syntezą 15 lat temu. Wiele możliwości programowania.

Marek
    DRAIVER
    Poziom 13  
    Co do SAA to mój błąd:) synteza jest na 1057.
    2T930 - małe "b". Ruskie tranzystory mają niestety duży rozrzut parametrów. Lepiej jest z wersjami wojskowymi. Zazwyczaj mają też lepsze parametry. Widocznie trafił mi się nieco lepszy. Z kolei mój kolega budował taki sam stopień końcowy i nie wiadomo dlaczego nie chce działać a jak już zacznie to produkuje 10W. KT-ki są tanie ale za to niepewne.
    bar.kochba
    Poziom 12  
    DRAIVER napisał:
    Filtr nie jest jeszcze zrobiony. To zostawiam sobie na koniec bo i tak stroje zawsze na sztucznym obciążeniu. Każda cewka będzie w oddzielnej przegrodzie i zamknięta od góry ale pewności. Nie mam możliwości pomiarów tego co się dzieje za nadajnikiem dlatego też jest aż 8 cewek. Każdą stroje na max. mocy wyjściowej.

Według mojej noty 2t930b ma wzmocnienie 7.8 ale nie wiem dla jakiej częstotliwości.

Jeśli stroisz na maksimum mocy wyjściowej to wcale nie oznacza, że dostaniesz maksymalną moc w UKF bo maksymalna moc będzie przy kiepskim zestrojeniu filtra wyjściowego gdy wyższe harmoniczne będą przechodziły - tym bardziej że układ pracuje w klasie C.
    I pisanie o 80 W mocy wyjściowej to bajka, tym bardziej że nie zmierzyłeś bezpośrednio mocy wyjściowej. Układ ładnie wygląda ale pisanie że ma parametry jak wyżej to poważne nadużycie.
    DRAIVER
    Poziom 13  
    Miernik mocy na sztucznym obciążeniu wskazywał prawie 80W. Tranzystor zasilany był przy 24V i niecałych 5A, więc czemu twierdzisz że to niemożliwe? Z tego tranzystora można by wycisnąć dużo więcej w tej klasie. Poza tym uruchamiałem nadajnik bez filtra bo gdy trzeba wszystko po kolei stroić filtr by tylko przeszkadzał. Za filtrem na pewno moc spadnie jak odejdą harmoniczne ale aż tak dużo. Nie mam analizatora widma więc ciężko jest to zrobić. W sumie to i tak bez większego znaczenia bo nadajnik nie będzie używany praktycznie.
    hacz2000
    Poziom 2  
    Witam.Z tym ze kompletny to troszkę przesadzone bo czołówki brak i tyłu,ale i tak mi sie podoba,brawo i gratulację za zapał do złożenia sprzętu...tylko ja to bym sie na nim nie włączał bo sądząc po tym jak są zrobione filtry to na bank będą harmoniczne...zrób z tym porządek.... a tak wygląda KOMPLETNY :) dodam tylko ze tranzystor końcowy to bly91 i nadajnik posiada: syntezę częstotliwości ,rds ,roger beep ,koder stereo Pozdrawiam Kompletny nadajnik UKF 80W (synteza PLL)
    bar.kochba
    Poziom 12  
    DRAIVER napisał:
    Miernik mocy na sztucznym obciążeniu wskazywał prawie 80W. Tranzystor zasilany był przy 24V i niecałych 5A, więc czemu twierdzisz że to niemożliwe? Z tego tranzystora można by wycisnąć dużo więcej w tej klasie. Poza tym uruchamiałem nadajnik bez filtra bo gdy trzeba wszystko po kolei stroić filtr by tylko przeszkadzał. Za filtrem na pewno moc spadnie jak odejdą harmoniczne ale aż tak dużo. Nie mam analizatora widma więc ciężko jest to zrobić. W sumie to i tak bez większego znaczenia bo nadajnik nie będzie używany praktycznie.

Ok, nic nie mówiłeś o pomiarach miernikiem mocy wcześniej. Generalnie z układami RF jest tak, że póki nie zmierzysz to nic nie wiesz. Nie raz zdarzyło mi się zrobić układ, cieszyłem się że ciągnie prąd i jest coś na obciążeniu a okazało się po podpięciu do SA że wszystko się wzbudza.
    Ja filtry stroję osobno na generatorze a potem dodaję do wzm. na wyjściu.
    dipol
    Poziom 33  
    DRAIVER-- z mocami to kolega mocno przesadza w mojej stacji N/O -trx 3.5-28Mhz dwa tranzystory KT930B moc doprowadzona 250W-25V 10A moc wcz zmierzona 3.5 Mhz ok120W/wcz 28Mhz ok 80W/wcz. na sztucznym obciążeniu 50om
    Sprawność takiego wzmacniacza jak będzie 50% to będzie b/dobrze.
    A przede wszystkim rzetelne pomiary bo to co kolega mierzy należy potraktować z przymrużeniem oka, tak jak wyżej koledzy piszą. Analizator by się przydał....
    Zastanawia mnie cel budowania takiego wzmacniacza i zakłócania pasma radiofonicznego.Jest pasmo amatorskie 144MHz gdzie legalnie można "zaszaleć" z nadajnikiem i prowadzić łączności też mając stosowne pozwolenie i znak wydane przez UKE.
    Daje ci minus za prace bez stosownego pozwolenia oraz za zakłócanie w swojej okolicy odbioru radiowego-do czasu -UKE i jej służby muszą się wykazać że pieniądze podatnika nie idą na marne.
    73!!
    elektronik999
    Poziom 26  
    dipol napisał:

Daje ci minus za prace bez stosownego pozwolenia oraz za zakłócanie w swojej okolicy odbioru radiowego-do czasu -UKE i jej służby muszą się wykazać że pieniądze podatnika nie idą na marne.
    73!!

Przecież kolega napisał że używa tylko ze sztucznym obciążeniem.
    DRAIVER
    Poziom 13  
    Kolego dipol, tranzystor KT/2T930b jest przeznaczony głównie na częstotliwości UKF więc to jest zapewne powód tak małej mocy na paśmie KF (jednakże nie testowałem tego praktycznie więc mogę się mylić). Do tego celu lepiej nadaje się KT954 (o ile dobrze pamiętam) a najlepiej lampy:) z którymi mam więcej doświadczenia. Miałem nawet wrzucić tu projekt mojego wzmacniacza na lampie GU 81 a obecnie wstawionej ogromnej GU39b która jest w stanie oddać do anteny 13kw, waży 8kg i potrzebuje 95A, 6,3V na żarzenie, i napięcia anodowego co najmniej 4kV do poprawnej pracy. Taka mała odskocznia od tematu.

"Kompletny" to będzie jak go dokończę:). Pisałem o tym wcześniej.

Pisałem również o tym, że zasięgu nie testowałem ale jak bym miał oszacować to na moje warunki - 20 - 40km ale należy to potraktować orientacyjnie. Pozwolenia nie posiadam choć bym chciał, lecz to za drogie i taki Kowalski może jedynie pomarzyć.

Oczywiście nie mam pewności że wszystko będzie działać poprawnie bo bez sprzętu pomiarowego to jak we mgle. Poza tym wolę niższe częstotliwości a to jest taka odskocznia.
    Pozdrawiam
    sq2heg
    Poziom 11  
    Mam jedną uwagę trymer w końcówce mocy nie jest przystosowany do pracy w.cz w końcówce mocy. Są to trymery przeciętnej jakości i w stopniu końcowym sprawdza się kiepsko. Do tego celu stosuje się trymery z izolacją powietrzną i odstępem pomiędzy płytkami w zależności od mocy wyjściowej. Najlepsze są mosiężne frezowane z jednego kawałka metalu. Trymery te mają dużą stabilność pojemności czego nie można powiedzieć o trymerach z izolacja "plastikową". N zdjęciu prezentuję trymery frezowane (małe) i trymer do wzmacniacza dużej mocy

DRAIVER
    Poziom 13  
    Wiem powinny być lepsze ale nie posiadam innych. W końcówce mocy jest jeden taki malutki zółty i jeden czerwony (z tą śrubką) i on jest powietrzny. Ten mały będzie zmieniony ale dałem go bo mi się te czerwone skończyły. Jak na razie nic się z nimi nie dzieje ale dzięki za uwagi.
    VSS
    Poziom 21  
    [quote="serwis"]
    aj123 napisał:

Czy przegrody są wykonane z laminatu dwustronnego? Powinny być, i dodatkowo lutowane z dwóch stron na całej długości styku.
    Jeżeli będzie inaczej to nadajnik będzie "siał" w całym paśmie.

nie przesadzaj, fabryczne nadajniki ukf które miałem okazję widzieć w środku bardzo rzadko posiadają ekrany pomiędzy stopniami. nieraz zaekranowana jest synteza i generator ale nic więcej.
    RitterX
    Poziom 38  
    DRAIVER napisał:
    Kolego dipol, tranzystor KT/2T930b jest przeznaczony głównie na częstotliwości UKF więc to jest zapewne powód tak małej mocy na paśmie KF (jednakże nie testowałem tego praktycznie więc mogę się mylić). Do tego celu lepiej nadaje się KT954 (o ile dobrze pamiętam) a najlepiej lampy:)...
    Pozdrawiam

Niekoniecznie jest tak jak piszesz. Problemem tranzystroów mocy wysokiej częstotliwości są pojemności międzyelektrodowe. Nie stosuje się zwykle tranzystorów mocy wysokiej częstotliwości na UKF w paśmie KF z powodu ceny tych pierwszych. Z punktu widzenia stabilności pracy nie ma żadnej różnicy.
    Wraz ze wzrostem prądu kolektora oraz częstotliwością spada wzmocnienie w tego typu tranzystorach bipolarnych. Dlatego stosuje się możliwie wysokie napięcie by ograniczyć prąd przy danej mocy. Ale zbyt wysokie napięcie tworzy nowy problem polegający na tym, że jest więcej energii gromadzone w złączach a to oznacza dłuższe czasy przełączania. Dlatego jak producent podaje +28V dla 2T930B to wie co podaje.
    Kolega SQ2HEG poruszył bardzo ważny problem kondensatorów w filtrze wyjściowym, a ja przyznam i ubolewam nie przyjrzałem się dokładnie elementom na Twojej płytce. Zastanów się jakie będziesz miał napięcia na filtrze wyjściowym i antenie po tranzystorze mocy? Trymery z plastiową izolacją rozlecą się błyskawicznie. A te z fotografii Kolegi SQ2HEG są "miodzio i rewelacja". Krótko mówiąc stara dobra szkoła!

p.s.
    Tak na marginesie... Jestem ciekaw jakie zdanie na temat tego projektu mają panowie z PAR i MSWiA :-D ? W sumie fachowcy powinni mieć jakieś zdanie?! Zapraszamy! To nie ważne, że urządzenie działa ze sztucznym obciążeniem. Chodzi o meritum czy Jesteście na tak czy nie - czyli jest kiepsko i nie widzicie dla projektu przyszłości? Krótkofalowców w Polsce jest coraz mniej a było i tak niewielu w PRL. Każdy głos się liczy!
    KBCH
    Poziom 13  
    Ogólnie jakość wykonania dosyć kiepska, widać że kolega ma mało do czynienia w zakresie techniki w.cz (nie ujmując nic nikomu). Osobiście zrobiłbym generator wraz z jednym stopniem do 2n4427 na jednej płytce i oekranował a resztę na drugiej. Dopiero to zamknąłbym w obudownie. Ale to tylko moja wizja. Jak koledzy również piszą analizator jest niezbędny bo nie wiesz co puszczasz w eter (nawet na sztucznym obciążeniu). Powodzenia!
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Co by nie powiedzieć - to jeden z lepiej wykonanych nadajników na elektrodzie .
    Do kilku rozwiązań można by się przyczepić .
    Trymery ( jak pisali kol. ) , kondensatory na wyjściu - malutkie są .
    Po pierwszej cewce od kolektora też bym dał trymer - odpowiedni .
    W tym miejscu odkłada się całe napięcie w.cz.
    Cewki w filtrze - pasowało by jednak dać po skosie - 90 stopni .
    Przy takiej mocy ( w którą szczerze wątpię ) mogą się sprzęgać .
    Coś by się dało znaleźć jeszcze .
    Ale - generalnie całkiem fajnie zrobione .
    Trymerki trafiają się na allegro - po parę pln - z pewnością tańsze niż tranzystor .
    Osobiście kupowałem od Ukraińców - na giełdzie .
    No i warto by sobie przygotować - sznurówki , szczoteczkę , itp - na wypadek jak by " panowie " zapukali :D :D
    Pozdrawiam .
    Freddy
    Poziom 43  
    Widzę, że zaczynają sie bezsensowne dyskusje wybitnych znawców prawa.
    Cytat:

Szanowny Panie
    ...
    Wśród internautów pewną grupę stanowią hobbiści, którzy chwalą się swoimi osiągnięciami. Internauci umieszczają na forach różne informacje, które nie muszą oznaczać, że zostało popełnione przestępstwo lub że będzie popełnione przestępstwo.
    ...
    Jednocześnie uprzejmie informuję, że konstruowanie urządzeń nie jest nielegalne. Spełnienie określonych warunków wymagane jest dopiero w chwili wprowadzenia urządzenie do obrotu lub rozpoczęcia używania go.
    ...
    Należy mieć także na uwadze, że do używania urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego jest potrzebne, zgodnie z art. 143 ustawy Prawo telekomunikacyjne, pozwolenie radiowe. Używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego pozwolenia radiowego jest przestępstwem. Sam fakt skonstruowania i posiadania takiego urządzenia nie jest jednak przestępstwem.
    ...
    Z poważaniem,
    Irena Bylicka

Gabinet Prezesa
    Urząd Komunikacji Elektronicznej
    ul .Kasprzaka 18/20
    01-211 Warszawa
    --------------------------------------
    Odpowiedź przygotowana przez:
    Departament Kontroli i Egzekucji

Proszę moderatora o nieusuwanie tego postu.

Moderowany przez androot:

Nie mam zamiaru usuwać :) To tyle w tym temacie na temat prawa. Dalsza dyskusja na temat przepisów będzie "nagradzana" ostrzeżeniami

serwis
    Poziom 37  
    KBCH napisał:
    Jak koledzy również piszą analizator jest niezbędny bo nie wiesz co puszczasz w eter (nawet na sztucznym obciążeniu).

Analizator wcale nie jest niezbędny- jest tylko po prostu wygoda w formie zintegrowanego pomiaru. Musisz wziąć pod uwagę, że analizator jest stosunkowo nowym wynalazkiem.

Istnieją również metody pośrednie pomiaru parametrów poza pasmem. Ale do takich pomiarów trzeba posiadać trochę wiedzy w interpretacji wyników, natomiast analizator ( po za szybkością pomiaru) jest dla bardziej leniwych. I niekiedy też, jeżeli obsługujący go nie potrafi zinterpretować odczytu, to wyniki mogą być niewłasciwe.

Freddy napisał:
    Proszę moderatora o nieusuwanie tego postu.

Powiem więcej- powinien zostać "podklejony" na stronie, żeby był dostatecznie widoczny dla ogółu.

sq2heg napisał:
    trymer w końcówce mocy nie jest przystosowany do pracy w.cz w końcówce mocy. Są to trymery przeciętnej jakości i w stopniu końcowym sprawdza się kiepsko. Do tego celu stosuje się trymery z izolacją powietrzną i odstępem pomiędzy płytkami w zależności od mocy wyjściowej.

Tak, jest to bardzo słuszna uwaga. Trymery z izolacją polistyrenową, takie jak zastosowane w projekcie mogą przy tak dużej ulec po prostu stopieniu.

sq2heg napisał:
    i trymer do wzmacniacza dużej mocy

Tak, ten trymer to jest kondensator różnicowy, popularny "motylek"- tak odczytałem z fotki. :D
    cefaloid
    Poziom 32  
    RitterX napisał:
    Podane wzmocnienie jest wartością minimalną czyli taką do analizy najgorszego przypadku. W praktyce można dostać element o lepszym wzmocnieniu. Czyli masz fart :-) .

Moje dane pochodzą z katalogu z 1989r.
    Moc wyjściowa 75W;400MHz;28V;+40C

Ale zauważ że:
    1. inne (mniejsze) będą moce wyjściowe przy 400MHz jak przy 100MHz.
    2. wzmocniene = 4 o którym mówisz to wzmocnienie prądowe, a nie mocy
    KBCH
    Poziom 13  
    serwis napisał:
    KBCH napisał:
    Jak koledzy również piszą analizator jest niezbędny bo nie wiesz co puszczasz w eter (nawet na sztucznym obciążeniu).
    Analizator wcale nie jest niezbędny- jest tylko po prostu wygoda w formie zintegrowanego pomiaru. Musisz wziąć pod uwagę, że analizator jest stosunkowo nowym wynalazkiem.
    Istnieją również metody pośrednie pomiaru parametrów poza pasmem. Ale do takich pomiarów trzeba posiadać trochę wiedzy w interpretacji wyników, natomiast analizator ( po za szybkością pomiaru) jest dla bardziej leniwych. I niekiedy też, jeżeli obsługujący go nie potrafi zinterpretować odczytu, to wyniki mogą być niewłasciwe.
    W takim razie może kolega by przybliżył nam te metody? Ja osobiście nie wiem jak np dla 7 harmonicznej to zmierzyć bez takowego sprzętu
    kreslarz
    Poziom 35  
    KBCH napisał:
    W takim razie może kolega by przybliżył nam te metody? Ja osobiście nie wiem jak np dla 7 harmonicznej to zmierzyć bez takowego sprzętu

Proszę bardzo:
    montujemy układ
    - nadajnik
    - na jego wyjściu kalibrowany sprzęgacz kierunkowy (np. firmy Bird) lub podobny
    - za sprzęgaczem sztuczne obciążenie o SWR = 1,2 max w paśmie DC do 3 GHz
    - do sprzęgacza podłączamy poprzez zestaw tłumików kalibrowany odbiornik pomiarowy i przemiatamy widmo od częstotliwości podstawowej w dół do granicy pracy odbiornika, ale co najmniej do 1/4 częstotliwości znamionowej a w górę do 10 harmonicznej notując poziomy napotkanych sygnałów.
    Całość, w celu eliminacji stacji broadcastingowych i innych wykonujemy w kabinie ekranowanej o tłumieniu minimum 100dB.
    Zgodnie z przyjętymi normami odstęp dowolnego prążka (pasożytniczego lub harmonicznego) musi być minimum 60 dB od zmierzonego poziomu generowanej częstotliwości podstawowej.
    To tak z grubsza o pomiarach bez analizatora widma.